TipsyChipsy diskuze u knih
Výjimečné svědectví o pocitech židů za protektorátu. Je mnoho knih o utrpení v Terezíně a Osvětimi. Ale velmi málo o životě před transportem. Je to asi tím, že tyto šílené psychické stavy byly přebity pozdějšími krutými zážitky a také většina obětí zemřela. Jiří Weil naštěstí neodešel a ten děs, co člověk vnímal, to ponížení, tlak, soupisy odevzdaného majetku, vystěhování, ústrky, zákazy, ne-život ve strachu a očekávání transportu, to popsal. Je to psychologická kniha o úvahách, jaký má život hodnotu, když tolik lidí odchází a má- li cenu ohrožovat trestem smrti dobré lidi, u kterých by se mohl žid schovat. Teď je to na Rozhlasu k poslechu.
Já myslím, že konec knihy směřuje k pokračování v dalším díle.
Žádný Bertold Neuman, hlavní hrdina, asi nikdy nežil. To se panu Urbanovi povedlo. Když jsem to v roce 2016 četla, všemu jsem věřila
Myšlena je haličská divize SS, německý název je 14. Divizion SS Galizien, ukrajinsky Dyvizia SS Halična. Nábor byl od 28.4.1943, Ukrajinci takto přímo bojovali v německé armádě a podíleli se např. na boji proti Slovenskému národnímu povstání.
…první Češky popravené nacisty “lidovým soudem v Berlíně” by tam mělo být doplněno. Protože v srpnu 1942, po Heydrichiadě, určitě nebyla první Češka popravená nacisty….
Dobrý den, po podvodu s 16. dílem mám obavu koupit si další. Můžete mi někdo potvrdit, že je to nově napsané? Moc díky. Zatím mám všechny díly.
Myslím, že po přečtení knihy je jasné, jak statečnou osobností dr. Kriegl byl. Mottem knihy je citát od Karla Kosíka o podobnosti s Janem Husem. Přestože se Kriegla zastávají takoví lidé jako František Janouch a Michal Uhl, nedostane čestné občanství Prahy 2. Proč? Protože byl komunista a krátce v Lidových milicích a to je známka k odlišení dobrých lidí od špatných, to je dogma dnešních dogmatiků.
https://www.ods.cz/clanek/7774-cestne-obcanstvi-malost-a-demokracie
Osobní zkušenosti pražských Židů v Lodži popisuje František Kafka v knize Krutá léta.
Já bych chtěla tady v diskuzi projednat jednu věc. Je to vrána. Jak si vysvětlujte informaci, ze kafka je v češtině vrána, jak se píše v knize.
Prosím vás poslouchala jsem to jako audio a asi mi něco uniklo. Chci se zeptat, mělo to nějaký dej? Myslím nějaký inteligentní obsah kromě toho že tam od jedny postavy ke druhý putovaly peníze a kromě toho, že postavy prostě jen byly příbuzné nebo měly společné partnery. Vlastně mi to přišlo jako 12 povídek dosti o ničem.
Jsem ráda, že vyšlo nové vydání. To první bylo ostudně nekvalitní, spousta chyb a k tomu špatný papír, špatná vazba, malá písmena, to provedení bylo v rozporu s moudrostí obsahu knihy. Takže hurá, jsem zvědavá na to nové.
Děkuji Alawa za tip na rozhovor. Velmi mě potěšilo, že autorka si problematiku pečlivě nastudovala a všechny románové události mají skutečné podklady.
O realitě se člověk nejvíce dozví v domku Irmy Gabrhelové, nyní muzeu, kde majitel dělá úchvatné prohlídky. Kateřina Tučková 3 roky seděla v archivech a sbírala podklady. Pak všechno namixovala do smyšleného příběhu. Irma Gabrhelová zemřela už v roce 2001 a Kateřina se setkala pouze s její dcerou Štefkou, která žila v Trenčíně.
Letos jsme jeli na Žítkovou na dovolenou a v autě si znovu pouštěli audioknihu. Musím říct, že ta kniha očarovala mnoho lidí, kteří tam jezdí a od základu změnila i život místních. Mají období před Tučkovou a po Tučkové. A bude hůř, kniha se překládá a už tam byli i z Egypta...
Vůbec nechápu, proč tam bylo tolik vražd, tak sadistických na mladých dívkách, tak nechutných a proč tam všechny byly tak podrobně popsány včetně morbidních scén?? Ty vraždy tam jen tak zabraly větší polovinu knihy, aniž by se nějak vyřešily, vyšetřily. To je ten magický realismus? Jakoby chtěl autor všechno do podrobna popsat, tak se rozpřáhnout, až do ztracena vyšumět. Všechny dějové linie se sice na konci jakoby propojily, ale k čemu to všechno?