Hotýlek

Hotýlek
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532048/bmid_hotylek-65c9ddf76057f.png 4 5135 5135

Střídají se režimy, střídají se hosté, něco se ale nemění Hotel – vlastně spíš hodinový hotýlek – který pan Leopold Mánes založil v dobách první republiky, nabízel párům potěšení a rozkoš i za protektorátu a dál fungoval také poté, co ho znárodnili komunisté. V šedesátých letech přebírá vedení Václav, vnuk původního majitele, muž bez jasných názorů i charakteru, který obratně proplouvá komunistickým režimem a stále drží rodinný podnik pohromadě. To má však zničující vliv na vztahy v rodině i na životy lidí, kteří se ocitnou v jeho blízkosti.... celý text

Aranel15
19.11.2020 5 z 5

Myslím, že Hotýlek je mnohem lepší než Hana. Kniha ukazuje, že člověk musí bohužel dělat ústupky, které jsou často na úkor jiného, aby zachránil sám sebe a své nejbližší.

March
17.11.2020 4 z 5

Moje prvotina od autorky a jsem nadšená. Všechno mělo hlavu i patu, takové lehce vyprávěné, žádná křeč, nic co by nesedelo. Jak nám to autorka dávkovala, promichava osudy, tak tomu říkám skvěle namichany koktejl, koktejl lidských osudů, realně popsané životy, trápení, radosti, starosti, no jedním slovem WAU.

libuna60
15.11.2020 4 z 5

Četla jsem po Haně, takže jsem byla ovlivněná. Pěkně napsáno, pěkné čtení, ale měla jsem číst obráceně. Pak bych byla určitě spokojená.

weberda
15.11.2020 5 z 5

Krasna kniha.

Erummeldë
11.11.2020 5 z 5

Poutavé završení kouzelného čtyřlístku knih paní Mornštajnové. Na jednu stranu mi její knihy přijdou trochu na jedno brdo - příběh rodiny a osudy jejich nejbližších během změn režimů v minulém století. Na druhou stranu se i přes tuto časovou podobnost strašně liší, nejvíce určitě Hana. V knihách paní Mornštajnové oceňuji lidskost, uvěřitelnost, jak je vše krásně propletené, vše je dořešené, i když někdy chvíli trvá, něž si to čtenář spojí, a nakonec vše je vyprávěno strašně lehce, nikdy jsem se do čtení nemusela nutit. Jde vidět, že za jejími knihami jsou léta a léta příprav, ověřování a plánování dějových linek, škoda jen, že takových knih není více.

hanzmb
10.11.2020 5 z 5

Fantastické čtení, o tom není žádná diskuze. Tohle byl úplný ohňostroj nápadů. Ty osudové zvraty, které nechala své hrdiny prožívat v jediné knize, by jiným autorům stačily pomalu na celoživotní dílo. A tady je možná ten malý rozdíl proti ještě lepší Haně. V té už ty nápady tak nechrlí, ale naopak je propracovává k absolutní dokonalosti. Na to si tady nenechala prostor. Nebo by musel mít Hotýlek alespoň 1000 stránek. Škoda, že nemá.

VeruHoráková
10.11.2020 5 z 5

Za mě další z úžasných příběhů spisovatelky Mornštajnové! Líbilo se mi sledovat příběh tentokrát z pohledu muže. Příběh o jedné rozvětvené rodině a jednom hotýlku za městem.

Ivulik7
04.11.2020 4 z 5

Autorka patří k mým oblíbeným autorkám a v podstatě odstartovala můj větší zájem o českou tvorbu. Bohužel musím hodnotit o jednu hvězdu méně a to jen v porovnání s poutavostí příběhů, které jsme četla dříve. Tento příběh byl o chlup horší nebo pro mě méně zajímaví a některé postavy byly strašně nesympatické. Jde čistě o osobní pocit. Jinak téma bravurně zpracováno. Děj vás vtáhne a musíte prostě číst každou volnou chvíli, třeba oželíte i spánek.

Verjuu
04.11.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla za jeden den. Zajímavý poutavý příběh, autorka prostě ví jak na to. Bez pochyby patří mezi moje nejoblíbenější spisovatele :)

sara2965
04.11.2020 4 z 5

Velmi mile se četla. Od této autorky jsem četla knihu Hana, která se mi líbila mnohem více. Ale určitě doporučuji.

Dandy87
30.10.2020 5 z 5

Po přečtení takových knih se vždy divím, jak moc mě bolí osudy neexistujících lidí. Nejspíš to bude tím, že někde hluboko uvnitř sebe samé tuším, že přesně takové příběhy píše sám Život. Tak proč by se něco podobného opravdu nemohlo přihodit? Někteří lidé jsou jako bouře, přeženou se, zničí, co jim stojí v cestě, a nakonec se za sebou ani neohlédnou. Přála bych si, abychom se snažili vidět dál, za práh našich domovů. Třeba by si pak někteří lidé přece jenom rozmysleli tvrzení, že za komunismu se měli líp.

Kája95
29.10.2020 4 z 5

Čtivé,snadno čitelné. Ale kniha nic hlubokého nezanechá

misha.ela
26.10.2020 4 z 5

Povedená knížka, ale jiné tituly této autorky mě oslovily víc.

Arwen777
25.10.2020 5 z 5

Bravurní!
Obdivuji, jak lehce příběh plyne a jak jakoby mimochodem nám autorka předkládá tragické i šťastné momenty v životě lidí, kteří jsou blíže i vzdáleněji propojeni s osudem rodiny Mánesů a jejich hotýlku.
Tato kniha sice na první pohled není tak dramatická a nervydrásající jako Hana, ale to jí neubírá na kouzlu. Ač jsou zde popisovány každodenní starosti, někdy i dramatické momenty, lásky, touhy, radosti, zklamání, zášti a závisti několika generací, přesto kniha není zdlouhavá a děj je nabitý drobnými událostmi, i těmi většími, dejinnými, ale jakoby mimochodem zakomponovanými do osudů velké rodiny. Autorčino vykreslení postav, její pochopení dobrých i špatných stránek povah, zachycení vlivu velkých, ale i drobných událostí na osudy lidi, porozumění české povaze a české historii, spolu s krásnou češtinou, to vše dělá tuto knihu, stejně jako ostatní knihy p. Mornštajnové, tak jedinečnými.
Pro mě obrovský čtenářský zážitek. Doporučuji.

Vlaďkaa4
21.10.2020 5 z 5

Lehce plynouci příběh, který vás ale nenecha odpočinout. Všechny osudy se uzavřou a vysvětlí. Hlavní hrdina se mi v průběhu času trochu zprotivil. Není zde žádných vítězů, ale docela dost poražených.....

Miška.Miška
11.10.2020 4 z 5

Krásné čtení, příběh rychle ubíhal. Chystám se i na další knihy autorky.

VeNi
10.10.2020 4 z 5

Koloběh života obsahem i formou... Protože když tuhle knihu dočtete, laká vás to vrátit se a začít znovu.

JitkazPlzně
07.10.2020 2 z 5

Prvních pár stránek jsem si myslela, že je to úvod k něčemu, co se teprve rozjede, ale ono to bylo pořád jen takové vyprávění o jedné rodině. Takové babičkovské :) Ale četlo se to hezky, to jo..

vikaa
07.10.2020 3 z 5

Dobrá kniha, ale já osobně ji beru jako nejméně zajímavou od Mornštajnové.

Mnaui
07.10.2020 5 z 5

Neskutečné, jak autorka dokáže promíchal všechny osudy ...