Hotýlek

Hotýlek
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532048/bmid_hotylek-65c9ddf76057f.png 4 5135 5135

Střídají se režimy, střídají se hosté, něco se ale nemění Hotel – vlastně spíš hodinový hotýlek – který pan Leopold Mánes založil v dobách první republiky, nabízel párům potěšení a rozkoš i za protektorátu a dál fungoval také poté, co ho znárodnili komunisté. V šedesátých letech přebírá vedení Václav, vnuk původního majitele, muž bez jasných názorů i charakteru, který obratně proplouvá komunistickým režimem a stále drží rodinný podnik pohromadě. To má však zničující vliv na vztahy v rodině i na životy lidí, kteří se ocitnou v jeho blízkosti.... celý text

ivanaci
22.02.2020 3 z 5

Knihu mi půjčila kolegyně se slovy "nic moc". Říkala jsem si, zkusím, uvidím. Vždyť je to Alena Mornštajnová :-) Knihu jsem dočetla a musím přiznat, že žádný velký zážitek nezanechala, což o ostatních knihách autorky nemohu říci.

Mibaf
22.02.2020 5 z 5

Na knihu jsem si v naší knihovně musel vystát frontu, ale vyplatilo se.
Je to moje první kniha od autorky. Krásně se to čte, autorka plynule a nenásilně přechází mezi jednotlivými postavami a postupně tak čtenáři rozkrývá motivace jejich jednání. Ty pak, spolu s dějinnými zvraty v historii naší země, utvářejí celou mozaiku příběhu, který se, s přibývajícími stránkami vine, jako ona bájná zlatá nitka.
Úžasné.

kiki11
22.02.2020 4 z 5

Hotýlek je (zatím) mou poslední knihou ze seznamu od Aleny Mornštajnové. Hana, Slepá mapa a Tiché roky nasadily hodně vysokou laťku, která se jen velice těžko překonává, takže v porovnání s nimi se mi Hotýlek líbil o chlup méně. Přesto jsem si ale životní příběhy několika generací užila a autorka opět ukázala, jak skvěle dokáže psát, jak úžasně dokáže vykreslit charaktery postav a vtáhnout čtenáře do děje. Takže už teď se nemůžu dočkat její další tvorby.

Schary
21.02.2020 5 z 5

Za mě stejně vysoká úroveň jakou měla Hana, kniha se skvěle četla a vtáhla do děje. Zase nás provází jinou částí naší moderní české historie z pohledu obyčejných lidí...i když některých i dost neobyčejných ....

zandu
20.02.2020 5 z 5

Další skvělá kniha. Mornštajnová je výborná vypravěčka.

Bedur
16.02.2020 5 z 5

Další skvělá kniha od autorky. Ale musím souhlasit s častým názorem, že konec byl opravdu moc rychlý a Hana nasadila laťku neskutečně vysoko (četl jsem jako první). I tak přečteno jedním dechem a určitě doporučuji.

LenkaGonn
14.02.2020 4 z 5

Kdo četl jako první Hanu nasadí na Alenu Mornštajnovou vysokou laťku. Mě se tato kniha líbila, dala bych jí š hvězdičky, ale obdivuji jak krásně srozumitelně dokáže autorka popsat určitou dobu. Zde je socialistické Československo. Umí skvěle popisovat charaktery a celkově příběh je krásně propracovaný a ještě se něco dozvíme o naší zemi. Já bych její knihy rozhodně dala do povinné četby.

Ver1982
14.02.2020 5 z 5

Všechny knihy od této autorky jsou velmi čtivé a všechny musím hodnotit 5*. Krásné ač mnohdy smutné příběhy.

Dorry
13.02.2020 5 z 5

Hezky čtivé, odpočinkové, vtipné!

sarash
12.02.2020

Moje prvni kniha od teto spisovatelky a urcite ne posledni.Moc krasne se cetla a nejvice se mi libilo,ze je napsana tak jaky zivot opravdu je.

Hakl54
11.02.2020 5 z 5

Bezvadné čtení. Krásně napsaný a propracovaný příběh. Život nám někdy zcela změní na pohled maličkosti, o kterých nemáme tušení.

Niu
09.02.2020 3 z 5

Hotýlek byl druhá kniha, kterou jsem od této autorky četla. První byla Hana. V Haně byl alespoň příslib dobrých časů, ale tato knížka byla snad ještě smutnější. Během četby jsem si vytvořila pouto s celou rodinou-nerodinou, což jsem ocenila až v závěru knihy. Ale osudy zde byly tak strašně prošpikované negativismem, že jsem se ke čtení nutila (povinně každý den pět kapitol). Tento pocit z knížek nemám ráda. Možná je to i tím tématem, které je na pozadí příběhu (totéž nevyhledávám ani u českých filmů). Trochu mi dělá problém, jak autorka rychle mění postavy, o kterých se zmíní jen tak mimochodem (přitom tím popíše celý život dotyčného, který končí, jak jinak, tragickou smrtí). Za mne jsem rozpačitá.

katka.oo
08.02.2020 5 z 5

Krásná kniha, velice dobře se četla, děj tak rychle a mile plyne, vřele doporučuji. Paní Mornštajnová se opravdu právem zařadila mezi mé nejoblíbenější paní spisovatelky.

FishTailTea6
07.02.2020 4 z 5

Spojení „… Václav i rozšlápnutý slimák - byli na místě mrtví…“ mě dostalo a od té doby už mě kniha (nebo autorka?) měla v hrsti. A jelikož se toto stane hned na první straně, tak jsem si knihu vlastně užívala od začátku až do konce.
Když teď nad knihou zpětně přemýšlím a zkoumám co se mi na ní (resp. na knihách Aleny Mornštajnové) líbí, tak je to asi určitá hravost autorky. Ať už jsou to v této knize například názvy kapitol, které se v závěru (obsahu) spojí v báseň, nebo to, jak si dokáže pohrát s osudy všech lidí.
Je neuvěřitelné (ale v zásadě uvěřitelné) jak bylo naloženo s osudy všemožných postav v této knize, ať už je to Václav nebo Oldřich nebo Marcelka nebo Lucie… Jak se dostanou do vleku dějinných událostí, aniž by tušili nebo s tím mohli v zásadě něco udělat a zároveň jak mohou jejich rozhodnutí naopak ovlivnit osudy jiných. V tomto má autorka myslím prim.
Žádná z postav není černobílá. Každá má své světlé i stinné stránky, každý má nějaké to tajemství, nebo něco o čem raději pomlčí. A to často bývá ta největší chyba.
Jen s Jindrou tedy soucítím a pevně věřím, že jeden dopis leží zapadlý někde za skříňkou, kam nedopatřením musel určitě spadnout.

goofinkaa
07.02.2020 4 z 5

Jej knihy sú asi najlepšie :) zase dej prešpikovaný zápletkami, udalosťami všeho druhu, len posledné kapitoly mi prišli až moc rýchle, chápem bolo treba dokončiť dej, všetko uzavrieť ale bolo to na mňa v porovnaní s celou knihou menej citlivé. Inak zase super :)

Fanda74
04.02.2020 5 z 5

Knihy paní Mornštajnové mám fakt rád. Zase jsem nebyl zklamán, je tam všechno. Historie, napětí a překvapení a velmi obdivuju jak autorka umí "vyvolat" dojem, že čtenář sleduje osudy všech účastníků příběhu (nejen hlavních postav). O všech zmíněných postavách víte, nic nezůstává otevřené a nedovyprávěné. Po Slepé mapě a Haně zase výborné čtení

crazyslunicko
03.02.2020 5 z 5

Tak v první řadě jsem překvapená, že knihu napsala česká spisovatelka a hlavně je fakt dobrá. Příběh vypráví o životě a osudech obyvatelů malého hodinového hotýlku pana Leopolda. Nejvíce se dozvídáme o životě Václava, kterého vychovávala jeden čas maminka sama a měla několik "strýčků", kteří se u ní prostřídali. Pak se maminka několikrát usadila až nakonec snad našla své štěstí v několikačlenné domácnosti. Když je Václav dospělý chce se usadit a oženit se svou láskou, ale osud všechno tak nějak zamíchá a vše je nakonec jinak. Dozvídáme se spoustu a spoustu nových informací o všech přítomných osobách a bohužel karma je "svině". Vše špatné se proti nám obrátí, až když to nejméně čekáme. Nejhorší osud asi potkal Oldřicha. Toho mi bylo moc moc líto.

Hedžoková
02.02.2020 5 z 5

Příběh, který vám v hlavě zůstane, až jsem po dočtení nemohla spát. Silná knížka, zvláštní pocit po ní. Takové smutno, skoro jako u Hany.

Dannyska
31.01.2020 4 z 5

Další hezká kniha, kterou jsem si od spisovatelky přečetla.. Opět doporučuji, velmi dobře se kniha čte a zatáhne do příběhu :-)

atramVe3
30.01.2020 5 z 5

Hezká kniha, pohodové čtení,ale Hana a Slepá mapa vedou????,teď jdu na Tiché roky.