petrarka72 petrarka72 komentáře u knih

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

... a s každou knihou člověk zaznamená - nebo si potvrdí - další důvod, proč Louise Penny obdivovat. Třeba pronikavý postřeh a velký soucit.

02.09.2018 5 z 5

Tým v nemilosti Tým v nemilosti Sophie Hénaff

Postavy, které jsou pomilováníhodné, vyšetřování mimo běžnou logiku a humor na hranici nepostřehnutelnosti. A nic, co by člověka po přečtení trápilo - výhoda i neštěstí tohoto typu literatury.

01.09.2018 3 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Jednohubka, v níž je popis úzkostných stavů za plný počet a zobecňování daleko za hranici klišé a předvídavost příběhu za minus plný počet. Takže průměr - ale vyprávět John Green samozřejmě umí. Jen pro samé želvy zapomíná na slony... :-)

31.08.2018 3 z 5

Ostny a oprátky Ostny a oprátky Jiří Padevět

Fascinující a mrazivé. Všední okamžiky, které detail, jméno, datum, gesto mění v hrůzu (většinou) - nebo přímo v metaforu jednotlivého života/ řady životů. Pan Padevět umí dramatickou zkratku, proto mě baví - ale dobře mi po četbě jeho věcí nikdy nebylo.

30.08.2018 5 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

Hlad jako charakterová vlastnost? Vynikající a silné téma - a vynikající čtení. Tentokrát s motivem mýtu, vztahu umění a reality a ne zcela uspokojivým rozuzlením. A Bohuslav Martinů a další české momenty potěší...

27.08.2018 5 z 5

Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Jan Paulas

"Bůh po mně nechce víc, než čeho jsem schopna." Kdyby tohle byla jediná věta, která byla z povídání se sestrou Angelikou zapsána, stačilo by to... A chovám tiché podezření, že této dámě rostou andělská křídla - mimo jiné proto, aby mohla těm výzvám, které jí padají z nebe, letět naproti...

24.08.2018 5 z 5

Tampa Tampa Alissa Nutting

Lolitu to připomíná - s jedním rozdílem: Humble měl svědomí; srovnání s Fowlesovým Sběratelem je více na místě. Celeste jako sexuální predátorka, která ví, co chce, a bere si to takříkajíc přes mrtvoly, je na jedné straně odpudivá, na druhé pochopitelná; její vyprávění je zábavné, má humor a velkou morbidní vzrušivost - a pro mne otevírá otázky, o kterých snad ani nechci přemýšlet... (Aby bylo jasno - Jack JE oběť.)

21.08.2018 5 z 5

Lásky a lijavce Lásky a lijavce Olga Jeřábková

Informacemi a překvapivě i emocemi nabité, jazykově vytříbené vzpomínky nefalšovaného brněnského gentlemana, který pokorou, důstojností, humorem a pracovitostí vzbuzoval respekt a svými básněmi, předlohami divadelními i rozhlasovými a překlady přinášel a dlouho bude přinášet rozkoš čtenářům, divákům a posluchačům. Doplněno vzpomínkami přátel a kolegů, jež představu o všestranné osobnosti pana Přidala doplňují. Díky - a sbohem, pane profesore.

21.08.2018 5 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Podoba s Remarquem se nabízí... Tuto knihu napsal debutující Dán, jeho rešerše byly evidentně vynikající, sám o sobě má odstup, díky kterému se některé drastické či psycho události dají ustát. Příběh dvou německých bratrů a jejich rodin v době druhé světové války plus skrze flashbacky celé první poloviny dvacátého století. Člověk se ani nenaděje - a je z něho zrůda...

19.08.2018 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Tohle není příjemné čtení - autorka umí být nemilosrdná v líčení společenství, které spojuje minulost a "pole, závist, chtíč a otčina", tvrdost, pokrytectví a předsudky. Přitom většině postav nemůže člověk nerozumět - a nejlépe z toho vlastně vychází řezník, který je schopný empatie, i když je to chlap na zabití...

18.08.2018 5 z 5

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

"Věřte tomu. To je ten jediný způsob. Nikdy nepřestat věřit. Ošidit oko, omámit mozek." (s. 371) Prostě perly mezi humorem a časté návraty. Mistr Pratchett baví už třicet let a provází mě životem. Díky.

17.08.2018 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Vlastně mě to vcelku bavilo, to napětí mezi klasickým příběhem skotského uchvatitele Macbetha s občasnými shakespearovskými citacemi či parafrázemi a současným seversky drsným světem policejního náčelníka téhož jména. Nevypočitatelnost lidského srdce, intriky na druhou a na třetí, touha po moci, co z lidí činí lotry a vlky, krev, krev, krev a všechny věci, co jsou představitelně horší než smrt... Jen ženská linka se tentokrát obzvláště nepovedla - což je ale u tohoto tématu zásadní.

14.08.2018 3 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

O matkách a dcerách, emocích potlačovaných a sdílených, soucitu a vzájemnosti - a hlavně o inspektorovi, který lidem rozumí, a přesto je miluje a považuje v podstatě za dobré... Navíc ta kniha je plná metafor, více či méně rafinovaných - neuvěřitelné u detektivky.

04.08.2018 5 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

"Dobrá, tedy zemřu. Dřív než ostatní, samozřejmě. Ale každý přece ví, že život za tu námahu nestojí." Znepokojivé, vzpírající se pochopení, přitom precizní a vyrovnané. Ráda jsem si připomněla. A uvědomila si, že nebýt Stendhala, nebylo by Camuse - a nebýt Camuse, nebylo by Houellebecqa. Pozorovatel nerovná se asociál. Možná.

29.07.2018 5 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Jeden z Kingových kousků, u kterých si dlouho říkám, že patří k těm slabším - a pak najednou zjistím, že čtu už kolikátou hodinu a za oknem se mezitím smrklo... Přitom je to jen velmi osobní zpráva o talentu, jeho neuchopitelnosti a nesamozřejmosti - tak proč začínám být lehce vyděšená ze všech těch panenek, západů slunce a lodí s nečitelnými názvy?

28.07.2018 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Opravdu mrazivé a velmi návykové.

25.07.2018 5 z 5

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

Jedna z nejnáročnějších knih letošního roku. Rámec tvoří detektivní motiv (kdo zabil Elegána efendiho?) s motivem milostným (jak dopadne láska knihaře Kary, vracejícího se ze světa, k dosud vdané Seküre?) a děj je hnán dopředu snahou iluminátorů v šestnáctém století stvořit na sultánovo přání dokonalou a všeobjímající knihu; podstatou je však více než pětisetstránková úvaha, co znamená umění ve vztahu k životu, umění samo o sobě, umění jako paměť i jako most k budoucnosti - a co je smyslem umění, umělce i života. Úžasná barevnost vyprávění, a to nejen díky systému co kapitola - to vypravěč (přitom nejde o samoúčelný postup - autor ho ozřejmí v závěru a dá mu zcela jiný význam), ale hlavně díky proplétání množství příběhů reálných i mytických, humoru i hrůzy, akčního s rozjímavým, banálního s neočekávaným. A tak se čtenář prodírá např. trojím pohledem na iluminování (tradice kontra vlastní styl, vliv doby a času, slepota jako "věčná obava i tajné přání iluminátora"), úvahami o tom, zdali je podstatné to, co je "doslova" napsáno, či smysl napsaného, jestli má být iluminace součástí vyprávění či samostatnou uměleckou jednotkou a co je vlastně důležitější, zdali je vyprávění příběhů jen artistní hrou či přirozenou součástí komunikace i reálného života... Srovnání se Jménem růže Umberta Eca je na místě, zde je vnímání komplikováno seznamováním se s odlišnou kulturou a zásadně jiným myšlením. Nicméně jsem si to velmi užívala - ta kniha je prostě chytrá i čtivá.

24.07.2018 5 z 5

Život je raut Život je raut Hannah Saleh

Holky, do háje - kde jste byly, když mi bylo pětadvacet? :-D Jasně, tahle knížka je jednorázovka - takový panák z humoru, sebereflexe a drobných pravd tvářících se životně, namíchaných Alkoholkou pro bývalou Ženu ginu (dobře, byla to spíš Vožralá ženská, ale kapka sebeklamu do toho koktejlu patří). Rozsvítily jste mi den - díky. P. S. Blog jsem neznala.

21.07.2018 4 z 5

Fáze gravitace Fáze gravitace Dan Simmons

Létání a smutek, smutek a létání. Pro mne náročné technické pasáže, ale atmosféra a životní pocit přesný, navíc sugestivně popsaný.

21.07.2018 5 z 5

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

"Postapo obohacená hororovými prvky"? To jako vážně? Přemýšlím, jestli si dělá srandu autor nebo autor synopse... Tohle fakt ne (přečteno 50 stran, zbytek prolistován, na tohle nemám čas).

20.07.2018 1 z 5