Hotýlek

Hotýlek
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532048/bmid_hotylek-65c9ddf76057f.png 4 5135 5135

Střídají se režimy, střídají se hosté, něco se ale nemění Hotel – vlastně spíš hodinový hotýlek – který pan Leopold Mánes založil v dobách první republiky, nabízel párům potěšení a rozkoš i za protektorátu a dál fungoval také poté, co ho znárodnili komunisté. V šedesátých letech přebírá vedení Václav, vnuk původního majitele, muž bez jasných názorů i charakteru, který obratně proplouvá komunistickým režimem a stále drží rodinný podnik pohromadě. To má však zničující vliv na vztahy v rodině i na životy lidí, kteří se ocitnou v jeho blízkosti.... celý text

Inka063
11.02.2018 4 z 5

Podobný scénář jako u Slepé mapy a Hany - seznámíme se s několika generacemi rodu Mánesů počínaje zakladatelem rodu hoteliérem Leopoldem. Na ně se nabalují další příbuzní a nepříbuzní, příběh se proplétá, vrství a kombinuje. Je dobře zkonstruovaný a jako vždy velmi dobře čtivý. Připomene zvlášť dobu totality, bezpáteřnosti, bázlivosti a vypočítavosti, kterou mnozí balili do nutnosti zachovat se tak ve jménu rodiny a dětí. Jen se utvrdíme, že se toho od pádu totality až tolik v chování lidí nezměnilo - bezpáteřní a vypočítaví si znovu najdou svoje místo, jen jinak bydlí a něco jiného pijou. A co zůstává naprosto stejné, je msta a žárlivost.

marara
09.02.2018 4 z 5

Knihu jsem objevila díly čtenářské výzvě a jsem nadšená. Autorka má velmi živý, vtipný styl psaní, který mě baví. Zkusím i další knihu autorky.

birgitte
08.02.2018 5 z 5

Velmi dobrá kniha, skvěle a čtivě napsaná, čtenářský zážitek :-))

eva2114
02.02.2018 3 z 5

Citalo sa to dobre a lahko, ale na rozdiel od knih Hana a Slepa mapa mi v tejto nieco chybalo. To "nieco", co mi nedovoli pustit knihu z ruky a citat a citat az kym nedocitam celu.

Calibra
01.02.2018 2 z 5

Po přečtených komentářích sem teda čekala úplnou pecku! Pro mě to bylo bohužel jen vypravování a moc mě to nebavilo. Když jsem se konečně začetla a vyprávělo se o jedné z postav, tak šup, byla tam jiná postava musela jsem se začítat znovu a tak stále dokola. Nutno podotknout, že jsem ovlivněna tím, že tohle není můj styl, ja ráda thrillery a detektivky.

Adriana.82
31.01.2018 2 z 5

takové poklidné vyprávění ..... o ničem ..... kniha mi nic nedala :( a přitom kniha HANA byla tak úžasná ....

Kamienkova33
31.01.2018 3 z 5

Začala som Hanou a mala som to urobiť asi opačne :-) Aj v tomto prípade ide o rodinnú ságu - príbeh jednej rodiny naprieč spoločenskými a politickými zmenami. Niečo mi tam však chýbalo, preto iba 3*. (V istých momentoch mi to veľmi pripomínalo To prší moře od R. Třestíkovej)

simona5r
30.01.2018 5 z 5

Poslední kniha od paní Mornštajnové, která mi ještě chyběla přečíst. Nechci se opakovat, ale její knížky mě prostě baví. Spletité osudy lidí zasazené do doby blízko minulé mě k sobě přitáhly a pustily až na konci.

MaKolar
29.01.2018 5 z 5

Moje poslední kniha od autorky, která byla opravdu brilantní. Příběh jedné rodiny, který je na pozadí ovlivněn vývojem dějin našeho státu. Řeší otázku viny, trestu a svědomí.

Danca196
29.01.2018 5 z 5

Autorka opět nezklamala. Její styl psaní je natolik odlišný od současné literatury, neagresivní, bez zbytečných vulgarit a přitom je čtivý, děj pěkně plyne a čtenář po chvíli zjistí, že je už bohužel na konci. Opět smekám a knihu rozhodně doporučuji.

novecento
29.01.2018 5 z 5

Hotýlek je místo pro život, tajnou lásku i realizace svých snů. Je to ale i místo pro vraždu. Čas plyne a ze zájezdního hostince se stane hodinový hotýlek, vhodně umístěný kousek za městem. Rozvětvená rodina pana Leopolda bloudí v labyrintu mezilidských vztahů.
Velice zajímavé čtení, které mi připomnělo, že v každé době se člověk střetává s překážkami, které nelze jednoduše překonat, aniž by se nějak ,,neumazal,, Knihy spisovatelky Aleny Mornštajnové: Slepá mapa, Hotýlek a Hana by neměly chybět v žádné pořádné knihovně českého čtenáře. Rozhodně všechny uvedené knihy doporučuji. Mornštajnová si nasadila kvalitou svých knih vysokou laťku na hranici evropského rekordu. Bude zajímavé sledovat, kam se posune další napsanou knihou, držme jí proto palce.

Dajda
28.01.2018 5 z 5

Děkuji Vám, paní Mornštajnová, že jste mi opět dala chuť číst :-) Nádherný román, sága jedné české rodiny v nepřívětivých dobách 20. století..

popeluška
27.01.2018 5 z 5

Kniha se četla naprosto úžasně :-) autorka píše velmi čtivě,měla jsem problém knihu odložit.Za mě nádherně napsaná kniha na kterou budu ještě dlouho vzpomínat :-)

IvusP
26.01.2018 4 z 5

Po přečtení Hany jsem měla z dalších počinů autorky trochu obavy, že se Haně prostě nevyrovnají - zcela zbytečné! Hotýlek je skvěle napsané, oddychové čtení ze života. A ikdyž popisuje dlouhé časové období rodinného klanu, děj je výborně promyšlený a napsaný tak, že se v něm celou dobu perfektně a bez problému orientujete. A ač zde jsou pasáže smutnější, vyrovnají je pasáže veselé a úsměvné. Konec konců tak, jako ve všech našich životech. Před paní Mornštajnovou klobouk dolů, za mně ohromný a výjimečný talent české literatury.

NADEI
26.01.2018 5 z 5

Krásně napsaná knížka o životech obyčejných lidí v obyčejně-neobyčejném hotýlku. Paní Alena má vypravěčský dar, který nenechá knížku odložit.

petraso
24.01.2018 4 z 5

Kniha se četla lehce a tak nějak přirozeně plynula, ale pořád jsem čekala nějaký větší příběh, nějakou větší událost. Přišlo mi to všechno takové nakousnuté a nedotažené. Ale za čtivost a za to, že je autorka skvělá vypravěčka dávám 4 hvězdy.

Mandla
18.01.2018 3 z 5

Hodne oddechovka. Jednoduchy pribeh a nic vic. Trochu zklamani

Nefilim
17.01.2018 5 z 5

Alena Mornštajnová stejně jako v Haně pospala pořádný kus české historie. Při vyprávěný přeskakuje v čase i mezi postavami a díky propracované formě a srozumitelnému jazyku to všechno skvěle funguje. Nikdo neumí tak krásně psát o nehezkých věcech jako ona.

knihomolkadorfa
14.01.2018 5 z 5

Po Haně, která mě nadchla, jsem byla zvědavá na další knížku paní spisovatelky. Musím říct, že opět nezklamala. I přes velký počet osob a dlouhé časové období, jsem nenarazila na žádné hluché místo. Děj plynul pomalu a jistě a knížka mě moc bavila.

PetraBery
13.01.2018 4 z 5

Hotýlek jsem četla od autorky jako poslední. Možná i to je důvod, proč se mi zdála o něco slabší než druhé dvě předchozí. I tak se mi kniha moc líbila, autorka má opravdu talent a já budu vyhlížet její další tvorbu. Skvěle vykreslený příběh rodiny Václava Mánesa sahající až k jeho dědečkovi Leopoldovi a přesahující jeho potomky. Příběh nejen o rozhodnutích, které děláme pro „dobro rodiny“. Autorka je výborná vypravěčka a číst její knihy je opravdu zážitek.