Dvůr trnů a růží

Dvůr trnů a růží
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540563/bmid_dvur-trnu-a-ruzi.jpg 4 4564 4564

Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, zaútočí na ni podivný tvor. Odvleče ji do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že tajemným únoscem je jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku. Feyre čeká těžký úkol - musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , CooBoo

A Court of Thorns and Roses, 2015

Maki7
24.04.2020 4 z 5

První polovina knihy pro mě byla celkem nezáživná. Ale i přesto, že jsem se nedokázala s hlavní hrdinkou moc sžít, tak druhá polovina knihy mě pohltila. Kniha měla najednou spád a detaily v rámci celého příběhu začaly konečně dávat smysl a některé byly dost překvapující. Velké finále bylo sice na můj vkus hodně uspěchané a proměna hrdinky mě zklamala, celkově však hodnotím knihu 4* :-)

Siwan
22.04.2020 5 z 5

Výborná ukázka YA literatury, dobře se čte, všechno dobře odsejpá.

Dee69
21.04.2020 5 z 5

Sarah J. Maas patrí medzi moje Top autorky, a to i napriek tomu, že do cieľovej skupiny YA čitateľov už nejakú dobu nepatrím :) Tak ako Sklenený trón, aj táto séria ma absolútne očarila. Milujem jej štýl písania, ktorý je ľahký, prekvapivý, plný zvratov a perfektne vykresleného deja. Sarah Vás vtiahne do deja hneď v úvodných stránkach a bude Vás držať až do tej poslednej. Vytvára nádherné svety mágie, víl, lásky, ale aj sklamania, bolesti a smrti a dokáže ich vybalancovať na perfektnú úroveň. Klobúk dole pred jej talentom.

hanka.99
18.04.2020 5 z 5

Tahle knížka mě ze začátku vůbec nebavila, ale postupně jsem se do příběhu zamilovala. Někdy byla občas až nutně detailní a začla být více zajímavá až tak po straně 150, ale i tak je skvělá a hned jdu na další díl.

KáťaM.
13.04.2020 4 z 5

Ačkoli nejsem cílová skupina, pominu-li klišé bojovnou hrdinku, opravdu krkolomnou kletbu knížka se mi líbila. Děj pěkně plynul, přestože jde o baculatější dílo, každá stránka měla svůj smysl. Autorka si pěkně vyhrála s charaktery postav, až asi na hlavní hrdinku jsem si dokázala všechny oblíbit a bavilo mě číst o jejich osudech. Knížku jsem četla po jejím velkém boomu od vydání, ale přesto mi zůstala bez spoilerů, až na tajemnou postavu Rhysanda, která mě také okouzlila. Vílí svět, do kterého se hlavní hrdinka Feyre dostane tak, že zabije vlka, se mi líbil a jsem zvědavá na to, co přinese dál. Knížku bych se nebála doporučit ani starším čtenářkám, i my si tam můžeme najít své.

barbb8k
10.04.2020 5 z 5

Kniha je ze začátku zdlouhavá, v půlce se rozjede a je konci je naprosto úžasná. Zamilovala jsem do jedné postavy a to jsem si ze začátku myslela, že ho budu nenávidět.
Knihu jsem si naprosto užila

DarthElle
10.04.2020 5 z 5

Tomuhle nelze dát méně, spíš je velká škoda, že tomu nemůžu dát víc. Začatek je svým způsobem klidný, budující atmosféru, seznamujicí se světem, pak vše začalo do sebe zapadat, děj začal nabírat spád a já už jen letěla z kopce, srdce mi bušilo a já se radovala z toho množství akce, zapeklitostí a ... srdce z kamene! Feyre jsem si oblíbila od první chvíle, což je u mě neobvyklé, ale chovala se tak strašně přirozeně a normálně, že jsem jí jednoduše nemohla nemít ráda. Lucien u mě zaručeně vede, kousavé loajální kamarády prostě nelze nemít rádo. Rhysand je neskutečně zajímavý a tajemný a pak je tu Tamlin, což je řádné zvíře. Amarantha taky byla skvělá, ale větší hrůza mě jímala z představy Attora.
První díl nasadil laťku neskutečně vysoko, tak snad budou i další díly skvostné.

Zuzka12627
10.04.2020 5 z 5

Prvních asi 50-60 stránek knihy mě moc nebavilo, ale pak úžasné. Četla jsem jedním dechem. Nevěřila jsem, ale kniha se mi moc líbila.

Veveerka_123
04.04.2020 5 z 5

Pokud se to dá říct o nějaké knize, tak určitě o této: Tato kniha zlomila mé srdce a roztříštila ho na miliony kousků. Miluju příběh Krásky a zvířete a patří mezi jeden z mých nejoblíbenějších, a tento re-telling si mě získal už u první kapitoly. Sarah J. Mass je výjímečná spisovatelka a doufám, že bude vydávat stále další knihy.

Adyy
03.04.2020 4 z 5

Souhlasím s PriMula.
Kniha byla ze začátku zajímavá, nevěděla jsem, co se bude dít a tak jsem četla dál a dál a čekala jsem, co se stane. Ovšem poté se můj zájem o knihu vytratil, nic moc se tam podle mě nedělo, ale i tak jsem nepřestávala číst a doufala, že se to stránku po stránce zlepší. A nebyla jsem zklamána. Kniha začala být čím dál víc a víc zajímavější a už jsem se od příběhu nemohla odtrhnout. Všechno jsem prožívala S Feyer a stala se mojí hrdinkou.
Kniha je i přes to všechno úžasná a doporučuji ji každému, kdo miluje fantasy literaturu a napětí.

PriMula
03.04.2020 4 z 5

Trhá mi to srdce, ale musím dát jen 4 hvězdy.
Překrásná kniha, hned vysvětlím.
4* dávám proto, že se do půlky zkrátka nic nedělo a já knihu málem párkrát odložila. Nevěděla jsem, že to má své OPODSTATNĚNÍ. Prosím, jestli začínáte číst, vydržte. Všechno má svůj důvod.
Jako jsem se na začátku nudila a přemýšlela, proč je tato kniha tak oblíbená, tak jsem se ke konci nemohla odtrhnout.
Po první půlce knihy by mě ani ve snu nenapadlo, že po dočtení budu tak unešená.
Krása.

nikola2205
29.03.2020 5 z 5

Tak tohle je moje srdcovka! Nečekala bych, že tento typ knihy existuje a že ho najdu ve svých skoro 30ti letech. Miluju fantasy a erotické knihy, tohle byl proste luxusní nářez!

A.K.A.R.
26.03.2020 4 z 5

Dala jsem sice čtyři hvězdy, ale v porovnání s ostatními díly mi tenhle, připadá takový odstrčený a ne, tak dobrý. Ano, někde to vysvětli musí, avšak v dalších dílech je to rozhodně pecka. Tak proč je tenhle dobrý i zároveň průměrný? První díl série je jako ostatní knížky o krásce a zvířeti. Přesně podle scénáře, krok po kroku s přidanými detaily jako vždy. Tahle kniha měla potenciál a vypadalo to, že to autorka nezvládla. Jestli jste ještě nečetli další díly, tak do toho jděte, protože je to fakt dobrá vílí fantasy. Na rozdíl od Krutého prince nebo jiných je tohle hodně o surové magii, ne skryté někde v koutku, o které všichni vědí, ale nikdo ji nepoužívá, kvůli pravidlům. Tahle kniha je dobrá, ale ostatní díly jsou lepší.

Sabrielka
23.03.2020 4 z 5

Kniha se mi celkem líbila. Akorát mi přišlo líto, že autorka několik posledních kapitol hrozně uspěchala.

karinga
22.03.2020 5 z 5

Retelling Krásky a zvířete mě příjemně překvapil. Bála jsem se, že to bude kýčovité nebo naivní, ale Maasová mi už během prvních kapitol dokázala, že je zručná vypravěčka a při čtení scény s vlkem jsem měla pocit, jako bych se dívala na film se zpomalenými záběry. Dvůr trnů a růží byl dokonale vyvážený: akční, romantický, vášnivý, smutný, tajemný, temný, zářivý, kouzelný. Tak akorát.

Hlavní hrdinka mě občas trochu štvala a zasloužila by si, aby ji něco sežralo, ale to k tomu asi patří :)

Alethea_k
21.03.2020 5 z 5

Do světa i postav jsem se okamžitě zamilovala. Návykové od první strany. Feyre jsem jako hrdinku přijala kupodivu dobře, i když by mě za normálních okolností štvala a nejspíš bych na ni nadávala. Do Tamlina se nešlo nezamilovat. Lucien je prostě blázínek, takže za mě palec nahoru. Jediné, co mi nesedlo, byla rodina Feyre. Postavy mi byly značně nesympatické a nevěřila jsem jim. Samozřejmě, že musí zapracovat náhoda a štěstíčko, ale to zkrátka k tomuhle žánru už asi patří. Teď si ale říkám, proč autorka psala další díly. Bohatě by mi to tak stačilo. Ale ostatní tvrdí, že jsou ještě lepší, tak uvidím. :)
Konec mi připomíná trošku Stmívání ve vílím kabátku, ale Stmívání miluju stejně jako tohle, takže co už :)

Indilwen
21.03.2020 4 z 5

(SPOILER) Velké plus za pěkný a poutavý námět příběhu a věrohodně vykreslený svět vílího národa, při jehož popisu jsem prakticky cítila a vnímala všechny ty vůně a barvy, které autorka popisuje a nejraději bych se na Jarní dvůr odstěhovala.

Proto mě mrzí, že se to po tom krásném a skoro až pohádkovém plynutí všechno ke konci knihy zvrtne ve spoustu nelogičností, přehnaných vyústění a řešení (*SPOILER - zabití obřího červa malým úlomkem kosti, to asi nikdy nepřekousnu).

Neminem
19.03.2020 2 z 5

(obsahuje spoilery) Od knihy jsem toho moc neočekávala, takže mne ani nezklamala. Není to nějak ohromně promyšlená fantasy, ale spíše oddechový příběh. Co se týče hádanky, jenž měla rozhodnout o osudu hlavní hrdinky a celé země, dala by se popsat jedním slovem- klišé. Ohromné klišé. Tamlin mi připadá popsaný jen tak povrchově a jako jedna z hlavních postav mne vlastně ničím nezaujal. Nebylo to špatné, ale průměrné. Četbou tohoto příběhu asi nic nezkazíte, avšak je dost více povedených a promyšlených knih, které stojí za přečtení.

ElissBooks
13.03.2020 3 z 5

Tak už i já jsem propadla tlaku knižní komunity a přečetla jsem si tuto knihu. Musím přiznat, že jsem k ní přistupovala s velkým očekáváním, protože byla všemi tolik vychválena. Bohužel se moje očekávání nenaplnilo. Prvních 200 stránek příběhu je prakticky o ničem. Mále jsem se ukousala nudou. Hlavní hrdinka mi byla už od začátku velmi nesympatická a její zvláštní chování jsem nechápala. Jednou jsem knihu dokonce na pár měsíců odložila, protože mě opravdu vytáčela. Když jsem se k ní však vrátila a prokousala jsem se nudným začátkem, tak se mi to začalo docela líbit. Velmi jsem si oblíbila mužské hrdiny, kteří byli naprosto dokonalí a já se jich nemohla nabažit. Od strany 300 se v knize začala dít pořádná akce a z nudného retellingu se stala mrazivá a drsná fantasy. Autorka vymyslela svět krvelačných víl naprosto výborně, takže jsem nechápala, proč si to všechno nechala až na konec knihy. Úplný závěr mi však přišel velmi zvláštní a to, jak to celé dopadlo se mi zdálo malinko laciné. Přesto se však moc těším na další díly, protože autorka má skvěle našlápnuto a já doufám, že mě příště už něčím velkým ohromí.

3,5⭐️/5⭐️ – Protože autorka umí psát, ale prostě ten začátek byl nudný a konec moc zvláštní... Ale mužské postavy má autorka na jedničku

Mozkovna
05.03.2020 3 z 5

Píšu dodatečně komentář po dočtení celé série: Dejte tomu šanci. První díl tolik neoslní, ale ty další jsou skvělé. Věřím, že kdybych si teď zpětně přečetla první díl, mnohem víc bych si ho užila.