Hotýlek

Hotýlek
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532048/bmid_hotylek-65c9ddf76057f.png 4 5135 5135

Střídají se režimy, střídají se hosté, něco se ale nemění Hotel – vlastně spíš hodinový hotýlek – který pan Leopold Mánes založil v dobách první republiky, nabízel párům potěšení a rozkoš i za protektorátu a dál fungoval také poté, co ho znárodnili komunisté. V šedesátých letech přebírá vedení Václav, vnuk původního majitele, muž bez jasných názorů i charakteru, který obratně proplouvá komunistickým režimem a stále drží rodinný podnik pohromadě. To má však zničující vliv na vztahy v rodině i na životy lidí, kteří se ocitnou v jeho blízkosti.... celý text

ondras666
22.02.2019 4 z 5

Kniha o spletitých osudech jedné rodiny v době válečné a poválečné. Dle mého trochu víc postav, ale vzájemně se doplňující. Některé trochu nudné a otravné. Čtivé ano, ale spíš na proložení mezi jinou četbou.

gabriela7145
22.02.2019 5 z 5

Krásně napsané, příjemný román.
Taková hodně kvalitní oddychovka.
Vřele doporučuji:)

Lindaly6
21.02.2019 5 z 5

Krásně čtivá kniha, taková oddychovka. Od této autorky je to moje první, ale určitě né poslední :-).

kazu
21.02.2019 5 z 5

Kniha se moc dobře čte. Tento styl psaní mě velmi baví. Hlavní hrdina Václav byl pro mě opravdu trouba a vytáčel mě ze všech postav nejvíce:-))

kristeen
20.02.2019 5 z 5

Celkově velmi příjemné a poutavé čtení. Kniha není tak naléhavá a srdceryvná jako pozdější opěvovaná Hana, ale zato o to více nabitá překvapivými zvraty a momenty. Nejsou zde hluchá místa, příběhy celé rozvětvené rodiny působí věrohodně a nepostrádají lehkost.

Malinali
20.02.2019 3 z 5

Oddychovka. Čtivé a pěkně napsané. Není to úplně můj styl, ke knize jsem se dostala kvůli čtenářské výzvě. Ale jako čtení na víkend paráda ;)

astroweb
19.02.2019 5 z 5

Myslel jsem si, že autorčinu knihu Slepá mapa další její román nepřekoná, jsem rád, že jsem se mýlil. Opět skvělé čtení, nahuštěná rodinná kronika.

misssicccka
14.02.2019 4 z 5

Myslím, že můžeme být pyšní, máme autorku, na jejíž tvorbu se budeme stále těšit. Pevně v to věřím a doufám.

Makaja
13.02.2019 4 z 5

Bohužel jsem četla brzo po Haně a tak jsem si nechávala komentář, až se to uleží. A uleželo. S odstupem hodnotím jako povedenou knihu, která se čte dobře, má přesně namíchaný humor s poněkud temnou stránkou doby (všech dob) a přesto, nebo právě proto, nutí člověka k zamyšlení. Hana je jednoznačně top, ale Hotýlek také není špatné čtení. Ba naopak.

Makii
12.02.2019 5 z 5

"...nikdy nikomu záměrně neublížil a všechno, co kdy udělal, dělal kvůli rodině..." Skvělý příběh s hlavním hrdinou s pružnou páteří. Ale přesto, nesoudíte, někdy spíše sympatizujete, jindy nikoli. A přemýšlíte, co byste udělali vy. Tragikomické, avšak nefér smutně končící vyprávění jedné rozvětvené rodiny a ostatních, které musím jen a jen doporučit. Líbilo se mi velmi.

Simbli
12.02.2019 5 z 5

Spousta lidí tvrdí, že s Hanou je Hotýlek nesrovnatelný. Nicméně mně se kniha velmi líbila, byla psána krásným milým jazykem a s nadhledem s nenápadným humorným podtónem. Rozhodně doporučuji a přestože Hana je od autorky asi nejlepším počinem, Hotýlek je těsně za ní (narozdíl od Slepé mapy, která mě téměř nezaujala).

milary
11.02.2019 5 z 5

Na knihách paní Mornštajnové mě fascinuje ledacos. Hotýlek, mnou čtený jako třetí v pořadí, sliboval od počátku ságu, která má - vzdor spletitosti vztahů - jasnou a uvěřitelnou dějovou linku, v níž se neztrácíte. A tudíž si můžete vychutnávat excelentní vyprávění, aniž byste se museli vracet v textu a bádat po souvislostech. A znovu je v tom vyprávění všechno tak jednoduše napsáno, jako by o nic nešlo. Jako kdyby se to letité téma zločinu a trestu, příčiny a následku, selhání a nevratnosti v příběhu objevilo jen mimoděk, ovanulo člověka chladem a mělo zmizet. Vždyť nakonec co se dalo dělat, že?
Jenže nezmizí. A na to, nač jiní autoři potřebují mnohem víc stránek, slov a emocí stačí v Hotýlku otočit list. A víte, že je amen. Že pro totalitní krutost a praktiky je slabošství, zbabělost a alibismus živná půda. A i když se režimy časem obmění a minulost je zdánlivě uzavřena, prázdno po nevratném umožňuje už jen přežívání. Šťastné konce se zkrátka nekonají...

Nestorkea
11.02.2019 4 z 5

Příjemná, vtipná, oddechová.

Gugu
11.02.2019 5 z 5

Četla jsem všechny tři knihy paní Mornštajnové a za mě je to paní spisovatelka. Velmi mi sedí její styl vyprávění, jak vystaví děj, osudy lidí, jak vám všechno do sebe postupně zapadne a vytvoří krásný obraz. Já teda četla v pořadí Hana, Slepá mapa a Hotýlek a možná bych čistě pro sebe poslední dvě knihy prohodila. Všechny knihy jsem četla na jeden zátah a i když jsem na chvíli odložila, hned jsem za chvíli po nich sahala, nedá vám to, musíte vědět, jak to všechno dopadlo. Jsou to knížky, které v knihovně chci mít. Těším se na další.

GaleW
10.02.2019 5 z 5

Četla jsem všechny 3 knihy pro dospělé, Hana byla první a byla to bomba, asi ji už nic nepřekoná, ale o to mileji mě překvapil Hotýlek, krásně se četlo, zajímavé, osudy všech postav i děj, vše do sebe krásně zapadalo, paní Mornštajnová opravdu umí. Snad se brzy dočkáme další povedené knířky.

evask
08.02.2019 4 z 5

Hana se povedla víc. Řekla bych, že čím víc se Hotýlek blížil ke konci, tím zajímavější byl děj. Doufám, že tak jako Václav nestihl otevřít došlý dopis, tak i Jindra ho někam odložila, založila, zapomněla na něj, ztratil se. Protože tohle by si Jindra nezasloužila.

Sarah01
08.02.2019 5 z 5

Pěkné vyprávění o tom, jak jsme si tady žili před rokem 89. Spousta z nás se v něčem najde nebo si připomene osudy ze svého okolí, ať už to bylo třeba znárodnění rodinného majetku, nucený vstup do JZD nebo do strany kvůli tomu, aby mohly děti studovat, a nebo i způsob vyšetřování tehdejší VB. Knížka se čte tak nějak sama.

Lucie2
07.02.2019 4 z 5

První kniha, kterou jsem od autorky četla a musim rict, že se mi moc líbila. Ze života, prostě opravdová! O to víc se těším na Hanu a Slepou mapu.

Malachime
07.02.2019 3 z 5

Krásně napsaná kniha, ovšem v této své prvotině Alena Mornštajnová teprve hledala styl, jakým by napsala úžasné dílo Hana. Vyprávění mi přišlo poněkud překotné, ztrácela jsem se v postavách. Nemohu říci, že se mnou dočtení knihy něco udělalo, že bych se nějak zamyslela nad koncem. Téma knihy bylo takové nijaké, ale čeština krásná.

Kate72
06.02.2019 4 z 5

Podobný styl vyprávění jako u Slepé mapy. Nudné to nebylo, už se těším na Hanu.