Hotýlek

Hotýlek
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532048/bmid_hotylek-65c9ddf76057f.png 4 5135 5135

Střídají se režimy, střídají se hosté, něco se ale nemění Hotel – vlastně spíš hodinový hotýlek – který pan Leopold Mánes založil v dobách první republiky, nabízel párům potěšení a rozkoš i za protektorátu a dál fungoval také poté, co ho znárodnili komunisté. V šedesátých letech přebírá vedení Václav, vnuk původního majitele, muž bez jasných názorů i charakteru, který obratně proplouvá komunistickým režimem a stále drží rodinný podnik pohromadě. To má však zničující vliv na vztahy v rodině i na životy lidí, kteří se ocitnou v jeho blízkosti.... celý text

kristyna6527
19.01.2021 2 z 5

Mornštajnovou mám moc ráda, nicméně toto je dle mého její prozatím nejslabší kniha.

dominika9982
17.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha, ačkoliv od autorky asi nejslabší.

Olia
15.01.2021 4 z 5

Ze čtyř knih paní Mornštajnové, které jsem četla, jen Hotýlek byl trošku slabší, četl se velmi dobře, ale místy mi trochu připomínal dívčí románek.. prostě mi úplně nesedl ani stylem ani dějem, ale i tak jsou knížky této autorky skvělé, úplně nej za mne Hana..

Pavlina50
15.01.2021 5 z 5

K paní Mornštajnové jsem se dostala přes geniální Hanu, okamžitě jsem věděla, že asi nevynechám žádnou její knihu. Hotýlek se mi do rukou dostal jako druhý a jen mi toto potvrdil. Troufám si říct, že se mi líbil ještě víc než Hana, i přesto, že právě Hanu považuju za opravdovou literární perlu. Možná to bylo tím, že Hotýlek je méně syrový a krutý, ani jeho hrdinové sice nejsou oproštěni od tragických osudů, ale přesto se jeho krutost s Hanou nedá srovnávat.
Je to další generační sága s důmyslně propracovaným propletencem postav a jejich osudy, a to na pozadí historických a společenských změn.
Literární „jazyk“ paní Mornštajnové mě velmi baví. Líbí se mi, že píše jednoduše, bez různých kudrlin a zbytečných a zdlouhavých popisů, které mě u spousty jiných knih vadí.
Hotýlek mě nadchnul, pro mě je to asi překvapivě nejoblíbenější kniha autorky.

Didi15
13.01.2021 5 z 5

Paní Mornštajnová umí skvěle vtáhnout do děje, musela jsem to dočíst ještě ten večer, co jsem začala. To se nedalo nic dělat. Pěkně vystavený historický příběh s osudy lidí , kteří v té době žili. Z knihy jsem naprosto nadšená a zároveň smutná . Těším se na další setkání s touto autorkou .

munka
11.01.2021 5 z 5

Životný príbeh jedného muža od narodenia až po smrť . Príbeh popretkávaný konaním mnohých ďalších ľudí, a to v dobrom i zlom, na pozadí historických udalostí v Československu. Kniha má nadchla a teším sa na ďalšie stretnutie s knihami paní Mornštajnovej.

evelýny
09.01.2021 5 z 5

Přečteno fascinovaně na jedno nadechnutí.
Průřez krátkou historií naší vlasti, na které paní Mornštajnová vystavěla důmyslně spletitou mozaiku příběhů, začínající i končící v jednom malém hotýlku za městem.
A kolo osudu se točí díky vteřinovým rozhodnutím, pro která mnohdy nemáme vysvětlení, ale která mozaikám našeho života často propůjčují patinu hořkosti.
Život nám vytváří příležitosti. Odvaha a rozhodnost nám je pomáhá uchopovat. Osud je mění.

P S.: Na lidskou hloupost je však i osud krátký

Názvy kapitol, složené z veršů Jaroslava Seiferta, jsou jen dalším pohlazením po duši, poslední perličkou v mozaice, tečkou za tímto příběhem.

,,Krásná, jako kvítka na modranském džbánku,
je ta země, která vlastí je ti."

Čtěte, nikdy nevíte, co bude zítra...

,,Naposledy kolem tvého spánku
padne prudce její hořká hlína..."

Godgifu
07.01.2021 2 z 5

Přišlo mi, že kniha byla psána ve stylu "nějak to dopadne". Vypráví a vypráví, docela suše vypráví, no a pak přijde onen očekávaný konec. Marně jsem čekala napětí, spád, překvapivé rozuzlení... nuže ani pointa, tajemství, filozofický podtext (to už bych chtěla moc) se nekoná. To, kvůli čemu obvykle beru knihu do ruky, tam prostě není no. Škoda.
Nemá to sice šťávu, ale zas tak úplně špatné to nebylo.

ahinK
07.01.2021 3 z 5

Velké zklamání po předchozích přečtených titulech. Tato kniha mi opravdu vůbec nic nedala. Dočetla jsem ji docela s přemáháním...pořád jsem čekala alespoň nějaký výjimečný zvrat nebo konec. Nedočkala jsem se. Bohužel. Nicméně tento titul je z počátků spisovatelské činnosti autorky...beru to jako rozběh k lepším výkonům...

Ellinek
06.01.2021 5 z 5

Paní Mornštajnová je úžasná vypravěčka. Zatím jsem se dosud nesetkala s autorem, který by byl natolik obdařen talentem nádherně vyprávět příběhy. Autorka by mohla psát o čemkoliv a já bych každé slovo doslova hltala.

Nejinak tomu bylo i u Hotýlku, který, ačkoliv zobrazuje v podstatě život jedné rodiny v několika provázaných generací, jsem nedokázala odložit a musela jsem ji stáhnout prakticky naráz. Autorka umí skvěle vyobrazit danou dobu, na jakou se právě zaměřuje, do detailů ji i v těch nejmenších nuancích vykreslit, takže všechno prožíváte s postavami a děsí vás, jak pravdivé to vlastně všechno ve skutečnosti je.

Já si u Hotýlku nemůžu na nic stěžovat, paní Mornštajnová umí nádherně vyprávět a až vyjde Listopád, budu první, kdo ho zhltne.

denuliiina
05.01.2021 4 z 5

Další velice čtivá knihy paní Mornštajnové. Příběh několika generací rodiny na pozadí válečného i poválečného období. Knížka se mi líbila, ale Hana (kterou jsem četla před Hotýlkem) nasadila laťku velmi vysoko - proto 4 hvězdy.

Jordyz
04.01.2021 4 z 5

Krásná kniha. Tolik děje, že by vystačil i na celou ságu. Místy jsem se malinko ztrácela, než jsem si uvědomila o jaké době a osobě to vlastně čtu. Celkově - velká spokojenost.

MayaTom
03.01.2021 3 z 5

Ze všech knih od autorky mi přijde Hotýlek nejslabší. Kniha není špatná, ale celkově na kvalitě ubírá přílišné překombinování postav. Nemohu se ubránit srovnání s ostatními tituly autorky, a proto hodnotím třemi hvězdami.

07hop
02.01.2021 5 z 5

Díky této knize čtu i její ostatní ????

petronella1
01.01.2021 5 z 5

Příjemné čtení

Seraphine04
01.01.2021 3 z 5

Děj plyne, postavy umírají a objevují se nové. A potom je najednou konec. Má to spád, škoda, že v závěru chybí pointa nebo něco, díky čemu bych na knihu po pár dnech nezapomněla.

Kačík75
31.12.2020 4 z 5

Druhá nejlepší kniha od Mornštajnové. Četla se sama.

Pozde
31.12.2020 2 z 5

Hezky psané, ale chyběla tomu energie, vášeň a občas uvěřitelnost. Tam, kde bych čekala, že autorka ze slov vytvoří zajímavé obrazy, byly jen fádní popisy. Takové dvourozměrné, překvapivé asi jako vlastnoručně psaný nákupní seznam. Moje třetí Mornštajnová a rozhodně nejslabší.

Andynka
31.12.2020 4 z 5

Řekla bych, že je to klasická Mornštajnová.
Její knihy jsou si vždy velmi podobné.
Ve svých knihách vypráví vždy o rodině, která si prožívá určité období, které se u nás v Čechách opravdu stalo. A u téhle knihy tomu není jinak.
Dozvídáme se zde, jaké to bylo udržet si majetek a rodinu navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům.
Kniha je čtivá, rychle vám uteče.
Mě asi nejvíc baví to, jak autorka píše o období, které jsem nezažila a mohu díky tomu dozvědět více informací.
Baví, že vše bylo v té době opravdu reálné. Je to psané lehce, ale vždy na vás dopadne ta těžká situace, ve které se
postavy nacházejí.
Styl paní Mornštajnové mi prostě sedí a do jejich knih se vždy ráda pouštím.

deniha
31.12.2020 4 z 5

Hotýlek je moje třetí kniha od paní Mornštajnové a teprve díky této knize jsem zjistila co je tak poutavého na jejích knihách. Opravdovost! Paní Mornštajnová umí perfektně vylíčit a popsat charakter jednotlivých postav, které si velmi rychle oblíbíte nebo nenávidíte, kterým celou knížku fandíte, že dojdou do šťastného konce či naopak dostanou za vyučenou, a pak....pak udeří realita. A proto jsou její knihy skvělé, neb zachycují děj takový jaký je doopravdy, bez příkras či přehánění.