soukroma soukroma komentáře u knih

Ve jménu Metody Ve jménu Metody Juli Zeh

Dvakrát jsem se pokusila začíst, a i když text dlouhý není, nepodařilo se mi dohrabat ani do poloviny. Nelíbilo, nesedlo (na rozdíl od skvělé Temné hmoty).

06.02.2022 2 z 5

Výbor z korespondence Výbor z korespondence Marcus Tullius Cicero

Úžasné moci si zalistovat v korespondenci významné osobnosti, a to po více než dvou tisících letech. Po nás zbude na papíře jen velice málo (a jedním dechem je třeba dodat: co by za to stálo). V digitálním éteru toho (z)bude víc, ale pochybuji, že by něco z toho bylo zajímavé po dalších dvou tisících letech...

Cicero byl beze sporu velký - politik, právník, řečník, myslitel - a je možná dobře (možná nevyhnutelné), že žil v dobách tak turbulentních jako úpadek římské republiky (a politické kultury vůbec), občanská válka, teror, usurpování moci jednotlivci, spiknutí a při tom všem vyrostl asi největší diktátor všech dob, Caesar, kterého Cicero samozřejmě velice dobře znal (a jistě prokoukl jeho zarputilou cestu na vrchol, přes hromady mrtvol, přesto si pro něj samotného smrt přišla až z rukou přisluhovačů nástupnických krutovládců).
Nejsem historik, ale ráda čtu o téhle době a Ciceronovi zvlášť kvalitní historické romány (především moderní čtivá trilogie z pera Roberta Harrise), takže jsem nestudovala každý dopis do nejmenších podrobností. Přesto jsem vysoce ocenila poznámky pod čarou potřebné zejména pro pochopení obsahu jednotlivých dopisů, ale také obsáhlou předmluvu uvádějící čtenáře do děje (tedy Ciceronovy doby se vším všudy, situaci Říma i jeho života). V závěru pak představení hlavních adresátů jeho korespondence (i když to bych ocenila před samotnou korespondencí), stručnou Ciceronovu biografii, obsažnou bibliografii a impozantní rejstřík. A mapy jako příjemné překvapení - úžasně pomáhají zorientovat se mj. v tom, kam až tehdy sahala Římská říše.
Skvěle připravená publikace, která - ač objemná - není ve skutečnosti příliš těžká a nepohodlná do ruky; zvolené fonty i rozvržení stránek s dopisy podporují hladké čtení.

02.02.2022 5 z 5

Te tohunga Tetování, legendy a tradice Maorů Te tohunga Tetování, legendy a tradice Maorů H. Ling Roth

Dva autoři, dvě části knihy - mytologie a tetování, první datovaná 1907. druhá ? O autorech a jejich vztahu k maorské kultuře se nic nedozvíme, stejně jako jak je to vlastně dnes, pokud se mýty takto vyprávěly před více než stoletím...? Obávám se, že kniha vyvolává spíš otázky, než že by na ně odpovídala zvídavým naší doby, z druhého konce světa.
Nezaujalo (knihu si nenechám), ale pro milovníky této specifické kultury zřejmě jedinečná pomůcka.
Ovšem pokud dva uvedení překladatelé obsah přeložili podobně jako předmluvu, jejíž část je navíc na zadní stránce obálky i v anotaci, kde bije do očí použití dvou přechodníků a obou s hrubkou, pak si nejsem jistá kvalitou celého obsahu v češtině.

20.01.2022 2 z 5

V zemi stínů V zemi stínů Elizabeth Kostova

Velmi zdlouhavé a nepříliš zajímavé, aspoň pro mne: ne že bych znala nějak podrobně bulharské dějiny (nebo že by mne vůbec nezajímaly), ale ze všeho nejmíň se mi chtělo číst hrůzy poválečné, až příliš povědomé z domácího prostředí...
Ale aspoň jsem (po dvou knihách od autorky) konečně pochopila, odkud se bere její zájem o Balkán - může za to bulharský manžel :-)

30.12.2021 3 z 5

Jeptiška pro markraběte Jeptiška pro markraběte Naďa Horáková

Čteno vzápětí po Brněnských nevěstkách a poněkud zklamání: o markraběti a jeho jeptišce je v knize velmi málo (kmitnou se jen v úvodu a pak v srdcervoucím závěru), zbytek vyplněn pokračováním příběhů z minulých dílů (Brněnské nevěstky po deseti letech), s náznakem čarodějnictví a travičství.
Postavy poněkud černobílé, zbytečné opakování a maličko jednoduchý styl. Historicky hlavně o městě Brně 1363 a mnohem méně v širším kontextu Českého království (Karel IV., pokud už zmíněn, tak spíš jen jako kariérista, politický hráč, výhradně s ohledem na sňatkovou politiku).
Opravdu odbytá korektura, tentokrát se MOBA nevyhnula ani hrubkám... 75%

18.12.2021 4 z 5

Kočky loví v noci Kočky loví v noci A. A. Fair (p)

Skvělé, svižné, svěží, napínavé a vtipné! Vůbec jsem neměla pocit, že čtu skoro osmdesátiletou detektivku, samozřejmě by se to poznalo podle chybějících současných elektronických ingrediencí a propriet, ale i ty starší (jako psací stroj) měly velmi užitečné místo. Berta perlila sama, bez Donalda, a byla zcela neodolatelná, takže zlomila i jedno srdce! Autor se pěkně trefuje jak do zlatokopek, nevěrných manželů, ale i do právnické profese stejně jako soukromých oček.

"Takže já vám zaplatím, abyste řekl druhému právníkovi, jak vylepšit žalobu, abyste získal čas a mohl mi účtovat víc za to, že se mému případu víc věnujete. K čertu s takovými řečmi. Copak neznáte dost zákonů na to, abyste se připravil rovnou na přelíčení?"

"Když romantika dorazí do těchhle dveří [detektivní kanceláře], je šeredná jak samo peklo. Manželky chtějí důkazy, milenky chtějí odškodné, muži chtějí ode všeho pryč."

"Řeknu vám něco ohledně konvencí. Stále si myslím, že se zakládají na pokrytectví a sebeklamu, ale tvoří konvenční vzorec života. Představují pravidla hry. Jakmile ona pravidla porušíte, podvádíte civilizaci, a když začnete podvádět, brzy ztratíte svůj hrdě vzdorovitý postoj a začnete tu a tam jednat bez skrupulí. Dopustíte se podvodu v jedné věci, a brzy podvedete jinde. Začnete své činy zastírat. Pomalu a nepozorovaně ztrácíte sovu hrdou nezávislost. Stává se z vás oportunista, dostanete se do defenzivy a ve vaší povaze začne nabývat neupřímnost."

"Zápasit s veřejným míněním je jako zápasit s velkým tlustým mužem, který vás jednoduše zalehne svou váhou a zadusí vás. Nemusí nic dělat, té nesnesitelné tíze prostě nemůžete vzdorovat."

Parádička za 100 bodů rovných.

05.12.2021 5 z 5

Tibetský broskvový koláč Tibetský broskvový koláč Tom Robbins

Začátek mne velmi bavil, při popisu epizodek z dětství jsem si tvrdě uvědomila, jak se život v USA lišil od naší malé země tady, nejen před válkou, samozřejmě za války a zejména hned poté..., vlastně až dodnes.
Střed už je především o bohémském životě (a hlavně o psychedelikách) pátrajícího, putujícího, zkoušejícího, neukotveného nezralého plnoletého (mj. tady mne nepřestane fascinovat, jak v prudérní a puritánské Americe se nenalívá alkohol lidem pod 21 let, a pokud chce někdo z neplnoletých sex, nepřichází v úvahu, ať se kouká raději oženit/vdát ještě jako nezralý pulec - typicky v 16...!).
A po dlouhatánském středu pak průchod manželstvími, láskami, letmo knihami (naneštěstí bez nějakého vhledu do spisovatelského řemesla, pouze rutina, jen zmínky o agentech, nakladatelích, kde se knihy prodávaly apod.). A ještě svižnější průlet navštívenými zahraničními místy, ale bez šťávy a zajímavostí.
Moje zaujetí se tedy průběžně snižovalo až se ustálilo na průměru - spoustu věci jsem prostě už přeskakovala jako zbytečná, zmatečná a nezajímavá.

05.12.2021 3 z 5

Hory mají srdce v člověku Hory mají srdce v člověku Miloslav Bureš

Celkově to působí jako mnohem starší kniha než z roku 1960. Zprvu pěkný popisný styl opěvující hory ve všech podobách, i drsné vůči člověku. Hlavní hrdina je ale takový nějaký neuchopitelný, dřevař a lyžařský závodník, ze samoty v horách, s mnoha pochybnostmi o sobě a ubývání sil s věkem. Závěrečná epizoda o předčasném porodu na sněhu za asistence celé skupiny "horalů" nějak pro mne příběh neposunula ani neukončila.
V celé knize jsou čtyři ilustrace, krom jedné dost neladící s příběhem.
Celkový dojem neslaný nemastný.

02.12.2021 3 z 5

Mrs. Poe Mrs. Poe Lynn Cullen

Začátek zaujal uvedením do situace poměrně moderním stylem, ale od poloviny je to starosvětská červená knihovna: autorce jsem kvůli jejímu romantizujícímu stylu přestala v průběhu rychle věřit, i po přečtení faktografického doslovu, který mne v polovině knihy jediný dokopal k tomu ji dočíst.
A poslední stovka stran byla čirým utrpením, jen těch pohledů střetávajících se, zaklesnuvších se, propalujících, ba dokonce sežehnuvších toho druhého, o stavu jiných částí těla ani nemluvě, tedy srdce se zastavovala a kolena podklesávala... Fuj, i bez toho bylo líčení vztahu paní Osgoodové a pana Poea prostě neuvěřitelné, ani jeden mi v podání autorky k srdci nepřirostl, stejně jako jsem si do konce nemohla zvyknout, že by ho ona i ve svých myšlenkách zarputile označovala Pan Poe).
Těšila jsem se, že se - aspoň bokem - seznámíme s tvorbou obou spisovatelů, ale celou knihu nás provází výhradně Havran a na samém konci je přičiněna jediná báseň Frances Osgoodové. A jednotlivé zmínky mihnuvších se významných postav tehdejší doby (Melville, Alcottová, Hawthorne, Cooper za spisovatele, z dalších diametrálně odlišných třeba Astor, Morse, a nejživotněji připomenutý všudypřítomný Barnum) moc nenapravil dojem z málo propracovaného historického pozadí, působily spíš jako vhodně vybraný kompars. Manhattan byl také jen mírně nastíněn - teprve vznikala 17. ulice, za ní byla divočina v polovině 19. století, ale bouřlivý rozvoj města již započal.
Takže z počáteční spokojenosti zbyla nechuť a pocit ztraceného času - slibovaná tajemnost až thriller se taky moc nedostavily, titulní paní Poeová (Virginia, Sissy, Poeova sestřenice, kterou si vzal v jejích 13 letech) je líčená hodně prvoplánově.

"Ve skutečnosti pořád pochybuji. Jako každý myslící člověk. Na každou otázku existuje tolik různých odpovědí."
"Musíte mít problémy v církvi."

"Astor si nenadělal jmění na medvědech a bobrech, nýbrž na opiu, které kupuje od Číňanů."
"Pan Astor obchoduje s opiem?"
"Kdykoli vidíte takové bohatství, můžete předpokládat, že si někdo ušpinil ruce. Ke světcům jmění nepřichází."

28.11.2021 3 z 5

Tanec smrti Tanec smrti Lincoln Child

(SPOILER) Čtivé a napínavé, jako vždy. Ale mě už nudí takové ty komorní thrillery, kde si hlavní hrdinové vystačí prostě ve všem sami. Tady je to zlý bratr, který Pendergasta chce srazit na kolena povražděním všech jeho blízkých, takže tu máme zase jen tu starou známou partičku z dřívějších titulů série, nic nového pod sluncem.
Naposledy jsem četla nejnovější díly a tam se skutečně vyšetřují nové, externí, zločiny, potkáváme se s novými lidmi, na nových místech, s novými pachateli a jejich motivací. A navíc se většinou o jedné dvou zajímavostech dozvíme hodně do hloubky, zatímco v Tanci smrti jsme se jen lehce otřeli o nejdražší diamanty a tematicky to v knize ani nemělo patřičnou váhu. Takže přes 80% to prostě nepůjde.

19.11.2021 4 z 5

Ghostwriter Ghostwriter Alessandra Torre

Četlo se to dobře, takže jsem vydržela v naději, že se dozvím nějakou bombu na závěr. Bomba to byla, ale zcela zabila celých předchozích 300 stran... 49%

14.11.2021 3 z 5

Couchsurfing v Saudské Arábii Couchsurfing v Saudské Arábii Stephan Orth

Hodnotím stejně jako předchozí knihy vysoko: plné zajímavostí, aktuálního dění, co nejobjektivnějšího pohledu (západního člověka, občas konkrétně a výhradně Němce ;-), fakta i dojmy podávané čtivým způsobem (přiměřená míra podrobností a délka knihy, tato zahrnuje 9 týdnů ve dvou skoro navazujících cestách). A tato je navíc výjimečná i připomenutím začátku pandémie - začátek roku 2020, kdy měl sám autor už "na kahánku" aspoň co se týče návratu do vlasti (podařilo se mu odletět jen asi hodinu před totálním uzavřením všech leteckých spojů ze země).
Co mne zaujalo:
- předně samozřejmě otevření země (6 měsíců před následným lockdownem) pro turisty (viza obratem po internetu) a uvolnění některých striktních zákonů (ženy se nemusí povinně zahalovat od hlavy k patě, mohou studovat na samostatné univerzitě a mohou řídit auto, jinak se nic moc nemění - praktická segregace mužů a žen trvá (restaurace, dopravní prostředky, fronty apod.), stejně jako požadovaná podřízenost žen a nevlídné pohledy na ženu jakkoli se odlišující vzhledem či chováním od "standardu")
- v zemi už také není zakázaná hudba (od školní hudební nauky až po živé koncerty i cizích interpretů, vše je povoleno), stejně jako kina
- ostatní zákazy trvají, včetně např. alkoholu, zákazu hazardních her, ale i třeba hraní šachů!
- lákání turistů z ciziny ... nikoli na památky a cokoli unikátního v zemi, ale na zábavu ve velkém stylu a nákupní centra v ještě větším stylu, v budoucnu na superměsto bez uhlíkové stopy (ve stavbě) a možná pár letovisek u Rudého moře (zatím zcela nevyužité pobřeží)
- nebezpeční řidiči - silná auta, skoro každý jedno má a v zásadě každý druhý zcela ignoruje i základní dopravní předpisy (několikanásobně vyšší nehodovost s fatálními následky než třeba v Německu) - pěší se nevyskytují a velbloudi na silnicích také ne a v poušti se jim přeci jen snad blázniví řidiči vyhnou... (výlety do pouště silnými auty či čtyřkolkami víkendovou zábavou mužů číslo jedna)
- mobily a sociální sítě ovládají život každého místního až extrémně
- ceny: velbloud v řádu miliónů eur, vzácnější ovce v řádu statisíců, sokol v řádu desítek až sta tisíc; 15 centů za litr nafty
- islám ovládá vše, ovšem jen ten jediný správný = sunnitský (šíité mají dost smůlu): skoro sto tisíc mešit, žádný křesťanský kostel v zemi; samostatný letištní terminál v Džiddě pro poutníky (zajímaly by mne logistické podrobnosti, k nim se ale autor nedostal, stejně jako se blíže nedostal k Mekce, než právě na letišti při příletu a odletu)
- absolutistická a nemilosrdná královská politika se nekomentuje a nekritizuje, ani v soukromí
- země obrovská (tentokrát jsem marně hledala v knize aspoň základní informace, marně, takže jsem si dohledala: 2 149 690 km² a 30 miliónů obyvatel), s obrovskými městy (Rijád skoro 7 miliónů a pár dalších miliónových metropolí) a obrovskými vzdálenostmi mezi nimi (bezvadné silnice, asfaltové i vyježděné v písku), často jen pro leteckou přepravu, ale i vlak či dálkový autobus (stop minimálně, pěšky nikdy)
Suma sumarum: překvapivé a objevné, ale stačilo, pro mne zcela nelákavá země k návštěvě, teď dokonce ještě víc než dřív. Kdo chcete orient, tak vězte, že tady ho nenajdete...

+Velbloudologie - spousta informací v samostatných rámečcích doprovázela celou knihu.

Pozn.: jen se mi tenhle paperback děsně špatně četl, protože nešel pro čtení pořádně rozevřít, takže jsem si mordovala oči, ruku i krk, abych dohlédla na stránkách až ke hřbetu... - stížnost jde za vydavatelem

05.11.2021 5 z 5

Modrá hvězda Modrá hvězda Jan Guillou

V hlavní roli mladá Johanne a její působení v odboji (norském, pod záštitou Modré hvězdy, pod SOE s plným výcvikem a uplatněním mj. jako funkční volavka) zejména v letech 1942-43. Příběh dává nahlédnout do pro nás méně známé a hůře chápané situace za války v severských zemích, zejména do "okupovaného" Norska a "neutrálního" Švédska.
Na rodině Lauritzenových (žijících nyní ve Švédsku) jsou místní rozpory ještě zvýrazněny, zejména kvůli tomu, že mladá generace se pořád po matce hrdě hlásila k Němcům (po otci ovšem měli téměř vikinské kořeny), takže mezi potomky byl jak mariňák i příslušník SS, tak příslušnice švédské státní výzvědné služby a norská odbojářka. Židovský a šlechtický původ v rodině přišel sice na přetřes, ale význam v příběhu větší nemá.
Kniha se dá číst i bez znalostí předchozích osudů rodiny, co je potřeba, je zde vysvětleno či zmíněno, pár zásadních rodinných změn se zaznamenalo za války.
Odbojářská až špionážní činnost je zajímavě bohatá (hrdinka se mj. letmo setkala i s nechvalně proslulým Kimem Philbym), ale kvůli stylu autora to není strhující čtení, ale spíš odtažitě popisné, seversky rezervované. Přestože je vypravěčkou vlastně mladá žena, není to vůbec emoční, naopak jsem jejím občasným plačtivým projevům ani za mák nevěřila. Přesto 85%.

Desetidílná historická série Velké století je zde na DK uvedena podivně. Podle wikipedie vypadá takto:
Brobyggarna ("The Bridge Builders") (2011)
Dandy (2012)
Mellan rött och svart ("Between Red and Black") (2013)
Att inte vilja se ("Not Wanting to See") (2014)
Blå stjärnan ("The Blue Star") (2015)
Äkta amerikanska jeans ("Real American Jeans") (2016)
1968 (2017)
De som dödar drömmar sover aldrig ("Those Who Kill Dreams Never Sleep") (2018)
Den andra dödssynden ("The Second Deadly Sin") (2019)
Slutet på historien ("The End of the Story") (2020)

Takže nám chybí ještě tři díly přeložit. 1968 je díl, který zde není součástí série, stejně jako je uveden prapodivný její název - jméno autora.

24.10.2021 4 z 5

Syndrom Loutky Syndrom Loutky Dina Rubina

Druhá kniha od autorky (Bílá holubice...) a stejná zkušenost - výborné popisy s tajemným pozadím komplikovaného příběhu, nad nímž se zvedá mlha jen místy, občas a neochotně, a tedy za dlouho.
Popisy míst jsou brilantní, jako byste tam byli - dnes i v minulosti (tady mne v případě Prahy trochu zaskočilo, proč by si někdo, kdo město zná a dojede z letiště autobusem na Dejvickou, bral tam taxíka, aby dojel do Valdštejnské, na metru Malostranská, tedy pohodlně dvě stanice metrem, no nic, proti gustu; a také, že se platilo eurem, i s účtenkou - že by turisti na Kampě měli takové "privilegium"?).
Zde ohromuje především starobylý Lvov či kupecká Samara, ostrov Sachalin, okrajově "maskulinní" Petrohrad a samozřejmě Izrael. Stejně detailní jsou popisy loutek a vhledy do tohoto umění všech stylů (a teprve teď jsem si všimla původního titulu, Petruška, jak víceznačně pasuje!). A zejména jsou obratné popisy osob a jejich psychického rozpoložení (včetně syndromů a chorob), prokládané vyprávěními jejich, o nich či o komkoli jiném. Jenže ve výsledku se toho na mě jako čtenáře neúprosně stále valí všeho moc, ani chvilka vydechnutí, spíš nutnost stále víc se koncentrovat kdy, kde, kdo, co a proč, a jak to celé souvisí v celé košaté rozehrané partii.
Autorka trochu moc tlačí na pilu: psaní jí jde od ruky, ale někdy je prostě méně více. Přes pečlivé a soustředěné (a na můj vkus dlouhé a pomalé) čtení se mi stejně nepodařilo poskládat všechny střípky informací, vyprávění, vzpomínek, dopisů a zápisků mnoha různých vypravěčů tak, abych měla jasno aspoň v zachycených rodinných vazbách a poměrech i dobách a místech, kdy se dotyční postupně nacházeli, setkávali, odcházeli a vraceli se, a umírali.
Atmosféra houstla každou stránkou, "antických" dramat jakoby přibývalo, mystika a pověry přispívaly ke vzniku ba bujení šílenství různých typů a rozměrů, až nakonec vlastně do menší či větší míry postihlo všechny hlavní aktéry. O vícero zdravotních tragédiích "syndromu šťastného dítěte" a s ním úzce souvisejících lidských neštěstích ani nemluvě.
Tohle není čtení ani náznakem oddychové, a už vůbec není vhodné pro citlivky, ostatně ani hloubavým neudělá zrovna moc dobře, a se stupňující se hrůzou směřující k otevřenému konci to rozhodně není ani pro někoho, kdo oblibuje uzavřené příběhy, nejlépe s happy-endem.
Bez úchvatných pasáží o loutkářství a navštívených místech by to byl pro mne nervydrásající až nechutně neúnosný psychothriller.

Pozn.: abych se oprostila od temné stránky extrémních vášní a psychického narušení, budu raději vzpomínat právě na loutky, loutkářské umění a profesi vůbec, které jsem za celý život nevěnovala pozornost, nikdy nevyhledávala a neocenila. Tady mi autorka předestřela úplně jiný pohled na vyjádření mnoha lidských hnutí právě prostřednictvím loutek, více či méně komplikovaných. A jaký um a umění je třeba u skutečně kvalitních loutkoherců, spíše loutkářů, tvořících jak loutky, tak jejich příběhy a vdechujících tomu neživému život.

10.10.2021 4 z 5

Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Michael Ondaatje

Nudné, nezáživné, nenaplněná očekávání: Trápila jsem se, trápila. Vypadalo to na zajímavý příběh odhalování práce v utajení v Británii rodičů dvou náctiletých sourozenců. Ale byl to spíš podivný příběh jen těch sourozenců, obklopených neuchopitelnými figurkami, které přicházely a odcházely jaksi bez ladu a skladu... Několikrát odloženo, došla jsem do poloviny a už to prostě nešlo. Chtěla jsem aspoň rychle zjistit, oč vlastně za války s rodiči šlo, rychle ani pomalu to zjistit nešlo. 50%

Před dlouhou dobou jsem četla Anilin přízrak - to bylo vcelku čtivé, drsné, ale aspoň z exotického prostředí.

08.10.2021 3 z 5

Kůň Převalského Kůň Převalského Maja Lunde

(SPOILER) Pro mne asi nejméně zajímavá, čtivá a přínosná z dosavadní trilogie: zbytečně dlouhá, ani jedna dějová linka nemá z hlediska zachování přírody jasný cíl, a tedy ani zřejmý výsledek, zato tone v nejasných emočních bahnech. Nejzajímavější asi mongolská zima, jinak jsme se nedozvěděli moc dalšího o zemi i přírodě.
Tentokrát nás nechává autorka i na pochybách ohledně (ne-daleké) budoucnosti - hrdinky nakonec opustily koně, přitom všechna zvířena, co vypustily do přírody či prostě nechaly jít, skončila špatně. Takže???
Velmi mi chyběla fakta kolem záchrany koně Převalského, zejména když i my máme na ní jistou zásluhu.

07.10.2021 3 z 5

Vražda v ledu Vražda v ledu Catherine Shepherd

(SPOILER) Od autorky první kniha: když už jsem se smířila s tím, že pod anglosaským pseudonymem se skrývá Němka, líbilo by se mi prostředí Kolína nad Rýnem, kdyby mu ovšem autorka věnovala víc prostoru, namísto thrilleru spíš pro ženy - patoložka a její minulé a současné vztahy. Celé to bylo takové povrchní, málo propracovaná a dokonce nepříliš originální zápletka (z/a/mrzlý Norman Bates?). Nepropracovanost i v detailech - jak mohla hrdinka vůbec něco cítit, když ji krátce před tím zmasakrovali nos...? Sotva 50%

07.10.2021 3 z 5

Britské obrázky Britské obrázky Milan Kocourek

Taková všehochuť. staré a nové (do roku 2007), politika a kultura, města a venkov, dějiny a postřehy, prostě koktejl nejrůznějších informací. Jistě se tam spousta věcí najde, ale mně osobně to nevyhovuje.
Musím zase po letech vytáhnout Anglické listy, abych se potěšila skvělým novinářsko-cestovatelským i lidsko-civilním stylem, četbu, která nezastará.

04.10.2021 3 z 5

Temný proud Temný proud Lincoln Child

(SPOILER) Napínavé, čtivé, děsivé: ohavný zločin (ve velkém měřítku s hrůzným cílem) vyžadující nasazení mnoha policejních a jim příbuzných složek (pobřežní stráž, místní policie, FBI, s konzultanty navrch). Tentokrát spousta zajímavostí, od Florida Keys až po sever poloostrova, navrch výlet do Guatemaly, Mexika, a dokonce Číny, studia mořských proudů (modely, experimenty), tornáda, až po drogové gangy a polovojenské šílence, to vše podtrženo toxoplasmozou...
A vynořila se zase kráska s fialkovýma očima, Constance, zaťatá až k zbláznění, které se všichni více či méně báli (a měli proč). Vyřešila si svůj případ "vraždy" a pak jela zachraňovat Pendergasta. Ten byl zase velmi svůj, s třpytivýma očima, pro změnu v bílém oblečení (od lnu po hedvábí) s panamáčkem na hlavě. A měl jako už obvykle namále - bez polo-Lakoty Coldmoona by to pro něj nedopadlo dobře. Takže po předchozí spolupráci už si jsou kvit v záchraně života. I když konec jim možná slibuje další společný případ. Opět na americkém jihu.
Napínavé po celou dobu, s poslední stovkou stran mimořádně akční. Líbilo (až na nechutné detaily zločinného spiknutí s vyššími, bojovými cíli), skvělé odreagování.

02.10.2021 5 z 5

Oddanost podezřelého X Oddanost podezřelého X Keigo Higašino

Tady se mi ten zájem o japonskou detektivku dost vymstil. Podivné, zdlouhavé, zbytečně zamotané, nejasné, divní aktéři (od obětí, podezřelých i těch oddaných), ještě divnější špičkoví kriminalisté a profesoři matematiky a fyziky - na hlavolamy v těchto vědních oblastech vůbec nedošlo, stačil vcelku zbytečně rozmělněný krimirébus. Divné dialogy, divné vyšetřování, nejasnosti zůstávají. Nelíbilo. Nechápu, jak může být autor takovou hvězdou současné japonské detektivní školy (aspoň to tak píšou na obálce).

23.09.2021 2 z 5