WEIL WEIL komentáře u knih

Hry: Salome / Ideální manžel / Jak je důležité mít Filipa Hry: Salome / Ideální manžel / Jak je důležité mít Filipa Oscar Wilde

Když jsem dospíval, tak mě jsem obdivoval - Jak je důležité mít Filipa. O deset let poté jsem se sám sobě divil, co se mi na tom tak líbilo, když je to vlastně tak prosté.
Inu když se člověk s něčím seznamuje, něco nezná, tak ho to prostě chtne a časem se to z něho prostě vytratí, jiné zážitky to posunou jinam.
U člověka nic zvláštního.

Luční harfa Luční harfa Truman Capote

Autobiografická kniha, která nám ozřejmuje v jakém prostředí a pod jakými lidskými vlivy autor vyrůstal.

31.08.2011 4 z 5

Ručně vyřezávané rakvičky Ručně vyřezávané rakvičky Truman Capote

Zločin čtenáře přitahuje.
Snad i proto, že sami by ho většinou neprovedli, tak si přečtou co vedlo jiné k jeho provedení či spoluprožijí s nimi jejich důvody proč zločin realizovali.

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Pokoušel jsem se tu knihu číst několikrát. Nikdy se mi to úplně nepovedlo jí porozumět, a divil jsem se, že případy, které jsou popsány v dějinách kriminalistiky ještě autor píše beletristicky.

Citová výchova Citová výchova Gustave Flaubert

Lze vůbec člověka citově vychovat?
Já si myslím, že to nejde. Je možné žít jen s lidmi, co mají podobné cítění jako a nepodobné. A každý si vybere, které osoby jsou mu ty nejbližší.

Byli jednou dva písaři Byli jednou dva písaři Gustave Flaubert

Moc se mi to televizní seriálové zpracování líbilo.

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

O ženě, která jde proti společenským konvencím, a trpí za to depresemi, kdy jí ze zoufalství nepomůže ani bezmocný farář.

Bílý hřebec Bílý hřebec Jan Kozák

Autor čerpá se svých cest do končin, kde se jen pomalu projevoval socialismus, více setam žilo co dala příroda, co si z ní lidi byli schopni pro sebe vytěžit.

31.08.2011 2 z 5

Mariana a jiné osudy Mariana a jiné osudy Jan Kozák

Několik povídek spíše drsnějšího rázu.

31.08.2011 2 z 5

Čapí hnízdo Čapí hnízdo Jan Kozák

Kniha o hledání nějaké perspektivy, o vztahu mezi mužem a ženou.

31.08.2011 3 z 5

Akordy života Akordy života Ladislav Fuks

Tři novely, od L. Fukse je zde "Pan Teodor Munstoch", ta kniha je snívá, fantaskní, o muži židovského původu v době II. SV., kdy si doma již trénuje jak bude žít v koncentračním táboře, ale jak do něj odchází, tak je na ulici sražený bryčkou či autem, takže zemře dříve než tu tušenou hrůzu začne prožívat.

31.08.2011 4 z 5

Něžná rebelka Něžná rebelka Luděk Stínil

Zamilovaný Viktor a jeho láska k Ireně, to je opravdu sousto na román.

Jak může muž bojovat o lásku ženy, která plodí nenávist? To je vyloučené. To je možné jen ve špatných románech.

Šílenství jménem Láska Šílenství jménem Láska Luděk Stínil

Tohle že je povinná literatura? No snad je nějaký fór, ne?

29.08.2011

Julius Caesar / Richard Druhý / Richard Třetí Julius Caesar / Richard Druhý / Richard Třetí William Shakespeare

Další vydání her, které přeložil Zdeněk Urbánek, a které spadá do edice nakladatelství Atlantis, kniha je kožená a jde o poctu překladatelovi.

29.08.2011

Antonius a Kleopatra / Antony and Cleopatra Antonius a Kleopatra / Antony and Cleopatra William Shakespeare

Tahle divadelní hra patří do středního proudu autora, komu nevadí že to není moc podle skutečnosti, tak si tam něco zajímavého třeba najde.

29.08.2011

Král Jindřich VIII. / King Henry VIII. Král Jindřich VIII. / King Henry VIII. William Shakespeare

Historická postava Jindřicha VIII., jeho život, v tom všem je tolik dramatu, že záleží jen na tom kdo jakou divadelní hru napíše.

W. S. nelenil a napsal. A šlo mu to.

Hamlet / Král Lear Hamlet / Král Lear William Shakespeare

Jedná se o vydání, které je laciné, dostupné každému a prodává se v Levných knihách.

Kupec benátský Kupec benátský William Shakespeare

Nikdy to pro mě nebylo nic k popukání, spíše jsem to do doby dokud mě to bavilo zkoumal a přemítal co je na tom vtipného?

Pro mě jde o dobovku.

29.08.2011 3 z 5

Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete William Shakespeare

Komedie z tkz. raného období tvorby W.S. V lásce zde nestojí potíže s rodiči či dobovými konvencemi, ale spíše láska je zde problémem lidí, člověka v něm samotném, v schopnosti ji přijímat a dávat.

Nesmrtelné myšlenky Nesmrtelné myšlenky William Shakespeare

Výběr toho nejzajímavějšího z S. tvorby.

Záleží vždy, kdo to bude dělat, co člověk, toho zaujme jiný výběr vět, citátů, aforismů atd.