simca9342 simca9342 komentáře u knih

Ráno nepláču Ráno nepláču Katarína Gillerová

"Víkendovka"
Martina žije život obyčejné matky a ženy v domácnosti. Alespoň to tak může vypadat. Dohání ji vzpomínky z dětství, které nejsou příjemné a musi je před rodinou tajit. Jednou se ozvou formou dopisu.
Radostné pozvání na svatbu způsobí, že Martina si oživí léta staré hádky a odloučení od rodiny, které si ale zavinila sama nebo spíše ve větší části osud. Vinit ze smrti jedné poloviny rodiny tu druhou je něco nepředstavitelného. Martina vzpomíná na dětství a dospívání na Slovensku. Milující rodiče, bratři a babička žili spokojeně dokud Kubovi nezjistili mentální retardaci a babička svými podivnými řečmi a chováním nebyla pomlouvaná každým z ulice, že zřejmě trpí Alzheimrem. Na jeden den se ji nevzpomíná dobře a nejraději by ho vymazala z paměti. Aby zapomněla, začala malovat obrazy. V nich se odráží její věčný smutek a zmatenost, protože dotedka nevěděla žádné okolnosti z maminy a bratrovy smrti.
Svatba a účast na ni je nejen klíčem k udobření rodinných vztahů, ale hlavně zjištění (I když nebude příjemné) toho, co se před lety stalo...

10.12.2023 5 z 5

Čtenářský klub slečny Lucie Čtenářský klub slečny Lucie Emma Davies

Mlada vysokoškolačka Lucie má místo pořádného života nudnou opakující se prázdnotu.
Sice vystudovala angličtinu, ale skončila v knihovně. Tam ji práce s kolegy sice hodně baví, ale zároveň neví, co s volným časem, který nechce trávit doma. Ani netuší proč přijala práci knihovnice.
S kolegy si sice má co říct , ale nenápadně porovnává svůj zivot s tim jejich. Myslí si, že má dost starostí, ale opak se ukáže ve čtenářském kroužku, který Lucie mimo svou vlastní práci vede.
Scházejí se tam lidé, aby si společně četli to, co je baví a stravili dnesni zrychlenou dobu v klidném místě obklopeni knihami, ale také si vzájemně sdílejí své životní osudy. Pro Lucii se objevil námět. K čemu?

Také nenápadně rýsující se vztah s kolegou Oskarem nabírá její život novým směrem :)

06.12.2023 5 z 5

Každý den je nový: Komiksový deník Každý den je nový: Komiksový deník Lucie Lomová

Autorka a kreslířka komiksů nejen pro děti se rozhodla, že si bude psát deník. Kdyby si ho vedla obyčejně pár stránek popsaných za měsíc nebylo by to tak těžké. Ale Lucie má asi ráda výzvy proto si dala za úkol psát nejen každý den, ale pokud kniha vyjde tak i pro své čtenáře. Vy právě držíte v rukou její osobní vzpomínky, trable, soužití se synem, život stárnoucí ženy a všeho čeho si člověk ve stáří váží.

03.12.2023 5 z 5

O čem se nemluví O čem se nemluví Kelly Rimmer

S pocitem úlevy, že jsem knihu s těžkým tématem dočetla a trochu spokojenosti přidávám knihu do výzvy, téma 16 : kniha se štítkem "tajemství" na DK.
Příběh dvou generací, kdy každá i když žije v jiné době řeší vlastní život.
r. 1942: Alinin život za války v táboře pro ruské zajatce byl nepředstavitelný. Stejně tak stupňující se nařízení ze strany Němců pro Poláky. Vzdala se svých dvou bratrů, čeho ještě bude muset... Po svatbě, kdy s Tomaszem dávno ví, že začala válka , ale mladý pár si z toho nic nedělá. O mnoho let později končí v nemocnici ve vážném stavu s nízkým výhledem na život.
Současnost: vnučka Alice má také těžký život. Zavedené rutiny už sedm let kvůli Eddiemu, který má PAS. Nestačí, že syn nemluví a pomáhá si tabletem s AK - alternativní komunikaci, ale denně se setkává s předsudky a nepochopení synovy diagnozy.
V románu je krásně popsaná "komunikace" babičky po stadiu mrtvice s autistickým vnukem. Alina není schopná mluvit, ale to neznamená, že nepřemýšlí. Eddie to samé a každý má pro to jiný důvod, ale díky AK na tabletu to jde. Po zmáčknutí symbolu je automaticky nahrazeno slovem, které Edison neumí říct.
Skrz psaná slova předá Alita své dceři Julitě a vnučce Alici vzkaz z temné minulosti. Píšu temné, protože v době, kdy babička čerstvě vdaná začala druhá světová. Tablet oznámil, že Alice má najít Tomasze a nějaké fotky v krabici, ale její muž je již po smrti. Alice přesto jede na dlouhou cestu do Polska, aby pátrala po minulosti a tajmeství své rodiny.

30.11.2023 5 z 5

Zajíček si moc rád čte Zajíček si moc rád čte Peter Bently

Přečtená před lety.

Příběh na jeden večer, který máte v duši natrvalo...
Zajíček Kája má velký úkol. Přesvědčit své ostatní zvířecí příbuzné, aby začali mít rádi knihy. Aspoň trochu. Příběhy o čarodějnicích, vodním živlům nebo o vesmíru ale nikoho nebaví. Dovede chlupaté stvoření vyjednávat a dostat kamarády do světa písmen?

28.11.2023 5 z 5

Tajemství z Osvětimi – Skutečný příběh Tajemství z Osvětimi – Skutečný příběh Nina Majewska-Brown

Polská autorka nám představuje prostřednictvím dcery Ewy
zapomenutý životní příběh ženy- také Polky a její matky. Stefanie začne vyprávět to, co nemohla pochopit ani ona sama. Snila o rodině, důstojné vzdělání a šťastném životě. Přišla však válka a ze dne na den ovlivnila životy všech, kteří měli v rodných listech uvedený židovský původ. To sice nebyl případ Stefanie, ale vinou toho nejbližšího skončila tam, kde by to nečekala. Ale to hodně předbíhám...
Když si mladá žena najde manžela, porodí 2 holky a žije se všemi v lesovně. Provdala se na rozkaz svého otce. Nemohla vědět, co za chybu udělal! Za války se manžel Florian začal angažovat v odboji a spojenectví. Pomohl uprchlým vojákům a za to později všichni zaplatili. Florian utekl od dcer kvůli partyzánům, Stefania spolu s matkou Marií a sestrou Zosiou skončila ve věznici a sama se dostala do KT Auschwitz a Basia s Ewou po pár náročných dnech doma ve strachu dostaly náhradní domov u ochotné sousedky, kde spolu se členy rodiny sousedky Anny přečkaly válku.
Po ní se po letech uviděly s mámou. A s tátou, ke kterému si i když nechápu proč Stefania zase našla cestu.
Život po válce nebyl už nikdy
jednoduchý. Pro nikoho z rodiny. Spousta zvuků a věci se bály, protože každé to připomínalo dobu, ve které se nežili lehce . Stefu děsil štěkot psů, protože ji to připomnělo psy na rampě s esesáky a holky nepily nikdy kefír. Jim to připomnělo nuceni vypít vše, co se jim dá, protože ze stesku po matce se obě ztrácely před očima.

Kniha obsahuje také fotografie z osobního archivu Stefanie a vysvětlivek slov a taborového života během textu.

25.11.2023 5 z 5

Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Jan Štěpánek

Jednohubka na hodinku .
Autor dokáže nejen zaujmout svými komiksy, ale čtenář pochopí, co tím chce říct.
Kapitán se od domorodců dozví o existenci " tapa boys" - mloků, kteří kromě rituálního tance dokážou stavět hráze jsou se schopni naučit zacházet s nožem, lovit a zabíjet.
Později je kpt. Van Toch využije v lovu perel a válce proti žralokům. Než to ale stihne udělat zemře.
Místo slíbeného volného chovu jsou miliony mloků transportováni lodi po celém světě, zabijeni obušky nebo nelegálně prodáváni. Vzbouří se a jednoho dne vypukne válka mezi mloky a lidmi...
Zajímavostíje, že roman vyšel r. 1935 a skrytě poukazuje na boj s nacisty.

24.11.2023 5 z 5

Chlapec, který přežil pochod smrti Chlapec, který přežil pochod smrti Pavel Taussig

Vždy čtu knihu s tématem druhé světové od autora, o kterém si později najdu informaci, že před lety nebo letos zemřel. Tohle je příběh Pavla...

Při pohledu na knihu vidíte obal sešitu, po jejím otevření máte pocit, že listujete zažloutlými stránkami cizích vzpomínek. Už z pár slov v úvodu vás zamrazí v zádech. Proč? Spousta lidí, kteří přijeli do KT byli ještě dětmi a Pavel byl mezi nimi. Ze sběrného tábora jel transportem do Osvětimi. Tam poznal všechno možné jen ne lásku, pocit bezpečí nebo svobodu. Naštěstí nepoznal selekce a měl doslova štěstí, že nevěděl, co jsou to krematoria.Ty už byly tou dobou zbourané. R. 1944, postup spojenců byl na dohled. Ten "zbytek" , co zůstal skončil v pracovním táboře Melk, dalším KT Mauthausen a později v Gunskirchenu. Po osvobození a následné dobré zdravotní péči toho stihl opravdu hodně: setkat se s vlastní rodinou, napsat svůj příběh, plně se zotavit po fyzické stránce, oženit se , založit rodinu , být hrdým otcem, dědou a žít šťastně .

Přikládám odkaz na rozhovor natočený před 4 lety, ve kterém pan Taussig popisuje válečnou dobu a nelehký život během ní.

22.11.2023 5 z 5

Všichni sloni v orchestru Všichni sloni v orchestru Miloš Macourek

"Víkendovka"
Soubor básníček a krátkých pohádek se zvířaty v hlavní roli, kteří jsou autorem přirovnávani lidem a jejich běžným činnostem. Skrytě popisují život samotného Miloše, který si jako kluk rád hrál a zkoušel všechny možnosti své fantazie a na rozdíl od svých kamarádů žil v jiném pohádkovém světě.

12.11.2023 5 z 5

Rusanda na větvi Rusanda na větvi Světlana Glaserová

Jednodenní jednohubka :)
Autorka českého původu popisuje v povídkové biografii svůj život. Vtipně píše o svém dětství, rodičích, dospívání a mezi to vkládá současnost a dění kolem. Vysvětluje nejen, že není Ruska, ale má kořeny této národnosti, ale postupně dojde také na vylíčení toho, jaké je žít v době, kdy soused za veřejné prohlašování o tehdejší politické situaci ve stavu opilosti skončí ve vězení nebo o knihách a filmech, které se četly.

Čuka a Geka jsem měla moc ráda :)

06.11.2023 5 z 5

Svědectví porodní asistentky z Osvětimi Svědectví porodní asistentky z Osvětimi Stanisława Leszczyńská

" víkendovka"

Příběh, který sice na tloušťku není bohatý, ale obsahem je velice výživný. A připomíná nekonečnou explozi včetně smrti všech zaměstnanců.
Autorka, která sepsala svůj příběh měla stejně jako Irena Sendlerová nervy z ocele. Ne v době, kdy biografické vzpomínky vznikaly, ale hlavně v čase, kdy to, o čem psala zažívala na vlastní kůži.
Ještě před samotným příběhem se dozvíme o "pracovišti" lékařky všeobecné informace, kterých nebude málo. Včetně doplňujících informací o jednotlivých budovách v Osvětimi a vysvětlivkách, které se postupně vyskytují během celého příběhu.
Práce porodní asistentky nebyla nikdy jednoduchá a na takovém místě za těžko představitelných podmínek už vůbec ne. Stanisława nás čtenáře vezme na cestu časem...
Součástí knihy jsou jak básně věnované památce jedné polské hrdinky tak fotky v černobílém provedení zobrazující osobní život Stanisławy a později tábor smrti.

05.11.2023 5 z 5

Zlodějské ticho Zlodějské ticho Petra Nachtmanová

Život Ivaně zřejmě nedal příliš možností. Asi nejen to je důvod k jejím častým krádežím v obchodech.
Manžel Radek jejího kleptomanického má už "plné zuby."
I když jsou s manželkou bohatí, jeho žena si nemůže pomoct, aby sem tam něco nešlohla. Jeden den ji změní pohled na svůj dosavadní život, když pozná zlodějku Julii.
Julie krade z úplně jiného důvodu, jak má za pár dní Ivana možnost poznat. Manžel se k sice taky nechová hezky, ale Julie na rozdíl od ní nedostává peníze a má všude modřiny.
Jedna krade z hladu, druhá z citového podnětu.

31.10.2023 4 z 5

Fronta na smrt Fronta na smrt Michelle Lyons

Autorka při tvorbě knihy musela mít nervy ze železa. Měla je určitě i v době, kdy nastoupila do práce redaktorky místních novin a psala články. Ne jen tak ledajaké, měly tragický až neuvěřitelný obsah.
První článek napsala už ve 22 letech a týkal se veřejně popravy vězně za těžký zločin.
A nebyla jediná, které byla Michella svědkem. Za jedenáct let jich bylo přes 200. Mluvila, dělala rozhovory, chodila na popravy jak do kina, pak doma psala, co viděla a slyšela.

" po několika popravách mě začal rozčilovat pach z komory smrti."

Tehdy teprve čtyřiadvacetiletá slečna si o všem četla deník. V soukromých záznamech odkrývá své pocity, emoce a to, co opravdu cítí, když vidí odsouzence a slyší jejich poslední slova.
Součástí různých příběhů o čekání a " frontě na smrt" jsou také vzpomínky Michellina spolupracovníka Lawrence. Ten měl stejnou práci jako jeho kolegyně, ale dělal ji trochu jinak - s mnohými vězni se přátelil až do jejich konce.

19.10.2023 4 z 5

Balada pro Sofii Balada pro Sofii Filipe Melo

Práce jakéhokoliv reportéra je hodně náročná, jak jste si mohli přečíst v recenzi na komiks Zprávy od Alaina nebo se dočtete v připravované recenzi literatury faktu, kde... nepředbíhejme :)
Francouzská novinářka Adeline Jourdainová přijela z místních novin udělat interview s velmi slavným klavíristou skrývajícím tajemství.
Život maestra Juliana Duboise je dalo by se říct skládačka složená z hudby, zvuků melodie a všeho možného, ale hlavně několika důležitých soutěží
Jeho odvěký protivník François Samson byl výjimečný. Bohužel i pro dobu války, i když předstíral něco, co neměl tak na to doplatil nejen on. Sice ne svým životem, ale v jiném slova smyslu. Po válce začnou pro Juliena horší časy...
Nové umělecké jméno, úplně nový začátek. Dobrý nebo špatný?
Adeline si musí vyslechnout dlouhý příběh o nenaplněné lásce, ale hlavně pochopit, co se tím Julien alias Eric snaží říct, aby napsala článek, který bude stát za to.

17.10.2023 5 z 5

Komunistický manifest (komiks) Komunistický manifest (komiks) Karl Marx

"Víkendovka"

Při pohledu na komiks v pevné vazbě jsem se lekla, že jsem si půjčila leporelo , ale jen do doby než jsem začala číst. O tomhle díle se jen v hodině češtiny zmínil učitel, ale už podle názvu jsem si tehdy řekla, že ta kniha bude nudná. Teď po jejím přečtení jsem změnila názor. V ilustracích jsou náročnější věci lépe srozumitelné :) Komunisticky manifest je dílo stvořené komunisty jako protest proti tehdejšímu režimu. Kritizuje postavení společnosti té doby .

14.10.2023 4 z 5

Moře potkalo oblohu Moře potkalo oblohu Eric Fan

Smrt dědy, na kterého vzpomíná pozůstalý vnuk Jonáš. Žije u moře a přehrává si ve své mysli příběhy, které mu milovaný příbuzný vyprávěl. Kdesi existuje místo, kde moře potkalo oblohu. Jonáš postaví loď a na tajemné mýtické místo se rozhodne vypravit. Je to sice kniha pro děti na dobrou noc, ale vidět ty ilustrace, kde fantazie má otevřená vrátka stojí opravdu za to :)

09.10.2023 5 z 5

Švadlena Švadlena Rosalie Ham

Návrat dospělé ženy povoláním švadleny zpět do míst, kde vyrůstala zpusobu v malém městečku pozdvižení. Z původního plánu jen zajít za nemocnou matkou a rychle se vrátit zpět sejde a Tilly se rozhodne zůstat. I když je stále tedy více než 20 let vyděděncem, někým, na koho se dívá celá ves a jsou o něm slyšet jen ty nejhorší věci zanedlouho se mezi místními ženami stane oblíbená, protože poznají, že i když se v minulosti něčím provinila její umění a schopnosti to nedokazují. Kromě toho se mezi Tilly a seržantem Ferratem začíná rozplétat románek za vůně australské přírody, ale i lstivých intrik...

09.10.2023 4 z 5

Čechoslováci ve světě Čechoslováci ve světě kolektiv autorů

"Historie se nejlépe učí skrze příběhy lidí, kteří jí žili."
Příběhy sedmi neobyčejných osob, které během svého života vstoupily do dějin a zanechaly v nich svou stopu. Nějakým způsobem změnily svět v oblasti hudby, stravovacího průmyslu ,...
Přečíst si můžete o :
Dagmar Hasalové: slavné operní pěvkyně během 2.sv. a po ní.
Dušan Honkem: odbojářů českého původu
a dalších.

06.10.2023 5 z 5

Morčata v akci Morčata v akci Klára Smolíková

Krátký komiks o útěku morčat a krajty. Po cestě poznávají jak funguje město a jak se v něm žije.
Pro děti je to super, krátké příběhy se spoustou obrázků, dobrodružství hlavních hrdinů, které od začátku považuje za superhrdiny.
Dospělý může komiks odložit, ale věřím, že by to neudělal :)
Příběh se dá přečíst jako jednohubka, sice v něm není moc děje a zápletky, ale vysvětlení toho, jak pečovat o domácího mazlíčka je pěkné .

04.10.2023 5 z 5

Májina zahrada Májina zahrada Anna Walker

Malá Mája by moc chtěla mít zahradu. Ale bydlí s rodiči ve městě mezi samými domy. Přírodu si ale člověk nemůže nakreslit na chodník ani na krabice. Květinu nakreslenou křídou smyje déšt, stromy nakreslené na krabice někdo vyhodí. Až jednou Mája najde květinářství. Na neznámých rostlinách může očí nechat. Kdyby bylo otevřené, už by byla uvnitř. Výhonek, který se holce ukázal dal najevo jednu věc.
Kousek něčeho je začátkem ke všemu.

23.09.2023 5 z 5