ujira ujira komentáře u knih

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Jiná, mně neznámá, kapitola Druhé světové války odehrávající se na Severu. Velmi drsný příběh o osiřelé dívce, z níž se stane porodní bába, lásce, která si nevybírá a dítěti, které přežije hrůzy konce války, následky špatně zvolené strany a nevlídnosti lidí i podnebí.

18.11.2020 5 z 5

Chápu, že vypsat všechny útrapy, ponížení, nespravedlnost, nelidskost, za všechny oběti stalinského režimu i poststalinské vlády Sovětů nelze stroze, ale číst toto dílo je kontraproduktivní. Všechen žal, utrpení, nespravedlnost v takovém množství člověka otupuje. Přesto jsem ráda, že jsem mohla poslouchat audioverzi a získat tak představu o režimu, který není omluvitelný, křivdy spáchal nenapravitelné a obětem ponechal pouze možnost odpustit. Obdobně jako Fašismus.

12.11.2020

Příběhy železné opony 1. Příběhy železné opony 1. Luděk Navara

Co je to za společnost, která nutí lidi prchat z vlasti? Kdybych tady v téhle společnosti nežila a nezažila tyto časy, klepala bych si na čelo, jaké nesmyslné akce mnozí podnikali, aby překročili železnou oponu a jaké nesmyslné obranné akce podnikali ti, co jim v tom chtěli zabránit a proč to vše?

11.10.2020 4 z 5

Dny opuštění Dny opuštění Elena Ferrante

muži nepochopí, co se prožene opuštěné ženě hlavou, jak hledá příčinu a důvod, proč byla opuštěna, jak se hroutí a dělá nesmyslné věci, jak dlouho a těžko se hrabe nahoru. Žena nechápe, jak snadno muž opouští, jak vše hodí za hlavu a už se minulostí nechce zabývat. Ale zanechá to stopu na muži i ženě.

11.10.2020

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Znovu mne překvapilo téma, které se, kromě mrtvol, ztráty paměti a fingované sebevraždy pro záchranu dítěte,vine románem - záchrana včel a výzkum chemických látek, které nezabíjejí okamžitě, ale skrytě. Znovu téma, které působí tak reálně, až to nahání strach, jak to bez včel dopadne.

04.10.2020 5 z 5

Stárnutí je smutné, ještě smutnější je přicházet o vzpomínky. Přesto se autorovi podařilo s něhou vyprávět o způsobu loučení starého muže s vnukem, synem a manželkou. Pan Backman je opravdu laskavý člověk a spisovatel.

29.09.2020

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Nelze psát neustále dokonalé detektivní příběhy, protože žádný autor není nevyčerpatelný.

15.09.2020 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Medvědín je sice o hokeji, ale hlavně o tom, jak se vyrovnávají s traumatickou situací různí lidé a jak se mohou vztahy mezi lidmi, které dřív hokej spojoval, pokazit a rozdělit je. Pan Backman lidem rozumí a jejich tápání a přešlapy v životě umí lidsky a laskavě popsat. Je to skvělý autor. Jeho knihy vždy povzbudí a zahřejí.

10.09.2020 5 z 5

Když jsi odešel Když jsi odešel John Marrs

Kniha o tom, jak se lidé, kteří léta žijí spolu, vlastně neznají, jak řeší své problémy a nekomunikují a jak je minulost dožene.

08.09.2020 3 z 5

Via lucis Via lucis Jindra Jarošová

neuvěřitelné

27.08.2020 5 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Přestože autor je skvělým vypravěčem a jeho knihy jsou navíc zajímavé tím, v jakém prostředí rozehrává děj, tahle kniha, zejména zbrklým zakončením, bude patřit k méně povedeným. Ale i tak patří k těm lepším detektivním románům současnosti.

27.07.2020 5 z 5

Loď v Bretani Loď v Bretani Marta Davouze

Marta Davouze psala velmi pěkné postřehy ze života na francouzském venkově. Ačkoli píše jen o poklidném životě, jsou její texty rafinovaně jazykově vytříbené i vtipné a moudré a pokorné.
Moc hezké.

23.07.2020 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Neuvěřitelný příběh tří židovských matek, které přivedly své děti na svět na konci války, za podmínek, které jsou neslučitelné se životem. O síle, nezlomném naději, že děti donosí a porodí, i když se neznaly a navzájem o sobě nevěděly se pak podělily se svými dětmi a teprve několik let po válce se jejich děti setkaly a poznaly i s těmi, kdo jim pomohli v nejtěžších chvílích a zachránili je pro život.

21.07.2020 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Mohu jen zopakovat, že Fredrik Backman je jeden z nejlepších současných autorů. Jeho knihy se nevyhýbají palčivým tématům, ale zároveň nejsou bezvýchodné, nabízejí,, nadějné vyhlídky,, v současném složitém a zamotaném světě.

15.07.2020 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Vůbec nepochybuji o tom, že ve válce se brutalita projevovala nejen v koncentračních táborech, ale i ve vesnicích, kterými procházela fronta, či partyzáni. A dovedu si představit, že ve východní východní Evropě se uprchlík, který navíc vypadá dost negermánský, je opuštěný, malý chlapec může prožít tyto hrůzy. Pro mne zajímavé setkání s neznámým polským spisovatelem, který svým románem vzbudil v literárním světě kontroverzní reakce.

08.07.2020

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Tak trochu vizionářský román, mrazilo mne při poslechu, jak se námět knihy letos podobně vyplnil. Sice nešlo o virus Španělské chřipky, ale přišel z Číny, není tak smrtelně nebezpečný, ale také si s ním neumíme zatím poradit a souvisí s migrací a cestováním.
Kromě zápletky se znovu v románu rozehrává vztah mezi americkou patoložkou a čínským vyšetřovatelem, tentokrát na americké půdě a přestože mi konec románu přišel až trochu zbytečně vystupňovaný a násilně a zběsile vykonstruovaný, konečně pro hlavní dvojici svitla naděje a důvod překonat všechny rozdíly a být spolu.

06.07.2020 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Některé sci-fi vize se mohou naplnit a ta představa mne děsí, protože téma není zas tak nepřestavitelné a nenaplnitelné. Jinak souhlasím, že seriál byl bohatší, svižnější a napínavější.
Ale i kniha je díky velmi nosnému námětu čtivá.

04.07.2020 4 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Marta Davouze, ač skromně o sobě říká, že není spisovatelka, umí pracovat s jazykem, popsat vzpomínky a zajímavé situace. A hlavně setkala se s tolika zajímavými lidmi, má estetický cit a odvahu změnit nejen ruinu domu v Bretani, ale i svůj život. Je to velmi zajímavá a krásná žena.

01.07.2020 5 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Příběh židovského vězně, který se nevzdal a snažil se čelit krutému životu v lágru s nadějí, že přežije, uprchne a bude informovat o zvěrstvech páchaných na Židech, o kterých celý svět nechtěl zprvu nic vědět. Netušila jsem, že jeho svědectví sehrálo zásadní roli a obrat v posuzování německých praktik při vyhlazování židů, přestože to hlavní(záchrana maďarských židů před odsunem)se nepovedlo, jak měl autor v úmyslu. Syrově a pravdivě vylíčená snaha o přežití nemožného.

29.06.2020 5 z 5

Smrt je vždycky osamělá Smrt je vždycky osamělá Ray Bradbury (p)

Potřebovala jsem se autorem seznámit a dostala se mi do ucha audioverze ,,Smrti,, ale asi tento typ umělecky ulítle detektivky není můj šálek kávy.

19.06.2020 1 z 5