wiix wiix komentáře u knih

Nech sneží: Tri uzimené ľúbostné príbehy Nech sneží: Tri uzimené ľúbostné príbehy Lauren Myracle

Asi som prešvihla ten vek, kedy by mi tento štýl a dej priniesli potešenie. Bolo to avšak milé a pohodové čítanie.

17.04.2018 3 z 5

Vincent Vincent Barbara Stok

Ako obsahové tak i grafické spracovanie bolo veľmi kvalitné a pútavé a keďe mám pre Vinca slabosť, za mňa dokonalosť.

17.04.2018 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Kniha pri letmom čítaní pôsobí ako súbor rozprávok so spolčonou témou a postavami no rozličným rozprávačom. Spája v sebe príbehy, magickosť, čarovnú náhodu, na začiatku aj víťastvo dobrého (alebo aspoň čo pôsobí ako dobro) nad zlým. Je plná emócii, vzťahov a problémov sveta.
Ak sa však ponoríte hlbšie, zistíte, že ide o hlboko emocionálny až vážny príbeh dvoch súrodencov, Abdullah a Pari, ktorých rozdelili. Na pozadí a možno zároveň tohto príbehu sa autor venuje tomu, čo tejto udalosti predchádzalo, širšiemu záberu života rodiny, ulice, mesta, komunity, tiež problémom a vojne Afganistanu a chudobe, ktorá v ňom vládne.

10.04.2018 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Ach! Toto čítanie mi šlo ako v lete na saniach. Až do konca som sa nevedela začítať a obľúbiť si tento štýl písania i deja. Pre mňa vcelku sklamanie (bol to síce dar, ale na obale je natlačené, že kniha získala nejaké ocenenie) a nuda (dej o domácej pani a dievčatku, pričom ani jedna z nich nemá vykrištalizovaný charakter).

22.03.2018 3 z 5

Himmlerova kuchařka Himmlerova kuchařka Franz-Olivier Giesbert

Asi som už presýtená kníh o druhej svetovej vojne. Navyše táto nebola vôbec uveriteľná a niečím zaujímavá. Štýl rozprávania bol pre mňa fádny a tiež mi chýbala zápletka.

20.03.2018 3 z 5

Darca Darca Lois Lowry

Od začiatku som mala z príbehu zimomriavky. Utópia bezchybého sveta -alebo aspoň snahy oň- ma fascinovala. Nad niektorými myšlienkami (výber partnera, aby sa predchádzalo sklamaniu, nazývať každú smrť nevyhovuvujúceho človeka pre komunitu odchodom a prepustením, výber zamestnania, ktoré ti sadne a si bez stresu) som sa pozastavila viac, premýšľajúc, čo je na tom pravdy a čo je paradox. Myšlienka o tom, že v živote je nutné urobiť aj chyby, mať možnosť výberu a zranenia je jednak pravdivá i poučná.

20.03.2018 5 z 5

Grázlik Gabo Grázlik Gabo Francesca Simon

Nemyslím, že táto kniha je pre deti vhodná svojou myšlienkou a pointou. Isteže je pre ne zaujímavá, keďže Gabo robí zlobu a zábavu, no nemá v sebe nič naviac.

20.03.2018 3 z 5

Náměstí svaté Alžběty Náměstí svaté Alžběty Rudolf Jašík

Najskôr som mala pocit, že už mám dosť kníh o druhej svetovej vojne a antisemitizme. No ako som obracala stránky jednu za druhou, štýl autorovho písania predčil dej a kniha ma skutočne zaujala. Obsahuje veľa pôsobivých viet a zamyslení sa.
"Tam, kdesi za červenastými strechami mali mená svoje hniezda, tam obracajú svoje hlavy, tam by sa rozleteli a vďačne by pochovali rozpomienku na široké a prašnaté námestie svätej Alžbety, ktoré sa stalo symbolom čohosi, čo nemožno pochopiť, čo je od samého koreňa nelogické, čoho sa možno len báť.."

Pan Smraďoch Pan Smraďoch David Walliams

Od začiatku vtipné, zvoľna prechádzajúce do pointy s vyvrcholením vo víťazstve dobra nad zlom. Takto si predstavujem knihy pre deti.

V orechovej škrupinke V orechovej škrupinke Ian McEwan

Musela som sa dosť zamyslieť nad tým, čo to malo byť. Či sa mi to páčilo, alebo to bolo až príliš. Nakoniec musím uznať, že dielo bolo originálne a pritom s odvekým motívom intríg, odplaty, životného nešťastia a zúfalstva. Bolo to odvážne a vzhľadom na rozprávača aj originálne.

Môj šťastný život Môj šťastný život Rose Lagercrantz

Trochu presladené, no možno pre malé deti, preventívne nech sa netrápia a užívajú si, lebo nie je okolo tak veľa zlého ako sa zdá.

09.03.2018 3 z 5

Stína Stína Lani Yamamoto

To je také rozkošné a poučné (pre všetkých sociálnych introvertov ako ja!) zároveň :)

03.03.2018 4 z 5

Veľké asi ako vesmír Veľké asi ako vesmír Jón Kalman Stefánsson

Ja nemám slov. A to už je čo povedať. On si ma vie tak podmaniť tými jednoduchými slovami zloženými s takou ľahkosťou do vety, a predsa vyjadrujú náročnosť pravdy, šťastia, lásky jej odlíšenia od zvyku, existencie Boha a života na Islande. Práve tieto pojmy sú ústredným motívom knihy, život Ariho a jeho rodiny nie je tak dôležitý a podstatný, ako sa na prvý pohľad zdá. Cez neho nám autor predostiera otázky, na ktoré hádam ani sám nevie odpoveď.
"Vyslov moje meno, ako to len ty dokážeš, a vtedy viem, že som."

26.02.2018 5 z 5

Rozprávky pre Elise: Príbehy kocúra Mineta Rozprávky pre Elise: Príbehy kocúra Mineta Imro Weiner-Kráľ

Ak by som sa z obalu nedozvedela, že tieto príbehy písal a kreslil otec dcére do Francúzska, keď bol na Slovensku obmedzený možnosťou cestovať, povedala by som,ž e ide o nudné a obyčajné príbehy.

26.02.2018 3 z 5

Mafia na Slovensku - Osudy bossov Černákovej éry Mafia na Slovensku - Osudy bossov Černákovej éry Gustáv Murín

Toto definitívne nie je moja šálka kávy a druh literatúry, ktorý považujem za oddychový či náučný.

26.02.2018 3 z 5

Dobrodružstvo pri obžinkoch / Drotár Dobrodružstvo pri obžinkoch / Drotár Ján Palárik

Zmierenie ma dosť pobavilo, fascinovala ma slovenčina v diele a aj zápletka mala niečo do seba. Inkognito už bolo poslabšie, no napriek tomu som úprimne čakala niečo horšie.

13.02.2018 4 z 5

Planeta Eden Planeta Eden Stanisław Lem

Toto definitívne nie je moja šálka kávy. Ani čo sa týka obsahu, ani štýlu rozprávania.

13.02.2018 2 z 5

Mucha Mucha Dominik Dán

Do čítania tejto ďalšej dánovky som šla s tým, že je to proste slovenská klasika medzi detektívkami a už mi Dán ukázal snáď všetko. No dej a obsah knihy ma absolútne prekvapili, dostali a nadchli.

06.02.2018 5 z 5

Odviate vetrom (Prvý a druhý diel) Odviate vetrom (Prvý a druhý diel) Margaret Mitchell

Vyzerá to romanticky všakže? Ten názov, tá obalka a to, čo o knihe vieme. Ale dielo je zložitejšie a rozhodne nie je len o vojne Juhu proti severu. Plynutím života Scarlett, jej chybami a jej pomýlenou láskou a zatvrdzovaním Rhettovho srdca sa situácia vyvynie do úplne krajných medzí. Koniec knihy je postihnutý mnohými stratami života a mnohými zvratmi. Miestami sa až zdá, že je to telenovela no napriek tomu som na konci knihy plakala. Nad tým, ako mala často Scarlett pravdu a aké len pomýlené pravidlá mala tá doba. Aká bola vojna hnusná a nefér. Ako bol Rhett tvrdý aj nedostupný aj keď miloval, nad tým ako Scarett pochopila, že jedinú miluje Melanie a je jej najlepším človekom na svete, ako nemá rada svoje deti a správala sa k nim zle. Je toho veľa o čom sa dá pri tejto knihe hovoriť a práve prvým pozitívnym faktorom, prečo ju tak odporúčam a prečo ma nadchla. Samozrejme obsahuje aj dlhé a pre niekoho nudné opisy a myšlienky postáv, ktoré sa každých 30 strán opakujú a neprináša nič nové.
Prečítajte si túto knihu. Nenáviďte Scarlett, milujte ju, pochopte ju, zatraťte ju, znovu obdivujte a nakoniec sa pousmejete nad jej prefíkanosťou, dravosťou a šikovnosťou.
"O tom všetkom porozmýšľam zajtra. Teraz by som to nebola vydržala. Zajtra to už budem môcť vydržať. Aj zajtra je deň." hovorila si Scarlett- pri týchto opakovaných vetách po každej tragédií v knihe mi mrazilo srdce a je mi clivo aj teraz.

06.02.2018 5 z 5

Matylda Matylda Roald Dahl

Tieto Dahlove diela majú svoje čaro pre dospeláka, čo ich číta i pre deti, ktoré načúvajú. Matilda bola chytrá, smiešna, smutná, dojímavá a priateľská. Taká by mala byť väčšina detí a cez toto dielo sa im dá život a to podstatné v ňom krásne priblížiť a ešte sa aj zabavia.

29.01.2018 5 z 5