vin_hanna vin_hanna komentáře u knih

Poklad Sierry Madre Poklad Sierry Madre Bruno Traven

Pořádně drsná kniha o lidech, co krom života nemohou nic jiného ztratit v tom mexickým chaosu ... Dílo je hodně popisné, což mi na začátku už lezlo trochu krkem, ale pak jsem si zvykl. Jde poznat, že autor vychází i ze svých zkušeností. Hlavní dějová linka je často prokládaná příběhy tradujícími mezi lidmi o pokladu v Sierra Madre. Líbilo se mi, že defakto hlavní postava je pořádnej hajzl, který neví nic o porozumění, lítosti či svědomí. A dva jeho parťáci ho skvěle doplňují. Hlavně starej, mazanej lišák Howard je boží. A musím říct, že mě ta brutalita 100 let staré knihy velice překvapila, ale pozitivně! Taková light verze Krvavého poledníku. Konec je zajímavě vygradovanej a vypointovanej. Čtení jsem si užil a těším se až si přečtu další dobrodružné příběhy z pera B. Travena. 90%
PS: jsem zvědavý na filmové zpracování

27.09.2024 5 z 5

Magická čísla Magická čísla Jurij Sergejevič Rytcheu

Skvostné čtení o poznávání a pochopení odlišných kultur. Jako fanoušek dobrodružných příběhů z exotických krajin jsem naprosto spokojen. Dalším pozitivem knihy je, že stojí na reálných základech. Dějištěm příběhu je ruská Čukotka, kde dojde k setkání světoznámého polárníka a objevitele Amundsena a jeho expedice s místními domorodými Čukči, kteří žijí v neuvěřitelné tvrdé krajině v dokonalé harmonii s přírodou. V průběhu příběhu dorazí do vesnice u pobřeží ještě ruská výprava bolševiků jakožto zástupců nové vlády po svrhnutí Slunečného vládce. Hlavním hrdinou je šaman Kagot, s kterým odhalujeme všechny náležitosti uctívání božstev a provádění tradičních rituálů. Na druhé straně se setkává s dosud nevídanými zázraky techniky a zvyky Evropanů, které jsou pro místní obyvatelstvo tuze nepochopitelné. Do tohoto guláše bolševici hlásají své teze a aplikují edukaci Čukčů a zmatení křehkého obyvatelstva je na světě. Kagot např. propadne naprosto fanatickému kouzlu (magických) čísel ..
Kniha se mi četla velice dobře. Jediné, co bych vytkl je absence nějakého zlomu i učitel Peršin se chová velice přátelsky a vychází Čukčům vstříc. Čekal jsem, že dojde ke srážce imperialistických námořníku s představiteli nové vlády a uprostřed budou stát nevinní domorodci, ale kniha postupně dojde ke svému konci, což by v realitě dle mého rozhodně tak nebylo, ale neva vše nemůže být, tak jak si myslím .. 95%

25.09.2024 5 z 5

Dvacet tisíc zlodějů Dvacet tisíc zlodějů Eric Lambert

Pohled z australských řad vojáků na stupiditu války a hierarchii v armádě potažmo ve společnosti (komunistická propaganda je bohužel docela silná). Přestože kniha pracuje s klasickými syndromy války a některé části mě velice bavily (otřesné poměry ve vězení, debata o příděl vánočního piva nebo válečná vřava), tak jako celek mi na tomto díle k úplné spokojenosti něco chybělo. Autor jako účastník 2WW předkládá pravděpodobně z velké míry mnoho zážitků, co prožil, což je rozhodně plusem knihy. Takže pokud vezmu znova knihu do ruky, třeba to potom bude stačit na více než současných 65%

25.09.2024 3 z 5

Vražedná pole Vražedná pole Haing S. Ngor

Říká se, že: v životě není nikdy tak špatně, aby nemohlo být hůř ... při čtení tohoto díla si člověk několikrát myslí, že už snad nemůže existovat nic hroznějšího a krutějšího než kambodžská Vražedná pole. Kde se komunisté rozhodli poslat Kambodžu zpět do středověku ...
Skvěle napsaná kniha o naprosto nechutných zločinech Rudých Khmerů. Jde o velice těžké čtení, když víte, že autor je přímým účastníkem těchto zvěrstvech ... To ovšem dodává knize na autentičnosti.
Velice kvituji, že nejsme hozeni do děje uprostřed genocidy, ale čtenář si může udělat obrázek o dějinách Kambodži v širším měřítku. Postupný nástup komunistů a nastolení totality s následnou čistkou vlastního obyvatelstva je nesmírně brutálním zážitkem i s odstupem 50 let. Scény z vězení z džungle jsou ty nejohavnějšími skutky proti lidskosti, jaké kdy byly spáchány. Doopravdy nic pro slabé žaludky. (Autor chytře varuje před explicitní scénami a pokud čtenář má zhnusení již dost, může přeskočit na další kapitolu). Líbilo se mi i, že autor sám sebe nepopisoval jako nepřemožitelného hrdinu, ale jako chybující lidskou bytost.
Naprosto neuvěřitelný zvrat v životě hlavního protagonisty nastává po získání role ve filmu Vražedná pole. Hollywoodské závěry píše nejlepší sám život a KAMA a tím myslím včetně tragiky posledních autorových chvil na této planetě ..
Co se týče filmu Vražedná pole jedná se o příběh jiného přeživšího diktatury a to novináře Ditha Prana. Film je určitě kvalitním snímkem, ale úplně dobře jsem z něj nepochopil vývoj událostí v Kampučii a jsem rád, že kniha je mnohonásobně lepším svědectvím o osudu této země.
DOPORUČUJI NAPROSTO VŠEM! 110%
PS: filmové zpracování by si zasloužily i tyto velice smutné zážitky Hainga Ngora (dnešní publikum by sneslo i daleko explicitnější a zároveň opravdovější podání filmu, než je to v případě toho z r. 1985)

03.09.2024 5 z 5

Popraviště Popraviště Čingiz Ajtmatov

Tak u této knihy její název dokonale přesně a jednoduše vystihuje samotnou její podstatu! Autor nás všechny přesvědčí o tom, že Zem je místo plné smrti a zabíjení. Jakákoliv doba naší historie je místo, kde naprosto není prostor pro idealisty a slabší jedince. Vždy platí právo silnějšího, krvelačnějšího, brutálnějšího, bezohlednějšího a podlejšího.
Naprosto dokonalá kombinace vlčího příběhu, biblických odkazů, ekologického poselství, kritiky komunismu a syrovosti celého drogového šílenství. Vlci objevující se téměř v každé části jsou dokonalým příkladem toho, že i samotná příroda je krutá, ale zároveň křišťálově čistá a spravedlivá. Dodržování zákona džungle: ,,zab nebo budeš zabit´´ je v kontrastu s vraždícím komandem jménem Lidstvo do očí bijící. Opravdu autenticky popsána neochota vidět věci v širším měřítku a totální zvrácenost a bezohlednost našich činů ..
Jedná se o velice složité čtení i díky skladbě díla, dlouhé popisy jsou občas vyšperkovány dialogy s přímou řečí, které jsou často přes celou stránku .. Spousta věcí mi utkví v paměti na furt (hromadný lov tajg ve stepi, rozhovor Piláta s Ježíšem, bitka ve vlaku, rozhovory kacířů a neznabohů s neoblomným zástupcem víry, samotné vyvrcholení knihy).
Uff, doporučuji naprosto všem !! Pro mně opravdová dokonalost ! 110%

26.08.2024 5 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Sci-fi mám rád, ale tohle mě prostě ňák nevtáhlo do děje ... Přestože Complain a hlavně kněz Marapper jsou velmi zajímavé postavy, tak mě jejich pouť za objevení nemilosrdné pravdy moc nebavila. Nicméně na malém prostoru vytvořil autor velice zajímavý svět a konec s odkrýváním reality byl hezky gradovaný. Stojí určitě za přečtení. 60%
PS: škoda, že krysí linka nebyla ještě více vyšperkovaná

16.08.2024 3 z 5

Návrat do Killybegs Návrat do Killybegs Sorj Chalandon

Tak toto je naprosto skvělý příběh o zrádci národa. Neuvěřitelně tvrdá a syrová sonda do jeho duše a pohnutek. V knize se objevuje spousta myšlenek a idejí o válce, pacifismu, odboji a hlavně nacionalismu a je jen na čtenáři, čemu chce věřit. Přestože je Tyron zrádcem a čtenář to hned od počátku ví, stejně ,,fandí´´ jeho odboji proti hnusnejm anglickejm Bobíkům a to i navzdory tomu, že kluci z IRY byli taky pěkná hovada. Holt válka je vůl a tento román to ukazuje v celé své kráse. Kniha krásně vykresluje brutalitu a zmatek, v kterém se Zelený ostrov zmítá snad od začátku věků. Doporučuji všem fans historie, alkoholu nebo Irska. 100%
PS: scény z věznice jsou jedny z nejdrsnějších, co jsem kdy četl, ještě teď mi je z nich blbě

08.08.2024 5 z 5

Empusion Empusion Olga Tokarczuk

Tak to mi bohužel vůbec nesedlo. Jako člověk, co si moc nezjišťuje o autorovi natož o samotné knížce něco dopředu jsem byl nachytán na poutavý popis obsahu knížky na samotném obalu. U M. V. Llosy a jeho naprosto skvělém detektivním příběhu Kdo zabil Palomina Molera? se mi tento postup vyplatil. Od Tokarczukové jsem zatím nic nečetl, tudíž jsem tedy byl velice překvapen, jak moc se román liší od mé představy získané z popisu knihu na obalu. Holt nesuď knihu dle obalu nebo jak se to říká ...
Na začátku jsem si říkal, že to je pecka a vytváří se pořádně tajemná atmosféra. Poté se ovšem na zlom čeká přes 200 stránek naplněných úvahami hlavní postavy, rozhovory vedlejších postav a poznávání ozdravného místa Görbesdorf. Věřím, že spousta lidí bude všemi filozofickými texty a myšlenkami nadšená, ale mně to vyloženě ubilo. Navíc kombinace mé neznalosti a složitosti filoz. textů mi připravila těžký čtenářský zážitek. Hlavní postava je navíc kvůli své zvláštnosti nemastná neslaná, pouze je pozorovatelem debat spolubydlících z penziónu, takže jsem si na ni nemohl pořádně vytvořit názor. Závěr supr. 40%

30.07.2024 2 z 5

Arcižár Arcižár Eoin Colfer

Naprostá spokojenost. Pohádka pro dospělé v nejlepším provedení. Jako dítě jsem baštil Eragorna a celou dračí sérii, takže draci byli vždy oblíbeným námětem. Tato kniha mi sedla svým humorem, popkulturními odkazy i násilí bylo skvěle dávkováno. Prostě jsem se dobře bavil a to je hlavní. Samozřejmě poslední drak na naši Zemičce je celkem slabý odvar oproti třeba Šmakovi, ale i tak je to vrcholový predátor, s kterým si není radno zahrávat. Prostředí jsem si před sebou úplně představoval - louisiánské bažiny plné aligátorů. Skvělý záporák jen podtrhl celé Colferovo dílo. 90%

25.07.2024 5 z 5

Rumový deník Rumový deník Hunter Stockton Thompson

Tak, po absolutně výtečném Strachu a Hnusu, přišlo bohužel těžké vystřízlivění. Jakoby Lovec všechny své nejlepší zážitky prožil v Las Vegas během jednoho z nejšílenějších drogových dobrodružství, co znám. Naproti tomu v Portoriku už je to jen slabý čajíček ... Naprosto nudné vyprávění o strastech novináře na tomto ostrově. Holt Paul Kemp není Raoul Duke a bez drog pouze s rumem není evidentně taková prča. Škoda, čekal jsem větší divočinu. 20%

23.07.2024 1 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Těšil jsem na tuto knihu, všude jen samá chvála a bohužel bylo očekávání asi trochu vysoké a na konci nenaplněné. Nicméně jazykově a informativně naprosto neporovnatelné s ničím jiným, co jsem četl (možná jen s C. McCarthy, co se týče encyklopedické znalosti daného tématu). Grónská a dánská problematika a vývoj vztahu mezi Inuity a Evropany je velice jedinečným tématem, které mě naprosto chytlo. Pouť po moři k říši ledu byla pro mně asi nejlepší částí celé knihy.
Ačkoliv hlavní hrdinka byla odpadlice, které by bylo lehké fandit nedokázal jsem se s ní ztotožnit. Akčnější scény jsem jí také nebyl schopný uvěřit. Čekal jsem víceméně otevřený konec, ale ukončení příběhu mi přesto vyloženě nesedlo ...
Když to vezmu kolem a kolem, tak je to román s velice zajímavým námětem. Román střídá několik žánru, ale mně osobně samotná četba tolik nechutnala, jak bych si přál. 60%
PS: jsem zvědavý na filmové zpracování - jedná se o velice věrné převedení knižního díla a lidem, kterým se tolik nelíbila kniha jako mně vřele doporučuji

16.07.2024 3 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Pokud se někdo chce stát z masožrouta veganem doporučuji toto hodně zajímavé čtení, které není pro lidi se slabším žaludkem. Pocity během četby jsem měl podobné jako u Mechanického Pomeranče, kde se akorát na paškál bralo supernásilí a tolčokování, zde čtenář uvažuje zda je ok pozřít člověka speciálně vychovaného k pozření. Zatímco příběh v Pomeranči doveden do dokonalosti i svébytným slovníkem z této knihy mám pocit, že jsem četl popis často velmi brutálních situací a stále čekal, kdy přijde zlom. Asi to u mně trošku nenaplnilo potenciál v tom, že to nemá takový společenský přesah, jako tolikrát mnou omílaný Pomeranč. Avšak konec je tedy opravdu syrový jako raw steak! 80%

11.07.2024 4 z 5

Africká královna Africká královna C.S. Forester (p)

Krásný příběh z afrického prostředí během začínající Velké války. Mám strašně rád příběhy z exotických krajin a tento je skvělý, rychle odsýpající, prostě ničím nerušeným vyprávění. Popis putování úhlavního páru po proudu řeky je naprosto fantastický. Představoval jsem si obě postavy od úvodní, klidné a seznamovací části řeky přes divoké peřeje v soutěsce po strastiplné brodění se v bahně a mangrovech říční delty. Ani romantická linka mě nijak nerušila. U samotného vyvrcholení děje jsem rád, že autor zůstal v mezích reality. Přesto je konec pro mně asi nejslabším částí knihy, ale i tak pecka čtení! 85%
PS: jsem zvědavý na filmové zpracování - po zhlédnutí musím konstatovat, že ačkoliv je film staršího data (1951!), tak je zábava zaručena a filmový konec je krapet jiný než ten knižní, jinak se jedná o velice věrnou adaptaci

27.06.2024 4 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Věřím, že po epické trilogii Problém tří těles určitě mnoho ze čtenářů chce vyzkoušet i další autorovu tvorbu. Přestože nejsem skalní fanda Tří těles těšil jsem se, co dalšího autor vymyslel. Mnóó .... a že by se držel při Zemi, to nemůžu říct. Je to čistokrevná povídková sci-fi až fantasmagorická kniha nejtěžšího kalibru, proto rozhodně všechny povídky nesednou každému. Někdy jsem si říkal, že povídka by byla skvělým námětem pro céčkový sci-fi horor z osmdesátek. Nicméně pokud přistoupíte na autorovu hru, popustíte míru fantazie knihu si užijete. A pokud hledáte odpovědi na otázky typu: co se stane pokud budou bohové padat z nebe? nebo jak to dopadne, pakliže nás z vesmíru napadnou dinosauři? budete mlaskat blahem! 75%
PS: zajímavý pro fandy scifi je rozdílný náhled na vývoj světa na Eridani u Weira ve Spasiteli a tady v jedné z povídek

26.06.2024 4 z 5

Pnin Pnin Vladimir Nabokov

První střet s tímto velikánem. Bohužel mi Pnin nesedl, čekal jsem mnohem větší dávku humoru. Sice jsou vyprávění, příhod nebohého ruského uprchlíka, pozitivně laděna víc než malý úsměv na rtu mi to nevykouzlilo. Hodně mi to připomínalo opus magnum Suttree amerického autora McCarthyho, ať už autobiografickými prvky zakomponovaných do díla nebo laděním románu do náhodných příhod hlavní osoby, které na sebe spíš nenavazují, dále i košatost jazyka a délka souvětí je u obou děl na enormní úrovni. Dokonce samotný název obou děl je názvem obou hlavních protagonistů. Samozřejmě je mnoho prvku, ve kterých se oba romány liší (brutalita, surovost, totální groteska, ...) a právě to je ten rozdíl, proč se mi Suttree líbil více než Pnin. Nejvíce se mi líbila kapitola s dějem na ,,dače'' v přírodě, kde se scházeli ruští emigranti, ale od románu jsem čekal i více nástrah, se kterými se emigranti museli vypořádat (byrokracie, xenofobie) a krom sporu na vysoké škole k žádným zásadním nebo zlomovým peripetiím nedošlo. Nicméně neházim s Nabokovem flintu do žita a těším se na další literární zážitek! 45%

19.06.2024 2 z 5

Rekviem za sen Rekviem za sen Hubert Selby

Přiznám se, že jsem od knížky čekal víc. Mám rád knížky o drogách (např. Strach a hnus v Las Vegas je absolutní skvost). Ani mi nevadilo jakým stylem je napsaná. Sice to bylo méně přehledné, ale přišlo mi že to sedí k pořádnému drogovému šílenství. První minimálně polovina se docela vlekla a až pak se to pořádně odšpuntovalo. Obě příběhové linky poté gradují v neskutečném tempu. Příběh matky i Harryho a jeho přátel je neuvěřitelně tragickou událostí. Nicméně v tomto případě (řekl bych, že se jedná o výjimku) film daleko překonal knižní předlohu! Filmový závěr atmosféru graduje ještě na úplně jiný úrovni a dimenzi. Doslova je to utažený jak, předloktí feťáka čekající na všespásný vpich HÁČKA přímo do žíly. A přestože jsem nejdříve četl knihu, tak jsem na konci měl husinu. Proto knihu doporučuji jako doplnění k epochálnímu filmovému zážitku. Selbyho asi ještě někdy zkusím ... 55%

19.06.2024 3 z 5

Suttree Suttree Cormac McCarthy

Po výtečném Krvavém poledníku jsem zkusil tento také velice chválený román. Musím říct, že westernové prostředí mi u McCarthyho sedělo daleko více. Sice je v Knoxwillu jako ryba ve vodě a zná každý záhyb a ohyb řeky, která jakoby snad z Pekla vytékala. Už samotný úvod knihy, který je epicky vybroušeným popisem této řeky nám dá ochutnati jakým stylem je toto dílo napsáno. Košatost jazyka je neuvěřitelná (OBROVSKÁ poklona překladateli!). Dlouhé popisy jsou někdy až ubíjející. Každá kapitola je příběh ze života hlavní postavy Suttreeho. Soubor vtipných, smutných až otřesných událostí, které na sebe víceméně nijak nenavazují. Nejvíce sympatií si ode mne ovšem získal Harrogate, městská krysa, přežívající na samém okraji městské aglomerace. Na McCarthym miluji tu bezobalovost, drsnotu, černý humor, surovost, syrovost, cyničnost, totální grotesknost v kombinaci s tragikou a brutalitou. Přesto jsem z tohoto románu mírně rozpačitý. Prostě mi to nesedlo tolik jako Poledník. Nicméně jedná se o tuze silný čtenářský zážitek, nad kterým budete dumat i delší dobu po dočtení. Těším se na další setkání s Cormacem! 80%

19.06.2024 4 z 5

L'Attaque L'Attaque Eoghan Ó Tuairisc

Mám rád irskou tématiku ve filmech a divadelních představeních. Když, jsem v obchůdku u Letný viděl tuto útlou knížku zakoupil jsem jí i když jsem pořádně nevěděl o co půjde. Jedná se o zajímavý náhled do části irských dějin, kdy Francouzi řídící se heslem: nepřítel mého nepřítele je můj přítel, přijedou pomoci irským venkovanům, žijícím tvrdým způsobem správného protestanta, v boji proti katolíkům z Anglie. Všichni chlapi z vesnic vezmou své zbraně podobající se těm husitským a vyrazí na válečnou stezku. Kdo nešel je srab. Ve skupinách Irů panovala převážně dobrá atmosféra, protože se konečně dá Anglánům pořádně na budku. Na hlavní postavě se mi líbilo, že nepodlehla nacionalistickému cítění a stále viděla ve válce jen to špatné. Kvituji skvěle naturalisticky popsanou bojovou vřavu a trochu cynického humoru. Velkou pozitivem je i překlad irských názvů lokací a vlastních jmen umístěný na konci knihy, který nám pomůže nahlédnouti do složitosti irského jazyka. Doporučuji všem, kteří mají rádi historii nebo krásy Zeleného ostrova. 70%

19.06.2024 4 z 5

Neštěstí těch druhých Neštěstí těch druhých Pierre Boulle

První knižní setkání s Boullem. Kniha je krátká, děj nijak nelení a posouvá se rychle vpřed. Některé části knihy byly vleklejší, ale chování Kaučukového krále a jeho neustálá honba za mamonem je stále velice aktuální tématem. Konec je lehce předvídatelný, ale stejně má na čtenáře zdrcující účinky. Mám rád příběhy z exotických krajin nebo s neortodoxním jádrem pudla, což román o kondomech rozhodně splňuje, proto jsem rád, že jsem si knihu přečetl. Těším se až si přečtu další romány od tohoto autora. 60%

19.06.2024 3 z 5

Nelítostný souboj 2 Nelítostný souboj 2 Meg Gardiner

Režisér Mann natočil v devadesátkách skvělého Posledního Mohykána a následně jeden z nejlepších krimi filmů všech dob. Jako velký fanoušek filmového SOUBOJE mezi Al Pacinem a Robertem de Nirem jsem si nemohl nechat ujít toto knižní pokračování. Příběh je sequelem i prequelem zároveň. Kniha se četla sama. Všechny příběhové linky se mi líbily a velice poutavě se propletly. Kniha je napsána filmově najdeme v ní mnoho ,,střihů'' z jedné scény na scénu jinou, ale vůbec mi to nevadilo. Naopak Mann skvěle dokázal gradovat napětí a u vyvrcholení mexické linky jsem měl vyloženě husinu. K takto nadstandartnímu prožitku z knihy rozhodně pomohlo, že jsem celou dobu viděl herce hrát před sebou. Pacino jako nesmlouvavý, tvrdý a hláškující detektiv Hanna. De Niro jako milimetrově přesný vůdce zlodějské bandy McCauley. Kilmer jako chladnokrevný borec Shiherlis, který se snaží zachránit si krk v Paraguayi. Dalším plusem je hlavní záporák, který je bezcitný, krvelačný lump. Cením i malé zmínky o ČR. Jediné v co mohu doufat je, že se tímto skvostem pokochám za pár let v kinech! 110%

19.06.2024 5 z 5