Tydvik Tydvik komentáře u knih

Outsider Outsider Stephen King

Ani ne tak komentář, jako spíš osobní poznámky o třech bodech:
1) Moje reakce na první třetinu knihy je dozajista menšinová – nebavila mě. Krutě mě nebavila. Beru ji jako nutné zlo, základ, na kterém bylo třeba postavit pro mě zajímavější zbytek příběhu. No jo no…
2) Rozhodně nemám tendence vytvářet si jakýkoliv vztah k literárním postavám. Jsem čtenář pozorovatel. Jenomže Holly…Holly mi ten systém trochu nabourává. Pro Holly mám prostě slabost.
3) Čím jsem starší, tím je má lenost číst v jazyce anglickém větší. Kinga ale preferuji v originále, díky němu tedy pravděpodobně zcela nevyhniji. A vždy dojde k nějakému zásadnímu doplnění a obohacení mé slovní zásoby. Co to bylo tentokrát? Cowlick :-). A už taky vím, kdo že to byl ten filmový hrdina Alfalfa. Který tedy nosil v rámci své vlasové úpravy na hlavě onen výše zmiňovaný cowlick.
A toť vše k vzdělávací funkci této knihy i celkově …The End.

27.06.2019 4 z 5

Kapři v kvetoucích trnkách Kapři v kvetoucích trnkách Petr Chudožilov

No ano, zajímalo mě, jak se kapři mohou ocitnout v kvetoucích trnkách. A ta vlastně nejlogičtější varianta mě vůbec nenapadla. Jeden si hned barvitě představuje jakousi poetiku a ona je to spíš tvrdá realita.
Kromě kaprů v trnkách jsou tyto črty a spíš jen náznaky povídek hodně o oné osobní svobodě, která v té době už byla na cestě ke svému konci, o životě, o smutku…o něm poměrně dost.
Kultura a 60. léta se váží především k filmu, ale literární šedesátky taky rozhodně zaslouží pozornost. Zaujalo mě vlastně všechno, co jsem do této doby četla. Edici „Život kolem nás“ se budu ráda věnovat častěji.

08.06.2021 4 z 5

Modrá světla Jokohamy Modrá světla Jokohamy Nicolás Obregón

Tak mezi mnou a tímto dílem bohužel k přátelství a vzájemnému porozumění nedošlo.
Obregón není Mitchell a Obregonovo Japonsko mě prostě příliš nepřesvědčilo.
To je má první výtka. Druhá se týká příběhu samotného. Ta zápletka, vlastně všechny ty zápletky jsou ... no, prostě zbytečně přehnané. Autor měl evidentně strach aby se mu čtenář nezačal nudit a tak kupil a hromadil. Chybělo snad už jen velké mezinárodní spiknutí a liliputi z Kremlu. Ke své potřebě si dovolím upravit a pozměnit jedno rčení - příliš mnoho zajíců, myslivcova smrt. Nevěděl, za kterým se hnát dřív a uštval se...

02.07.2020 2 z 5

Král Král Szczepan Twardoch

Násilí, smrt, násilí, násilí, politika.
Varšava roku 37 v těch nejtemnějších barvách.
I ten smrad je tady autentický.
Dobré to bylo...

02.06.2020 5 z 5

Desátého prosince Desátého prosince George Saunders

Vynikající povídky. Některé se mnou zamávaly pořádně, to byl čistý zásah přímo do středu terče. Jsou o tom, jak život někdy dokáže bolet, a bolí prostě úplně všechny, o momentu, který může všechno změnit, o důsledcích rozhodnutí...
Přeji této knize více čtenářů se shodnou krevní skupinou, se kterými se nebude míjet.

30.03.2020 5 z 5

Podzemní Praha Podzemní Praha Karel Ladislav Kukla

„Zda již kdy vůbec vyváznu na denní světlo z těch černých pekel, či zahynu hlady v nekonečných těch obludných hlubinách?“
Mistr Kukla musel, prostě musel být Cimrmanův příbuzný. Nikdo jiný by něco takového stvořit nedokázal.
Najdete zde všechno: dobrodružný cestopis podzemní Prahou – skutečnou i fiktivní, průvodce po apačských krčmách, slovník argotu, vznik Československa ( i na „představitele rakušácké podlé justice a strážce veřejného pořádku habsburského“ dojde…), Jana Husa, Palackého a především nebohé hlavní hrdiny, kteří přežijí úplně všechno, až to najednou jednoho dne…no, nebudu prozrazovat.
Nejvíc mě osobně ovšem zaujal sám Mistr; i sebe totiž dokázal zakomponovat do příběhu – aby se mohl patřičně pochválit.
Velmi poučné, zábavné a chvílemi strašidelné dílo, kterému tímto přeji vše nejlepší k blížícím se stým narozeninám. Hodnotit se vůbec neodvažuji :-).

02.12.2019

Potkan Potkan Andrzej Zaniewski

Buď patřím mezi ty natvrdlejší, neb žádné zašifrované narážky na motivy z legend (Krysař se nepočítá) ani děl jiných autorů jsem neidentifikovala, nebo si anotace téměř už klasicky na efekt vymýšlí…Podle mě je příběh velmi originální, rozhodně se nejedná o odvar z čehosi, co už tady několikrát bylo. A tyhle světácky znějící berličky nepotřebuje.
Je o krutém boji o krutý život jednoho szczurka cestovatele, odehrávajícího se na pozadí snad ještě krutějšího konání člověčího. Jak jsou si ty naše rody podobné, že. Agrese. Strach. Smrt. V nekonečném kolotoči. Velmi silně na mě tahle kniha zapůsobila. A jen velmi málo jich ve mně dokázalo vyvolat takovou vlnu různých emocí. Pro mě nejsilnější scéna? Ta s flétnou. Tu už z hlavy nikdy nedostanu.
Varování pro citlivější povahy je na místě.

16.07.2019 5 z 5

Sobí hora Sobí hora Karin Tidbeck

Mám pocit, že až po přečtení této knihy dokážu plně pochopit a ocenit význam slova "fantazie". Pravda - představa, že by se mi něco podobného líhlo v hlavě, mě dokázala malinko vyděsit...
Jako čtenář si však vůbec nestěžuji. Povídky jsou silné, magické, provokativní a někdy lehounce šílené. Skvělý úlet, který jsem si dokonale užila.

31.05.2018 5 z 5

Albert jede domů Albert jede domů Homer Hickam

Čirá radost čtenářova. Humorná i vážná, fantastická a forrestgumpovsky poetická.
A také tak trochu pravdivá :-).
A o čem že to vlastně celé je? No přece o cestě...

22.09.2017 5 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Nemyslím, že se jedná o thriller, spíš je to klasická hororová duchařina.
A výborná, mimochodem.
(SPOILER)Ano, i ten konec je podle mě skvělý, takový, jaký být musí.
Je to horor, ne pohádka.
České překlady p. Světlíka ovšem považuji za těžkotonážní a špatně stravitelné.

30.11.2015

Skandál v Milfordu Skandál v Milfordu Josephine Tey (p)

Malé anglické městečko a dvě osaměle žijící ženy, obviněné z únosu. Žádná vražda; i tak skvěle udržované napětí. Jak se bránit něčemu, co by vás nenapadlo ani v nejčernějších snech?
Tato knížka posloužila Sarah Watersové jako částečná inspirace k napsání Malého vetřelce.

07.04.2015 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Tak jsem se úspěšně pronudila až ke konci.
Jak jsem stará, tak jsem nenapravitelná. Jakákoliv očekávání čehokoliv jsou čtenářovo prokletí. Všeobecně jsou prokletí, ale to sem teď nepatří.
Dostala jsem se do fáze, už někde před polovinou, kdy mi začalo být srdečně jedno, jak to vlastně skončí.
No, předvídatelně. Je tam předchozí náznak, mimochodem... a na detektivní linku jsem několikrát zcela zapomněla, takže když se najednou v ději zase objevila, to bylo překvapení.
Za těch pár vtipných momentů a podnět k zavzpomínání na dobu dávno minulou (tím myslím rok 90 samozřejmě) si dovoluji hodnotit dobře, tedy za 3.

17.10.2023 3 z 5

Posedlí Posedlí Witold Gombrowicz

Můj první román pro služky :-).
A po pravdě – vlastně úplně netuším, co mě na něm tak bavilo, ale bavilo mě to velmi.
I ten příběh okolo jeho vzniku. Prostě se všechno se vším tak nějak pěkně sešlo.
Mé nadšení je ovšem třeba brát s rezervou, neb já mívám slabost pro podivné literární záležitosti.

01.03.2023 5 z 5

Černé housle Černé housle Maxence Fermine

Beru tuto knihu jako velké ponaučení pro příště a snad i na hodně dlouho. Ani na internetovém antikvariátě se nemá nakupovat neuváženě a zbrkle. Každá kniha si svého čtenáře najde – a tak je to naprosto v pořádku, bohužel si občas najde i toho, který jejím čtenářem není. A když už si mě tedy našla, tak zhodnotím.
Tato kniha není snová, je plytká. Jako ten potůček, který než někam dorazil, tak cestou vyschl.
Chápu, o co se autor snaží… veze se na módní vlně dojemných, rádoby filozofických příběhů plných velkých životních mouder. Což mě nechává zcela chladnou.
Posílám ji dál a pryč a daleko, ať si hledá zase někde jinde.

04.03.2021 2 z 5

Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Radek Coufal

Jak to jen ... tak kupříkladu fotografie jsou zde hezké.
A vzhledem k tomu, že kniha je k dispozici zdarma a litovat můžu maximálně tak ztraceného času, nechci zbytečně a jaksi nevděčně plivat jedovatou slinou. Pokusím se celkový dojem vyjádřit decentně – řekněme tedy, že asi nebudu tak úplně fanynka naivního umění. Víc bych to raději opravdu nekomentovala.
A jak vidno, své nadšence si toto dílko evidentně našlo.
Rovnováha je tedy zachována a já zde hrdě budu plnit funkci černé ovce.

28.05.2019 1 z 5

Lincoln v bardu Lincoln v bardu George Saunders

Tak tohle je na mě alternativní až příliš.
Autorův záměr chápu, chtěl přijít s něčím novým, originálním. S něčím, co tady ještě nebylo.
Přišel a byl oceněn. Mě ale bohužel nezaujal. A to navzdory tomu, že se mi některé pasáže líbily. Nechci této knize zase zbytečně křivdit.
Ale nemůžu se zbavit pocitu, že jsem vlastně četla cosi na způsob antické tragédie psané v esemeskách.
Jsem evidentně Old School; no co už.

15.02.2019 3 z 5

Ruzká klazika Ruzká klazika Daniel Majling

No vida...a máme tady jednoho z tajemných autorů divadelního představení Vzkříšení. A protože jsem to pochopitelně netušila, tak jsem si při čtení několikrát říkala ono známé otřepané - sakra, to přece znám... No a znala jsem. Není to tak dávno, co běžel v televizi přímý přenos z Dejvického... no, takže ač připravena o několik zajímavých rozuzlení, tak samozřejmě povídky i představení hodnotím velmi kladně.

02.01.2019 4 z 5

České středohoří České středohoří Luboš Y. Koláček

Mé drahé, milované a překrásné Středohoří. Z celého srdce ti přeji, aby o tobě někdo napsal opravdu dobrou knihu. Tahle jí bohužel není. A velmi mi připomíná kulinářské umění pejska a kočičky. Fakta se zde mísí s hojnými citacemi a v momentě, kdy dojde na 'jedna paní povídala' a 'nikdo o tom nic neví, ale je to hrozně zajímavé', upadá do žoviálně bulvárního stylu, plného vykřičníků a otazníků. Dalšími oblíbenými ingrediencemi jsou magie, alchymie a poklady. Proti těm jako takovým vůbec nic nemám, pokud ovšem nejsou naroubovány na kdeco a za každou cenu. O vrcholcích Středohoří se dozvíte velmi, velmi málo. Vlastně téměř nic. Autor se věnuje spíš okolním městům. Nelíbilo.

09.09.2018 1 z 5

Hrob kolibříka Hrob kolibříka Jennifer Skutelsky

Nezvyklá a podivná je tahle knížka… O městečku Colibrí kdesi v Andách, kde mezi živými i mrtvými proplouvají duchové a které navštíví dva turisté z úplně jiného světa a výrazně ovlivní jeho dění. Příběh, který se odehrává na pozadí odcházejícího brutálního politického režimu. Opravdu neobvyklý žánrový mix, který určitě nesedne každému. Já mám pro tyhle podivnosti evidentně slabost…

28.08.2018 5 z 5

Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanů Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanů Ziemowit Szczerek

Usoudila jsem, že je čas pustit se do pro mě zcela neprobádaných vod gonzo žurnalistiky. Dokonce jsem se i dopředu teoreticky připravila na to, co mě vlastně čeká – notná dávka sarkasmu, vulgarity, přehánění, přítomnost reportéra coby vypravěče…
A k mému velkému překvapení, protože já živočichy, kteří mají potřebu být v jednom kuse v rauši fakt nemusím (a že jich tady je), se mi to líbilo. Dokonce hodně.
Celé je to trochu o Ukrajině a trochu více o Polácích. Autor tady nešetří vůbec nikoho a to včetně sebe. Kniha je plná trefných postřehů. Bez toho sarkasmu a až černého humoru by byla vlastně docela smutná, takže chvála bohům za něj. Opravdu dobré.

12.02.2018 5 z 5