Veve721 Veve721 komentáře u knih

Bellman & Black Bellman & Black Diane Setterfield

Chápu všechny, kterým se kniha líbí, stejně jako rozumím i těm, kterým se nelíbí. Autorčin sloh je zvláštní, extrémně popisný, táhlý, místy téměř poetický. Rozhodně nejde o dílko, které by bylo v pravém slova smyslu čtivé. Přesto mě příběh dokázal okouzlit právě svou nepopiratelnou výjimečností.

Bellmana & Blacka nemůžu doporučit každému, protože dost záleží na subjektivních preferencích a na tom, co od četby očekáváte. Pokud akční řežbu plnou zvratů, v tomto dílku to budete hledat marně. Tahle kniha není vtipná, zábavná, poutavá či optimistická. Je spíš uměleckým vyjádřením deprese, tragédie a smrti. Příběh si od prvních stran drží rozvláčné tempo, ponurou atmosféru a minimum přímé řeči. Je pravda, že detailní popisy fungování textilky můžou někoho nudit, ale v mých očích to knihu jen ozvláštnilo. Stejně jako jedinečný styl autorky, který sice díky přehnané popisnosti a nedostatku dialogů ztrácí na čtivosti, na druhou stranu však třeba vyzdvihnout jeho literární hodnotu. Myslím si, že náročnějším čtenářum má rozhodně co nabídnout. Diane Setterfield píše úchvatně poeticky a i když to nemusí být šálek čaje pro každého, mě očarovala.

05.07.2022 4 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Dlouho jsem přemýšlela, jestli svou recenzi zveřejnit. Zaprvé jsem nechtěla vypadat jako hater a zadruhé jsem po dočtení neměla chuť na knihu vůbec vzpomínat. Dlouho mě něco takhle nevytočilo.

***Pozor na možné drobné spoilery***

Sama sebe se ptám, proč jsem se po tragickém Navždycky masochisticky pustila do volného pokračování. No proč... Ava vypadala v prvním díle jako super postava, minimálně oproti nenažrané protivné Mei. Doufala jsem, že se autorka ve svém psaní posune o level výš, obzvlášť po vší té kritice. No neposunula, spíš naopak. Pohled do Aviny hlavy mě znechutil. Takhle podlou, závistivou, nepřejnou a panovačnou mrchu jsem vážně nečekala. Celá kniha je jen o fňukání ve stylu "jsem já chudinka tak bohatá, že to před všemi (dvěmi) kamarády musím tajit". Z jednoho kluka si udělá otroka, kterého jen ponižuje (nechápu, že ji neposlal do háje okamžitě) a druhého chudáka nechá malém veřejně ukamenovat. A za co? Za to, že nechtěl chodit s bezejmenou psychopatkou, která po první noci byť nevytasila zásnubní prsteny?! Preston byl jediná světlá stránka knihy - okouzlující, milý, vtipný kluk, který prostě jen odmítl jednu holku, a autorka to skrz svou hlavní hrdinku takhle dodrbe. A ne, opravdu není správné řešit spory šikanou, I KDYBY si to dotyčný zasloužil. Což fakt nezasloužil. YA literatura formuje mládež, ale tohle vážně nemůžu s klidným svědomím doporučit.

Jediné, co můžu pochválit jsou chaty. Ty byly opravdu vtipné. Na druhou stranu, autorka mnoho vtipů obšlehla z nápisů triček a citátů jiných autorů, takže mi nepřipadá fér ji za to chválit. Taky se mi líbilo grafické zpracování, které nejspíš uchránilo nejeden výtisk tohoto literárního pekla před tragickým skonem v popelnici. Strašně mě štve, že jsem se nepoučila a pustila se do druhého dílu s nadějí, že Ava knížku zachrání. Opravdu jsem doufala, že si autorka vezme k srdci kritiku, ubere popkulturních narážek, vyhne se nevtipným vtipům o fyzickém násilí a hlavně napíše Avu takovou, jaká byla v Navždycky - skvělá. Bohužel.

02.09.2021 1 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Hlavní hrdinka Ellie mi byla vážně sympatická. Studium na vysoké škole bylo jediným možným únikem před snobskou panovačnou matkou, která ovládala každou sekundu života své dcery, včetně jejího oblečení, účesu či jídelníčku. Ellie touží život ve zlaté klícce zanechat daleko za sebou a najít si nový domov, který bude úplným protikladem rodného Denveru - plný sladkých vůní, světýlek a volnosti. Potetovaný spolubydlící Kaden do jejího plánu skvěle zapadá, i když bydlení s ním rozhodně není lehkým úkolem.

Musím vyzdvihnout, jak autorka pracovala s nedostatky hlavních hrdinů, které by mi jindy lezly na nervy, tady ale tvořily neodlučitelnou součást charakteru, bez kterých by postavy nebyly tak uvěřitelné. Mluvím například o Elliině neustálem bulení a přecitlivělosti nebo o Kadenově bručounství. Perfektně se to hodilo k jejich věku, životním osudům i k jejich vztahu, který byl zčásti vybudovaný právě na jejich věčném dohadování. Co by jindy bylo neskutečně otravné, tady mě překvapivě bavilo, a to jen díky svěžímu stylu autorky. Už se moc těším na druhý díl.

17.11.2020 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Příběh je napsaný velmi čtivě a všechny postavy mají dostatek prostoru, díky čemuž si k nim čtenář dokáže vytvořit vztah. Líbilo se mi spojení tří příběhů z různých pohledů - trošku mi to připomínalo styl Liane Moriarty, kterou zbožňuju. Přestože se občas našly kapitoly, které byly méně zajímavé než jiné (mě nejvíce zaujala Tao, takže mi občas George nebo William lezli krkem), jako celek knížku hodnotím nadprůměrně. K úplné dokonalosti ji chyběla jen jediná drobnost a dlouho jsem nemohla přijít na to jaká. Teď už to ale vím. Přestože z celého textu doslova vyzařuje láska k včelkám a jde cítit, že autorka tyto malé pracanty dostatečně oceňuje, chyběla mi nějaká postava, která by včely opravdu milovala. Jde však jen o drobounkou vadu na jinak dokonalém dílku, které všem doporučuju.

21.01.2018 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Zimní lidé ode mě dostávají plných pět hvězdiček, protože jsou tím nejlepším zástupcem hororového žánru, kterého jsem dodnes četla a zároveň se nebojím toto dílko označit za jednu z deseti nej knih v mé knihovničce. Místo v TOP desítce nejlepších knih roku 2017 tudíž má jisté. ;) Autorka píše čtivě, dokáže čtenáře plně vtáhnout do děje, hraje si s naší představivostí a zároveň nesklouzává k ohraným klišé. Právě naopak - příběh je originální a finální rozuzlení mi vyrazilo dech. To jsem vážně nečekala!
A knížka nenadchla jenom mě, ale i moji mamku. Ta ji četla ještě přede mnou a doteď o ní mluví. ;)

01.12.2017 5 z 5

Strom lží Strom lží Frances Hardinge

Nedivím se, že "Strom lží" dostal tolik ocenění. Autorka má zvláštní styl psaní, používá hodně popisů, které vhodně doplňují příběh (nejsou pouze nudnou vycpávkou) a přirovnání, které před vašima očima mění atmosféru příběhu. Mě například uvízla v hlavě věta: "Pospával bezstarostně jako štěnátko na koberci." Byla použita v situaci, kde popisovala tlustého strýčka a pomohla vám si ho představit jako roztomilého nemotoru, jak pak příběh dál plyne, osobnost strýčka Milese se mění a vy se divíte s hlavní hrdinkou - díváte se na svět Faithinýma očima a dokonale jí rozumíte. To je velké plus každé dobré knížky.
Každopádně se mi "Strom lží" zapletl hluboko do mysli a knížku řadím mezi jednu z těch, na které v knihovničce nesedne prach. Určitě ji vnutím mamce na přečtení a i já sama si ji znovu někdy vytáhnu...

09.11.2017 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Ohodnotit toto dílko pro mě bylo vážně těžké. Původně jsem byla pevně rozhodnutá dát 3 hvězdičky, protože jsem se nad první třetinou příběhu dost natrápila. Líbily se mi sice krátké kapitolky, díky kterým čtení plynulo rychleji, na druhou stranu mě zpomalovalo opakované čtení některých odbornějších pasáží. Pak se ale některé postavy začnou postupně vyčleňovat, autor si s jejich charaktery pěkně hraje - poznáváme jejich rodinu, jejich strach i odvahu. Kapitola s eutanázií mě navíc hodně chytla za srdíčko. Jde vidět, že Marc Elsberg opravdu umí pracovat s citově vyhrocenými situacemi. Jen to schovává mezi spoustu jmen, názvů a termínů. Proto bych knížku doporučovala spíše mužům nebo ženám, které trošku rozumí proudu a zároveň jim nevadí špionážní romány. Věčné romantičky by mohli mít problém se v knížce zorientovat.
Na druhou stranu si myslím, že je Blackout až strašidelně realistický. Z doslovu se dokonce dozvíme, že bylo toto dílo doporučeno na zařazení mezi povinnou školní četbu. Souhlasím, že si Blackout pozornost zaslouží. Ať už se vám nakonec bude líbit nebo nebude, přečíst byste si ho měli.

10.08.2017 4 z 5

První konec První konec Lauren James

Rozuzlení se víceméně nedočkáte. Je to ten typ příběhu, kdy na konci hlavní hrdinové utíkaji, utíkají, bojují, utíkají a potom najednou BUCH! konec. Žádné velké vysvětlení. Čtenář pak cítí nespokojený pocit z nedokončenosti a když hned nemá po ruce druhý díl, tak si příběh neužije na sto procent. Chválím však autorku za skvělý smysl pro humor, který vložila do komunikace manželů Galloweyových. Vážně jsem se dobře nasmála, dokonce jsem některé části běžela přečíst mamce, ať se taky pobaví. :D Mě se knížka vážně moc líbila, proto jí dávám čtyři hvězdy, ale nemůžu dát plný počet, chci si totiž nechat rezervu na druhý díl. Jestli se v něm vysvětlí všechno nevysvětlené a bude stejně vtipný a dobrodružný jako tento díl, určitě dostane víc procent.

24.03.2017 4 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

"Někdy si říkám, že dokud v nějakém sklepení neožírám plíseň ze zdí, je to v pohodě. Nejsem blázen, jsem jen trochu posedlá..."

Hlavní hrdinka Claire je chorobná lhářka, profesionální stalkerka a neskutečný lenivec. Celé dny tráví šmírováním své nemesis Hanny a čekáním na správný moment, kdy se jí bude moct pomstít. Psychologický thriller, který nebudete chtít pustit z ruky.

Autorka výborně pracuje s napětím a nenatahuje děj zbytečnými vycpávkami - jde o svižnou jednohubkou, u které při čtení nezestárnete, ani nezaspíte nudou. A přestože nelze říct, že by mi byla hlavní hrdinka sympatická, vykreslení jejího charakteru mě bavilo a k ději skvělé ladilo. Odlehčený tón vyprávění taky nebyl na škodu (místy jsem se dokonce zasmála), Claiřin sarkasmus mnohdy odlehčil situaci, přesto nijak nenarušoval atmosféru žánru a nedělal z thrilleru trapnou komedii. Celkově jsem měla z knížky velmi dobrý pocit a těsně po dočtení jsem dokonce chtěla dát plný počet hvězd.

Po hlubším zamyšlení ale musím hodnocení snížit, protože i když je Hospodyně vydařeným kouskem, četla jsem i lepší. Minimálně závěr vyzníval přehnaně pohádkově a Claire jsem její změnu postoje příliš nevěřila. Přesto jde o zábavné čtení, ke kterému se kdykoliv ráda vrátím a můžu s klidným svědomím doporučit.

22.08.2022 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Za jednoduchou zápletkou se skrývá dobře napsaný příběh, který je radost číst. Stránky se otáčí vyloženě samy a nechybí ani pořádná nálož akce na závěr. Autorka se nijak nesnaží o originalitu, jede si pěkně v kolejnicích žánru a nijak z něj nevybočuje. Chápu, že náročnějším fanouškům hororů tohle nemusí stačit, protože přeci jen jde o námět, jaký už tu byl snad milionkrát. Navíc ten pohádkový konec! Nejednomu mužně chlapáckému milovníku násilí určitě chyběly potoky krve a vyhřezlé orgány. Neříkám, že si to tam neumím představit, ale někdy je fajn spočinout u oddechovky s pořádně mrazivou atmosférou a nemuset hned po dočtení volat svému oblíbenému psychiatrovi o nové prášky...

Za mě byla knížka skvělá. Čtivá, nekomplikovaná, na nic si nehrála. Byla přesně tím, čím se tvářila - soft hororovkou o strašidelném domu. Jako velké pozitivum vnímám také sympatickou hlavní hrdinku, která nebyla klasickým prototipem tupé oběti - její reakce byly vcelku logické a dávaly smysl. A kocourek Wolfgang? Pro kočičáky mám slabost, takže hvězdička navíc byla jistá. Předpokládám, že čtením všech dílů série hned po sobě by se mi jednoduchá zápletka mohla trochu zajíst, ale jako mrazivý bonbónek mezi jinou četbou? Dokonalé.

01.08.2022 5 z 5

Odpočítávač Odpočítávač Amy Suiter Clarke

Hlavní hrdinka Elle vede populární krimi podcast, kde se v roli amatérské vyšetřovatelky věnuje nevyřešeným případům. Rozhodně zde máme velmi chytlavý námět. Prostřednictvím podcastových rozhovorů se detailně pitváme psychologií sériového vraha a zároveň s napětím sledujeme vývoj případu.

Osobně jsem měla problém pouze se dvěmi věcmi - hlavního záporáka jsem odhalila hned při jeho prvním vstupu do děje a samotné vyšetřování hlavní hrdinky mi přišlo zbytečně zdlouhavé. Kapitoly s podcasty byly pětihvězdičkové, ale počínání Elle působilo místy trochu patlavě. Obzvlášť jeden dějový zvrat byl jasný hned od prvních stran a nedávalo mi smysl, že ho "expertka na Odpočítávače" nepředpokládala. No nevadí, nejsou všichni tak geniální, jako já.

Knížka je každopádně velmi zdařilým thrillerem, který vás nezklame, a to i přes svou výraznou předvídatelnost. Její čtení ve mně vyvolávalo pocit podobný sledování epizody seriálu "Odložené případy", takže pokud jste i vy fanouškem, můžu vám s klidným svědomím doporučit také tuto knižní jednohubku.

07.03.2022 4 z 5

Nemám ústa & musím křičet Nemám ústa & musím křičet Harlan Ellison

Autor pro mě byl donedávna jen neznámým jménem, přestože jde o sci-fi velikána se slušnou základnou fanoušků. Jsem upřímně zklamaná. Skvělé nápady na sci-fi povídky byly pohřbeny nedostatkem literárního talentu a potřebou neustále upozorňovat na vlastní inteligenci. Ke všemu je autor neskutečný šovinista, který nechává všechny své ženské postavy znásilňovat, mlátit a urážet, aby nakonec dodal, že si za to mohly samy. Jediným světlým momentem pro mě byla poslední povídka "Pěkná Maggie Mincička", vyprávějící o duchovi prostitutky uvězněném v hracím automatu. Hlavní hrdinka měla alespoň špetku charisma a závěr povídky mě mile překvapil. Ale nic to nemění na faktu, že jsem se do čtení musela nutit a spoustu odstavců přeskočit. Dočíst toto dílo mi trvalo dlouhé 3 měsíce, co je na 200 stránkovou knihu fakt bída a dostatečně to vypovídá o tom, nakolik se mi líbila.

05.04.2021 1 z 5

Poslední dívka Poslední dívka Riley Sager (p)

Přestože mi hlavní hrdinka nesedla a na jejím osudu mi nezáleželo, zaujaly mě kapitoly z událostí v Pine Cottage. Ty jsou pro mě největším tahačem příběhu. Líbilo se mi postupné odhalování toho, jak se vše seběhlo a velké plus dávám za nečekaného sympaťáka - nikdy bych neřekla, že si ho nakonec tolik oblíbím. Poněkud pomalejší začátek mělo na svědomí přílišné šťourání v psychice hlavní hrdinky, i tyto kapitoly však byly zajímavé, přestože šly mimo žánr knížky. Plnohodnotného thrilleru se dočkáme na konci knížky, kde jedna akční scéna střídá druhou, čtenáře čeká nejedno překvapující odhalení a nevyhneme se ani trošku krvavějším scénám, které k této literatuře prostě patří. Za pozornost rozhodně stojí a jsem ráda, že jsem si mohla přečíst recenzní výtisk ještě před oficiálním vydáním.

16.11.2017 4 z 5

Harley Quinn: Preludia a nokurňa Harley Quinn: Preludia a nokurňa Kelly Puckett

Někteří komiksáci pravděpodobně s mým hodnocením souhlasit nebudou, ale mě se Harley prostě líbila a podle svých dojmů taky budu hodnotit... Každý díl vypráví víceméně uzavřený příběh na zhruba 20 stran, takže není moc prostoru na nějakou složitější zápletku. Kvalita jednotlivých sešitů lehce klesá, takže první dva sešity jsou vážně super, další už jsou poněkud slabší, dvojdíl o mistrovi hádanek mi pak moc nesedl. Zároveň se ale s každým dalším číslem dozvídáme drobečky informací o Harleyině minulosti a můžeme tušit, že v pokračování řady by jsme se nějaké výraznější dějové linky nakonec dočkali. To, co máme v rukou je jen takový pomalý start, kde se Harley jako postava teprve rozkoukává a shání si nové kámoše. Nic víc v tom nehledejte, žádná velká pointa vás nečeká. Harleyiny vtípky nemusí sednout každému, proto je nejspíš hodnocení na internetu tak rozdílné. Ve svazku se navíc objevuje pár moc pěkně zpracovaných scén, které mě opravdu bavilo sledovat - například kamerový záznam z prvního seznámení doktorky Quinzelové s Jokerem... :)

11.08.2017 4 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Vegetariánka mě rozhodně dostala. Nedokážu ani slovy popsat, jak moc na mě Jonghjejin příběh zapůsobil. Je úžasné, jak autorka dokázala popsat stávající problém předsudků vůči ženám (poslušným hospodyňkám). Dokonalý je zejména kontrast rozhodnutí hlavní hrdinky: vzdává svůj život vlastně proto, aby se nemusela vzdát a podřídit názorům společnosti. Tento problém nám není tak vzdálený, jak by se mohlo na první pohled zdát, protože Jižní Korea je možná daleko, ale podobně smýšlející osoby máme všude kolem nás. Některá nejmenovaná náboženství nebo i společenství se k podřízenosti žen staví podobně. V knížce řešení nenajdeme (pokud tedy není řešením to, že se všichni stanem kytičkami), ale alespoň nám to připomene, že je dobré si za svými názory stát. Han Kang dokázala, že i korejské ženy dokážou napsat skvělou knihu a také to, že i ony mají své sny a představy budoucího života.

17.06.2017 5 z 5

Ekhö: Zrcadlový svět 3 a 4 Ekhö: Zrcadlový svět 3 a 4 Christophe Arleston

Hlavním záměrem komiksové série Ekhö je pobavit čtenáře, a to se rozhodně podařilo. Bartucciho kresba je opět dokonalá. Jako milovnice koček musím pochválit hlavně postavu bengálské kočičky ze španělského dílu, která je totálně roztomilá. Dalším grafickým úspěchem je výborně zachycené kočičí chování v Mravenině těle, kdy si líže nohu a sedí v různých krkolomných pozicích. Nemůžu opomenout ani skvěle odvedenou práci koloristy (Nolwenna Lebretona), který dokázal krásnou Bartucciho kresbu ještě více zdokonalit. Vypíchla bych minimálně dvojstránku o smrti Normy Jean, kde temné odstíny modré a šedé vytváří tu správnou ponurou atmosféru, kterou by měl čtenář vnímat. Když knížku zhodnotím jako celek, tak grafické zpracování kvalitou převyšuje samotný příběh, ale ani ten není vysloveně špatný. Sice v Ekhö nenajdeme žádné hluboké myšlenky, ale to vůbec nevadí. Jde o lehké vtipné čtení s dokonalou vizuální stránkou. Netřeba v tom hledat něco víc, protože pak byste mohli být zbytečně zklamaní. Já zklamaná nebyla - dostala jsem od Ekhö přesně to, co jsem chtěla.

01.06.2017 5 z 5

Chaloupka na muřích nožkách Chaloupka na muřích nožkách Sophie Anderson

"Chaloupka na muřích nožkách" mě překvapila svým originálním příběhem. Hlavní hrdinka Márinka žije v chodící chaloupce se svou babičkou jagou a společně převádí duše do posmrtného života. Márinku ale jejich poslání nebaví, radši by se vydala do světa živých a našla si kamarády. Každá chaloupka ale potřebuje jagu, která bude převádět, jinak se svět vychýlí z rovnováhy...

Knížka je úžasná. Emotivní, zajímavá a chytlavá. Obsahuje mnohá poselství a mladším čtenářům přijatelným způsobem představí pojem smrti a ztráty. Navíc je psaná líbivým pohádkovým stylem, který lahodí oku. Jediným mínusem byla Márinka, která mě svou sebestředností extrémně vytáčela, přestože chápu, že k jejímu věku jistá nevyzrálost sedí. Závěr ale přinesl očekávané prozření a uzavření příběhu, který si mě svým způsobem neskutečně získal. (A taky mě rozbulel, což se často nestává.) Chaloupka je jedinečným počinem, který zaujme trvalé místo v mé knihovničce a ráda se k ní znovu vrátím.

14.01.2024 4 z 5

Šest rudých jeřábů Šest rudých jeřábů Elizabeth Lim

Na vydání této knížky jsem čekala až příliš dlouho. Už několik měsíců je ohlášené slovenské vydání, které jsem nedočkavě vyhlížela, ale ještě stále se na trh nedostalo. Proto mě tolik překvapilo, když mě nakladatelství Ocelot oslovilo s nabídkou recenzního výtisku. Jak mi mohlo uniknout, že tato fantasy duologie vyjde i u nás?!

Aktuálně nalezneme mezi knižními novinkami hned několik příběhů, které jsou inspirovány asijskou mytologií. V čem je tedy toto dílko odlišné? Nejoriginálnějším aspektem je ten, že se jedná o retelling. Překvapivě však nejde o převyprávění asijské legendy, ale o Grimmovskou pohádku okořeněnou asijskými prvky. "Sedmero krkavců" jde stále výrazně cítit, zatímco špetka východní mystiky a popisů přírody posouvá příběh o level výš. A taky nesmím zapomenout na mluvícího papírového jeřábka Kiki...

Úžasný mix folklorních prvků s asijskou mytologií! V některých pasážích je sice cítit, že autorka není Asiatka, ale Američanka, přesto se až na pár drobných (kulturních) odchylek poprala s tématem skvěle. Dokonale sladila odlišné komponenty v celek, který v takovéto kombinaci výborně funguje. Jde o vzorový příklad toho, jak napsat dobrý retelling, kde je stále výrazně patrná původní inspirace, zároveň je ale dostatečně originální, aby vás nenudil. První díl můžu rozhodně doporučit a nedočkavě vyhlížím pokračování!

15.07.2023 5 z 5

Netvoři a krásky Netvoři a krásky Soman Chainani

Po grafické stránce naprosto dokonalé dílko, občas ale povedený vizuál není vše. Možná je to jen překladem, bohužel mi vůbec nesedl přehnaně moderní tón, jaký autor svým psaním udává. Problém jsem měla hlavně se stylem psaní (překladem?), kdy se neustále objevovaly pojmy, které mi pro pohádkové prostředí neseděly. (Například "princ sekal latinu" anebo "koukal po pěkných holkách".) Co se týče obsahu, včlenění určitých LGBT, feministických, rasových a etnických otázek mi přišlo vyloženě na sílu. Mnohé postavy, které měly nejspíš působit emancipovaně, moderně nebo pokrokově mi bohužel připadaly spíš nafoukané, prudérní a extrémně nesympatické (Locika, Kráska). Autor se prostřednictvím svého dílka pokusil o osvětu čtenářů, kde jim chtěl skrz tradiční příběhy poukázat na to, že není podstatná ani barva kůže, ani sexuální orientace. Bohužel to mnohdy bylo na úkor příběhu, který se dostával do pozadí, aby mohlo poukazování na morální dobro více vyniknout.

Jasné, nebyly všechny příběhy špatné, i já si našla své oblíbence (Rampelníček, Modrovous, Perníková chaloupka, Peter Pan), přesto mi nesedl způsob, jakým autor pohádky zpracoval. Za mě postrádaly tu správnou pohádkovou atmosféru, kterou já tolik ráda. Šlo napsat politicky, rasově a jinak korektní dílko, přitom ale nepřipravit pohádky o jejich kouzlo. Mnozí autoři se dokážou s podobnými tématy poprat výrazně lépe.

11.03.2023 2 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Páni! Přestože jsem na thrillery z pera B.A. Paris slyšela ohromné chvalozpěvy, realita totálně rozdrtila veškerá má očekávání. Rozhodně brzy sáhnu po dalším kousku z autorčiny tvorby, protože mě svým talentem doslova uchvátila.

Tohle boží dílko si opravdu zaslouží maximální hodnocení a kladné recenze. Jde o dynamickou jízdu s pořádným spádem. Autorka nám předkládá důmyslně vystavěnou zápletku plnou intrik, v níž se čtenář bude bezradně topit spolu s nešťastně zmatenou hlavní hrdinkou. Přestože nejsem velkým fanouškem fenoménu nedůvěryhodného vypravěče či výpadků paměti (na milost beru pouze rybičku Dory), tady bylo téma zpracováno na výbornou. Cass mě sice neustálým vyšilováním neskutečně štvala, v příběhu to ale mělo své místo. Navíc jde o dokonalou hru s napětím. Závěrečnou třetinu jsem zhltla za jedinou noc - jednoduše jsem se od stránek nedokázala odtrhnout a musela knihu před spaním dočíst. Rozuzlení bylo jedno velké WOW a i když určité náznaky mohly finále poodhalit, nadšeně jsem hltala každou autorčinu větu. V pasti lží bude určitě figurovat na mém žebříčku top knih a už se těším na další autorčiny výtvory. Psát teda vážně umí!

18.11.2022 5 z 5