woodward woodward komentáře u knih

Hliněný pes Hliněný pes Andrea Camilleri

Montalbano je dobrej policajt. A je fakt zábavné, jak si někteří italští autoři vyloženě libují v popisování všelijakého místního šlendriánu, který některé zápaďáky - zejména Němce a Američany tak hrozně vytáčí.

Farářův konec Farářův konec Josef Škvorecký

Po přečtení této knihy si člověk může říct jenom "kam na to ten Škvorecký chodí?" A tak to asi u díla od dobrého spisovatele má být.

Dveře Dveře Ed McBain

Netradiční McBain, ale dokonalý jako vždy.

19.08.2015 5 z 5

Bohové, hroby a učenci Bohové, hroby a učenci C.W. Ceram (p)

Jedno z "klasických" děl o historii a archeologii, určených po laickou veřejnost. Bohové hroby a učenci - a později i Zamarovský, Sabatino Moscati a další autoři ve mě vzbudili zájem o historii.

Aurelián Aurelián Louis Aragon

Aragon je velký autor, i když to není tak docela moje krevní skupina. Nicméně psát rozhodně umí, jeho knihy nelze odložit nedočtené.

19.08.2015 4 z 5

Anděl na kolečkách Anděl na kolečkách Miroslav Holub

V době, kdy Holubovy knížky o Spojených státech vycházely, to byla pro obyvatele české kotliny četba, která se vyrovnala nejdivočejším scifi. Ale i dneska je nadmíru zajímavé porovnat si tehdejší realitu s dneškem.

5 x Nero a Archie 5 x Nero a Archie Rex Stout

Šílenost vrahova postupu i neuvěřitelná stopa, po níž se Neru Wolfovi podaří dospět k řešení, činí z povídky "Ne docela mrtvá" jasný vrchol téhle knihy. A to by platilo i tehdy, kdybychom v ní neobjevili hrůzyplný pohled na Wolfa ve svetru a v kanadách, jak se pokouší hubnout pomocí rychlých procházek a živí se jenom švestkami. Jako obyčejně, nebýt Archieho a jeho "svépomocného" konání, kde by byl Wolfe, o inspektoru Cramerovi ani nemluvě?

Nepřirozená smrt Nepřirozená smrt Dorothy L. Sayers

Já a paní Sayersová se zřejmě shodujeme v tom, že detektivka má být především o pátrání a o logických dedukcích vzešlých ze správné interpretace faktů. Pro mě hlavní část napětí spočívá v tom, kdo je pachatel a jak se ho podaří vypátrat. Chápu, že čtenářům posedlým akcí to připadá nezáživné. Já dávám pět hvězd.

18.08.2015 5 z 5

Úsměv sluší zločincům / Dvojí přiznání / V nejlepších rodinách Úsměv sluší zločincům / Dvojí přiznání / V nejlepších rodinách Rex Stout

Nero Wolfe by nemohl být velkým detektivem, kdyby podle vzoru Sherlocka Homese neměl i on svého Moriartyho. Ten jeho se jmenuje Arnold Zeck, má oči jako žralok a pracovnu zařízenou v šedorůžové barvě. Fuj tajxl, to je ale padouch!

Třikrát superintendent Alleyn Třikrát superintendent Alleyn Ngaio Marsh

Ngaio Marshová patří k velkým dámám anglické detektivky a inspektor Alleyn má všechno, co takový velký detektiv ze Scotland Yardu má mít, včetně vzdělání a původu ( aby se s ním všichni ti podezřelí gentlemani a ladies vůbec chtěli bavit). Já osobně mám nejradši Smrt v Delfínu - ale přečetl jsem od téhle autorky snad všechno, včetně jednoho příběhu kde je vrahem Zahradník (tedy on je to herec, ale jmenuje se Gardener - jo, k anglickým detektivkám patří i humor.)

Zpěv v rahnoví Zpěv v rahnoví Ngaio Marsh

Trochu netradiční případ inspektora Alleyna, ale patří k tomu nejlepšímu, co paní Marshová o svém detektivu-gentlemanovi napsala.

18.08.2015 5 z 5

Dvanáct povídek o poutnících Dvanáct povídek o poutnících Gabriel García Márquez

Márquez je zkrátka originál, vždycky svůj. V posledních cca 15 letech pozoruji že se jen málokdy najde vážná beletrie, kterou jsem ještě nečetl a dokáže mě zaujmout. Většinou člověk na prvních 10-20 stránkách pochopí, co se autor pokouší sdělit a zjistí, že totéž v bleděmodrém už četl mnohokrát v dílech jiných autorů. Márquez je jedním z mála, u nichž se to prostě nemůže stát.

Dějiny psané Římem Dějiny psané Římem Vojtech Zamarovský

Opravdu dobré, důkladné zpracování římských dějin pro laického čtenáře. Myslím, že už jen za tuhle knihu si Zamarovský zaslouží velkou úctu jako popularizátor historie.

Hříchy pro pátera Knoxe Hříchy pro pátera Knoxe Josef Škvorecký

Jako vždy je to napsáno s nadhledem a vtipem. Samotná pravidla pátera Knoxe mě jako milovníka detektivek moc nevzrušují. Protože první a nejdůležitější na detektivce je to, že musí být KE ČTENÍ. Pokud autor neumí čtenáře zaujmout tím, jak svůj příběh vypráví, jsou všechna pravidla na draka.

Holubí pošta Holubí pošta Arthur Ransome

Zmačkanec, co nebyl pásovec, nemá chybu. Další nádherný příběh; ovšem tentokrát je místy třeba dost pozorně sledovat některé cesty a výpravy na vložené mapce.

Třikrát 87. revír Třikrát 87. revír Ed McBain

Ve své době byl McBainův 87. revír novátorským počinem. Pak ho kdekdo začal napodobovat, policejních detektivek jsou všude haldy, a tak bych si docela s chutí zase přečetl něco zbrusu nového o geniálním detektivovi, nad jehož dedukcemi policajti nevěřícně žasnou. Ale za to McBain nemůže. Patří mu pět hvězd.

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Jako kluk jsem měl Lovce mamutů rád, takže je ocením čtyřmi hvězdami.

17.08.2015 4 z 5

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Raška byl fenomén a Ota Pavel taky. Nádherné spojení.

Zavátý život Zavátý život Josef Augusta

Vzpomínám na nádherné ilustrace i na často nevyslovitelné latinské názvy pravěkých potvor, které v dramatických vyprávěních o rvačkách mezi ještěry zněly velmi zvláštně...

17.08.2015 5 z 5

Nervy Nervy Dick Francis (p)

Mé první setkání Dickem Francisem - myslím, že to byla jeho první detektivka vydaná v češtině. Některé z těch pozdějších byly asi lepší, ale tahle mě tenkrát uchvátila a proto i po létech dávám pět hvězd.