WEIL WEIL komentáře u knih

Vzpomínky z dětství Vzpomínky z dětství Josef Lada

Laskavé vzpomínání i na neveselé chvíle dětství.

Ladův veselý přírodopis Ladův veselý přírodopis František Hrubín

Čte se to dobře a rychle do sebe dostáváme základní informace o vydře, medvědovi, strace, opicích a jiných.

Utíkej, Káčo, utíkej Utíkej, Káčo, utíkej Josef Lada

Utíkej, Káčo, utíkej honí tě kocour velikej.
Ano, prošel jsem tímhle leporelem jako dítě, líbilo se mi.

Bubáci a hastrmani Bubáci a hastrmani Josef Lada

Kniha pro děti i dospělé.
Podobně krásně i udělaný animovaný seriál, v TV CT užíván jako Večerníček, ale nyní ho dávají různé TV,třeba CSFilm.

Bajky Bajky Josef Lada

Tyhle bajky jsou pradávné, a přece stále aktuální.

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Jedna z nejlepších knížek ve svém žánru, kterou jsem kdy četl a rád si z ní kousek přečtu kdykoli.

Můj přítel Švejk Můj přítel Švejk Josef Lada

Kniha je výtahem o všem co napsal Josef lada o svém kumpánovi Jaroslavu Haškovi.
Byli značně rozdílní, Hašek byl bohém a šprýmař, dělal to aby se nezbláíznil, J. Lada byl asketický pracant, který měl ale úžasný dar vnímat realitu v jiných dimenzích než Hašek.
Hašek k němu někdy chodil spávat, odpočívat, takže Lada nahlédl i do jeho metody, jak tvořil a to vše napsal do "Kronika mého života", z něhož je i tenhle výbor, který byl vydán u příležitosti stého výročí od narození Jaroslava Haška.

České Vánoce Josefa Lady České Vánoce Josefa Lady Josef Lada

Idylka Vánoc jak je viděl J. Lada je stále milá.

Lidová říkadla Lidová říkadla Josef Lada

Učil jsem se je jako maličký rád, mají svůj rytmus a pamatuji si proto řadu z nich dodnes.

Bylo nebylo Bylo nebylo Božena Němcová

Jedna pohádka je hezčí než druhá, proto se čtou dobře. A vždy z nich vypadává i nějaká ta moudrost pro život.

Deset pohádek o Svatém Petrovi Deset pohádek o Svatém Petrovi Božena Němcová

Svatý Petr, ten, který třikrát zradil ježíše, takže nevím, proč se mu dostalo takového označení - svatý - když se ze strachu o svůj život k němu nehlásil, když mu hrozilo, že dostane přes držku, či ho zapíchnou.

Dobře tedy, to nechám stranou.

Pohádky o Svatém petrovi, který zasahuje do života na zemi jsou moudré, Svatý Petr trestá šibalsky ty, co si trest zaslouží a odměňuje poctivce a dobře pracující a smýšlející jedince.

Vím o jedné z těchto pohádek, co byla zfilmována a podle mě se povedla.

12.08.2011 3 z 5

Chudí lidé Chudí lidé Božena Němcová

Jak zvýšit vzdělání lidí aspoń o třicet procent? To leželo Boženě Němcové v hlavě dlouho. Sama se vzdělávala individuálně, vždy už v 16. letech byla provdána.
A přece myslela i na druhé, na lidi chudé materiálně i duchovně, snažila se je potěšit, tak aspoň o nich napsala pěknou povídku.

12.08.2011 3 z 5

Divá Bára / Karla Divá Bára / Karla Božena Němcová

Drama nechtěné obyvatelky vesnice, kterou vesničané nenávidí a nalézá pochopení jen u faráře a jedné rodiny.

Karla (5 povídek) Karla (5 povídek) Božena Němcová

Pěkný profil jedné ženy, která moc dobře ví, co chce.

Třináctá komnata Třináctá komnata Vladimír Neff

Tenhle román o zakázané třinácté komnatě je lepší, než jeho filmová verze, která se moc nepovedla.

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

Úvodní román z petralogie je seznámením se s osudy několika rodů, a kdy hlavní psotavy celé petralogie vstupují do dospělého života.
Skvělá kniha o lidech a době, jedna z mých nejoblíbenějších.

Veselá vdova Veselá vdova Vladimír Neff

Po smrti svého muže, podnikatele Nedobyla je jeho žena veselá. Důvodem je ten fakt, že její muž, ačkoli patřil ve své době mezi nejbohatší lidi v Praze, tak jí dával na chod domácnosti naprosté minimum, ba si musela i půjčovat. Born ji ale neměl tak rád, jak svou první ženu, která byla proti Marii chytřejší, podnikavější, a Marii si vzal jen z praktických důvodů.

12.08.2011 4 z 5

Zlá krev Zlá krev Vladimír Neff

I podle této a dalších tří knih byl natočený televizní seriál, který sice není tak dobrý jako "Sňatky z rozumu", je často nechtěně humornější, ale i tak se k němu rád vracím.

Kniha je přesvěčivější, než televizní seriálové zpracování.

Trampoty pana Humbla Trampoty pana Humbla Vladimír Neff

Pan Huml je ochoten kolaborovat s kdekým a kdykoli. ražimy se mění, ale on je stále nahoře, s opčasnými propady. Nikdo si jeho leváren nevšímá, vždy to udělá tak šikovně, že ze svých zločinů udělá kladné činy, jak se doba posune.

12.08.2011 4 z 5

Císařské fialky Císařské fialky Vladimír Neff

Jeden z nejlepších televizních seriálů, který byl v ČR natočený.
Zajímavostí nepochybně je, že vše co je v knize, tak je i realizováno filmařsky. Tohle mě fascinovalo, a něco podobného je třeba ve filmu "V stínu kapradiny".
Kdo si to přečte a shlédne, ten to může porovnat.
Jistěže některé delší vypravěčské pasáže se do pěti dílného seriálu nevešly, to by byl o několik hodin delší. Ale to podstatné je právě takové, jak jsem uvedl.