WEIL WEIL komentáře u knih

Šest žen Jindřicha VIII. Šest žen Jindřicha VIII. Antonia Fraser

Jindřich VIII. byl na ženské, a skrz to i založil církve, neb Vatikán mu jeho koníčka nepovolil.

Marie Antoinetta Marie Antoinetta Antonia Fraser

Žena s těžkým osudem, a pak že to královny měly snadné. ty současné jo, ale ty v historii ani náhodou.

Mea Mea Ladislav Klíma

Filozofické práce L. Klímy, jeho názory, to vše se postupem jeho života měnilo. co je ale obdivuhodné, tak je ten fakt, že se do poslední chvíle té podstaty držel.

12.08.2011 4 z 5

Český román a jiné texty Český román a jiné texty Ladislav Klíma

Čte se to dobře.

Kniha byla nedávno za 59 českých korun v Levných knihách.

12.08.2011 4 z 5

Uzlové písmo Uzlové písmo Ivan Diviš

Básně, které matka autora nazvala darebáctvím.

Sursum Sursum Ivan Diviš

Na tuhle sbírku básní byl I. Diviš docela hrdý.

Umbriana Umbriana Ivan Diviš

Básník později litoval, že dal souhlas s vydáním.
Prý se unáhlil a vydával ji nedodělanou.

Beránek na sněhu Beránek na sněhu Ivan Diviš

Vyzrálá poezie fenomenálního českého básníka.

Rudá jízda Rudá jízda Isaak Emmanuelovič Babel

Kniha mě tak nezaujala, jak jsem očekával.
Snad někdy jindy.

12.08.2011

Oděské povídky / Historie mého holubníku Oděské povídky / Historie mého holubníku Isaak Emmanuelovič Babel

Pěkné povídky o době a autorově dětství a dospívání v Oděse.

Nespokojenost v kultuře Nespokojenost v kultuře Sigmund Freud

V kultuře spokojenost nikdy nevládla.
Kultura má přinášet zážitky, zprostředkované poznání, údiv atd. A taky kultura kultivuje lidského ducha.

S. Freud věnoval kultuře - obzvláště zásadním autorům svou pozornost, protože ho zjímalo jak na to či ono přišla mysl toho kterého autora.

Psychopatologie všedního života Psychopatologie všedního života Sigmund Freud

Každý člověk je více či méně psychopatologický.

12.08.2011

Píseň o caru Ivanu Vasiljeviči, mladém gardistovi a smělém kupci Kalašnikovu Píseň o caru Ivanu Vasiljeviči, mladém gardistovi a smělém kupci Kalašnikovu Michail Jurjevič Lermontov

I v Rusku oceňovali čtenáři ve své době heroizování cara Ivana Vasiljeviče, a autor to měl pak u carského dvoru dost dobrý. Tedy na čas, než napsal něco, čím si zase carský dvůr pohněval.

Maškaráda Maškaráda Michail Jurjevič Lermontov

Tato divadelní hra se hraje dodnes, viděl jsem jednu z jejích televizních verzí.

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Knížečku jsem si přečetl několikrát, ale až v jistém věku, a byl jsem překvapený, jak to vlastně bylo s jedním z mála olympijských vítězů, které v zemi máme.

Plná bedna šampaňského Plná bedna šampaňského Ota Pavel

Knihy o sportovcích, jak je psal Ota Pavel jsou spíše smutným dokladem o době, kterou sportovci zažívali v době, kdy se do sportu pletla i politika a sportovci reprezentovali nový řád v zemi, tedy socialismus.

Jak šel táta Afrikou Jak šel táta Afrikou Ota Pavel

Ota Pavel měl ke svému vztahu asi nejhlubší vztah ze všech mužských, které kdy potkal. Jeho otec byl podle toho jak ho líčí ve svých povídkách silným zdrojem pro jeho povídky, protože vystřídal řadu zaměstnání, byl výřečný, měl rád život, uměl ho užívat a zatáhnout do některých svých alotrií i své syny.

Dukla mezi mrakodrapy Dukla mezi mrakodrapy Ota Pavel

Jako dítě jsem nechápal proč psát knihu o Dukle praha, koho to zajímá, a dlouho mě to nezajímalo.
A přece přišel den, kdy jsem si tu knihu pročetl a nelituji, neubylo mě.

12.08.2011 2 z 5

Omyl a jiné povídky Omyl a jiné povídky Ota Pavel

Každý člověk je omylný, a současně omyly lidské mohou být i velmi nebezpečné, když jsou neuvědomělé.

Budete jako bohové Budete jako bohové Erich Fromm

Jak se stavět k historickým mýtům, Starému zákonu a kdo to psal a proč?

I na tyhle základní otázky otázky nás navede tato kniha.