Alaglesia Alaglesia komentáře u knih

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Už z doby na základní škole jsem milovala učení a vyprávění o Egyptě. Egypt mě vždy fascinoval svojí kulturou a vyspělostí. Proto, když se mi dostala asi v patnácti letech do rukou kniha Egypťan Sinuhet, s nadšením jsem se pustila do čtení. Tloušťka knihy mě opravdu neodradila. A lepší knihu, která Vás zavede do každodenního života starověkého Egypta, nenaleznete. Je to nádherný, strhující, dojemný příběh. Doporučuji přečíst každému.

12.02.2023 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Inferno mě z Brownových knih bavilo asi nejvíce. Autor píše stále ve stejném stylu - hlavní hrdina doprovázen kráskou musí v krátkém čase rozluštit zprávy v symbolech od padoucha. Inferno se zabývá aktuální otázkou růstu lidské populace. Myslela jsem si, že závěr je předvídatelný, ale nebyl. Dvakrát jsem se ve své domněnce spletla. Věřím, že díky této knize vzroste i počet turistů na zmiňovaných místech. :-) Knihu vřele doporučuji.

14.12.2016 4 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Kniha je velmi čtivá. Trocha mrazivého napětí se do nadcházejících letních dnů hodí. V půlce jsem tušila, kam autorka směřuje, ale mýlila jsem se. Samotný závěr byl trochu unáhlený. Pramenící zlo, jsem odhadla správně. Vřele doporučuji.

06.05.2024

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Colleen řadím aktuálně mezi oblíbené oddechové autorky. Takže jsem věděla, že cokoliv od ní je radost číst. U této knihy jsem furt čekala, kdy se dostaví romantická zápletka a láska, a ono pořád nic. Po asi 50 stranách mi došlo, že se nedočkám, že autorka zvolila zcela jiný žánr. Přesto byla kniha čtivá, napínavá, místy až děsivá. Výborný byl samotný otevřený závěr, který dává čtenáři prostor přiklonit se ke své verzi příběhu nebo si příběh dle pravděpodobnosti, dotvořit ve své fantazii sám.

07.07.2023 4 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Opět krátká zamyšlení Marka Hermana o výchově dětí, ale i o mužském a ženském principu, významu rituálů v našem životě, či dopadu moderní technologie na naší společnost a na naše životy. S názory Marka Hermana souzním, pod každé jeho zamyšlení bych se podepsala. Zaujal mě fejeton o archetypu loučení a vítání. Určitě doporučuji každému rodiči.

11.03.2023 4 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Od autorky jsem nic nečetla, tohle byla první kniha. Zaujala mě její obálka a nádech tajemství, které kniha slibovala. Kniha byla čtivá, ale rozhodně to nebyla oddechová četba. Stejně tak to nebyla kniha, u které bych dokázala přečíst sto stran najednou. Musela jsem si to dávkovat.
Vypravěč vypráví o čtyřech kamarádech, dětech, které v knize postupně dospějí. O jejich dětství na Běstvinách. O tajemné legendě, která se k místu váže. A teď je otázka, kdo vlastně je vypravěč celého příběhu? Je to tajemný přízrak, čí červ?
Já bych řekla, že vypravěčem příběhu je naše podvědomí, naše výčitky, pocity viny, selhání, jakýsi vnitřní kritik. Který nám kreslí a představuje a vlastně určitým způsobem řídí i náš život. A celá dějová linka nás vede k tomu, zda vypravěči uvěříme a budeme loutky jeho příběhu nebo iluzi prokoukneme a vytvoříme si příběh vlastní.
Kniha není určitě vhodná pro lidi, které mají špatné období. Protože tak jak vypravěč rozložil do morku kosti každého z hrdinů, tak rozloží a určitě přivede k zamyšlení i vás.

11.03.2023 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Začátek a konec knihy byl skvělý a čtivý. Prostřední část knihy mi připadala zbytečná. Umělé protahování a nastavování příběhu. Snaha o vykreslení vtipných situací nebyla příliš zdařilá. Navíc mnoho vtipů se v rámci série už opakuje. Nejvíce mě bavil závěr knihy, který byl svižný a opět jsem v tom poznával rukopis s styl Bočka z prvního dílu. Myslím, že je dobře, že autor téma Aristokratky uzavírá.

26.02.2023 3 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Tereza Ramba vypráví o svém cestování světem. Umí opravdu dobře psát, je to laskavé čtení pro duši. Nejvíce mě zaujalo vyprávění, jak letěla do USA na falešné vízum, jak cestovala v Peru a opravdu velký je smog v Číně. Celé vyprávění prokládá také o tom, jak se seznámila a provdala za manžela. Při čtení má chuť se do světa vypravit. :-)

09.02.2023 4 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Každý má nějaké tajemství, o tom je kniha R.T. Na můj vkus bylo v knize mnoho postav, některé mi připadaly i zbytečné spolu s jejich zápletkami. Nejprve se dozvíme konec a v druhé části se vracíme na začátek, aby vše do sebe zapadlo a čtenář dostal odpovědi. Knihu hodnotím jako průměrnou. Spoustu odpovědi, jak už bývá u R.T. zvykem, nebylo zodpovězeno.

26.12.2023 3 z 5

Kapka Ája Kapka Ája Alena Mornštajnová

Velmi krásná kniha pro děti o koloběhu vody. V knize je hlavní hrdinkou kapka Ája, díky které můžeme sledovat koloběh vody. Celou knihu provází krásné ilustrace. Také je doplněna o jednotlivé pojmy souvisejících s koloběhem vody. Doporučuji do každé školy na 1. stupeň.

03.08.2023 4 z 5

Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Laura Baldini (p)

Krásná kniha mapující začátky Marie. Krásně vykresluje tehdejší postavení žen a obecně život v Itálii. Bylo zajímavé se dozvědět, jaké to bylo být první ženou studující na lékařku. Marie se musela vzdát osobního života, aby se mohla věnovat kariéře. Zajímavé bylo i sledovat, jakým způsobem vytvořila svojí metodu, která je aktuální dodnes.
Tato kniha je právě z těch knih, kdy po jejím dočtení jdrte a zjišťujete si, co byla pravda, co fikce a zajímají Vás další informace o hlavní hrdince. Skvěle zpracované, určitě si přečtu další z knih o úspěšných ženách z naší historie.

07.07.2023 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

(SPOILER) O této autorce jsem už mnohé slyšela, a tak jsem měla radost, že její knížka byla zrovna k mání. Sice není nejnovější,ale nevadí.
Knihu jsem přečetla během dne. Děj a styl vyprávění mě naprosto pohltily. Zpočátku se příběh zdá jako oddychový ženský román plný romantiky. Stylem vyprávění mi to trošku připomínalo J. Moyseovou. Zdání,ale klame
Hlavní hrdinka Lily formou deníkových záznamů poodkrývá období svého dospívání, kdy potkává svojí první lásku,bezdomovce Atlase. Ale také je svědkem násilí ze strany otce vůči matce. Druhá dějová linka je zasazena do současnosti, kdy se seznamuje s mužem svých snů, který ale má, jak čas ukáže,také násilnické sklony. Aby toho nebylo málo, do života se jí vrací i první láska Atlas.
De
Děj byl svižný, ale celou dobu plul po povrchu. Příběh měl na několika místech potenciál, děj více prohloubit, rozvést. Bohužel nebyl využit. Děj byl tak čitelný a předvídatelný. Stejně tak nějakou hloubku, lepší charakteristiku či psychologii postav jsem postrádala.
Nic z toho ale neubírá na mém hodnocení. Kniha byla čtivá,ačkoliv se zabývala vážným tématem, odpočinula jsem si u ní.
Co se mi líbilo a zmiňovala to v závěru i samotná autorka. Hlavní hrdina nebyl klasický násilník,domácí násilí může mít mnoho podob a žena velmi snadno sklouzne k odpuštění. Každým napadením ale posouvá své hranice, až časem žádné nemá.
Určitě si od autorky ráda ještě něco přečtu.

08.04.2023 4 z 5

Kniha je napsaná ve stejném stylu jako první díl. Jsem vděčná za jakoukoliv knihu s tímto tématem. Myslím, že autor dělá opravdu záslužnou věc, kdy přibližuje čtenářům, jak fungují lidé s PAS. Jaké to může být z pozice rodiče, vychovatele i samotného člověka s PAS. Kniha mi opět pomohla přiblížit se a pochopit vlastního syna s PAS.

12.02.2023 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Krásná a laskavá kniha o zrzavém děvčeti ze sirotčince. Je pravda, že knihu jsem četla až po shlédnutí seriálu na Netflixu Anne with E. Seriálové zpracování se mi moc líbilo a myslím, že je to případ, kdy se filmové zpracování vyrovnává knize. Knihu jsem předčítala osmileté dceři a moc se nám to líbilo.

09.02.2023 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Tak to byla síla. Nádherný, silný a dojemný příběh. Nemám slov. Těším se na další díla jdu se podívat na film.

12.02.2017 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Knihu jsem si přečetla, protože jsem na ní slyšela chválu ze všech stran. Ironický humor autora mi sedl, ale že bych se u knihy válela smíchy, to ne. Spíš vždycky jen takové uchechtnutí. Jediná pasáž, kdy jsem se začala smát opravdu nahlas, byla, když se hrabě učil jezdit na koni. Každopádně knížka mi zdobí knihovnu a určitě si i zakoupím druhý díl. Kdo se nudí, nebo se chce pobavit, tak doporučuji.

02.01.2017 4 z 5

Konkurz na milence Konkurz na milence Simona Monyová (p)

Kniha se skládá ze dvou vyprávěcích rovin - fiktivní autorka a její literární postava. Už jen to, že příběhy fiktivní autorky a její postavy jsou téměř totožné, činí z knihy nudné čtení. Od této autorky jsem četla mnohem lepší knížky. U tohoto díla jsem měla pocit vyhoření autorky...že neví o čem psát...jen to tak nějak "plácá" dohromady.

14.12.2016

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Od tohoto autora jsem četla vše a i tahle kniha mě nezklamala. Zabývá se zase úplně jinou problematikou, kde v pozadí se opět dozvíte něco o dějinách Afganistánu a něco z jeho kultury. Příběh byl napínavý a dojemný zároveň. Čekala jsem happyend, ale je to ze života a v životě se mnoho heppyendů nestává. Hlavně u lidí, co mají tak komplikovaný osud, jako hlavní hrdinové knihy.

14.12.2016 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Tak to byla síla. Knihu řadím mezi své oblíbené. Autor má neotřelý a zajímavý styl vyprávění. Že vypravěčem je Smrt, která prozrazuje, co se bude v příběhu odehrávat, pro mě bylo taky nové. Nijak mi to ale nevadilo, bavilo mě to. Příběh o obyčejném životě neobyčejné Liesel, který se odehrává na pozadí druhé světové války. Bylo to fakt krásný, dojemný. Mám tolik pocitů, že to ani nedokážu popsat. Nevěřím, že kdo tenhle příběh četl, neuronil ani jednu slzu. Všem doporučuji, je to dokonalý. PS. Na film nekoukejte, kniha je lepší.

07.09.2016 5 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

(SPOILER) Další zajímavá česká detektivka. Předchozí díly s Tomášem Volfem jsem nečetla a nevadilo mi to. Jsem ráda, když můžu číst detektivku, kde nejsou prolévané hektolitry krve a autoři se nepředhání v bizárnostech a brutalitě. Téma bylo zajímavé, vysvětlení fenoménu vzplanutí vyčerpávající. Čekala jsem více tajemna. Vraha dědy jsem tušila už od poloviny knihy, kdy se vyšetřovatel začal znovu zajímat případem. Určitě si přečtu další knihy autora.

28.01.2024 3 z 5