Rozari Rozari komentáře u knih

Paříž - Má zhouba a láska Paříž - Má zhouba a láska Rosecrans Baldwin

Mně se to líbilo, za mě dobrý. Asi hodnotím kladně, protože jsem zaujatá :-)
Neměla jsem žádná očekávání a na chvíli jsem se přenesla do Paříže, kterou jsem znala a milovala (poslední návštěva v roce 2013 byla pravděpodobně opravdu poslední, už to nebylo ono). Prostě deníkové zápisky Američana žijícího chvíli v Paříži.
Jméno autora je pro mě zcela neznámé, ale našla jsem, že má za sebou docela úspěšné literární počiny, škoda, že zatím nebylo přeloženo do češtiny.

30.12.2022 4 z 5

Brousek pro tvůj jazýček Brousek pro tvůj jazýček František Kábele

Našli jsme v knihoboxu na nádraží a teď čteme každý večer s naším dvouleťákem, má říkanky moc rád, líbí se mu i obrázky, hlavně ten chlapeček na houpacím koni, co vypadá jako Večerníček :-)
A hlavně to malé dítě vnímá rytmus a zvuk jednotlivých hlásek, při čtení si dávám extra pozor na výslovnost, aby všechno pěkně rozuměl a naučil se sám vyslovovat. Výborná kniha.

06.12.2022 5 z 5

Čau uprchlíci! Čau uprchlíci! Tuvia Tenenbom

Dost jsem se nasmála, nejvíc asi při popisu, jak se šel potkat s uprchlickými učni a praktikanty do Daimleru :-D
Jinak velmi trefné, do Německa se pěkně opřel; snaží se být nestranný (a myslím, že se mu to daří), na rozdíl od jiných. Škoda, že takových (nejen) novinářů už je jako šafránu.

28.10.2022 5 z 5

Doktor Proktor a konec světa. Možná... Doktor Proktor a konec světa. Možná... Jo Nesbø

Jako dobré, ale už to na mě byla trochu moc velká fantasmagorie (nejsem tedy také cílová skupina, že) :)
Čekám se syny na audioknihu v knihovně a doufám, že přednes Davida Novotného to pozvedne.
I tak doporučuji!

19.09.2022 3 z 5

Byl jednou jeden úl Byl jednou jeden úl Karel Sládek

Kniha popisuje, jak to vypadá a funguje v úlu. I příběh má celkem hlavu a patu, starší včela provází čerstvě narozené včely úlem, ukazuje jim, jak se co kde dělá a zaučuje je. Milé čtení, doporučuji pro mladší děti.

08.09.2022 4 z 5

Doktor Proktor a vana času Doktor Proktor a vana času Jo Nesbø

Bereme ty díly na přeskáčku, ale asi to nevadí. Tento díl hodnotím taky kladně, perfektní fonetický přepis francouzských vět a jmen, ale tak nějak mi chyběl ten přednes Davida Novotného z audioknihy, asi se k ní zas vrátíme, to fakt nemá chybu :-)

15.08.2022 4 z 5

Třetí planeta smrti Třetí planeta smrti Harry Harrison

Všechny tři planety smrti čtu v rychlém sledu za sebou. První je nejlepší, druhá slabší, třetí zase o kus lepší, ale na první nedosáhne. Aspoň že se to nenatahuje a příběh je relativně krátký, přímočarý a rychle odsýpá.
Oddechovka to byla pěkná.

13.07.2022 4 z 5

Druhá planeta smrti Druhá planeta smrti Harry Harrison

První díl byl lepší, ale tahle dovolenková jednohubka taky nebyla špatná. Dost jsem se u toho nasmála :-) Jinak Jason teda válel, je to prostě hrdina, co si poradí v každé situaci.

“V tvém životě je místo pouze pro jednu ženu. Pro mě.” :D

09.07.2022 3 z 5

Když dá husa huse pusu Když dá husa huse pusu Robin Král

Básně a rýmy Robina Krále mám moc ráda, Andreu Tachezy jako ilustrátorku už také znám z jiných knih, šla jsem na jistotu.
Leporelo se synovi (aktuálně rok a 9m) líbí, já mám lehké výhrady k zobrazení některých zvířat - konkrétně mi nějak “vadí” kráva tlačící kočárek s teletem, které má v hubě dudlík :-)
Ale jinak super, přečteme a pak si stavíme ohradku :)))

05.07.2022 5 z 5

Pomoc! Můj brácha je zombík! Pomoc! Můj brácha je zombík! Anička Záhrobská (p)

(SPOILER) Fakt divný. Půjčil si to osmiletý syn z knihovny a už po pár stránkách říkali i s mladším 6letým bráchou, že už to číst nechtějí, že je to děsí a nelíbí se jim to. Přečetla jsem si to sama, abych věděla, o co jde, a taky se mi to moc nelíbilo.
“Autorka” je pravděpodobně hlavní průvodkyní knih (chápu z popisu, že je celá série), je tam naznačeno, že se nejedná o normální holku. Zve si na přespání děti a ty musí vyprávět strašidelné příběhy.
Tento konkrétní díl vypráví Honza, že má staršího bratra a popisuje, jak se stal zombíkem (pravděpodobně puberta). Konec nejasný.
Pokud pro děti, tak starší, ale ty zas už podle mě čtou jinou literaturu. Hm, takže těžko říct.

23.03.2022 1 z 5

Kluk: Příběhy z dětství Kluk: Příběhy z dětství Roald Dahl

To se tak krásně čte! Je to životopis, vzpomínky na vlastní život, a přesto je to napsané čtivě a s laskavým humorem.
Moc se mi líbily ty fotky z jeho života, výřezy z jeho dopisů, byl to moc zajímavý vhled do angličtiny syna norských rodičů vychovávaného v Anglii/Walesu :-)
Původně jsme si půjčili knihu se syny, ale je to moc nebavilo, na rozdíl od mě.

Malý edit: vždycky mě rozesmálo, jak své starší nevlastní sourozence nazývá “prastará nevlastní sestra” a “značně letitý nevlastní bratr”. Dahlovi v té době bylo třeba 9 let a sestře s bratrem zhruba o 12 a 10 víc :-)

16.03.2022 5 z 5

Jal Jal Veronika Kutičková

Asi jsem četla jinou knihu, než ostatní hodnotící, mně to přišlo docela slabé. Čekala jsem příběh na úrovni Naslouchače nebo Mycelia, a dostala jsem skoro až červenou knihovnu, story à la Beverly Hills - mladí lidé, co nemusí chodit do práce, neb je zajistili jejich předci, stále řeší jen to, co si vezmou na sebe na pláž a na rande, nebo v kterém baru se sejdou tentokrát
To, co mohlo být zajímavé, tedy jak byla hlavní hrdinka lovcem a chránila svůj lid, je zmiňováno vždy jen jako vzpomínka z minulosti, bez jakéhokoliv detailu to když jsem byla lovcem, tak.
Jsem v půlce a nic, slovy NIC se tam neděje.
Vysvětlování toho, v čem se jalská rasa liší, v čem je výjimečná, mi přišlo takové těžkopádné, většinou mi to moc nesedělo do příběhu, který tam tedy za mě stejně moc nebyl, ale působilo to na mě jako poučování ve stylu to naše rasa oproti té normální lidské je taková a maková.
Opravdu nadbytečné mi přišlo to neustálé zmiňování spřízněnosti dvou duší. Už mi to pak vážně lezlo krkem.
Bylo tam pár nelogičností, jalský národ je vyvolený, dokonalý, nikdo o nich nemá vědět, před okolním světem hrají hru na luxusní resort; přitom o nich vědí minimálně Sutechovi synové, to s nimi jejich úhlavní nepřátelé drží basu?
Sestry si čtou myšlenky a pak v okamžiku popisu přepadení jejich domu se šeptem domlouvají, kam se schovají; hlavní hrdinka coby nejlepší lovec všech dob jde mezi své největší nepřátele a nedomyslí únikový plán?
Přijde mi to škoda, potenciál tam myslím byl.

PS: na můj vkus až moc často buď jedna nebo druhá sestra kňourala a na konci knihy došel korektuře dech - nejdřív tam Stephanie zkoumala koPku, do které ji zavřeli, a hned poté vysoký muž vÝřil svým hábitem prašnou podlahu :-)

18.02.2022 2 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Ladislav Zibura je můj oblíbenec. Nezklamal ani tentokrát. Líbí se mi obecně jeho styl psaní, ani zde nechybí sebeironické poznámky, které na něm mám tak ráda, vtipné hlášky a spousta zajímavých faktů. Až na ty zdrobněliny s přítelkyní, souhlasím s komentářem níže, to si autor mohl odpustit.
Jeden můj skutečný kamarád je také Ladislav, a jak jsem si později uvědomila, do Zibury jsem si ho promítla a byla pak trochu zklamaná, když jsem ho viděla a slyšela naživo :) Ale knihy si užívám, tam to nevadí.
Moc doporučuji.

12.01.2022 5 z 5

Kraken Kraken China Miéville

Dalo mi fakt práci to vůbec dočíst.
Myslím, že to bylo až moc překombinované. A takové jakoby těžkopádné, pravidelně jsem u toho usínala už po pár řádcích - takže možná lze doporučit těm, co nemůžou usnout :-)

17.11.2021 2 z 5

Miky a dobrodružství s autíčkem Miky a dobrodružství s autíčkem Barbora Laňková

Až když čtu anotaci tady na databázi knih, že jde o dílo devítileté autorky, tak mi to dává smysl. Jinak bych v hodnocení byla přísnější. Ale takto - klobouk dolů, pokud příběh vymyslela a napsala malá slečna :-)

10.10.2021 3 z 5

Naši učitelku ovládli mimozemšťani! Naši učitelku ovládli mimozemšťani! Pamela Butchart

Knihu si půjčil syn (7,5 let) v knihovně, tak jsem si ji chtěla přečíst, abych věděla, o co půjde, a musím říct, že jsem se fakt nasmála!
Máme i další díl, jdu na něj :-)

09.10.2021 5 z 5

Překlep a Škraloup Překlep a Škraloup Tomáš S. Končinský

Super knížka! Originální a vtipná. Líbila se synům i nám rodičům.
Perfektní a úžasné ilustrace a jejich prolínání s textem, plus za velký formát knihy.
Autoři si nádherně vyhráli s češtinou :)

“Oslorohač - společně s knihomolem nejznámější zástupci čeledi knihomarných (vandalibris).”

“Kdepak moje máma, ta si umí zjednat nepořádek.”

Moc doporučuji!

07.08.2021 5 z 5

Podivuhodná robotí expedice Podivuhodná robotí expedice Jindřich Janíček

Mladší syn (6let) knihu dostal k svátku, ale víc zaujala toho staršího - 7,5let. Přečetli jsme za odpoledne venku a něco jsme sem tam museli vysvětlovat, ale jinak se nám moc líbila.
Jdu koupit Robotí Exodus :-)

29.07.2021 5 z 5

Sestřička Sestřička Raymond Chandler

Pomalu se blížím ke konci a zajímalo by mě, jestli překlad od svého prvního vydání v češtině došel nějaké úpravy nebo ne. Mám půjčeno vydání z 1962 (přeložila Heda Kovályová) a tak nějak moc nechápu, o čem to celé je! Je tam často použit zvláštní slang, překlad zřejmě kopíruje originál, ale tedy některá slova prostě ani neznám, některé věty mi vůbec nedávají smysl.
Už chvíli se musím nutit dočíst to do konce, ale nerada odkládám nedočtené knihy...

16.04.2021 2 z 5

Dobrý proti severáku / Každá sedmá vlna Dobrý proti severáku / Každá sedmá vlna Daniel Glattauer

Nedávno jsem si na knihu vzpomněla, četla jsem ji už dříve. Zaujala mě proto, že se mi cca před 14 lety stalo něco podobného :-) Omylem mi přišel e-mail, který psal někdo svému bratrovi, pak po nějaké době znovu, tak jsem pisatele upozornila a začali jsme si dopisovat. Ale nedošlo to tak daleko jako v knize, potkala jsem svého budoucího manžela a e-maily s neznámým pro mě pak už nebyly tolik zajímavé :-)
Kniha je zábavná, vtipná, pro mě ze života, oddechovka.

08.03.2021 5 z 5