puml puml komentáře u knih

Zabij, nebo budeš zabit. Kniha druhá Zabij, nebo budeš zabit. Kniha druhá Ed Brubaker

Stejně jako první díl, naprostá lahůdka, která mísí žánry, pracuje s nespolehlivým vypravěčem, ale přitom zůstává neskutečně čtivá. Více v komentáři u prvního dílu. U druhého vše paráda, jen ta vsuvka z blázince byla trochu slabší, včetně té zápletky s dozorcem, to tam vůbec nemuselo být. Ale jinak skvělý počin. Doporučuji.

14.09.2022 5 z 5

Historky z psíšeří Historky z psíšeří Evan Dorkin

Skvělý nápad i zpracování. Temné ale přitom komické hororové příběhy. V hlavní roli rozverná psí smečka a pár koček. Doporučuji.

14.09.2022 5 z 5

Zabij, nebo budeš zabit. Kniha první Zabij, nebo budeš zabit. Kniha první Ed Brubaker

Hodně dobrá pocta a osvěžení mstitelských filmů, revenge komiksů, ale i americké drsné školy a pulpové klasiky. Opět brubakerovské femme fatal - na to jak píše ženské hrdinky, které když zrovna nejsou nadržené, tak různě intrikují, na to si prostě jeden musí zvyknout, jde často o variaci na stereotyp "žena vamp", který mi v Criminalu občas dost vadil, ale v rámci žánru to funguje a naprosto to chápu a od Brubakera v tomhle ohledu ani žádný "mýto" nečekám.

Hlavní hrdina taky už tak trochu brubakerovská klasika - zdánlivě obyčejnej ňouma se stane tak trochu náhodou osamělým mstitelem, ale na druhou stranu, proč měnit něco co funguje a hlavně co autor prostě umí. Že se to opakuje, to mi nevadí, vždy je to chytrá variace a vždy je to neskutečně vtahující do děje, a to i tou určitou předvídatelností a tradičními "třídními" soupeří (pedofil od vedle, investiční tunelář, ruská mafie atd.). Navíc Brubaker vždy skrze tyhle schémata sděluje i něco o společnosti, tedy hlavně americké společnosti, a o takový tý paranoie, která je v tý společnosti tak nějak permanentně přítomna.

Takže zatím tu máme klasickýho Brubakera a klasickýho Seana Phillipse. Jako film od osvědčené dvojice Tarantino a Richardson. Prostě klasika, která nabízí chytrou zábavu, kde je cítit silnej rukopis obou autorů, jak Brubakera tak kreslíře Phillipse. Dalo by se tomu leccos vytknout, ale to by bylo jen nošení toho pověstnýho dříví do lesa, to si radši nanoste do baráku, zima totiž asi bude krutá... Když k tomu přistoupíte jako k dobrýmu noirovýmu filmu s thrillerovými prvky, tak dostanete příjemných několik hodin prvotřídní zábavy. V rámci mainstreamovýho komiksu to aspiruje na událost roku.

Takže abych to shrnul, moc nad tím nešpekulujte (na to jsou jinčí komiksy), nalijte si dobrou whisku, nějakou ostrovní kouřovku, třeba Talisker, zapalte si v krbu, zachumlejte se do deky a s chutí do toho:-) Doporučuji.

13.09.2022 5 z 5

Metabaron Metabaron Alejandro Jodorowsky

Řekl bych, že tahle série je o něco lepší než původní Kasta. Příběh i kresba mě bavily asi víc než u Kasty. Ale jinka je to dost podobné, hodně samoúčelného násilí, různé implantáty, ale i spousta bizarních dějových zvratů. Na to si ale jeden musí u Metabaronů zvyknout, jinak to ani nemá cenu číst. Devízou je právě ta nesputaná a někdy až šílená fantazie ve spojení s uhrančivou kresbou. Důstojné pokračování původní kultovní série. Nezbývá než doufat, že brzy vyjde v češtině pokračování.

10.09.2022 4 z 5

Království tvé Království tvé Mark Waid

Hodně zajímavý komiks ze světa DC hrdinů. Zase tak trochu koncept ve stylu Strážců, ale zase nahlíženo trochu jinou optikou. Líbilo se mi to "naroubování" křesťanské eschatologie na superhrdinský příběh. Chápu, že někomu to třeba může přijít trochu nucené a zavánějící křesťanskou ideologií, ale mě to teda vůbec nevadilo a naopak jsem to spíš ocenil, protože to pěkně drží a táhne ten mnohdy hodně rozvětvený příběh. Je to další spíše filosofičtější příspěvek do toho, co nebo spíš kdo je to (super)hrdina a jaký je jejich vztah k lidem. Je příjemné vidět stárnoucího a filosofujícího Supermana, stejně jako stárnoucího a zahořklého Batmana.

Příběh přináši, jak už to tak bývá, více otázek, než odpovědí. Ale dojde i na pěknou rubačku, které by ale slušel větší formát. Ta kresba je skvělá, ale mnohdy nepřehledná díky titěrnosti některých panelů. Snad jen ten konec mohl být ještě hutnější, nějak rychle se to všechno vyřeší, moc jsem tomu konci nevěřil, ale na druhou stranu o tom to vlastně bylo, o té znovunalezené víře a naději.

Jako takovou třešničku na dortu vnímám epilog, ten se teda povedl náramně a je to takové příjemné osvěžení, kterému nechybí ironie a humor, jehož je jinak v samotném příběhu jako šafránu. Celkově komiks, který si říká o opakovené čtení, což je, a říkám to pořád, známkou té nejvyšší kvality. Doporučuji.

09.09.2022 5 z 5

Pád a padlí Pád a padlí Tom King

Těžko hodnotit, asi chápu co tím King sleduje a jeho práce je v mnoha ohledech netradiční, tedy alespoň v případě takového mainstreamového kolosu jakým je Batman. Celý to krásně odpálil už první díl Já jsem Gotham, tu temně snovou sondáž, další díly to spíš rozmělňujou a tak různě se odchylují od té snovosti, ale 10 a teď 11... to je zase krutej úlet, kvalitativně hodně nahoru a dolů, ale ty propady jsou tam teda viditělnější. Řekl bych, že je to už ale trochu moc zpatlanej úlet, jako by King řešil klasické dilema: Co s ním?... Nechci předjímat, ale celý se to trochu moc opakuje a plácá na místě, a ani pouštní exotika a dva Batmani tomu moc nepomohli. Jak dobře ta série začala, tak jí nějak dochází dech...

08.09.2022 3 z 5

Spatřil jsem svou tvář Spatřil jsem svou tvář Petr Hruška

Velmi pěkná sbírka a tak trochu jiný Petr Hruška, i když ve výsledném vyznění těch básní je Petr rozpoznatelný, respektive abych zůstal v intencích sbírky, vidíme v těch básních odraz autorovi melancholické stárnoucí tváře. Ale přeci jen je tu něco nového, a to ten pro mě místy až wernischovsky rozverný a objevitelský nádech s příměsí na ohni pražené kávy a zaprášených snů o cestách do neznáma. Doporučuji.

08.09.2022 5 z 5

Batman v černé a bílé Batman v černé a bílé Neil Gaiman

Spíš zklamání, naštěstí jsem měl ten komiks z knihovny, i když jsem si ho původně chtěl koupit, ale obecně mám trochu problém s formátem komiksové povídky, tam se totiž nestihne pořádne nic rozvinout, natož jít do hloubky. A udělal jsem dobře, že jsem si tuhle knížku jen půjčil. Je to takové nemastné neslané, kresba občas fajn, ale to je tak všechno. Občas pěkná pointa, ale to mi v případě Batmana nějak nestačí. Četl jsem tedy jen pár příběhu, kde mě zaujala kresba, ostatní pak jen prolistoval. Zase se mi potvrdilo, že komiksu sluší spíše delší do sebe provázané příběhy, ve kterých lépe vystoupí na povrch temné hlubiny jednotlivých postav a jejich mnohdy skryté motivace.

07.09.2022 3 z 5

Letní blondýnka Letní blondýnka Adrian Tomine

Tak trochu ve stylu Daniela Cloewese, snad jen o něco málo slabší. Vhled do života "osamělých srdcí" je to ale poměrně přesný. Dialogy skvělé, jen je škoda, že ty příběhy jsou vlastně všechny tak nějak podobné a všechny tak nějak vyšumí do prázdna, ale chápu, že to byl záměr. Za mě palec hore a doporučuji.

06.09.2022 4 z 5

JSA: Zlatý věk JSA: Zlatý věk James Robinson

Tak tohle je paráda. Příběh, kresba, barvy - vše takřka v dokonalé symbióze. Zatím spolu s Novou Hranicí nejlepší kousek v rámci DC kompletu. Navíc tenhle komiks není jen o tom příběhu, který se tváří jako detektivka aby postupně degradoval v horor a následně v politický thriller. Je za tím pocta noirovým filmům a béčkovým thrillerům a hororům ze 40. a počátku 50. let. Lavíruje to mezi akčním příběhem, noirem, ale i politickým thrillerem originálně zpracovávající období po 2. sv. válce v USA a nastupující období mccarthismu. Celé je to ale zpracované s notnou dávkou ironie a nadhledu, tak trochu v duchu Strážců. Doporučuji.

06.09.2022 5 z 5

Zimní recepty, kolektiv autorů Zimní recepty, kolektiv autorů Louise Glück

Bilanční a notně posmutnělá (nikoliv však rezignovaně) a melancholií prodchnutá sbírka. Básně o okamžicích a místech, které zůstaly už jen v paměti, nebo je to všechno jinak a nic z toho se vlastně nestalo?... Velmi křehké a stubtilní popisy střídají rozhovory přátel nebo učitele a žáka, protože ne každý "umí vidět", ne každý dokáže zachytit život a naději, nebo spíš možnost naděje. Jako závěrečná báseň s vědomím, že některé cesty se už neuskuteční a některé se zdají být zase tak blízko, stačí jen setrvat na místě, dívat se, poslouchat, zasnít se, a i když noc už je tak blízko, tak oheň stále hoří. - Doporučuji.

05.09.2022 5 z 5

Alias Alias Brian Michael Bendis

Zatím to vidím tak na 4 a půl hvězdy. Není to typický superhrdinský komiks, akce je pomálu, dominuje tomu hodně pomalé tempo ve stylu noir filmů ze 40. let. Kresba poměrně strnulá, ale hodí se. Ostrá linie kresby spolu s barevnými plochami nechá vyniknout více literární kvality scénáře. Dost se tam teda kleje a nadává, ale jeden si na to docela rychle zvykne. Je to takový ten komiks, ve kterém se toho víc nakecá, než že by byl našlapaný adrenalinovou akcí, a jde tak spíše po psychologii hlavní protagonistky a vedlejších postav. Pozvolna se dovídáme více o minulosti Jessici i o jejím vztahu k ostatním superhrdinům. Zápletky jsou mistrné a druhý příběh hledání Ricka Jonese je krásná a civilní ukázka, co se stane, když se ze superhrdinství stane "diagnóza". Není to četba pro každého, dokonce bych řekl, že to není moc pro takové ty klasické čtenáře superhrdinských komiksů. Ta pomalost a místy poměrně rozvleklý děj, to je něco, co je určujícím stylotvorným Bendisovým ukazatelem. Já to mám docela rád a moc bych si přál aby do budoucna vyšla v češtině jeho série Jinx a skvělý dokumentární thriller Torso - to je totiž autorův majstrštyk. Alias tak kráčí ve stopách skvělého Bendisova Daredevila, který se mimochodem v Alias také mihne. Jen ta cena je teda poněkud obskurní. Doporučuji.

03.09.2022 5 z 5

Krize identity Krize identity Brad Meltzer

Další skvělý počin v rámci řady Legendy DC. Komorní ale hluboký příběh. Ze začátku jsem v tom trochu tápal, některé postavy jsou totiž zdvojené (jako Flash teď a v minulosti), ale jakmile jsem se začetl, nemohl jsem přestat. Je to skvělý komiks, promyšlený podobně jako Strážci a stylově jde v jejich stopách, i když tady nejde o záchranu světa, ale ryze komorní záležitost. I když dopad na osudy jednotlivých hrdinů je mnohdy větší než u těch klasických "tučných zabijaček" a záchran světa. Vztahy a určitá demytizace a dekonstrukce superhrdinství jde ruku v ruce s celkově pomalejším tempem a několika parádními twisty. Myslím, že si to ještě o chlup víc užijí ti, kteří znají univerzum DC, což já tedy moc nejsem a trochu jsem se v těch vztazích zpočátku plácal, ale ten příběh to utáhne a po dočtení má jeden chuť si to dát ještě jednou, což je známka té nejvyšší kvality. Tohle je komiks, který lze zařadit po bok těm nejlepším dílům. Velkou devízou pro mě je ten uzavřený příběh ze světa superhrdinů (a to částečně i těch záporných), a to bez dodatečných skrytých dimenzí a emzáků ve stylu Lovecrafta, což po pravdě moc nemusím. Doporučuji.

PS - Bonusy jsou jsou většinou jen vata, co počtem stran zvyšuje cenu, ale tady se to tedy povedlo.

02.09.2022 5 z 5

Doktor Andromeda a království ztracených zítřků Doktor Andromeda a království ztracených zítřků Jeff Lemire

Kolik žolíků má tenhle Lemire ještě v rukávu, to by mě vážně zajímalo... Další parádní příběh ze světa Černé palice. Nevěřil jsem, že by to mohlo být tak dobré, jak jsem četl v recenzích, ale je fakt, že na konci jsem byl docela naměkko. Je to vlastně od začátku tak nějak jasné o co půjde a jen se postupně naplňuje to, co čtenář celou dobu tuší, ale to jak to Lemire vypráví a jak je to nakreslené... je to výjimečná záležitost. Jediná věc, která mě přišla trochu matoucí je datování a především pak to, co je v tomhle komiksu vlastně "současnost". Doporučuji.

29.08.2022 5 z 5

Batman: Černé zrcadlo Batman: Černé zrcadlo Scott Snyder

Vidím to na hodně silné 4 hvězdy, procentuálně někde kolem 85%. Jsou to skvělé příběhy, které postupně zapadají do sebe, jen to bylo občas trochu moc sci-fi. Vtipná byla hlavně ta kosatka v té privátní Batmanově pitevně, to bylo trochu přes čáru. Vlastně celý ten příběh, který se točí kolem mrtvé kosatky v bance je spíše průměr. Jinak ale skvělé nápady, snové scény a některé dvojstránky jsou opravdu bravurně zvládnuté. Hodně dělá taky to, že Batman je Dick Grayson, což mi sedlo rozhodně víc, než když to je ve Scottově podání Bruce Wayne. Jock je jako kreslíš spíš takový klasik, ostrá linie a jednolité barevné plochy tomu dávají patřičnou syrovost, takže dobrý. Ale hlavní hvězdou tady je spíš Francavilla, který má svým pojetím blízko k mému oblíbenému Darwynu Cookovi. Tlustší linie, sytost barev a detailní velké výjevy tváří mistrně a velmi subtilně vystihují náladu a psychologii daného protagonisty. Jo, to mě bavilo hodně. Ale jako celek ty střídačky kreslířů fungují skvěle. Dokonce bych řekl, že tomu příběhu dávají patřičnou šťávu. Kdyby to kreslil jen jeden kreslíř, byla by to možná o to větší nuda. Ale nevím. Faktem je, že tenhle komiks je právem kultovní, i když si dovolím tvrdit, že k dokonalosti mu přeci jen něco schází. Snyder některé momenty až moc bustří a kombinuje. Zase tím ale vytváří až hororovou náladu, kdy vesměs civilní momenty střídá brutální a velmi dynamická akce. Té dynamiky a batmanovských "zázračných" úniků je tam ale někdy přeci jen trochu moc (skoro jak v šedesátkovém Batmanovi s Adamem Westem), až jsem se občas musel zasmát. Zas na druhou stranu Snyder to skrze Batmanův vnitrní monolog často nějak ironicky okometuje, což je fajn, jinak by ty situace působily občas dost jalově. Snyderův Batman taky není žádný suchar s kamennou tváří, ale má občas i smysl pro humor a jeho Batman je občas skvělý glosátor a svými vtipnými postřehy má někdy blízko až k nevázanosti Spider-Mana. I když i tady je to stále především ta temně snová stránka, která dává Batmanovi jeho styl. Doporučuji, i když Batman: Dvojník od Mattsona Tomlina se mi líbil přeci jen o něco víc.

PS - Batmanovští fanatikové ať si k mému hodnocení přičtou 10%.

28.08.2022 4 z 5

Batman: Dvojník Batman: Dvojník Mattson Tomlin

Naprosto lahůdkovej Batman. Žádný zrůdy ani silácký a efektní scény. Hodně ve stylu Batmana jak ho filmově prezentuje Matt Reeves. Takže takovej trochu uzavřenej a melancholickej miliardář se sklony k sociopatii. A já musím říct, že mě tenhle zádumčivej Batman, kterej často dostane pěkně pohulit, hodně baví. Je to spíš taková introspektivní sonda do nitra Bruce Wayna a toho proč je Batmanem. Je to poměrně civilní příběh, na Batmana až netypicky, skorem jako Gotham City, ale zas ne tak pomalý, akce tam je a vždy je to paráda, hlavně díky kresbě a barvám. Žádný efektní zakončení, který by věstilo možný pokračování, i když, proč ne, rád bych si přečetl dalšího Batmana od Tomlina a nakreslenýho Sorrentinem a ty barvy jsou taky moc povedený. Jinak je ale tohle spíš uzavřenej příběh ve stylu Batman Detective. Krásně rozvržený panely a dvojstrany. Občas jsem měl teda pocit, že se v té ponuré kresbě trochu ztrácím, ale Sorrentino z toho vždy solidně vybruslil. Doporučuji.

26.08.2022 5 z 5

Incal Incal Alejandro Jodorowsky

Tohle se těžko hodnotí. Celkově to působí dost osmdesátkově a zaprášeně. Na druhou stranu ta kresba od Moebia je v mnoha ohledech skvělá, hlavně to jak pracuje s perspektivou a barvou. Ale na druhé straně ten příběh je klasický "zpatlaný" Jodo. Ale zapadá to do světa Metabaronů a Technokněží, takže kdo si ujíždí na týhle epický surreálný sáze, tak ten bude asi spokojen. Incal je asi nedivnější a nejzpatlanější, ale zas je v něm možná někde hluboko skryto nejvíce významů. Ale mě to nějak nebaví se v tom rochnit a vlastně mi to připadá jako taková Jodowa egošaráda ve stylu: čumte jak mi to píše a jakou mám bezbřehou fantazii a to i bez meskalinu... Kultovní? Možná. Já se ale u toho spíš nudil. Nechávám bez hodnocení.

25.08.2022

Psanec Psanec Erik Kriek

Naprostá komiksová lahůdka. Ve všech ohledech mistrovské dílo. Precizně odvyprávěný a s patřičnou syrovostí nakreslený příběh s Islandu někdy z přelomu 10. a 11. století. Skvěle zachycená atmosféra té doby, včetně skvěle vystiženého dobového oblečení, architektury, ale i drobností jako jsou různé dobové nádoby, oblečení, čelenky atd. Ale neutápí se to v tom, není to historická rekonstrukce, spíš snaha se přiblížit těm často osudovým příběhům ze ság. Příběh sice není nijak převratný, je to taková baladická klasika na motivy z různých ság, stará láska, rodinné přenice a letité osudové křivdy. Ale spolu s kresbou je to v rámci komiksu takřka dokonalá práce. Doporučuji.

25.08.2022 5 z 5

Drtileb a Kostřík Drtileb a Kostřík Jeff Lemire

Spíš tak 4 a půl, ale zaokrouhluju nahoru. Dobrá kresba a atmosféra, i když je to spíš taková jednohubka. Klidně to mohlo mít dvojnásobek stran. Spousta věcí a motivů je ponechána jen v náznaku, jako by Lemire počítal s pokračováním, ale to těžko říct. Každopádně je tenhle díl zatím asi nejpovedenější ze světa Černé palice a vlastně se mi čtenářsky i kresebně líbil i o trochu víc než většina dílů Černé palice. Přímočarý ale přitom až osudový příběh o jedné netradiční "rodině", o její ztrátě, o jejím opětovném nalezení a o mstě. Je to skvělá jízda, jen škoda, že to nejde víc do šíře, ten příběh si o to úplně říká. Ale i tak paráda a doporučuji.

PS - Zajímavé jsou kresby Jeffa Lemireho v závěru. Původně si chtěl Lemire nakreslit celý komiks sám a je to škoda, sice říká, jak tomu dal teprve Zonjić ten správný vizuál, který sám Lemire nějak nemohl najít. Osobně si to nemyslím a Lemireho Drtileb a Kostřík jsou sice kresebně ošuntělejší, ale o to víc syrově to pak vyznívá, což by v důsledku možná tomu příběhu sedlo o něco víc.

24.08.2022 5 z 5

Peklo je prázdné, ďáblové jsou mezi námi Peklo je prázdné, ďáblové jsou mezi námi Marie Bardiaux-Vaiente

Jako doplněk k dějinám je to výborný, ale nic víc, jinak jako komiks je to průměr, postavy jsou schematické a strnulé, Eichman je prostě jen Eichman a vtípek na Arendtovou a Heideggera mi přišel poněkud ošuntělý, stejně jako fešáčtí a ležérně postávající agenti Mosadu a závěrečné "padesátky" a vyplesklý ksift. Asi čekám od komiksu něco jiného a podobný problém jsem měl i s Bombou a kultovním Mausem. Mám trochu s těmi rádoby historickými komiksy problém a to tou určitou didaktičností a urputnou snahou "něco předat". - Jeden z mála historických komiksů který mi přišel originální, a který i z toho komiksového média dokázal něco dostat, bylo Wannsee.

22.08.2022