wiix wiix komentáře u knih

Stopárov sprievodca galaxiou - Kompletné vydanie kultovej päťdielnej trilógie (omnibus) Stopárov sprievodca galaxiou - Kompletné vydanie kultovej päťdielnej trilógie (omnibus) Douglas Adams

Neviem či sa dá slovami zhrnúť pocit, keď som začala čítať prvú vecičku od Adamsa. Smiala som sa nahlas. Pri knihe. To už je čo u mňa povedať! Píše tak absurdne, (ne)logicky, satiricky a pravdivo, až je z toho človeku smiešne clivo. Postavy majú tragikomické vlastnosti a ich reakcie na situácie sú trefné. Vety a štýl písania dostane aj tých, ktorým príbeh a dej nevyhovuje.

29.09.2017 5 z 5

Proroctvo sestier Proroctvo sestier Michelle Zink

V mojom živote sa mi stalo, že som nedokázala prečítať knihu asi len pár krát a teraz to prišlo tiež. Ten ťažkopádny štýl písania anudný, pre mňa teenage príbeh, brr. Nie.

29.09.2017 odpad!

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Čítanie bolo pohodové a nesmierne zaujímavé. Štýl bol netradičný, príbeh mal pekné vrstvy a napínavý dej, ktorý síce nijak nevyvrcholil, no bolo to, ako si predstavujem, že by boli publikované moje myšlienky: sedím si a v hlave mi ide krásny príbeh o utrpení, urážke, pýche, potrebe zapáčiť sa či životnej prehre...avšak nik ho nepočuje, je v mojej hlave.

27.09.2017 4 z 5

O Slávkovom neslávnom konci a ďalšie burtonovky O Slávkovom neslávnom konci a ďalšie burtonovky Tim Burton

Zaujímavé a trochu creepy čítanie, milé burtonovské ilustrácie a pocit ďalšej prečítanej lahôdky za mnou.

19.09.2017 4 z 5

O kresbe, čo ožila O kresbe, čo ožila Daniel Pastirčák

S kresbou v knihe ožila i moja fantázia a predstavivosť, a rozčarovala sa mágia v mojom detskom duchu. Také milé a obrazné stvorenie sveta pre deti i dospelých.

17.09.2017 5 z 5

Moruša Moruša Iboja Wandall-Holm

Možno si niekto pomyslí, že som necitlivá, alebo že som knihe vôbec neporozumela, ale mám výhrady voči týmto reportážnym knihám, ktoré sú aktuálne tak rozširené. Spoveďmi vypovedané dejinné udalosti, ktoré sú zároveň veľmi negatívne ma nenechávajú chladnou. Vždy mi príde úprimne ľúto, aká nespravodlivosť bola na niektorých jedincoch uskutočnená. Toľko k tomu, že viem oceniť skutočný príbeh a jeho kvality. No ak by som mala hodnotiť túto knihu, myslím, že narozdiel od pani, ktorá si prežila holokaustové peklo a ktorú obdivujem, nemám veľa pekných slov. Štýl bol rozvláčny a strohý zároveň, šiel po povrchu a opisoval veci nie zaujímavé ani nové. A najmä čo ma najviac iritovala bolo odstránenie všetkých emócii, aby náhodou niekto neodsúdil túto knihu ako príliš nátlakovú na čitateľa. Išlo však o čítanie pohodové, ktoré mi znova ozrejmilo to, čo som už dávno vedela a predstavilo mi iný pohľad a novú osobu, ktorá sa vysporiadava s ľudstvom ako takým.

04.09.2017 3 z 5

Inak sa mám fajn Inak sa mám fajn Tereza Oľhová

To je presne ako moje rozhovory s kamarátkou, keby nejakú takú mám! Tie myšlienky, narážky, štýl písania a sťažovania si je vlastne o mne, vlastne o každej žene s rozumom a s trochou nadhľadu. Príjemná oddychovka.

21.08.2017 4 z 5

Na konci samoty Na konci samoty Benedict Wells

Podľa mňa sa nedá určiť, o čom vlastne kniha je. Teda samozrejme, je jasné, že je o troch súrodencoch, ich vzťahu v priebehu času, o tom ako ich ovplyvní strata rodičov a ako to určí ich životné smerovanie. Je o smrti aj láske, o osude i slobode. V skutočnosti je však nejasné, čo týmto kúskom chcel autor povedať. Že minulosť sa nedá zmeniť ani nič neznamená? Že vzťahy sú dôležité a určujúce pre naše ďalšie fungovanie? Že snívanie a realita musí ísť ruka v ruke? Ja si odnášam toto všetko plus pár myšlienok navyše.
A navyše...Pri niektorých pasážach som prvý krát zistila, aký vie byť pohľad silný. "Pohľad silnejší než akákoľvek odpoveď, nemý, a predsa agresívny, žalujúci a súčasne ľutujúci. Videl som v nej čosi, čím bola a nechcela byť. No v jej očiach som videl najmä sám seba, to, čo sa zo mňa stalo, a to, čo sa nestalo."
Si pripomínateľ a uchovávateľ.

15.08.2017 4 z 5

Kód 9 Kód 9 Jozef Banáš

Fakt sa neviem rozhodnúť, či sa mi tá kniha vlastne páčila alebo nie. Niektoré slovné hračky, logika a prešmyčky má stiahli a pohltili, no neustále opakovanie výrokov o rovnováhe, ženách a náboženskej prelínavosti sveta ma nudili a drásali mi nervy. Tiež si myslím, že sa nedá všetko premostiť a celý svet nie je jedna veľká skladačka. Trochu menej beletrie a romantiky a mohlo to z Browna aj niečo mať.

11.08.2017 3 z 5

Stručné dejiny sveta pre mladých čitateľov Stručné dejiny sveta pre mladých čitateľov Ernst Hans Gombrich

Už dlho som sa necítila tak chytrá z dejín. Nie pre kvantum poznatkov, ktoré tu autor do knihy vtesnal, ale vďaka prepojeniu dejín sveta, jednotlivých krajín s inými udalosťami, podanými jednoducho a pútavo. Poslednú časť, ktorá sa ho bytostne týkala si mohol avšak odpustiť a poňať to radšej profesionálne, ale budiš mu odpustené, pretože zvyšných 300 strán mi to vynahradilo.

28.07.2017 5 z 5

Medvěd, který nebyl Medvěd, který nebyl Frank Tashlin

Niečo medzi detskou rozprávkou a metaforou pre dospelých o tom, aké je náročné byť sám sebou, ako je ťažké odolávať tlakom a nájsť správnu, vlastnú cestu životom.

26.07.2017 5 z 5

Dita - 30 mušiek svetlušiek a iné príbehy Dita - 30 mušiek svetlušiek a iné príbehy Jana Bodnárová

Roztomilé rozprávky a ešte utešenejšie ilustrácie.

26.07.2017 4 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Tieto reportážne knihy napísané pútavo i poučne a fakticky zároveň mi neskutočne rozširujú obzory a bavia ma. A téma Breivika (a iné od vydavateľstva Absynt) je toľko prepieraná a rozvláčna, že som jednoducho musela do nej načrieť. Autorka ma však nenechala bádať len po povrchu, vtiahla ma to vnútorného sveta veľa postáv z tejto udalosti a novinárskym, posudzujúcim fakty štýlom mi objasnila brutalitu jeho konania a situácie v Nórsku.

26.07.2017 5 z 5

P.S. Milujem Ťa P.S. Milujem Ťa Cecelia Ahern

Keď ja mám takéto sladké a nevinné čítanie rada! V lete je to lahoda si trápne poplakať a neriešiť štýl, vetné skladby, hĺbku či posolstvo.

25.07.2017 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Je neuveriteľné, ako niekto dokáže vytvoriť tak silný príbeh s dvoma bezmennými postavami v postapokalyptickom svete. Jednoduché repliky o živote a smrti, pravdivé, kruté a reálne.

16.07.2017 4 z 5

Uspávanka Uspávanka Leïla Slimani

Knihu mi odporučila kamarátka s vetou: Nie je to vôbec o vražde tých detí, ale o odlišnom uhle pohľadu na život pestúnok. No dobre, pustila som sa do tejto útlej knižôčky s vervou, ale ostala som sklamaná nad povrchnosťou a nudnosťou spracovania.

15.07.2017 2 z 5

Podpaľačka Podpaľačka Stephen King

Zažila som u Kinga už aj lepšie príbehy, v tomto chýbala mysterióznosť a zapeklitosť príbehu. Čítať sa to dalo, ale bolo vcelku zjavné, o čo v príbehu ide a ako to dopadne a nezachránila to ani snaha o psychologický rozbor postáv.

14.07.2017 3 z 5

Vražda v postranní ulici Vražda v postranní ulici Agatha Christie

Dej mi unikal, bol príliš obyčajný a podobný ako tie ostatné od nej, čo neuberá na jeho kvalite, len sa to horšie číta a zapamätáva.

10.07.2017 3 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Uznávam, že hodnotiť, knihu, ktorú som nedočítala, nie je správne, avšak aj to je jeden z ukazovateľov - nedokázať ju prečítať, nudiť sa, strácať sa a nezistiť nič nové či zaujímavé. A to sa mi stáva málokedy.

29.06.2017 1 z 5

Nevěsta hor Nevěsta hor František Švantner

Pre mňa niečo mýtické, podmanivé a vábivé, ako rozprávky o vílach v detstve. Niekedy sa v opise a v texte stratíte, no nájdete sa po slovnej facke od takej state a vety, že si ju musíte čítať zase a znova, aby ste si ju vychutnali v mysli i na jazyku.
"Zuna vyrástla medzi vrchmi. Poznala ich silu i ľúbosť, preto sa s nimi už dávno zasnúbila..Hole si ju vychovali, nuž si ju i vzali, lebo aj ony majú svoje nevesty."

26.06.2017 5 z 5