RonnieSmithx RonnieSmithx komentáře u knih

Maloměstský román Maloměstský román Teréza Nováková

Smutný příběh na motivy života Zdenky Havlíčkové, jež musela žít ve stínu vymyšleného charakteru, který ji lidé přiřadili. Kniha je velmi čtivá a moc hezky napsaná. Doporučuji tento prvotní román autorky všem, kterým se naskytne pod ruku. Zanechal ve mně po dočtení mnoho melancholických myšlenek. Občas holt ke zničení života stačí jen se špatně narodit.

10.06.2023 5 z 5

Prosté motivy Prosté motivy Jan Neruda

"Liják se v okna boří -
noc divoká a děsná!
Já ležím chorý, bez sna,
a lampa noční hoří.

Světélko poloslepé,
rci, lampo malá, nač jsi tu,
bych viděl líp svou samotu,
svou bolest cítil lépe?

Mrkla si ve přístěnku:
Ej počkej, chvilku počkej jen,
já kmitám, svítím oknem ven,
těm hladovcům tam venku.

Dost jsem se rozproudila,
by liják znal, kam mráz svůj lít,
by kulich zřel, kam v okno bít,
a smrt by nezbloudila."

10.06.2023 4 z 5

Paličova dcera Paličova dcera Josef Kajetán Tyl

Drama se zabývá hlavně tím, jak mohou lidské předsudky ovlivnit (zničit) život jedince. Bylo to místy úsměvné, ale neřekla bych, že mě to něčím uchvátilo. Líbila se mi slova Antonína Jedličky:
Vy jste moje myšlénka, když ráno oči otevřu a vy jste moje myšlénka, když je večer zavírám."

Tři knížky lidového čtení Tři knížky lidového čtení Alexandr Stich

Některé pasáže jsou velice zajímavé, ale většinu času mě to bohužel hrozně nudilo.

Křivoklad Křivoklad Karel Hynek Mácha

supr! !

08.06.2023 3 z 5

Konec dobrý, všechno dobré / All's Well That Ends Well Konec dobrý, všechno dobré / All's Well That Ends Well William Shakespeare

Příběh první femcelky.

29.05.2023 4 z 5

Jindřich V. Jindřich V. William Shakespeare

Nejdřív jsem se toho bála, že to bude strašná nuda, což ze začátku i byla, ale pak jsem musela ocenit, že to bylo vtipné a nechyběla ani milostná linka, takže to hodnotím jako slabé čtyři hvězdičky.

29.05.2023 4 z 5

Ohlas písní ruských Ohlas písní ruských František Ladislav Čelakovský

Milé (y)

30.03.2023 4 z 5

Hadrián z Římsů Hadrián z Římsů Václav Kliment Klicpera

Velmi podobné jako Tři hrabata najednou a u kritiky rozhodně oblíbenější, ale já mám potřebu chránit slabší.
Jinak vtipné.

29.03.2023 4 z 5

Tři hrabata najednou Tři hrabata najednou Václav Kliment Klicpera

Banger.

29.03.2023 5 z 5

Almanach Dramatyckých her Almanach Dramatyckých her Václav Kliment Klicpera

Nabralo to velmi dramatický spád. Schizo Václav, proradný vlk a láskou nemocná Johanka chovající se jako nějaká poběhlice!

29.03.2023 4 z 5

Louskáček a myší král Louskáček a myší král Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann

Za mě bohužel je tahle pohádka trošku slabší. Docela mi chybělo popsání finální bitvy mezi Myším králem a Louskáčkem, neboť to měl být právě ten velký moment, který všechno zachrání, ale nakonec to bylo uspěcháno a odbyto. V podstatě jsme se o tom dozvěděli z druhé ruky, což mi přijde jako nesmyslný krok od autora.
Romance mezi mladým Sovákem a Maruškou mi taky přišla taková nemastná, neslaná, i když na začátku vypadala velmi slibně. Líbilo se mi, jak odmítnul stuhu Kláry, protože byl loajální a cítil něhu k Marii, ale ocenila bych, kdybych jejich vztah měl větší vývoj. Taky jsme se nedozvěděli, proč cítil menší opovržení ke svému strýčkovi, protože jestli se nepletu, tak si nad jeho existencí NĚKOLIKRÁT vzdychnul.
Dílo ve mně vyvolalo více otázek než odpovědí, což by bylo v jiném případě v pořádku, ale u téhle knížky si nemyslím, že by toto bylo záměrem (nebo když už tak dobrým krokem). Popis prostředí byl velice pěkný a kouzelný, ale když si uvědomíme, že celý příběh se stal vlastně jenom kvůli špeku a ani tato bizarnost mu na hodnotě nepřidala, tak nemůžu hodnotit jinak než průměrně. On je to opravdu hezký nápad na příběh, o kterém můžeme říct, že se stal nesmrtelným, což vidíme na těch stovkách různých ztvárnění, ale bohužel nemohu říct, že by mě tolik oslovilo jeho originální podání.

09.01.2023 3 z 5

Hubička Hubička Bedřich Smetana

No, je to libreto, ale ani ten příběh není žádný zázrak.

09.11.2022 2 z 5

Hry Hry William Shakespeare

Geniální. Občas mi dělalo problém se do toho dostat, ale když už se začtu, tak tak to stojí za to. Shakespeara byl mistr svého oboru.

29.10.2021 5 z 5

Ve tvých očích Ve tvých očích Nicholas Sparks

Co k tomu mám říct? V životě jsem se nudila už víc, ale určitě jsou zábavnější způsoby jak strávit večer. Sparks je zatím pro mě jedno velké zklamání. Knížka se čte poměrně rychle, pokud ji tedy s otrávením neodložíte, ale všechno se zbytečně natahuje a hlavní postavy mě taky nechytily za srdce. Když jsem zjistila, že čtu román o klukovi, co má problémy se vztekem, tak jsem myslela, že mi klepne, protože to jsem si klidně mohla jít přečíst něco na Wattpadu. Finální hodnocení - nudné a zápletka nic moc. Tohle byl neúspěšný pokus o detektivku?

28.09.2021 2 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Prvních sto stránek jsem si říkala, že tuhle knížku bych si více užila, kdyby mi bylo dvanáct, ale jak se příběh rozjel, tak jsem pochopila, že by to možná bylo na moje dvanáctileté já moc. Na začátku jsem opravdu vzpomínala na to, jak jsem četla příběhy na wattpadu, protože dialogy a děj byl velmi podobný. V jednu chvíli jsem přemýšlela, jestli by nebylo knihu lepší i odložit, protože jsem zjevně z young adult literatury vyrostla. Ale jak šel příběh dál, tak jsem si buďto zvykla anebo přestal být plný šílených puberťáckých řečí, takže jsem bez výčitek pokračovala dál.
Autorka tedy píše docela čtivě, ale její text je mířen na náctileté, což není úplně můj šálek čaje. Příběh byl dobře promyšlen a nejsmutnější na tom je, že takhle nechutní a zvrácení lidé opravdu jsou. Na druhou stranu je zase Dean až moc dobrý na to, aby by existoval, i když ty jeho výkyvy nálad by mě pravděpodobně odradily hned na začátku. Bez naděje je hezká knížka a určitě si od autorky ještě něco přečtu, abych viděla, jestli jsou všechny její knížky tak okatě pro náctileté a taky proto, že už na mě dávno čekají v mé knihovničce.

15.02.2021 3 z 5

Vražda na Velký pátek Vražda na Velký pátek Lee Harris (p)

Knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě a musím říct, že mě moc nenadchla. Nedokázala jsem se do ní začíst, ale pořád jsem dávala naději tomu velkému finále. Bohužel mě to slavné rozuzlení jen utvrdilo v mém hodnocení. Chápu, že je to autorčina prvotina, ale jak už zmiňovali čtenáři pode mnou, tak si autorka spoustu věcí vymyslela, takže některé části knihy jsou opravdu nevěrohodné. Hlavní hrdinka mě taky neoslovila.
Já sama bych knihu nedoporučuila, ale pokud jste na výběr knih nenároční a hledáte něco na odlehčení, tak to bude asi kniha pro vás.

14.10.2020 2 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Těžko se člověku hodnotí klasická literatura, a když jde o Paní Bovaryovou, tak jsem opravdu na vážkách. První část knihy mě nijak neoslovila. Oblíbila jsem si sice pár slovních spojení, ale necítila jsem žádnou potřebu se ke knize vrátit. Druhá část už mě bavila více.
Není těžké pochopit Emino jednání, ale to neznamená, že se jím nemůže opovrhovat. Toužila po velké lásce, ale realita ji zklamala. Byla by vůbec někdy šťastná anebo by ji začal nudit i zámecký život? Je pravda, že by mohla prožít navenek pěkný život, kdyby neudělala několik blbých rozhodnutí, ale uvnitř by ji vždycky sžíraly myšlenky na to, co mohlo být.

05.06.2020 3 z 5

Kyvadlo Kyvadlo Adam Hamdy

Místy byla kniha příliš přitažená za vlasy, místy se to trochu táhlo, ale celkově ji hodnotím jako dobrou knížku. Neurazilo mě to a ani neohromilo.

11.05.2020 3 z 5

Den, kdy jsem tě ztratila Den, kdy jsem tě ztratila Fionnuala Kearney

Kniha mě moc nezaujala. Četla jsem ji s několika měsíčními pauzami, neboť za prvé jsem na ni neměla čas a za druhé mě nezaujala natolik, abych si na ni ten čas udělala. Na druhou stranu ale kniha nijak neurazila a četla se hezky. Kdybych měla dítě, tak bych asi knížku brala jinak, ale i tak bych od ní čekala něco většího.

29.02.2020 2 z 5