WEIL WEIL komentáře u knih

Memento Memento Radek John

Kniha měla ve své době velký ohlas, protože se o problematice drog nepsalo. A ona existovala, byly to tehdy stovky lidí, první s tím přišel jediný časopis pro mládež - Mladý Svět, takže šla kniha na odbyt.

Překvapuje mě, že když vyšla znovu, tedy v roce 2008, tedy po 21 letech, tak že po ní šáhlo dost nových čtenářů.

Džínový svět Džínový svět Radek John

Osobně mě tato kniha až tak nezaujala, nezůstalo mi z ní ve mě skoro nic. To jako ve mě člověku, ale pokud bych musel ji někde odvyprávět, tak bych si na její obsah vzpomenul a vyjel ho ze své paměti.

12.08.2011 1 z 5

Sněženky a Machři po čtvrt století Sněženky a Machři po čtvrt století Radek John

Film se mi nelíbil ani jako dospívajícímu v 80. letech, protože na mě působil velice uměle, ani jako jeho pokračování s herci o 25 let později, kdy už český film neví kam šahat po látce a tak oprašuje staré, tehdy divácky úspěšné témata.
Kupodivu ale film "Sněženky a machři" zasáhl v osmdesátých letech dost lidí, což se odrazilo i v nečekaně vysoké návštěvnosti filmu "Sněženky a machři po 25 letech", takže si producenti mnou ruce.
Lidi si přišli do kina zavzpomínat.
A to v počtu nebývalém.

Kniha, to už je jen doprovodná akce Radka Johna, jen literárně upravený scenář do beletristické podoby.

Jak jsem viděl Ameriku Jak jsem viděl Ameriku Radek John

Radek John byl vyslán před revolucí redakcí Mladého světa na zkušenou po USA.
Mezitím zde probíhala revoluce, a on psal jak do tamních novin, tak i přepisoval své zážitky z USA neb duch doby se měnil, schvalování a cenzura padla, takže přišel rychle na trh s první otevřenou výpovědí o životě USA, a kniha se proto prodávala docela dobře.
Ale bylo dost takových, co se na něho tehdy dívaly skrz prsty, protože vycestoval za socialistické peníze, a rychle shrábl ty kapitalistické.
Nebyl v tomhle jako novinář a trochu i umělec sám, na koho se upírala pozornost a kteří lidem vadili, že se měli dříve dobře, a za nového režimu se mají mít taky dobře?

Kniha není nijak pozoruhodná, jde jen o rychle napsaný text, a v dnešní době je už zcela anachronická.

12.08.2011

Naplivu na vaše hroby Naplivu na vaše hroby Vernon Sullivan (p)

No nevím, jestli to někdy někoho bralo, prý na čas jo, ale je to poněkud patetické a naivní.

12.08.2011 2 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Kniha mi přišla vždy neslaná nemasná a jestli to má být parodie na J.P. Sartera, tak to tedy ho asi vůbec nevyprovokovalo k nějaké reakci.

12.08.2011

Existencialismus je humanismus Existencialismus je humanismus Jean-Paul Sartre

Existencionalismus měl zelenou ve Francii a jeho éra trvala zhruba dva roky. J.P.Sartre byl patrně hlavním duchovním otcem této filozofie, která ale byla na čas i národní ideologií, avšak pak ji vystřídala obyčejnější a pragmatická filozofie.

Filozofie existencionalismu, je v ní dost pravdy, ačkoli se tak různí její hlavní představitelé, takže co pak my běžní konzumenti?

Pád Pád Albert Camus

Vyprávění či zpověď člověka o průběhu svého života k imaginárnímu posluchači. Vše začíná normálně, ale postupem vyprávění se mění v úpadaní do prázdnoty a beznaděje vypravujícího.

Barvoslepý Barvoslepý Stanislav Rudolf

První kniha od S.Rudolfa co jsem četl a byla určená dospělému čtenáři. Zaujalo mě v ní, jak hlavní hrdina dělá vše proto, aby vydělal co nejvíc peněz, a přece se pak zlomí a změní své postoje.

Pyžamo po mrtvém Pyžamo po mrtvém Stanislav Rudolf

Jedna z mála knih, které napsal S. Rudolf pro dospělé.
Ideální pro letní dny někde u vody.

Na semaforu zelená Na semaforu zelená Stanislav Rudolf

Tyhle příběhy byly dříve možná častější než jsou dnes. Dějí se, obzvláště ve velkých městech.

Metráček: (I.-II) Metráček: (I.-II) Stanislav Rudolf

Nejprodávanější kniha Stanislava Rudolfa, úspěšně i zfilmována dodnes reprízována.

11.08.2011 4 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Jako dítě jsem měl S. Rudolfa rád, a i dnes ho beru, jako jednoho z nejlepších autorů pro dospívající mládež.

Kopretiny pro zámeckou paní patří k jeho dobrým knihám. Jsou sice určené spíše dívkám, což mě ale k poznávání jejich osob nevadilo.

Dialog s doktorem Dongem Dialog s doktorem Dongem Josef Nesvadba

Knihu jsem dosud důkladně nepročetl, takže jen částečně a líbí se mi, je to takový J. Nesvadba jak ho mám rád.

Hledám za manžela muže Hledám za manžela muže Josef Nesvadba

Ař příliš vykonstruované a málo lidské. Ale přečetl jsem si to jednou s gustem a už bych se k tomu nevracel.

Jak předstírat smrt Jak předstírat smrt Josef Nesvadba

Zde jde poněkud o přílišné popuštění si fantazie a až se to dostává s fantasmagorií. I Fantasmagorie může být zajímavá, když to někdo umí, ale zde se to moc nedaří.

Bludy Erika N. Bludy Erika N. Josef Nesvadba

Snivé, lidské, milé.

Tajná zpráva z Prahy Tajná zpráva z Prahy Josef Nesvadba

Kniha která se mi zalíbila hned při prvním čtení a rád se k ní vracím.

11.08.2011 4 z 5

Einsteinův mozek a jiné povídky Einsteinův mozek a jiné povídky Josef Nesvadba

Některé povídky se mi líbí víc, jiné méně, některé skoro vůbec.

Supervita Supervita Dana Čermáková

Kdo chce být zdraví, tak k tomu nestačí jen zdravě jíst, ale taky se dostatečně hýbat, plavat, jezdit na kole a posilovat.