wiix wiix komentáře u knih

Chlapec, vtáčik a truhlár Chlapec, vtáčik a truhlár Matilda Woods

Veľmi netradičná kniha pre deti. Dosť morbídna na to, aby som ju menším deťom čítala, no dosť podivná, aby sa mne ako dospelákovi páčila. Navyše nesie krásne jednoduché a predsa pravdivé myšlienky o živote a ľuďoch, pretavené do prostej verzie, ktorá veľmi nezaťaží myseľ no emočné vás poteší.

29.10.2018 4 z 5

Najhoršie deti na svete Najhoršie deti na svete David Walliams

Deti je ľahké nadchnúť, stačí slovo hovienko či nejaké zosmiešnenie iného dieťaťa a príbeh sa im páči. Už náročnejšie je upútať dospeláka detskou knihou a to sa mu teraz nepodarilo.

27.10.2018 3 z 5

Galapágy Galapágy Kurt Vonnegut Jr.

Vôbec by som to do tejto útlej knižočky nepovedala, že ma takto ohúri. Veľmi zaujímavý nápad, ten štýl písania a rozprávača ani neviem pomenovať, ale úplne si ma získal. Ja rozhodne vrelo odporúčam tohto Vonneguta.

27.10.2018 4 z 5

Daj mi tvoje meno Daj mi tvoje meno André Aciman

Tuto young adult literaturu mam rada, vacsinou ma putavy styl pisania, rychly dej a spad, plus toto dielo malo uzasne popisany vnutorny svet hlavnej postavy.

15.10.2018 4 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Krásny príbeh, krásne ilustrácie, nežné a nenápadné posolstvo pre deti. Každý si v nej niečo nájde.

04.10.2018 4 z 5

Možno to nie je najinšpiratívnejšia kniha a pre deti tiež nie, ale bavila ma od výberu hrdiniek cez ilustrácie a ľahkosť textu.

04.10.2018 5 z 5

Gauč Gauč Benjamin Parzybok

Už dlho som nečítala niečo tak necelistvé, chaotické a v podstate aj nudné.

04.10.2018 2 z 5

Charlie a veľký sklený výťah Charlie a veľký sklený výťah Roald Dahl

Vtipné, menej poučné ako jeho iné diela, ale deťom sa to nadmieru páčilo.

02.10.2018 3 z 5

Život je krátky Život je krátky Lucia Piussi

Čítalo sa mi to príjemne, slovenskú prózu mám rada. Miestami boli príbehy uveriteľné a napísané pútavo. Niektoré boli trochu prestrel.

14.09.2018 3 z 5

Dínom-dánom Dínom-dánom Tomáš Janovic

Mám rada takéto vizuálne knihy, najmä pre deti a rozvoj ich čitateľskej gramotnosti je dôležité, aby ich kniha zaujala. Obsah je klasický, ľudový a nôtivý.

05.09.2018 4 z 5

Ja som Život Ja som Život Marine Schneider

Pre mňa ešte krajšie a pozitívnejšie než Ja som Smrť.

03.09.2018 4 z 5

Tu som Tu som Jonathan Safran Foer

Táto kniha bola štyri pätiny obsahu pre mňa výbuch emócii a viet, ktoré boli presne to, čo som očakávala niekedy v knihe čítať a čo som si niekedy myslela o veciach, situáciach, živote. Niekedy ma autorov štýl tak uchvátil, že som mala pocit, že toto som ja a zároveň toto je pre mňa a o mne. Veľmi subjektívne hodnotenie, áno. No o tom je literatúra, nie? O človeku, o imaginácii, o živote a emóciach.
Nedokážeš povedať: ‘Toto som ja.’ Nedokážeš povedať: ’Som ženatý, mám tri krásne deti, pekný dom, dobrú prácu, nemám všetko, čo chcem, nevážia si ma tak, ako by som chcel, nie som taký bohatý alebo milovaný, ako by som chcel, ale toto som ja, rozhodol som sa tak a priznávam to.’ To nevieš povedať. No nedokážeš ani priznať, že potrebuješ viac, že chceš viac. Nedívaj sa na druhých, ty nevieš priznať ani sám sebe, že si nešťastný.

Láska nie je pozitívna emócia. Nie je požehnaním a nie je prekliatím. Je požehnaním, ktoré je prekliatím, no nie je to ani to. Láska k vlastným deťom nie je láska k deťom ani láska k partnerovi, ani láska k rodičom, ani láska k príbuzným, ani láska k myšlienke rodiny.

29.08.2018 4 z 5

Vojde kôň do baru Vojde kôň do baru David Grossman

Bolo to vtipné, zaujímavé a trefné, no asi to nebol môj štýl. Rovnako ako diváci na jeho stand-upe aj ja som mala od polovice knihy chuť odísť z tohto príbehu.

22.08.2018 3 z 5

Mačky nie sú ovce Mačky nie sú ovce Sarah Andersen

Škoda, že táto kniha potvrdila pravidlo, že pokračovania nestoja za veľa. Fakt mám rada jej vtipy a komixy zbožňujem, no aj tými poslednými stránkami s úvahami mi potvrdila, že ostávam verná prvému dielu.

17.08.2018 3 z 5

Prázdno rodiny Prázdno rodiny Colm Tóibín

Pri niektorých poviedkach mi to trochu pripomínalo islandských spisovateľov, ktorý píšu diela, z ktorých mám podobné emócie. Možno to je tým ostrovným životom, že majú mierne depresívne a poeticky smutné podtóny aj nevinné príbehy, akoby v každej situácii bola prítomná aj samota človeka, opustenie, hrdosť, náboženstvo, odpustenie. Akurát že Barcelona pripomína skôr oázu odvahy, vzrušenia a voľnosti (neskôr s trpkým nádychom precitnutia do reality).

17.08.2018 3 z 5

Môj priateľ tučniak Môj priateľ tučniak Tom Michell

Vcelku obyčajná a nudná kniha. Áno, zachrániť a mať tučniaka v Argentíne je isto super historka pre kamarátov a zážitok na celý život, ale myslím, že každý prežil vo svojom živote niečo takto silné a nepíše o tom knihu. Ale ako oddych na leto super.

04.08.2018 3 z 5

Žltí vtáci Žltí vtáci Kevin Powers

Kniha bola zaujímavá práve tým, že bola o vojne a zároveň bola iba o dieľčích súčastiach vojny - posttraumatickej stresovej poruche, psychike bývalého člena armády, vzťahoch, živote a priateľstve. No štýl napísania mi vôbec nesedel, nevedela som sa začítať (a možno len preto, že toto nie je zrovna kniha na letné čítanie na deke :) ).

24.07.2018 3 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Také milé teenage prevedenie sladkého amerického sna, kde je náročné a predsa jednoduché vyjsť najavo so svojou sexuálnou orientáciou, pretože máte zaujímavú rodinu a super kamarátov. Ale čítalo sa to ľahko, zaujímavo, presne na leto.

23.07.2018 4 z 5

Všetci by sme mali byť feminist(k)ami Všetci by sme mali byť feminist(k)ami Chimamanda Ngozi Adichie

Hneď za sebou som čítala publikovaný prejav Rowlingovej na univerzite v Harvard a tejto prejav na Tedx v Afrike. Cítim znažný rozdiel v kvalite a v osobnom rozmere prejavu. Tu som sa cítila viac doma aj v názoroch, ktoré som si predtým nikdy nemyslela. Kniha mala hlavu aj pätu, tiež emocionálny rozmer a pravdivosť v posolstve, ktoré niesla.

06.07.2018 4 z 5

Skvelý život Skvelý život J. K. Rowling (p)

Neviem prečo je toto vydané ako kniha. Ok, mimo tohto faktu si myslím, že nič prevratné, vtipné, nové, inovátorske, iniciatívne v nej povedané nebolo.

04.07.2018 2 z 5