ujira ujira komentáře u knih

Krátká paměť pana rady Krátká paměť pana rady Arto Paasilinna

Skvělý humor Paasilinniho opět na jiné vlně, starý sklerotický muž na poslední cestě za dobrodružstvím. Trochu mi to připomíná ,,Stoletého staříka,,

15.08.2021 4 z 5

Čtyři západy slunce (Román o románu) Čtyři západy slunce (Román o románu) Mika Waltari

Vlastní autorova výpověď o zrození knihy, co vše spisovatele v tomto bouřlivém a bolestném období provází . Přesto působí tato útlá knížka poeticky roztomile. Nádherný jazyk

15.08.2021 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Novodobý průvodce českou politickou situaci. Autor uceleně, systematicky a pragmaticky předkládá pohled na to, kam směřovala a směřuje česká společnost a její politická garnitura v rámci Evropy i s ohledem na celosvětové směřování. Naše společnost se potácí mezi touhou po demokracii a touhou po poslušnosti vůči silné vůdcovské osobnosti, byť bude vedena do pekla. Doporučuji přečíst před volbami.

08.08.2021 5 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Dobrá oddechovka, ačkoli až moc autor popustil uzdu fantazii. Dramatičnost na úkor stylu.

08.08.2021 3 z 5

Kristina Vavřincova I – Věnec Kristina Vavřincova I – Věnec Sigrid Undset

Nádherný příběh, který mě ovlivnil v dospívání.

31.07.2021 5 z 5

Hájili jsme hrad Hájili jsme hrad William Eastlake

Jako první seznámení s autorem bych knihu nedoporučila, ale určitě stojí za počtení.

31.07.2021

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Kolik statečných a čistých a krásných lidí bylo zničeno komunismem a jinými -ismy, stále jejich příběhy nestačí, aby si lidé uvědomili zvrácenost režimů a postižení národů, které pod -ismy žily. Jsme poznamenaní kolektivní vinou i když jsme nic neudělali, nebo právě nic neudělali. Chválím Paměti národa, že zachycují i drobné osudy lidí.

31.07.2021 5 z 5

Dějí se větší podivnosti Dějí se větší podivnosti Kelly Link

Magická poetika, krásný styl.

Drahý pane Kolář... Drahý pane Kolář... Madla Vaculíková

Krásná kniha dopisů a koláží. Škoda, že už dnes dopisy psané rukou nikdo nepíše, nebude co vydávat.

Ratajský les Ratajský les Aleš Palán

Konečně se mi dostala do ruky kniha A. Palána, opravdu mne příběh, s počátkem v 50tých letech a přesahem do let devadesátých, zaujal. Přestože jde o román, vychází ze skutečných událostí, působí jako dokument, jakoby autor zpovídal postavy a přepisoval jejich výpovědi o událostech, velmi čtivě a věrohodně.

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Asi lze dojít k soumraku dne mnoha cestami, se zapíráním sebe sama, s potlačováním emocí, s nostalgií a smutkem za tím co se nestalo, ale jen málokdo s profesní důstojností. Autor zajímavý, bude dobré se k jeho tvorbě vrátit.

30.07.2021

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Nejdepresivnější autorovo dílo, které jsem četla. No ale život je někdy těžký, beznadějný a ..o ničem,,.

26.07.2021 3 z 5

Z celé tetralogie mě poslední kniha pobavila nejvíce a ač to nebývá vykem, jeví se mi nejvyzrálejší a nejlépe napsanou. Pan Boček zraje jako víno.

20.07.2021 4 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

Trochu méně vydařený detektivní přběh, zejména případ z nálezem kostry, kterému autor věnuje méně pozornosti a nakonec skončí jako nevyřešený a trochu přitažený za vlasy případ smrti sexuálního predátora - profesora.

18.07.2021 3 z 5

Vatikánská princezna Vatikánská princezna C. W. Gortner

Docela ucházející historický román, téma již vícekrát zpracované. Nový pohled na postavení Lucrecie Borgie v rodině a vůbec ženy v 16. stol., ačkoli vzdělané, vysoce postavené, přesto nesvobodné a podřízené záměrům mužů.

16.07.2021 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Díky vynikajícímu načtení audioverze mohu přidat hvězdu navíc, ale stále se mi, ve srovnání s podobnými knihami( Vlna zločinnosti, Saturnin), kniha jeví jako méně úspěšný pokus napodobit lehkost a vtipnost v humoristickém románu, ve výše zmíněných knihách. Nicméně téma je zajímavé a jako oddechové čtení doporučuji.

16.07.2021 3 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Zajímavá učebnicová kniha, kterou bych doporučila všem studentům, možná i žákům II.stupně zařadit do osnov ZSV. Myslím, že pravidla vyslovená v této knize nás mohou uchránit od opakování historických chyb. Např. kapitola o ovlivňování názorů médií a důležitosti číst knihy, či o udržování sociálních kontaktů a přátelství.

29.06.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

V čem spočívá Backmanovo umění zaujmout čtenáře? V jazykové vytříbenosti, psychologické propracovanosti postav, bezmezné lásce k lidem a ve vyjádření lidského osudu vtipně a důvěryhodně.

24.06.2021 5 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Díky tomuto autorovi získávám jiný náhled na současné evropské a světové dění, zákulisí a funkci médií a vliv kyberútoků na výsledky voleb a znovu se mi potvrzuje Ruska je třeba se bát.

24.06.2021 5 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Silný a emotivní příběh o mateřské lásce, o lásce k lidem prokazované jednoduše navzdory době, hrůzám, šílenostem a prostředí. Nic podobného jsem zatím nečetla, navíc věnovaného holokaustu a romům.

13.06.2021 5 z 5