RADOST RADOST komentáře u knih

Dušemrdi Dušemrdi Natascha

(str.73) Když seš na drogách, tak ti někdo daroval jeden život navíc. Život, ve kterým není spánek a jídlo. Tydle dvě věci nehrajou už žádnou roli. Na co jídlo, mám přece své drogy! K čemu spánek? Drogy sou přece tady a dávaj na mě pozor. A druhej život spotřebuješ s prvním... najednou. Svíčka hoří na vobou koncích. Jediná vohnivá koule. Ale nikdo nechce bejt popel v dešti. A tak zas něco vezmeš, aby se voheň rozhořel. Můj život hořel jasným plamenem... léta. Žádný plápolání slámy, ale pořádný požár lesa!

Zpověď o životě v začarovaném kruhu. Nechce žít s drogami - pro drogy - ani bez nich. Neváží si sama sebe,cítí se nepotřebná. Ubližovali jí, ubližuje sama sobě. Kde je začátek, kde je konec? Opravdu není úniku? Děkuji sobě i svým blízkým, že o takové realitě jen čtu a nepoznala jsem ji v reálu. Je to otřesné.

23.09.2011 3 z 5

Psychopat Psychopat Katerina Kaltsogianni

Rozčilující kniha. Tématem i způsobem zpracování. Autorka zřejmě chtěla popsat svůj devítiletý život s tyranizujícím partnerem a poradit, jak se z takových vztahů vymanit. Svým způsobem zpracování na mě ale zapůsobila naprosto opačně. Nechápu, proč z toho vztahu neutekla hned - měla k tomu všechny možnosti (na rozdíl od mnoha jiných žen). Celou knihou se nese veselá bagatelizace hlavního problému a prezentace autorky jako velmi úspěšné a činorodé ženy, kterou bezesporu byla. A výsledný dojem: Jsem tak dobrá, tak šikovná, že všechno zvládnu tzv. levou zadní. Obdivujte mě! Obdivujte mě i za to, že jsem vydržela žít a nechat se mlátit a omezovat a vydírat takovým psychopatem.Protože já se vždycky sebrala, nechala se operovat, vyléčila se a pak zase a opět podstupovala - dobrovolně - totéž. Zvládnu všechno, i když je mi líto syna, kterého nutím v tom žít. Těm slabším poradím, jak na to. Ve stylu Haliny Pawlovské dává na konci kapitol jakési rady. Většinou nepřesvědčivé v kontextu s tím, co píše. Jedno se ale této knize upřít nedá - nutí se zamyslet nad tyrany i jejich oběťmi.

08.09.2011 2 z 5

Kniha duší Kniha duší Glenn Cooper

Druhý díl byl trochu slabší. Postrádal kouzlo překvapivého objevu. Sice se lépe četl a také se vracel k základním zjištěním z dílu prvního, ale už to bylo takové "obyčejné". Téma opravdu neotřelé. Tím mě oba díly zaujaly nejvíc.

02.08.2021 4 z 5

Hlava na stole Hlava na stole Ivan Wernisch

Je to již hodně let, co jsem četla poezii a byla jí okouzlena. V rámci čtenářské výzvy jsem nyní sáhla po poezii současné. Moje první seznámení s Ivanem Wernischem. Nejsem si jista, že jsem jeho verše alespoň zčásti pochopila. Působí na mě jako potřeba podělit se o právě viděné či myšlené, ale vzápětí udušené, umlčené, nedopovězené. Jakoby životní únava, ztráta cíle či deprese udusila to, co už si čtenář musí domyslet sám. Pro mě je to poezie smutku, bezvýchodnosti, zmaru, beznaděje.

13.07.2020 2 z 5

Jitřní květy Jitřní květy La Vyrle Spencer

Dojemný, tvrdý a silný příběh dvou lidí, kteří nepoznali lásku ani rodinné štěstí. Navzdory všemu se však nevzdali a našli důvěru v sebe i okolí. Kniha o křehkých duších a jejich cestě životem. Četba pro ženy, ke konci však až moc medová.

08.07.2020 3 z 5

Když začalo pršet Když začalo pršet Kateřina Tachovská-Vestman

Pokus o klasickou detektivku. Začátek na mě působil jako dílo z pera snaživého žáčka tvůrčího psaní. Pak se ale úroveň zlepšila a příběh sám nepostrádal podněty k zamyšlení. Takový lepší průměr.

29.03.2020 3 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

První dvě třetiny knihy se mi táhly, moc mě nezaujaly. Poslední třetina byla dobrá, to už jsem četla ráda a s napětím. První má kniha od tohoto autora a jsem tak trochu na rozpacích. Po přečtení další, někdy v budoucnu, si snad udělám lepší obrázek.

09.03.2020 3 z 5

Ještě než spatří Ještě než spatří Blake Pierce

Dobrá, svižná detektivka, v níž hlavní hrdinka musí opakovaně řešit dilema - podřídit se bezvýhradně příkazům a disciplíně nebo jít za cílem bez ohledu na důsledky, které pak vyvodí její nadřízení.

14.09.2019 4 z 5

Naposledy viděná Naposledy viděná Nina Laurin

Zajímavě podané příběhy obětí. Protože všechny postavy této knihy jsou vlastně oběťmi - sebelásky, závislosti, chtíče, ochranitelského komplexu, neschopnosti překonat trauma z minulosti, rodinného (ne)štěstí. V určitých ohledech nevěrohodné i nepřekvapivé, hlavního pachatele jsem si tipla již krátce po seznámení se s ním. Čtvrtou hvězdičku uděluji za "jinakost" , za odlišnost od většiny zpracování podobných příběhů.

20.08.2019 4 z 5

Sběratel trofejí Sběratel trofejí Sarah Flint

Docela dobrá detektivka, ale tak nějak "vlažně" napsaná. Nedovedla mě strhnout. Námět i vytipovaní možní pachatelé dávali podněty k přemýšlení, ale popis práce vyšetřovatelů byl tak trochu nezáživný. Doufám, že v dalším díle to autorka zvládne lépe.

03.07.2019 4 z 5

Roden24 Roden24 Monika Šimkovičová

Velmi dobrá fantazie, podněcující k zamyšlení. Je lepší "ztrácet" čas spánkem nebo vytvořit podmínky pro život bez spánku a plně využívat veškerý čas, který nám život vyměřil? Jednoduchý příběh, který naznačuje klady i možné zápory stoprocentní bdělosti oproti současnému životu se spánkem. Osobité kouzlo příběhu dodává zpracování audio knihy, nádherná slovenština a podmanivý laskavě vtíravý hlas hlavní interpretky.

21.04.2019 4 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Nejedná se o thriller, ale o psychologický román pro ženy. Ukazuje formu domácího násilí i pozlátko, které si některé rodiny budují ve snaze co nejlépe působit na své okolí. Dává do kontrastu strojenost, přetvářku, chladnost proti upřímnosti a citlivosti. Napsáno sice čtivě, ale trochu zdlouhavě. Snad některým čtenářkám přinese i poučení.

15.02.2019 3 z 5

Světlo a tma Světlo a tma Danka Šárková

Muž s bipolární poruchou. Ženy, které ovlivňují jeho život. Jak být sám sebou? Výborné téma. Jenže to zpracování! Klišé, červená knihovna nebo jen neschopnost udržet míru při vytváření postav Pepových žen? Snad to příště autorka zvládne lépe.

17.01.2019 3 z 5

Farmářova žena Farmářova žena Barbara Hannay

Generační román pro ženy. Dosti rozvláčný, s předvídatelným vyústěním problémů, sami dobří lidé, vzájemné pochopení, láska. Nejen, že mě kniha ničím neobohatila, ale i nudila a nadlouho odradila od další "ženské" četby.

13.11.2018 2 z 5

Skryté okno Skryté okno Rachel Abbott

Napínavá četba, skvělé odreagování. I přes určité výhrady (občas zbytečně natahovaný děj a až nevěrohodná naivita některých postav) dávám nejvyšší hodnocení a očekávám možné navázání i vývoj v dalším díle této série.

24.09.2018 5 z 5

Prsten Prsten Danielle Steel

První polovina knihy skvělá, pak trochu rozvláčný průměr. Ale provázanost nových vztahů a řešení v závěru knihy v mých očích snížily její hodnotu. Od čtivého vykreslení historické reality až k červené knihovně. Škoda.

28.05.2018 4 z 5

Byla jsem šťastná Byla jsem šťastná Jarmila Novotná

Ano, paní Jarmila Novotná byla opravdu šťastná, prožila záviděníhodný pracovní, společenský i rodinný život. A myslím, že nejen díky svému talentu a volbě vzdělaného, bohatého a milujícího životního partnera. Především byli oba velmi pracovití a nebáli se nových výzev. Někdo by možná záviděl. Ale já obdivuji, i když mi tato pěvkyně až dosud byla neznámá.

07.02.2016 3 z 5

Deník kočičího intelektuála Deník kočičího intelektuála Petra Polsen

Pěkné čtení. Chvíli se cítíte kocourem, jemně předete a řádky se mění v prsty, hladící vaši duši.

22.08.2015 4 z 5

Až za hrob Až za hrob John Katzenbach

Přiznám se, že tentokrát to na mně bylo moc. Příliš zdrcující, bezvýchodné, neustále se stupňující. Četba mě stresovala, několikrát jsem odložila, ze zvědavosti dočetla. Kdo je odolnější než já a má pevné nervy, jistě ocení pěti hvězdičkami. I já si budu pamatovat pocit z knihy - situace, která může potkat i mou rodinu. Situace, v níž žádné řešení není to správné.

30.07.2015 3 z 5

Koně za plotem Koně za plotem Romana Beránková

Bojovat s malostí, závistí, byrokracií a promyšleným "záškodnictvím" je sisyfovská práce. Knížka by byla úsměvná, kdyby nebyla až tak blízká něčemu, co jsme sami prožili nebo prožíváme. Zůstal ve mně pocit marnosti a smutku, navzdory označení žánru slůvkem Humor.

22.07.2015 3 z 5