Vidlička Vidlička komentáře u knih

Nový kvantový vesmír Nový kvantový vesmír Tony Hey

Pro laika ale zájemce o teoretickou fyziku perfektní kniha, která vysvětlí srozumitelně téměř vše i hňupovi. Kvantovou fyziku já ráda, jen je mi pořád líto té Schrödingerovy kočky...

09.02.2018 5 z 5

Hra na fanty Hra na fanty Dick Francis (p)

Není snad kniha, která by se Dickouškovi nepovedla. Tady se navíc čtenář dozví i něco o problémech lidí, kteří se musí o někoho starat. Rozhodně ty palce, které hrdinovi držíte, celou knihu nepustíte!

18.10.2017 5 z 5

Robin Robin Zdena Frýbová

Když jsem knížku četla jako dítě, pejsek mě bavil. Když jsem druhý díl četla jako puberťák, pily mi krev přefeminizované ženské postavy a ušlápnuté mužské... Asi jen pro určitý věk nebo osobu...

13.10.2017 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Když jsem jí začala číst poprvý, tak jsem tak bála hned na začátku (jak se Jonathan dívá z okna své komnaty a ten ferda tam leze venku po zdi), že jsem ji musela odložit a počkat si na dobu, kdy budu trochu odvážnější :-))). Naprostá klasika! Líbila se mi hlavně i pro tu dopisovo/deníkovou formu.

13.10.2017 5 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Ona ne každá klasika musí býti také superintelektuální, že... Já ji povětšinou ráda, ale Dekameron mě tedy vysloveně zklamal. Zohledňuji samozřejmě dobu, ve které vznikal, její ryze zábavný účel i téma, o kterém je, ale nemůžu si pomoct - Rytmus života hadr. Všechny příběhy na jedno hrozný brdo, absolutně bez vtipu a plný italskejch blbečků. Příběhy jsou autorem provázány skutečně, jen aby se neřeklo, a poloviční délka by dílu taky lépe slušela. Sláva, která dílo provází, pochází, domnívám se, pouze z pikantnosti námětu, kterýžto musel být ve své době v psané formě skutečně skandální. Omlouvám se, Boccaccio, ale takový mám z knihy pocit.

07.04.2017 1 z 5

Donské povídky Donské povídky Michail Alexandrovič Šolochov

Šolochov píše krásně:

"Noc nehorázně nahromadila tmu v uličkách, v sadech a ve stepi. Vítr se s loupežnickým hvízdáním hnal po ulicích, třásl holými stromy spoutanými mrazem, drze nahlížel pod střechy stavení, načepýřeným vrabcům cuchal ve spánku peří a nechával je ve snách vzpomínat na červnové parno, na zralou třešni, omytou jitřní rosou, na hnojné larvy a jiné lahůdky, o kterých se nám lidem nikdy nezdá ani v zimních nocích."

Škoda jen, že svůj talent dal do služeb takové zhůvěřilosti.

Všechny povídky jsou jako přes kopírák. Sice na malém prostoru dokáže dokonale zachytit atmosféru a jeho postavy jsou jako živé, nicméně všichni boháči jsou šupáci a všichni chudáci dokonalí čestňáci, kteří s Leninových obrázkem v záňadří a v srdci jdou přes všechna protivenství vstříc zářivé komunistické budoucnosti.

Fuj.

10.09.2024 2 z 5

Vietnamské srdce, český domov Vietnamské srdce, český domov Klára Mandausová

Nápad super, zpracování průměr až slabota.

V pasážích, které autorka psala sama za sebe se mi až kroutily nehty trapností, a ty, kde hovořili Čechovietnamci, byly zase hrozně repetitivní. Kdyby to sepsal někdo jiný, tak je knížka ještě tenčí. Taky výběr respondentů (4 - !) je příliš omezený a nerozmanitý, takže máme vlastně čtyřikrát ten samý pohled. Taky fotky z Vietnamu při připadaly trochu mimo, zato ty ze Sapy to měly ovládnout celé. Pochválím ale vsuvky mezi kapitolami ve formě zajímavostí z vietnamské kultury, jazyka, pohádek atd.

Takže téma zajímavé, knížka určitě hodná přečtení, ale autorce asi moc času nezabrala...

03.09.2024 3 z 5

Diář mr. Beana Diář mr. Beana Rowan Atkinson

Ciwe, Bean je fakt hroznej pacient! :-DDD

Je to postava mého dětství, takže jeho diář je pro mě jako pro fanynku povinnost. Poznáme ho zase i z trochu jiné strany jako neúnavného vynálezce, básníka či souseda a nikdy nezklame.

Bohužel knížka je spíš opravdu jen taková ptákovinka, nečekejte zase bůhvíjaké salvy smíchu. A překladatel je totální kulturní ignorant...

03.09.2024 3 z 5

Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Pavlína Brzáková

Hláška "Tuto knihu lze vyměnit pouze za vodku" nás vítá hned v úvodu a vodka je taky to, co rozsáhlé oblasti, kde ještě žijí přírodní obyvatelé, zhuntovalo.

Kdo není věřícím v šamanismus a pokládá to za pouhé výmysly nebo ezo-bláboly, může brát knížku jen jako zajímavý etnografický náhled do života a jeho radikální změny v průběhu 20. století obyvatel tunguzské oblasti.

Já znám autorku "přes Duška" a, jednak se mi moc líbí všechny obálky jejich knížek, ale hlavně druhak pro mě to e-b nejsou, a když to těm lidem funguje po tisíce let, já nebudu ta, která to bude zpochybňovat. Určitě si ještě přečtu další její knížky, hlavně o sibiřských mýtech, legendách a náboženství.

"Kuna zamávala ocasem a posměšně sykla: 'Stejně nevíš, co je klid! Vždycky, když se tu objevím, buď si jistý, že ti zůstala touha!'"

14.08.2024 5 z 5

Ferdinand I., poslední Habsburk na Pražském hradě - spravedlnost pro císaře Ferdinand I., poslední Habsburk na Pražském hradě - spravedlnost pro císaře Gerd Holler

(SPOILER) Kniha není žádná ultra vědecká práce, ale populárně naučná knížka pro všechny, kteří si chtějí udělat jasno v tom, jakže to s tím Ferdáskem nejspíš bylo doopravdy. Sice se tam nachází dost překlepů a i několik faktických chyb, ale u knížky tohoto typu mě to ani moc nepřekvapuje a ani moc neruší...

Autor cituje především deníkové záznamy a korespondenci, ať už samotného Ferdinanda nebo jeho příbuzných a známých. Ze všech vyplývá, že té podtitulkové spravedlnosti by se mu mělo přece jen dostat. Jeho neštěstím byla především epilepsie a naprosto nevhodná výchova a zacházení v prvních letech života.

"Jediná zábava a tělesná činnost spočívala v tom, že si vlezl do koše na papír a kutálel se s ním po pokoji."

Naštěstí se díky péči a rozumu jeho nevlastní matky Marie Ludoviky Modenské a jí najatým vychovatelem Josephem svobodným pánem Erbergem (s také dost tragickým osudem) nakonec Ferdinandovi dostalo náležitého zacházení a podpory. Za jeho štěstí můžeme považovat i, sice domluvené, ale spokojené manželství s Mariií Annou Savojskou, která svou láskou, přátelstvím a dobrotou byla panovníkovi ideální družkou (v dopisech ho oslovovala například Mon Vinetto).

Neříkám, že byl kdovíjaký lumen, ale slabomyslná troska, jak byl ještě donedávna představován, také ne. Měl neskutečný záběr zájmů a dovedností a je to jeden z mála mých oblíbených Habsburků, protože dobrota, která je mu připisována pravdivě, je holt u mě jedna z nejdůležitějších vlastností.

14.08.2024 4 z 5

Živý jako nikdo z nás Živý jako nikdo z nás Olga Scheinpflugová

Krásná kniha o krásném člověku. I paní Olga umí vyprávět pro mě tak krásnou "prvorepublikovou" češtinou.

08.07.2024 4 z 5

Enšpígl Enšpígl Josef Hiršal

Knížka je moc pěkně vyvedená! Spousta ilustrací, pár veršíků a krátké kapitoly, pro děcka zkrátka tak akorát. Bohužel mě Enšpígl tak sral (!), že pro mě nemá cenu se dál trápit a nedočítám...

21.06.2024 4 z 5

Četnická pátračka versus galérka Četnická pátračka versus galérka Ladislav Beran

Bodří chlapíci neustále čvaňhající viržínka bo slopající slivovičku. Jakous takous prvorepublikovou atmošku to mělo, proto pár hvězdiček přece jen utrousím. Ale neopouští mě pocit, že většinu případů za ně vyřešil buď pošťák nebo se galerka chodila udávat sama, protože "na sebe něco věděla". No, a o literatuře se nedá hovořit vůbec, poněvadž se střídalo pouze nadávání a sahání do registračky pro zmíněnou blatenskou...

21.06.2024 2 z 5

Lidové fláky Lidové fláky Hugleikur Dagsson

Hugleikur (už to jméno je nejhustší!) si tentokrát bere na paškál nejznámější hitovky. Kdyby se v nich zpívalo podle jeho frků, byla by to o dost větší hlína!

28.05.2024 4 z 5

Poslední tečka za Rukopisy Poslední tečka za Rukopisy Miloš Urban

(SPOILER) Povedená perzifláž bo vážná snaha o feminizmus? Ať tak nebo tak, nápad je to velmi dobrý a knížka mohla být super, kdyby neměla tolik much...
Pominu, že hlavní ženská postava byla věčně přednasraná kráva, jednak je to můj subjektivní dojem a druhak to na kvalitu knihy nemá nijaký vliv, to já jen tak na okraj. Ale hlavně hrdina rozhodně nepůsobil jako padesátník. K tomu vám nestačí panděro a obnošené sako, k tomu musíte jako padesátník myslet. Tady dal autor prostě moc ze sebe a nepůsobí to věrohodně.
Potom zas ty dialogy, kdy si postavy sdělují informace, které jim musí být naprosto jasné a známé, jen proto, aby se je dozvěděl čtenář. Fuj - to šlo udělat nějak líp...
Pak ta mysteriózně náhodná chvilka, kdy Josef zanoří ruce do bedny a, světe, div se, vytáhne čirou náhodou přesně ty papíry vedoucí k odhalení tajemství!
A vrchol byl, když po vyjmenování asi třiceti nejslavnějších anglických spisovatelů vystudovaný doktor literatury prohlásí, že jich polovinu nezná! Ciwe, je znám i já, nána z předměstí!
No, proste spousta blbostí...
Ale nebudu jen nadávat.
Na druhou stranu se mi líbil ironizující hrdina promlouvající přímo ke čtenáři a taky jsem se dozvěděla zase pár pro mě nových informací a těch není nikdy dost.
Takže celkově velmi silné a nezfalšované tři hvězdičky, ale trochu se divím - takhle píše ten chvalořečený Urban? Tenhle je můj první, tak uvidím ještě dál, ale čekala jsem trochu lepší práci.

18.05.2024

Randit můžeš až od čtyřiceti Randit můžeš až od čtyřiceti Dave Barry

Všichni Američani se chovají schematicky a stereotypně. Alespoň ti, jejichž příběhy se ke mě dostaly. Davea mám ale na rozdíl od ostatních Amíků docela ráda, protože je vtipnej. A to jako fakt hodně. Ale pořád je to takové to čtení jen na jedno přečtení, navíc tentokrát jen za tři. Ale i když jen jednou, určitě doporučuju přečíst. Protože je fakt vtipnej. Hodně. Fakt.

"...sekce Lidé připomíná narozeniny čtyř celebrit, které jsou starší než já a kupodivu ještě nejsou mrtvé. Samozřejmě nevypadají nijak skvěle; v jejich reklamních šotech jsou jasně vidět supi."

"...léky na předpis, jejichž názvy připomínají jména postav z Pána prstenů, jak je vidět z této srovnávací tabulky:

Léky na předpis/Postavy z Pána prstenů
Crestor/Boromir
Zocor/Saruman
Cymbalta/Denethor
Lyrica/Faramir
Chantic/Galadriel"

Tak vidíte!

11.05.2024 3 z 5

Vítězové Vítězové Poul Anderson

Abysme si rozumněli - jednu slabě mihotající hvězdu nedávám proto, že by povídky byly nějak špatně napsané. I když... Vysvětlování okolností formou dialogů je pohroma, ve stylu "Manželko, nevadí ti, že tak často opouštím náš byt, který je zároveň i krejčovskou dílnou...?". A autor asi také nezná Společnost pro uvádění románových příběhů na pravou míru, protože, nekecám, Scobie opravdu vystrčil bradu bojovně vpřed!

Co mi ale hlavně vadilo, a stříkalo to na mě z každé povídky, byla nabubřelá "lidská arogance". My jsme lidé a máte tudíž právo... dosaď cokoliv. On to asi autor tak nemyslel, připisuju to především jeho národnosti a době vzniku povídek. V šede- a sedmdesátkách ještě nebyli lidi tolik připravený přiznat si, jaká je lidstvo svoloč, která umí akorát všude dělat bordel a rozbroje. Upřímně doufám, že se buď nikam dál ze Země nedostanem, anebo když, tak už budeme aspoň daleko zmoudřelejší, než jsem teď.

Uff, to jsem se ale rozohnila, co? Takhle nějak nakvašená, jsem byla celou dobu čtení, takže sorry, Poule, mezi mé oblíbence ses nezařadil.

29.04.2024 1 z 5

Pevná prsa za 30 dní Pevná prsa za 30 dní Brigitte Engammare

Bez zbytečných řečí okolo rovnou na věc! Tak má taková knížka vypadat. Cviky taky nevypadají, že by se u nich jeden ztrhal. Takže zatím dám čtyři, ale s hodnocením možná ještě pohnu, podle toho jestli se mi pohnou ty zmiňovaný v názvu... Dám vědět. Na měsíc je o zábavu postaráno!

09.04.2024 4 z 5

Bizarní a zaniklá povolání Bizarní a zaniklá povolání Jan Pohunek

Knížka obsahuje spíš ta zaniklá (notoricky známá - uhlíř, koželuh atd...) než bizarní, proto začne brzy nudit. Nevím proč jsem totiž získala dojem, že se budu u knihy královsky bavit. Nestalo se. Naopak jsem zaplakala, protože místo tuliče koček asi nikdy nezískám... Nicméně pro nepolíbené historií hezky čtivý průměr.

01.11.2023 3 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Čekala jsem nějaké veselé historky z natáčení, ale ty se nekonaly. Spíš je knížka o tom, jak Přátelé ovlivnili svět a svět je, a jakou cestu urazili od svého vzniku v podstatě až dodnes (do vydání knihy). Spousta zajímavých informací, klasický fanouškovský must-read. Kniha je psaná fajn stylem, sice typicky americky útočí na vaše slzné kanálky, ale dá se to. Seriál jsem viděla milionkrát, takže jsem si čtení užila.

20.09.2023 4 z 5