Hotýlek

Hotýlek
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532048/bmid_hotylek-65c9ddf76057f.png 4 5135 5135

Střídají se režimy, střídají se hosté, něco se ale nemění Hotel – vlastně spíš hodinový hotýlek – který pan Leopold Mánes založil v dobách první republiky, nabízel párům potěšení a rozkoš i za protektorátu a dál fungoval také poté, co ho znárodnili komunisté. V šedesátých letech přebírá vedení Václav, vnuk původního majitele, muž bez jasných názorů i charakteru, který obratně proplouvá komunistickým režimem a stále drží rodinný podnik pohromadě. To má však zničující vliv na vztahy v rodině i na životy lidí, kteří se ocitnou v jeho blízkosti.... celý text

rafan65
08.07.2021 5 z 5

Moc pěkná kniha četla se parádně, napsaná je vtipně a příběh je přehledný. Takový průřez životem několika generací je docela poučný a vybízí k zamyšlení.

klarkys
05.07.2021 3 z 5

No to byla nuda….sice dobře napsaná, ale naprosto o ničem. Přitom začátek vypadal tak slibně. Ke konci se trošku rozjelo drama, ale taky hodně rychle zmizelo ve všednosti celého příběhu. Škoda, po Haně jsem čekala stejnou pecku…

vendysantos
27.06.2021 5 z 5

Čtivé, stejně jako všechny knihy paní Mornštajnové. Tato kniha je jejím druhým dílem a já nechápu, proč jsem se k ní nedostala dříve. Myslím, že autorka skvěle vystihla dobu komunismu, kterou naštěstí naše generace už nezažila. Prvních pár desítek stran jsem se stále musela vracet v ději, abych zjistila, o kterém Václavovi je zrovna řeč a v které jsme době, ale brzy jsem se do děje dostala a pak už se kniha četla sama. Těším se na Listopád a na další autorčiny knihy.

Dreisii
23.06.2021 3 z 5

Knížka se nečetla špatně,ale za mě zatím nejslabší dílo autorky.

Eva-K
20.06.2021 3 z 5

Třetí knížka od Mornštajnové, kterou jsem četla, a za mě nejslabší. Přeskakovala jsem spoustu pasáží, osud jednotlivých hrdinů mě příliš nezajímal a celkově mi to přišlo až přitažené za vlasy. Slabší tři hvězdy za čtivost.

Knihobolka
12.06.2021 3 z 5

Tohle úplně nebyl vydařený příběh. Nějak to vázlo.
Pořád jsem čekala nějaký rozjezd a ono nic
Nejslabší z jejich knih...

Svamburger
10.06.2021 3 z 5

Irving zasazený do českého prostředí za doby "rudých" se bohužel nekonal. Záměr to nejspíš nebyl, nicméně fakt, že se svým oblíbeným románopiscem spisovatelka inspirovala tam cítit bylo (alespoň takový jsem měl pocit). Nějak jsem se nedokázal začíst a nudil jsem se. Román Hana je kvalitou a určitou hloubkou o několik úrovni jinde a je jen dobře, že tenhle Hotýlek napsala spisovatelka před svou osudovou knihou, protože jinak by to byl velký sešup dolů. Určitě ale nad paní Mornštajnovou nelámu hůl a pokud se mi čirou náhodou v knihovně objeví její další kniha, určitě se ji nebudu bát otevřít. Dám tomu šanci. Bohužel, moje očekávaní budou ale vysoká.

Siege03
07.06.2021 5 z 5

Opět výborná kniha.Doporucuji

tatruszka
06.06.2021 5 z 5

Příběh zachycujíci život několika generací jedné rodiny. Žádné super napínavé čtení, ale prosté čtení ze života, které popisuje, jak se rodina popasovala s různými nástrahami života. Kniha o rodinných i mezilidských vztazích, spletitých a pro nezúčastněné často nepochopitelných. Čtivá a propracovaná.

teacup
01.06.2021 2 z 5

Mornštajnová jede dokola svůj osvědčený kolovrátek.... událostí, že by to vydalo na průměrný seriál, ale práce s postavami veškerá žádná. Mám dojem, že lidem v jejích knihách se dějí stále tytéž dost nepravděpodobné věci pořád dokola, děj je roztahaný přes několik dekád a musíme vyslechnout naprosto zbytečné detaily o zcela marginálnich postavách. Je to jako návštěva u staré tety...vlastně vás to ani nezajímá, ale není zdvořilé zvednout se a odejít.

Bublinka78
30.05.2021 3 z 5

Z nich Mornštajnové mne Hotýlek bavil nejméně. S žádnou postav jsem se nedokázala sblížit, asi proto že to byly všichni pokrytci. Ale špatná kniha to není, jen mně ten příběh nijak extra nezaujal a kniha se, oproti jiným, docela vlekla.

Péťa1950
28.05.2021 3 z 5

Pro mne první kniha od autorky. Příběh rozvětvené rodiny spojené s "hotýlkem" od vlastnictví za první republiky, přes znárodnění až k privatizaci po r. 1989.Na postavách vykresleny povahy a životní postoje lidí, kteří v dlouhém časovém období žili a různě se přizpůsobovali měnícím se politickým podmínkám. Nejvíce je věnováno době totality, tam se také nejvíce křivily postoje a povahy lidí. Václav jako " neviditelný" proplouvá životem a neřeší, jestli někomu ubližuje. Mně se nejvíce líbil pan Leopold. Udělejte si názor přečtením knihy. Kdo v té době nežil, tak možná bude lépe chápat, kde se vzali dnešní mocní. Moc jsme se nepoučili, protože povahy lidí se příliš nemění.

6489
27.05.2021 5 z 5

kniha skvělá ostatně jako všechny knihy od autorky Mornštajnové. Poutavý příběh, sice trošku depresivní, ale hltala jsem každý řádek a i slzička ukápla. určitě doporučuji

Jikovka
24.05.2021 5 z 5

Autorka nezklamala, opět velice čtivá kniha. Příběh krásně plyne, skvělá oddychovka.

Bybyla
11.05.2021 3 z 5

Tak tohle mě z knih, které jsem od Mornštajnové četla, asi zaujalo nejméně.

TaJeMa
07.05.2021 odpad!

Odloženo, tohle jsem nedokázala dočíst.

Sarah.H
05.05.2021 5 z 5

Přečteno za jeden den a nemůžu ji pustit z hlavy. Doporučuju!

lost.in.books
26.04.2021 4 z 5

Hodnocení: Byla to má 4. přečtená kniha od autorky a byla jsem opět velice příjemně překvapená.
Autorka dokáže opravdu strašně čtivě psát - i téma, které by mě od nějakého jiného autora ani nezajímalo mě dokáže vtáhnout do děje a pustit až na konci.
Opravdu mi nedělalo problém se začíst- kniha byla čtivá, moc hezky a poutavě napsaná a velice dobře zde byla vykreslena doba komunismu, ve které se tato kniha odehrává, jsem ráda,že jsem se opět něco z této nelehké doby mohla přiučit.
Co se jednotlivých postav týče, tak měly všechny skvěle vykreslené charaktery a osobnostní rysy-každá byla úplně jiná a díky tomu byla kniha ještě o něco lepší. Kniha byla také plná emocí a překvapivých momentů, takže o napětí nebylo místy také nouze.
Mohu vřele doporučit a už se nemohu dočkat,až si přečtu autorčinu novinku - Listopád, který jsem zatím jako jediný nečetla.

Jana K
18.04.2021 5 z 5

Opět skvělá záležitost z pera paní Mornštajnové. Velký, rozvětvený příběh jedné rodiny, která provozuje hotýlek na okraji města a v rámci možností se snaží proplouvat pohnutými československými dějinami 20. století.
Kniha obsahuje spoustu postav, jedná se ale o jakousi rodinnou ságu, tudíž je jejich množství pochopitelné a příběhy se samozřejmě úzce prolínají a není vůbec žádný problém se v nich zorientovat. Příjemné počtení, kniha mne opravdu bavila.

LasakovaLe
16.04.2021 4 z 5

Kniha se četla dobře, děj plyne postupně až do samého konce. Mohu doporučit.