WEIL WEIL komentáře u knih

Setkání a odstup Setkání a odstup Ladislav Hejdánek

V životě každý člověk nažívá a s odstupem času to nažité posuzuje. Fakta jsou stejná, jen naše paměť je někdy zrádná, či ten, s kým jsme to zažívali. I když je to člověk od člověka.

28.08.2011 5 z 5

Filosofie a víra Filosofie a víra Ladislav Hejdánek

Filozofie je jeden obor, a víra ve vyšší svět - druhý. Někdy se ale v něčem i prolínají.

O kocourovi, kohoutovi a kose O kocourovi, kohoutovi a kose Vladimír Merta

Kdo by nevyužil rychlý kšeft?
V. Merta něco napsal a J. Burešová něco nakreslila a už to bylo.

Na plovárně 3 Na plovárně 3 Jiří Janoušek

Zajímavá kniha, jejíž obsah koresponduje s pořady České televize, kdy je možno se díky otázkám M. Ebena něco dozvědět o zajímavých lidech.

Brnkání na duši Brnkání na duši Jaromír Nohavica

Texty našich písničkářů, z nichž řada patří do klenotnice našeho folku.

Sajns fikšn (hra o budoucnosti) Sajns fikšn (hra o budoucnosti) Marian Palla

O budoucnosti se dá dobře fantasmagořit, když to někoho baví a někdo na to přijde do divadélka.

28.08.2011 1 z 5

S chloupkem na jazyku aneb Sto případů detektiva Wlapra S chloupkem na jazyku aneb Sto případů detektiva Wlapra Marian Palla

Tato kniha byla propagována i v TV, v pořadu o právě vydávaných knihách, kdy si Palla i s kamarádem zinscenovali scénku, která vyhovuje jejich náturám, je ujetá, ale e nějak Svěrákovsky, ale spíše barbarsky.

Dá se to pročíst, ale co si z toho člověk odnese? No já jen že i tohle je možný.

28.08.2011 1 z 5

Kdyby byl krtek velkej jako prase Kdyby byl krtek velkej jako prase Marian Palla

Dobová kniha, snaha bavit se i v letech devadesátých, hledání jak se kulturně projevit, aby člověk nezhednul a nešel jen do klasicky.

Jak zalichotit tlusté ženě Jak zalichotit tlusté ženě Marian Palla

Mě to nesedělo. Ale tehdy mě to zajímalo, co je možné a co kdo dělá, tak jsem si to pročetl.

Otroci Otroci Otokar Fischer

Spartakus a jeho čin je oblíbeným tématem pro mnoho umělců.

Hérakles Hérakles Otokar Fischer

Hérakles byl oblíbený hrdina řady dramatiků i jiných literátů,

Přemyslovci Přemyslovci Otokar Fischer

Přes pět set let na území Čech vládli Přemyslovci, takže není nouze najít si v jejich životech kdejaké dramata.

Host Host Otokar Fischer

Meditativní poezie, intelektuální výstavba protikladných obrazců, lapidární zakončování úvahových partií.

Rok Rok Otokar Fischer

Tak to chodí, v mládí velká témata a v dospělosti je člověk rád, že se může pitvat i v jevech, které jsou kolem nás a nezávislé na nás, ale my na nich.

Poledne Poledne Otokar Fischer

Dřívější, až úzkostné zahledění do lidského individua se touhle sbírkou básní mění na pohledy přes přírodní zákonitosti na lidský život.

Hlasy Hlasy Otokar Fischer

Touhle sbírkou básní končí autor své první básnické období a na osm let se poté odmlčuje jako bard.

Království světa Království světa Otokar Fischer

První básníkova vytištěná sbírka poezie.

Prokletí básníci sv. 1 – Villon Prokletí básníci sv. 1 – Villon François Villon

Proletí básníci byli od počátku lidstva, ale v dnešní době je asi pro nás tím největším rebelem v novodobých dějinách lidstva stále Villon.

Mateřídouška vlasti naší milé Mateřídouška vlasti naší milé Karel Jaromír Erben

Jako dítě si pamatuji, že tio byl oblíbený časopis se stejným názvem pro děti, co odrůstaly časopis Sluníčko. když jsem odrůstal časopisu sluníčko, tak jsem si prošel Mateřídouškou a pak šel na Sedmičku pionýrů, časopisu, který z nás dětí měl udělat poctivé a slušné občany socialistické společnosti.
Jak se to povedlo, to ukázal rok 1989. Většina mužů ihned zapomenula na slib socialistické vlasti a že položí za socialismus život a šla na druhou, opačnou stranu.

26.08.2011

Kytice / Máj Kytice / Máj Karel Jaromír Erben

I po tolika letech od vzniku těchto dvou klíčových děl české literatury jsou znovu vydávána, a taky nedávno nově zfilmovaná - jak Kytice, ta Máj.

26.08.2011