Hotýlek

Hotýlek
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532048/bmid_hotylek-65c9ddf76057f.png 4 5135 5135

Střídají se režimy, střídají se hosté, něco se ale nemění Hotel – vlastně spíš hodinový hotýlek – který pan Leopold Mánes založil v dobách první republiky, nabízel párům potěšení a rozkoš i za protektorátu a dál fungoval také poté, co ho znárodnili komunisté. V šedesátých letech přebírá vedení Václav, vnuk původního majitele, muž bez jasných názorů i charakteru, který obratně proplouvá komunistickým režimem a stále drží rodinný podnik pohromadě. To má však zničující vliv na vztahy v rodině i na životy lidí, kteří se ocitnou v jeho blízkosti.... celý text

ivzu77
28.03.2019 5 z 5

Opět i u další knihy této autorky jsem se do příběhu začetla a děj plynule ubíhal a příběh života se vyvíjel... moc se mi to líbilo.

Dudek
27.03.2019 4 z 5

Alena Mornštajnová dokáže psát knihy, ve kterých sleduje rozsáhlé příběhy celých rodin se všemi jejich radostmi a strastmi. Podobně jako v Haně i tady hraje prim zejména ta tragická dějová linie. Zatraceně silné jsou zejména části, při kterých se hlavní postava střetává se státním aparátem. Autorce se podařilo výborným způsobem na čtenáře přenést všechny ty pocity z naprosté bezmocnosti, ze které pak těží i na dalších stránkách. Hodně otevřené, zábavné, ale přitom rozhodně ne milé. Hotýlek tak není žádným pohlazením na duši, přesto je však knihou, která je výborným svědectvím určité naší dějové kapitoly a knihou, která má šanci zaujmout široké spektrum čtenářské obce. Dovedu si děj představit v silné seriálové formě.

Vašek56
26.03.2019 5 z 5

Prostě paní Alenka. Přečteno opět za 3 dny, pohodová kniha, opět kronika jednoho rodu, rodu Mánesů. Perfektní, klidná, aspoň pro mě, ráda čtu válečné, těžké a toto je příjemná oddychovka. Těším se na další knihu, která by už letos měla být vydána. Takže za mě, opět TOP!!!

MMacicekk
26.03.2019 3 z 5

AUDIOKNIHA: Moje první setkání s touto autorkou. Kniha vypráví spletitý příběh rodiny Mánesovy, ale děj se výhradně točí okolo Václava Mánese. Václavovy životní peripetie budou opravdu bohaté, plné zvratů, jakož i ostatních postav, které se v ději buď jen mihnou či nás budou provázet po celou dobu. Posluchač prožije s postavami spoustu tragických osudů, nešťastných náhod či životních kotrmelců. První výhradu mám k velkému množství postav a k jejich propleteným příbuzenským vztahům, které jsem si nebyla schopna zapamatovat. Autorka moc hezky vykreslila historické okolnosti té doby, ve které se děj zrovna odehrával, a to bez příkras a bez přehnané negace. Snažila se posluchači přiblížit naši historii a poukázat i na některá méně známá historická fakta. Po jazykové a formální stránce nemám co vytknout. Kniha se poslouchala nádherně, krásná čeština lahodila mému sluchu. Děj plyne velmi poklidně, bez častého výskytu přímé řeči, což byl pro mě nejspíš kámen úrazu. Zpočátku mě příběh zaujal a bavil, v jedné chvíli dokonce i vyděsil, neboť výjev Vašíkova snu, v němž hrál hlavní roli mrtvý otčím, byl až hororový. Poté mě však styl vyprávění spíše uspával. Zvraty sice v knize byly a nebylo jich málo, ale asi jsem očekávala dynamičtější vyprávění. Konec s lehkou detektivní linkou děj pozvedl a dá se říct i zachránil.

Hakri
24.03.2019 5 z 5

Knižku jsem koupila už před časem, pořád jsem ji odkládala a dávala přednost jiným, ale už se na ní dostalo a bylo to moc milé čtení, tak nějak lehce plynulo a moc se mi líbilo.

Alienn
24.03.2019 5 z 5

Krásné vyprávění, snadno uvěřitelný příběh rodiny, který tak přirozeně plynul a mě úplně pohltil. Velmi doporučuji.

martas79
23.03.2019 3 z 5

Jak může jeden slimák změnit běh života? Velmi!
Hotýlek je dobře napsaná a čtivá kniha, která ve vás nenechá totální emocionální kráter, ale skvěle se čte!

ADE138
22.03.2019 5 z 5

Paní Mornštajnová jste skvělá vypravěčka. I když jsou životy členů Mánesovic rodiny méně vypjaté než třeba v Haně, tak knížka je dobře napsaná, čtivá a můžu doporučit. A těším se na Tiché roky!

p.pavlina
22.03.2019 3 z 5

Kniha byla na jednu stranu zajímavá, ale na druhou stranu mě to tak štvalo. A je to asi dobře. Znamená to, že jsem se dostala do děje, ale nebyla jsem schopna někomu fandit, protože se každý choval tak moc lidsky až mě to štvalo. Vím, že je divné to takto napsat, ale bylo to opravdu tak moc ze života, že jsem prostě nepřešla do světa té knihy, ale jen jsem se posunula do jakési paralely tohoto světa a to mi moc nedělo. Nebyla to pro mě ta pravá oddechovka.

ivis77
22.03.2019 5 z 5

Poklidné příjemné čtení vyžadující soustředění, kdo je vlastně kdo. Na mě bylo postav moc, všechny nějak propletené.
Sága ze života, uvěřitelná a vlastně dost smutná.

lubospanda
21.03.2019 4 z 5

Skvěle napsané, poutavé, promyšlené, zajímavé. Jen mě zaráží, že v knize nebyly krom soucitu žádné pozitivní emoce. Paní autorka tíhne k zobrazování smutku, zrady, nenaplněné lásky a nenávisti. Neříkám, že je to špatně, pouze mě to odrazuje o toho, abych se vrhal na další její knihy.

mariva
21.03.2019 5 z 5

Od autorky jsem zatím četla jen Hanu a ta se mi moc líbila. U této knihy jsem váhala, podle anotace jsem odhadovala, že mě asi tolik bavit nebude, ale byla jsem víc než příjemně překvapená. Děj ubíhal v rychlém tempu a na osudech postav se promítaly i osudy naší země v dobách minulých, takže celek byl úžasně čtivý, bez zbytečných popisů. Trochu mě mrzelo, že konec byl prozrazený hned v úvodu knihy. Raději bych ho předem neznala a počkala si až na závěr.

kkackah
20.03.2019 4 z 5

Hotýlek se četl velmi jednoduše a rychle, člověk si to ani neuvědomil a už měl téměř dočteno. Sledujeme zde životní peripetie několika generací jedné početné rodiny a ačkoliv je popis jednotlivých postav poměrně podrobný, nijak nezasahuje do celkového dojmu z knihy. Ta plyne velmi svižně, jen občas si musí čtenář uvědomit "kdo je kdo". :) Z Hotýlku jsem měla podobný pocit jako ze Slepé mapy a jelikož se mi některé situace zdály malinko povědomé, dávám 4*.

skableska
20.03.2019 3 z 5

Kniha průměr, avšak celkově z ní mám dobrý pocit. Na jednu stranu se mi moc líbilo, že se děj táhnul celou generací a byla zde hodně vidět i historie, postoje, chování v této době... na druhou stranu, během celé generace se stalo tolik různých věcí, že než jsem se rozkoukala a zvykla si na něco, hned to bylo zase úplně jinak. Ale to je vlastně život... :) Samotný hotýlek je ale moc sympatický.

Dandulka
19.03.2019 5 z 5

Další skvělá knížka. Moc doporučuji.

iveta3689
19.03.2019 5 z 5

(SPOILER) Příběh se odvíjí v malém hotýlku na kraji nejmenovaného města v průběhu 20. století. Sledujeme život jedné rodiny, přátel a kolegů od 2. světové války až po sametovou revoluci a lehce za ní.

Na začátku knihy je majitelem hotýlku Leopold Mánes, který svou práci miluje natolik, že přimhouří oči i nad hosty, kteří z jeho podniku udělají hodinový hotel. Pochopí, že takto může prosperovat víc a začne vše podporovat a využívat pro svůj prospěch.

Sledujeme život jeho dětí a vnoučat, hlavní děj se točí kolem jeho vnuka Václava Mánesa, jehož osud sledujeme až do sametové revoluce. Leopold po válce a politických změnách v republice neudrží vlastnictví hotelu, ale díky svým zákazníkům mu zůstane pozice provozního. Postupně v hotýlku zaměstná další členy rodiny, později předá správu svému vnukovi Václavovi.

Václavův život je velmi pestrý, i když o to sám nestojí. Je přitažlivý pro ženy, což mu způsobí řadu problémů. Sám se snaží jen být se svou životní láskou, což mu nepřeje ani osud ani někteří lidé kolem. Chce proplout životem bez velkých starostí, dělá vše pro rodinu a hotýlek i za cenu vlastního sebezapření.

Objevujeme životní peripetie ostatních členů rodiny. Nevlastní bratr Václava Oldřich se díky své volnomyšlenkářské povaze dostane do potíží, posléze i do vězení. Bohužel ne jednou, i když ne vlastní vinou (je donucen se přiznat ke zločinu) a to ho poznamená až do tragického konce života. Sledujeme Marcelku, servírku volných mravů, která si v hotýlku přivydělává jako prostitutka, otěhotní a několik mužů přesvědčí, aby platili na jejího syna. A to se jí také stane osudným. Václavova nevlastní sestra Jindra je do něj celý život zamilovaná, trápí se, usiluje o něj, snaží se zapomenout, získá ho, neustále se bojí o společný život. Takto se dá pokračovat o každém členu rodiny.

Jednotlivé postavy se v knize objevují postupně, autorka je zapojuje s citem. Čtenář má neustále přehled, kdo je kdo a jak do děje patří. Na pozadí se odvíjí historické změny v Československu, které ovlivní jednotlivé životy členů rodiny. Únorový převrat sebere hotýlek z rukou Leopolda, politická situace po okupaci vojsky v roce 1968 donutí řadu lidí k ústupkům a dožene Václava až ke vstupu do komunistické strany. Po sametové revoluci společenské změny zase umožní návrat hotýlku do rodinných rukou a jeho následný rozvoj. Autorka ale dějiny nekomentuje, jsou zde zobrazeny pro dokreslení situace a upřesnění času. Vše nechá na čtenáři.

Celkově je kniha napsaná velmi lehce, čtivě. Nenápadně vtáhne čtenáře do děje tak, že prožívá jednotlivé příběhy velmi emotivně, aniž by si toho vůbec všiml.

JIKO74
16.03.2019 5 z 5

Svižné, jako kaleidoskop - rychlé střídání obrázků jako rychlé střídání životních událostí v osudu jedné rodiny, bez sáhodlouhých rozborů a popisů, jednoduše a přitom moudře a ne povrchně. A to mě bavilo. Víc než autorčina Hana.

sowatson
16.03.2019 3 z 5

Václav není žádným hrdinou, jeho cílem je vlastní klid. Proto se román nejmenuje po něm, ale po hotýlku, kde klid nehrozí. Budova do sebe vtahuje příběhy lidí, za každým oknem se skrývá jedna osobní historie. Vyprávění se pozvolna šine kupředu s častými odbočkami za vzpomínkami, až to připomíná povídkový román. Tragické postavy Oldřicha a Renaty odmítají přijmout zodpovědnost – za jejich neštěstí může podle nich někdo jiný, jmenovitě Václav, který ale vždy řešil jen spokojenost svou a své nejbližší rodiny. Působí sobecky, ale je nejšťastnější. Dělá, co miluje, žije, jak si přál, a většinou se ničím netrápí, ani před smrtí. Osud Oldřicha nastoluje ještě jinou otázku: Je možné být svobodný v nesvobodném prostředí? A jak toho dosáhnout? Je klíčem právě Václavův přístup?

lapagerie
15.03.2019 5 z 5

Hotýlek se četl skvěle. Zaujal mě už "konec na začátku" a těšila jsem se, jak to skutečně všechno ke konci vedlo. Je to vlastně příběh o životě, jaký prožívá spousta z nás, i když v jiné době. Proto nesoudím postavy, jejich činy ani motivace. Každý žije, jak umí.

Terkishead
15.03.2019 3 z 5

Po naprosto dechberoucí Haně jsem byla plna očekávání, které se ale nenaplnilo. Tato plytká rodinná sága mě sice neunudila k smrti, ale také nenadchla. Je plná jednobarevných postav, které se nevyvíjejí - jen dějem a životem plynou. Nejlépe bych asi knihu přirovnala ke kuchyňské židli - dobře řemeslně zvládnuté, která nikoho neurazí a je pohodlná, ale brzy zapomenete, že jste na ní seděli.