tygřík2 tygřík2 komentáře u knih

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Styl psaní páně Folletta mi tak úplně nesedí. Není pro mne prostě strhující. Studený? Odtažitý? Zjednodušující? Ale za přečtení určitě stojí.

30.09.2022 3 z 5

Mitfordské vraždy Mitfordské vraždy Jessica Fellowes

Takové malé Dowton Abbey šmrnclé trochu Dickensem, vzdáleně ozvěnou detektivky. (Paní Agátu bych do toho raději netahala, mohla by se urazit:-))) Čte se příjemně, ale autorka by měla zapracovat více na ději. Atmosféru umí popsat výborně.

27.06.2022 3 z 5

Smrt přichází do Pemberley Smrt přichází do Pemberley P. D. James (p)

Paní P.D.J. v předmluvě předpokládala, že Jane Austenová by to určitě napsala lépe.
Měla pravdu. S Jane Austinovou to mělo společného pramálo.

29.03.2021 2 z 5

Dětství v dobách císařství - Panenky a cínoví vojáčci Dětství v dobách císařství - Panenky a cínoví vojáčci Katrin Unterreiner

Po přečtení bych skoro nabyla dojmu, že v uplynulých stoletích nebylo šťastného dítěte. Dámy popsaly tu temnější stránku života některých tehdejších dětí. Naštěstí existují i jiní (než zde citovaní) autoři, kteří vzpomínají na své dětství hezky. A předpokládat, že se všichni rodiče při výchově svých ratolestí vždy drželi (zde citovaných) "odborných příruček" je trochu naivní. I v minulosti byli rodičové, kteří se řídili svým rozumem a láskou.

25.03.2021 3 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

To takhle vezmete ženu s naším současným smýšlením a umístíte ji do středověku a necháte ji dělat věci, za které, pokud by je tam opravdu prováděla, by ji tam s největší pravděpodobností brzy upálili. A nazvete to historickým románem. Chudák historický román:-))

12.03.2021 2 z 5

Všichni do jednoho Všichni do jednoho Ed McBain

Páni, to byl na 87. šrumec! Nevěděla jsem, kam se dřív vrtnout, abych vyšetřování všech případů stihla! Nakonec jsme to, páni detektivové a já, dovedli do zdárného konce, ale byla to šichta skoro až do rána!

31.01.2021 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Už jako malá holčička jsem si nedovedla představit, že by mne naši posadili samotnou do vlaku, řekli průvodčímu -úplně cizímu člověku-, kde mám vystoupit a sbohem! A u babičky? Babička s dědou pořád zaneprázdnění prací pro družstvo, takže na vnoučka jim moc času nezbývalo. Jen tu duhovou kuličku jsem si strašlivě přála mít...:-)))

22.08.2019 2 z 5

Maryčka Magdonova Maryčka Magdonova Petr Bezruč (p)

Nemám Bezruče, z vícero důvodů, vůbec ráda, ale Maryčka je působivé dílo. Tak působivé, že nelze zapomenout. To se panu básníkovi musí nechat.

18.03.2019 4 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Pád titánů je velice čtivá kniha, kterou je těžké odložit. Člověk snadno přetáhne usínací hodinu.
Autor pečlivě nastudoval nesmírné množství historického materiálu. Jeho zpracování se zhostil nadmíru dobře. Ale nemohu dát více hvězd, neb se mi zdá, že, ačkoli se snažil, přece jen čtenáři nenápadně podsouvá vidění světa a politické cítění, ve kterém nezůstal neutrální a kloní se nalevo. Což u autora takovéto rozsáhlé fresky mám za hřích.

08.09.2018 3 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Jeho království je napsané tak mistrně, že se mi nechtělo věřit, že pan Waltari nebyl událostem před dvěma tisíci lety přítomen.
Protože když jsem se ponořila do příběhu, ocitla jsem v Tom čase a Tom místě. Cítila jsem Tu naději čekavši na Něj s ostatními na Hoře Olivetské. Smutek a beznaděj mi drásaly duši, když umíral. Nadšením jsem skoro plakala, když znovu povstal z hrobu.
Jedna z knih, které nemusím už nikdy znovu číst, protože mi zůstala otištěná v paměti. Tuhle však čítávám. Proč? Kdo ví?

02.02.2018 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Znovu jsem se přesvědčila , že sci-fi, kterému se říká klasické, neobdrželo tento titul jen tak.
David s kocourem mě dostali, po dlouhé době jsem četla do hluboké noci. A pak ve tmě s otevřenýma očima přemýšlela, jestli a co bych změnila ve své minulosti, kdybych měla možnost použít stroj času. A druhý večer to samé. Byla to fajn jízda a teď se jdu vyspat.
Á propos - audiokniha. Načtená panem Brouskem mladším je prostě neodolatelná. On snad byl v minulém životě kočkou:-)))

30.03.2017 5 z 5

Umění milovati Umění milovati Publius Ovidius Naso

Láska? Takhle má podle slavného básníka vypadat láska??? Ale jděte! Svoji sobeckost, sklony k omezování osobní svobody, samé takové nepěkná věc, to zbásnil hezky, to nemůžu říct. :-))) Ale nemám ho ráda, prevíta jednoho.

23.03.2023 3 z 5

V prázdnotě V prázdnotě Filip Kurečka

Star Trek, SGC, Marťana, a možná ještě všelicos jiného, už jsem četla a viděla. Že se autor těmito díly inspiruje mi nevadí, dokonce je sympatické, že se k tomu přiznává. Ale nepřinesl do příběhu nic nového a svého a ani trochu překvapivého. Některé odstavce jsou úsměvné ( např. když líčí, jak na Marsu a Měsíci lidé jen nadšeně pracují a protože nemají ničeho přebytek, tak si nezávidí :-))). Kniha se také ocitá na mém seznamu knih se špatným skloňováním slov soustředit se a soustřeďovat se ( a na to já jsem pes). Je to škoda, protože pan autor psát umí.

05.11.2021 3 z 5

Za časů našich prababiček a pradědečků – Život na přelomu 19. a 20. století Za časů našich prababiček a pradědečků – Život na přelomu 19. a 20. století Hana Kneblová

Příjemná kompilace, která se dotkne tu toho tam onoho... Občas blýskne zajímavost, občas jsem se nudila. A někdy i zasmála. Třeba když autorka píše o černém bezu v lidovém léčitelství a chce nám namluvit, že úsloví : před heřmánkem smekni a před bezem klekni, naše prababičky braly doslova:-)))

30.06.2021 3 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Nebylo to nejhorší, ale ani nejlepší. Ale je to rozjezd, pořádný nářez očekávám v dalších dílech. Doufám, že Aga se neztratí ve výbuchu chepitu!

13.04.2021 3 z 5

Tesla Tesla Richard Gunderman

Ano, takto se mi to líbí: historie vědy a životy vědců a vynálezců bez otravných vzorečků:-)))
Znovu jsem si uvědomila, jak géniové za svůj dar krutě platí.

13.02.2021 4 z 5

Jak jsem zachránil ZOO v Táboře Jak jsem zachránil ZOO v Táboře Evžen Korec

Jak mám, panebože, tuhle knihu hodnotit? Z literárního hlediska je to naprostá hrůza. Avšak z každého slova a každičké krásné fotografie přímo prýští láska ke zvířatům. V tomto případě tak při mém hvězdičkování zcela převážil obsah nad formou a obdiv k tomu, co autor s rodinou vykonali.

27.01.2021 5 z 5

Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny Josef Bernard Prokop

Ne špatné, ale trochu suché. Čeština je tak bohatý jazyk! Škoda, že autor nesáhl hlouběji do její pokladnice.

24.11.2020 3 z 5

Jako z lásky Jako z lásky Ed McBain

Jo, ta láska, láska nebeská...někoho blaží a jiného to sejří. A chlapci ze sedmaosmdesátého mají hned plné ruce a hlavy práce!

01.11.2020 5 z 5

Slavné příběhy anglických dějin Slavné příběhy anglických dějin Robert Lacey

S některými závěry (namátkou kapitolka o mírotvorci Chamberlainovi) autora nesouhlasím, ale vcelku zajímavé čtení. Opět se mi pár věcí, které dlouho ležely v mé databázi pouze jako položky kdysi do hlavy nacpané, propojilo a utvořilo další puclík do obrazu zvaného historie.

25.03.2020 4 z 5