WEIL WEIL komentáře u knih

Johanka z Arku (komiks) Johanka z Arku (komiks) Mark Twain (p)

Johanka z Arku si rozhodně nemůže stěžovat na to, že by ji přehlíželi - historici, spisovatelé, malíři i filmaři.

17.08.2011

Milionová bankovka a další povídky Milionová bankovka a další povídky Mark Twain (p)

Tyhle povídky se mi líbí víc, než dlouhé romány tohoto autora.

17.08.2011 4 z 5

Miliónová bankovka a jiné povídky / The £ 1,000,000 bank-note and other stories Miliónová bankovka a jiné povídky / The £ 1,000,000 bank-note and other stories Mark Twain (p)

Vynikající film, ten se mi jako dítěti moc líbil. A zda i dneska? Asi ano.

17.08.2011 4 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Zkoušel jsem to jako dítě několikrát, ale nikdy mě to nebralo.

17.08.2011 1 z 5

Králův klenotník Králův klenotník Alexandre Dumas, st.

Bez dobrého klenotníka se sotva kdy obešel král, co dbal na to, aby měl klenoty v cajku.

17.08.2011

Tři mušketýři - 2. díl Tři mušketýři - 2. díl Alexandre Dumas, st.

Miloval jsem je jako dítě, ale filmové, kdy dávali hodně filmů o třech mušketýrech v TV.

Když jsem je ale četl, tak už mi to tak zajímavé nepřišlo. Jen jsem se divil, že hráli tenis.

17.08.2011 3 z 5

Robin Hood Robin Hood Alexandre Dumas, st.

Bavilo mě to jako dítě, ne jako dospívajícího, to už mě nudilo.

17.08.2011 3 z 5

Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Vše začíná jako v pohádce, ale pak to utrpení, a přece sse ze zajetí dostane, a vše se obrací k dobrému konci.

Rozmarné povídky I Rozmarné povídky I Honoré de Balzac

Balzac nebyl žádný suchar a tyhle povídky o tom mluví dostatečně.

Plukovník Chabert Plukovník Chabert Honoré de Balzac

Plukovník Chabert v tomhle románu reprezentuje ty vojáky, které pohřbili za živa, což se v době Ludvíka XVIII. dělo běžně.

A jak se vrátí domů, tak žasne, co to jen měl za ženu...

Lilie v údolí Lilie v údolí Honoré de Balzac

Komu adresovat dopis o svém životě, když máte tu potřebu? Pokud máte ženu, která je ho hodná, tak máte důvod ho psát.

Venkované Venkované Honoré de Balzac

Jak se lišili běžní lidé z venkova od těch z města v 19. století?

Balzac se s tím vypořádal se ctí.

Ztracené iluse Ztracené iluse Honoré de Balzac

Lidská komedie uspěla, a autor v sobě našel dost sil, aby napsal i dobré pokračování.

Sestřenice Běta Sestřenice Běta Honoré de Balzac

Souboj dvou žen, něco jako Kain a Ábel.

Gobseck Gobseck Honoré de Balzac

Josef Kemr je pro mě nezapomenutelný a stále živý představitel titulní role - Gobsecka.

Že by žil iracionálně? To žije hodně lidí. Byl důsledný, držel se naplno svého řemesla a výsledkem byla jeho spokojenost s přesností s jako všem měří tenhle lichvář stejně.

17.08.2011 5 z 5

Skříňka s líčidly Skříňka s líčidly Adolf Branald

Co vše zažil sám A. Branald u divadelních společností?

Dost toho měl ve svém bytě. památky na ty časy a jak o tom jen uměl poutavě povídat.

Lazaretní vlak Lazaretní vlak Adolf Branald

Lazaretní vlaky jezdili z fronty za první i druhé světové války.

Podobně jako Hrabal, tak i Branald na nádraží je zažíval za II. světové války a přžemýšlel nad osudy vojáků, ale i nad lidským životem, takže měl potřebu taky o tom něco napsat a udělal to.

Severní nádraží Severní nádraží Adolf Branald

Autor sám za války na železnici pracoval, takže své zkušenosti z prostředí mohl přenést do popisu reálií té doby.

Stříbrná paruka Stříbrná paruka Adolf Branald

Jak se žilo hereckým kočovným společnostem dříve, když museli mít povolení zda mohou vůbec do obce či městečka vstoupit?
Těžce.
Se stejným názvem je občas dávám i televizní seriál.

Dědeček automobil Dědeček automobil Adolf Branald

Na svou dobu se na motivy této knihy natočil nejdražší český film dodnes dávaný v TV.