wiix wiix komentáře u knih

O chlapcovi, ktorý plával s piraňami O chlapcovi, ktorý plával s piraňami David Almond

Vôbec som nečakala, že to bude také zaujímavé, plné normálnych, dospeláckych slov a pritom také vtipné a pre deti. Netradičný príbeh, veľa odbočiek, ktoré nenápadne deťom rozširujú obzory a učia ich prekonávať ich vnútorný strach, piraňu v nich samých.

27.03.2017 5 z 5

Na sútoku Na sútoku Monika Kompaníková

Napriek rôznej kritike a nie veľkej pútavosti deja, ktorý sa vlastne nikam nehýbe, točí sa v kruhu od jednej postavy k druhej, je v knihe niečo také bežné a reálne, opísané priam básnicky, čo upútavalo moju pozornosti. Kniha mi prišla priam naliehavá a dramatická, tie emócie, najmä melancholické a úzkostné, napriek tomu, že vety boli jednoduché a zväčša pokojné.

12.03.2017 4 z 5

Neviditeľné mestá Neviditeľné mestá Italo Calvino

Samozrejme, že ma v prvom rade uchvacovala vizuálna stránka knihy. Nesiahnete po nej pretože máte radi Calvina, ale preto, že je plná ilustrácii a tajomne zošitých stránok, ktoré musíte roztrhnúť, aby ste sa dostali dnu. Bravó Olejníková, zase si to dokázala, premeniť milé príbehy na krásne prežité, rozprávkové chvíle. Ak vás však toto tajomno a farebné, jednoduché kresby prestanú baviť, môžete sa spoľahnúť na to, že vo vnútri vás čaká brilantne napísaný príbeh, žiadne klišé, netradičný spôsob písania.
V jednoduchosti ide o rozhovor, či skôr monológ zo strany Marca Pola ku Kublaj Chánovi, ktorý nám ponúka dobrodružstvá a opisy svojich ciest. Najmä miest. Tieto mestá nie sú v podstate ničím zvláštne, avšak nie sú vykreslené ako mŕtve betónové stavby plné obyvateľov či ako miesto, kde ľudia prežívajú svoj život a keď sa pominú, mesto je stále rovnaké...

06.03.2017 5 z 5

Nanebepění Nanebepění John Lennon

Všetky jeho knihy nedokážem hodnotiť objektívne a prídu mi úžasné, nápadité a milé no pri tejto mi vadilo to, čo by sa v dnešnej dobe nazývalo hejterstvo (možno on to vyjadroval oveľa verejnejšie a neskrýval sa za svoj názor, ale i tak..). Na druhej strane niečo pozitívne: komolenie slov a jemné náznaky na deje, ktoré sú vo svete v neporiadku. "Král krysa přes palublbej zkurveněco se dějepis tě stejně nic nového nenaučíňane. Jedenáctá nebesa vědí jak dlouho to ještěrka zelená a ty černý vzaduj na trumpetu. Dobrovolný exil na náměstínové vládě tramvaje do stanice ouha hledajíci si známosti a prožívajíci projímadlochnesku jakoby s preciznosti vyměřené akry a akry panenské zeměžluče ušmudlaná slečna anna bankroftuje civilizace jako je naše a nuše hodin odpočinku se sparing partnery, prosím, ..." str. 116

06.03.2017 3 z 5

Milostné dopisy slavných mužů 1 Milostné dopisy slavných mužů 1 kolektiv autorů

Ja popravde ulietavám na takýchto nefalšovaných romantických vyznaniach, akými sú listy a ešte ak ide o relatívne autentické vyznania, pre mňa vrchol blaha. Uznávam, že k dopisom a básniam mohlo byť uvedené prečo, komu a s akou odozvou boli listy určené, avšak pre mňa ako silnú obdivovateľku romantiky toto prešlo bez "hejtu".

10.02.2017 4 z 5

Párožrúti Párožrúti Pavel Šrut

Úžasne kreatívny nápad a príbeh so zápletkou, pointou, celý premyslený, zaujímavý a vtipný - a to sa v dnešnej detskej literatúre vidí málokedy.

02.02.2017 4 z 5

Dierožrút Dierožrút Slavka Liptáková

Do momentu, keď mi po prečítaní knihy v práci deťom 10 ročný chlapec povedal, že táto kniha nie je o dierožrútoch, lebo tí neexistujú. Že je to len akože. Inak je to o nejakých deťoch, ktoré celý čas nič nerobia, nudia sa a živia sa ničím, dierami, až sa prehryzú do čiernej diery, do najväčšej ničoty. Odtiaľ sa dá dostať iba sebazaprením a treba sa prehrýzť na svetlo, kde je to zase super, kde je už niečo a kde sa každý môže najesť do sýta a byť šťastný. Doteraz som nevidela v tejto knihe takýto metaforický rozmer a bola som zaslepená len dokonalým grafickým stvárnením knihy.

17.01.2017 5 z 5

Všeobecný zvířetník pana profesora Revilloda Všeobecný zvířetník pana profesora Revilloda Miguel Murugarren

V podstate nejde ani o knihu a o text, ale ten nápad a vizuálne spracovanie je top i pre dospelých.

16.01.2017 5 z 5

Malá kniha o Islanďanech Malá kniha o Islanďanech Alda Sigmundsdóttir

Také milé etudy o Islande, ktoré vám nedaju veľa faktov o Nicelande, ale ktoré sú pre nás, nadšencov, dokonale-vtipno-čudné vyjadrenia o krajine príťažlivej možno práve vďaka tým maličkostiam a odlišnostiam popísaných v knihe.

12.01.2017 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Pre mňa šlo o nekonečný a náročný príbeh, ktorý som čítala aj niekoľko týždňov a nevedela sa ním prelúskať. Určite je to kvalitná kniha, spletitý príbeh o náboženstvách, ľuďoch, inom svete ako o tom, v ktorom žijem a tiež o dejinách sveta resp. Rímskej ríše, avšak mňa nezaujala a ťažko sa mi čítala.

13.12.2016 3 z 5

Vlčí ostrov Vlčí ostrov Lajla Rolstad

Prvá polovica knihy bola pre mňa plná "wau" myšlienok, či by som aj ja vedela žiť niekde inde, v biede a sama. Krásne opisy prírody, života a myšlienok všedných i nových. Od polovice mala kniha sklon sa predať a snažila sa byť búrlivejšia, opisovať viac putovanie a problémy s tým spojené. To však neubralo na kvalite knihy, veľmi príjemné čítanie.

12.12.2016 4 z 5

Veľmi silno som ovplyvnená sentimentom ako veľký HP fanúšik, preto neviem reálne zhodnotiť kvalitu diela. Samozrejme, že to nebolo po obsahovej stránke nijak výnimočné dielo, avšak je jasné pre koho je určené a my, fanúšikovia, jej to žerieme :)

21.11.2016 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Neviem, či napísať vyše 300 strán o besnom bernardínovi, ktorý je hororovou postavičkou desiacou dospelých ľudí i malého chlapca, víťazstvo a úspech alebo škoda papiera. Dej mal spád a aj hlavná línia aj vedľajšia boli zaujímavé a napínavé, ale stále vo mne doznieva pocit, že je to naozaj celé o psovi. Na druhej strane oceňujem, že sa autor snažil cez bočné príbehy a spomienky rozpracovať aj charakteri postáv.

07.11.2016 4 z 5

Dospelosť je mýtus Dospelosť je mýtus Sarah Andersen

Niee, táto kniha vôbec nie je o mne! Už dlho som sa pri knihe, či skôr komixe takto nezabavila. A tie obrázky, mňamka.

29.10.2016 5 z 5

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

Neviem či je to mojím nastavením alebo tou nepeknou stavbou viet či pre mňa nepútavým dejom, v ktorom som sa strácala, ale kniha ma nijak extra nebavila. Tieto mafiánske a iné podsvätiacke historky sú mimo môjho záujmu.

21.10.2016 2 z 5

Zjavenie Zjavenie Dušan Mitana

Tak zvláštna kniha. Spočiatku zaujímavá avšak príliš Biblie a otázok náboženstva podupali dej a urobili z knihy znôšku citátov a výrokov, ktoré podľa mňa spolu súviseli len na určitej úrovni, teda už by som si toto randez-vous nezopakovala.

20.10.2016 2 z 5

Happyendy Happyendy Jaroslava Blažková

Celý príbeh je sprevádzaný návštevou, teda smrťou, čakaním na Godotta a tematikou odlúčenia od domova. Neznámej milej E. sú adresované listy plné trpkosti a irónie pomenované ako veselé listy. Neustále som podprahovo rozmýšľala nad smrťou a stratou aj keĎ jednotlivé príbehy sú skutočne ladené vtipne.

29.09.2016 4 z 5

Detvan Detvan Andrej Sládkovič

Veľmi príjemné a vekom overené kvalitné (a slovenské!) čítanie, v ktorom som cítila lesy, naivitu, nehu i tvrdosť zároveň a život na Slovensku ako taký.

09.08.2016 4 z 5

Postav hliadku Postav hliadku Harper Lee

Samozrejme, že na Jako zabít ptáčka to nemá. To asi máloktorá kniha. Ale pokračovanie príbehu Attika a veľkej Čipery bolo príjemné, avšak melancholické a prudko filozofické. To možno čitateľa odradí, zamotá. Ale treba vytrvať dokonca, pretože tam čaká sladká odmena v podobe rozkvitnutia a dokončenia charakteru jednotlivých postáv a to nám povie veľa o tom, prečo je Maycomb taký aký je, prečo sa Amerika a vidiek vyvíjajú tak ako sa vyvíjajú a prečo sa každá postavička z knihy správa presne tak a nie inak.

05.07.2016 4 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Trochu americké klišé a trochu neuveriteľné príbehy so šancou na reálne stanie sa 3%, ale prudko čitateľné, zaujímavé a oddychové.

26.06.2016 4 z 5