Áňa 998 Áňa 998 komentáře u knih

České podsvětí Josefa Klímy České podsvětí Josefa Klímy Josef Klíma

Josef Klíma je jméno, které je v naší zemi snad každému známé. Jedná se o legendu novinařiny, která se nebojí překračovat hranice. Tato kniha mě zaujala už na podzim, kdy nám byla představena na albatrosácké merendě. Bylo mi jasné, že se bude jednat o skvělý kousek do mé poličky se zločiny!
Zločinolička se mi od minulého roku krásně rozrostla, a já se těším na každou knihu, kterou žánr True crime nabízí. Tahle nebyla výjimkou, i když jsem si nebyla moc jistá stylem Josefa Klímy.
Kniha začíná úvodem, který Vás příjemně navnadí. Pak už je tu patnáct kapitol, každá věnovaná kauze, která se odehrávala v pověstných devadesátkách. Kdo trochu tuhle dobu tušíte, jistě narazíte na známá jména, jako je Roubal, Mrázek nebo Kájínek. Nechybí ani téma Orlické přehrady.
Jako třešnička na dortu je čtenáři nabídnuta barevná fotografická příloha na lesklém papíře, na samém závěru knihy. K fotografiím nechybí ani krátké popisky.
Ani tahle kniha nebyla výjimkou, musela jsem si ji kouskovat. Jednou za čas jeden případ a bylo to akorát. Se stylem, jakým kniha je napsaná jsem malinko bojovala.
Po téhle knize bych se ráda pustila do seriálu Devadesátky, ale rozhodně se podívám i na podcast České podsvětí. Kousek do zločinoličky rozhodně ceněný!

06.02.2024 4 z 5

Kaidžú č. 8 (2) Kaidžú č. 8 (2) Naoja Macumoto

Mangy jsem si užila o Vánocích dost a dost! A leden tak utekl, že jsem si ani neuvědomila, že jsem Vám sem nehodila žádná manga doporučení. V příštích dnech to napravím, a začnu hned druhým dílem série Kaidžú č. 8!
U téhle série mě moc baví obálky. Jsou sice jednoduché, nijak extra akční, ale dokáží přitáhnout pozornost. Druhý díl je význačný ostrou modrou, která rozhodně křičí: "Vem si mě a čti!"
Nejsem blázen, nebudu odporovat a pustila se do druhého dílu. První byl super, nabídl nám super postavy, zajímavou zápletku. Byla jsem zvědavá, kam se ve druhém posuneme!
Opět se setkáváme s Kafkou, který má zvláštní schopnost, která mu dost usnadňuje existenci v přijímacích zkouškách do japonských sil obrany. Je to takový šašek, strašně mě jeho výstupy bavily.
U téhle mangy budete napjatí, překvapení, ale i pobavení. Líbí se mi i hlubší význam hlavní postavy. Ač se to zdá beznadějné, jde si za svým cílem, snaží se co mu síly stačí a nepolevuje. To je podle mě pro čtenáře skvělá motivace.
Tahle série se rozjíždí postupně, ale myslím si, že se máme rozhodně na co těšit a já už se moc těším na další díly! Zatím vnímám i takovou menší rezervu v příběhu.

04.02.2024 4 z 5

Kam se ztrácí Alice Sun Kam se ztrácí Alice Sun Ann Liang

Za knihu v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia!
Poprvé jsem knihu Kam se ztrácí Alice Sun zahlédla myslím na Humbooku, kde byla součástí tašek. Říkala jsem si, nic pro mě. Ale nakonec jsem změnila názor a nechala se nahlodat. A jsem za to ve výsledku ráda!
V této knize nahlédneme pod pokličku prestižní škole, do které chodí Alice Sun. Zatímco většina jejích spolužáků pochází z vyšších vrstev, ona ne. Je na škole díky studijnímu průměru, který jí zajistil stipendium. Problém je, že stipendium nevystačí na celé školné a rodiče Alice na to prostě nemají. Jako na zavolanou Alice začne mizet, a nápad na podnikání je na světě...
Jasně, když se řekne neviditelnost na lusknutí prstu, asi nejeden z nás se zasměje a zavrtí hlavou. Nesmysl. A možná to bylo právě to, proč jsem si říkala, že kniha nebude pro mě.
Co se týká Alice, k srdci mi moc nepřirostla. Byly momenty, kdy jsem si vyloženě říkala, jak velký sobec je. A pak byla část, kdy jsem s ní sympatizovala... A pak jsem si říkala, že s vědrem se chodí tak dlouho pro vodu, až se ucho utrhne... Naštěstí to tu zachraňoval Henry, rival Alice, který si mě získal hned.
Kniha je opravdu za hranicí uvěřitelnosti, ale četla se dobře. Autorka správně použila napětí, místa vysvětlení, ale i části, kdy čekáte na akci. Vše v celkem dobrém poměru.
Jedná se o knihu ze skupiny asijské literatury, takže pro fanoušky tohoto odvětví zajímavý kousek!
Asi jsem nikdy nečetla něco s takovou tématikou a nejsem si moc jistá, jestli převažuje nadšení a nebo vrtění hlavou. Za mě rozhodně zajímavý nápad, jen bych to asi více potřebovala zapracovat do reality, abych jako čtenář uvěřila.

01.02.2024 3 z 5

Jmenuji se Eva… Jmenuji se Eva… Jana Mirovská

Některé knihy si chci přečíst, vidím obálku, přečtu si anotaci, jsem nadšená. Pam se mi knížka dostane do ruky, dojde mi hloubka tématu a pak nadšení opadá, nahrazuje ho realita. Nejvíce se mi to děje u knih o holokaustu. Chci se dozvědět víc, ale zároveň to moje citlivá část odmítá. A tak jsem to měla i s knihou Jmenuji se Eva... Dlouho čekala, než se do ní pustím a najdu odvahu.

V této knize se podíváme do období druhé světové války, které bylo kruté, dramatické, nepochopitelné, ale bohaté na silné životní příběhy. Vždycky když nějaký takový příběh slyším, mám zvláštní mrazení. A to se dostavilo i po několika stránkách románu Jmenuji se Eva..., který vypráví příběh Evy Smolkové - Keulemansové, rozené Weilové.
Tahle kniha není vyprávěním, ale zpovědí. Četla se krásně, i když dej nebyl vždy úsměvný. Hrozně mi seděl styl, jakým je kniha strukturovaná - kapitoly, krátké i delší úseky, hodně přímé řeči... Četla se opravdu krásně, ale nebylo to něco, co bych dokázala číst na jeden zátah. Nechávala jsem si rozestupy a četbu prokládala.
Příjemným bonusem při četbě jsou rozhodně černobílé fotografie s popisky. Díky tomu si trošku rozšíříte představu, o čem se v knize vlastně mluví.
Co mě zarazilo na první pohled je chyba v názvu knihy, kdy jsou vyjmenovány koncentrační tábory. Jeden z názvů je chybně. Chybný se vyskytovaly i v knize, bohužel.
Paní Eva si zažila hodně a je jedině dobře, že se její životní příběh vydal v knižní podobě. Nebylo to lehké čtení, dělalo mi společnost dost dlouho. Ale jsem si jistá, že se ke knize v budoucnu vrátím a nechám na sebe znovu vše zapůsobit.

29.12.2023 5 z 5

Vlk – Pes – Člověk Vlk – Pes – Člověk Kurt Kotrschal

Kniha Vlk - pes - člověk mě zaujala díky svému tématu, přeci jen, máme dva trhače. Malinkou a roztomilou Maggie, většího a ještě umazlenějšího Hawkeyho. Při prvním pohledu mají s vlkem málo společného, ale co kdyby přeci jen se něco našlo?
Dalším lákadlem pro mě byla bezesporu obálka. Je jednoduchá, ale krásná. Motiv podávané packy a lidské ruky má hluboký význam, nejenom z hlediska symboliky, ale i samotné knihy.
Než naučná kniha, je to takové vyprávění s diskusí. Autor vypráví o svém životě, práci, ale klade si i různé otázky, na které v textu odpovídá. Je to velmi poutavě napsaná kniha, četla se strašně lehce.
Musím pochválit i členění textu, kdy se nechodí kolem horké kaše a jednotlivé kapitoly jsou rozdrobeny na malé úseky. Díky tomu se mi rychle četlo, mohla jsem bez starostí odejít, aniž bych knihu opustila uprostřed hluboké myšlenky.
Příjemným bonusem pro mě bylo několik stránek barevných fotografií na lesklém papíře, opatřené popisky. Po prohlédnutí jsem sama zatoužila mít doma vlka! Jsou to nádherná zvířata!
Pokud Vás téma zajímá, knihu určitě zkuste! Ano, sem tam zaběhne do historie, ale dá se to zvládnout! Já sama jsem si čtení dávkovala postupně, ale i na jeden zátah by to šlo.

20.12.2023

Vzpomínky Vzpomínky Shannon Messenger

Sedmý díl série Strážce ztracených měst je tady! Musím říct, že jsem byla hodně zvědavá, jakým směrem se bude kniha ubírat a ještě víc jsem byla překvapená rozsahem stran. Těch je tu 688, takže kniha je pořádné sousto!
Nebudu lhát, ten rozsah mě trochu vyděsil a musela jsem si na knihu najít čas. Ten jsem hledala postupně tak jako dva měsíce, protože knížek je moc, práce příliš a volného času minimum. Navíc, měla jsem trochu problém se začíst a rozpomenout se na hrdiny z předchozích dílů.
Kniha má, stejně jako ostatní díl, naprosto vymazlenou obálku, plnou detailů. Knihy vedle sebe na poličce vypadají moc pěkně!
Hlavní postavou je opět Sophie Fosterová, která to má s každým dílem těžší a těžší. V tomhle díle prokázala, jak moc silná je. Zároveň, i když je to ještě mládě, už tu vzniká nějaká ta romantika, na kterou vlastně čekám od začátku... Ale to nechci víc spoilerovat!
Nejvíc se mi líbila poslední třetina knihy. Je plná akce a napětí. U tohohle dílu nevím, jestli ta délka knihy prostě nebyla na škodu. Jasně, když máte oblíbený svět, jste rádi za každou stranu. Tady to ale bylo trošku na obtíž a děj se zbytečně prodlužoval.
Tahle série je super, pokud hledáte nějakou pořádnou sérii, kde se skvěle rozjíždí děj, vyvíjí postavy, jste na správné adrese. Sedmý díl pro mě byl trochu stagnační, ale konec to trochu zachránil. Jsem zvědavá na další díly, a pokud se nepletu, měli by být ještě dva/tři! Tak jsem zvědavá, čím nás autorka ještě překvapí.

08.12.2023 4 z 5

Joker: Kniha první Joker: Kniha první James Tynion IV

Já jsem rozhodně tým Marvel, ale ani DC úplně nezavrhuju. Tam ale nemám moc oblíbenců, a ještě spíše radši záporáky. Ale jestli je nějaká dějová linka, kterou si nenechám utéct, tak je to návštěva Gothamu, kde se objevuje Batman a ještě lépe Joker. A nebo, Jim Gordon! Tahle trojice mě prostě strašně baví!
Hlavní postavou je Joker, ale je tu obrovská nálož mé další milované postavy, Jima Gordona! Z toho mám strašnou radost, protože většinou je chudák takový upozaděný a tady se mohl konečně rozjet!
Dej je takový seznamovací, hodně o minulosti a bubácích ve skříni. Jim Gordon se hodně zabírá svými rozhodnutími v životě, svou kariérou a budoucností. Není divu, nikdy ho nepřestal strašit jeho dávný nepřítel Joker. Fanoušci Batmana ale nesmutněte, taky se tu mihne! Objeví se tu i další známé postavy.
Přiznám se, že jsem se tady zamilovala do kresby. Ta je hezky šílená s detaily a skvěle se povedl Jim Gordon, i když na pár místech jsem si říkala, kolikrát denně se asi podívá do posilovny. Strašně namakanej! Ale tak, koho to trápí, že jo
Jako bonus nechybí ani různé náhledy obálek, kde hlavní roli má samozřejmě Joker!
Za mě super první díl, jsem strašně zvědavá na Jokera dvojku, který si ke mně brzy najde cestu! Tohle vypadá na šílenou jízdu!

08.12.2023 5 z 5

Hrátky v zákulisí Hrátky v zákulisí Olivia Cunning

Na úvod bych ráda řekla, že knihy z žánru erotiky nečtu a nemám nějak extra v plánu s tím začínat. Na popud @luccina_knihovna jsem ale po jedné takové knize sáhla s tím, že budu mít pomyslně odškrtnuto!
V knize Hrátky v zákulisí se seznámíme se členy metalové kapely a s Myrnou, psycholožkou, jejíž kariéra visí na vlásku. Autorka nás zavede do zákulisí kapely, ale i k dalším libůstkám jejích členů.
Pokud jste fanoušky erotických románů, tak tady si opravdu přijdete na své. Je málo stran, kde by nebyla nějaká sexuální scéna. Všechny jsou dost detailně popsané a já se místy divila, že slova nepropálila papír, až tak!
Co se týká příběhu, autorka včlenila i vážnější notu. Myrna neměla úplně růžovou minulost, a ta ovlivňuje její přítomnost. To v kontextu s erotikou knize dávalo aspoň nějaký realističtější nádech. Nebudu lhát, bylo hodně scén, kdy jsem si říkala, co to sakra je.
Jestli si říkáte, že je škoda, že hlavní linku má pouze jeden člen kapitoly, tak jsme na tom stejně. Co jsem tak pochopila, mělo by se jednat o sérii a kdo ví? Třeba se další díl bude věnovat někomu jinému, i když chemie mezi Myrnou a Brianem byla skvělá.
Tahle kniha spadá do tábora buď ji milujete nebo nesnášíte. Pro mě to byla změna žánru, dost rapidní, takže budu diplomat a dám tři hvězdičky. Myslím si ale, že čtenáři jako @luccina_knihovna si přijdou na své.

04.12.2023 3 z 5

Vílí tanec 1 Vílí tanec 1 Reki Kawahara

Druhý díl ze světa SAO byl takový... Doplňkový. Sama za sebe musím takhle zpětně, i po dočtení třetího dílu říct, že jsem z něj pěkně zklamaná. Je to taková vycpávka, doplnění k prvnímu, dále se moc v ději neposouváme.
Oproti tomu třetí díl se podívá dál. Pokud Vás zajímalo, jak to, že se ze spánku probral pouze hlavní hrdina Kirito a Asuna pořád spí.. Tady se to dozvíte!
Tvůrce hry SAO vypustil do světa novou hru, která se jmenuje Alfheim Online. Je podobná SAO, až s tím rozdílem, že žádný hráč tu není uvězněný. Až na jediného, na Asunu.
Kirito jako správný hrdina ji chce zachránit a tak se vrhá do nového světa, kde potká hráčku, která mu je o dost bližší, než by sám tušil.
Alfheim Online je plný víl, magie a létání. Pro Kirita trochu šok, ale nic a čím by se nepopral. Zaujalo mě i drobné odkazy na Shakespeara.
Kniha je psaná jako román, takže žádný komiks, občas si ale můžete prohlédnout celostránkové kresby.
Za mě byl třetí díl fajn návratem do akce a tempa, které trochu shodil předchozí díl. Rozhodně nad příběhem ještě nelámu hůl, anime jsem zatím taky ještě neviděla... Tak uvidíme, čeho se dočkáme dál!

03.12.2023 4 z 5

Zaříkávač zvířat Zaříkávač zvířat Wolfgang Schreil

Zvířata mají v mém životě zvláštní místo a vždycky ho mít budou. Ráda si čtu příběhy, díky kterým jim můžeme lépe porozumět, zamyslet se... A takové knihy najdete u @knihy.kazda!
Do téhle knihy jsem se pustila, protože jsem si zamilovala tu obálku, zaujalo mě prostředí Šumavy, kde se kniha odehrává a taky jsem si ji prolistovala o pár dní dříve v knihkupectví a věděla jsem, že ji potřebují mít i doma!
Jak jsme se již zmínila, podíváme se tady na Šumavu, konkrétně na česko-německé pomezí. Tady žije Wolfgang Schreil, lesní muž, který dokážu mluvit se zvířaty. Má neskutečné schopnosti a jsem opravdu ráda, že se rozhodl vydat knihu.
Kniha je napsaná jako když si povídáte při procházce lesem. Klidně, bez zadrhávání, přátelsky. Díky tomu není problém se začít a hltat autorovu moudrost a příběhy.
Strašně krásným bonusem jsou fotografie. Barevné, místy celostránkové, ale ve většině menší. Nechybí u nich popisky.
Tahle kniha byla krásná, čtivá, poučná, a to je vlastně všechno, co jsem od ní očekávala. Autor je skvělá osobnost, kterých je málo!

29.11.2023 5 z 5

Léčivá síla zvířat Léčivá síla zvířat Bettina Mutschler

Já prostě nedokážu odolat knihám, které mají na obálce zvíře. A ještě ke všemu roztomilého psíka s úsměvem od ucha k uchu a koťátko mezi jeho ušima? Bylo to jasný!
Od malička jsme doma měli nějaké zvíře. I teď jich máme možná až moc... Pes, tři morčata, králík, u rodičů ještě jeden pes, andulky, želva... Asi chápete můj vztah ke zvířatům, že mají v mém životě zvláštní místo a mám je mnohdy radši než lidi. Proto mě knihy s jejich tématikou zajímají a tahle vypadala přímo dokonale!
Kniha začíná "hodinou" historie, ale nebojte. Pokud nejste historici jako já, přežijete to. Pak už se přesouváme k sedmi kapitolám, které jsou plné zajímavostí, ale také konkrétních příběhů. Ty se mi asi z celé knihy líbily nejvíce.
Kniha je napsaná čtivě, ale je to naučka, ne plynoucí příběh. Četbu Léčivé síly zvířat jsem si tedy několik týdnů dávkovala, ale stejně vím, že se ke knize během příštího roku vrátím a věnuji ji delší čas a úvahy. Protože za to stojí.
Po knize najdete malá číslíčka, která Vás odvedou ke zdrojím na konci knihy. I tohle bych ráda vyzdvihla, je znát, že autoři nevařili z vody a kniha má opravdu význam.
Pokud máte doma nějakého chlupáče, nebo jste taky zvířomil jako já, myslím si, že by nebylo špatné mít knihu doma a sem tam do ní nahlédnout. Ani jako dárek nezklame!

21.11.2023 4 z 5

Kordélie a kloboučníci Kordélie a kloboučníci Tamzin Merchant

Nesuď knihu podle obalu. To mi trochu znělo v uších, když jsem se do Kordélie pustila. Hlavním lákadlem pro mě nebyl příběh. Recenze. Ale obálka, po které jsem koukala už několik týdnů před vydáním, myslím že u našich slovenských instagramů.
Totálně jsem si jí zamilovala. Krásně barevná, magická... Kniha je určená pro děti a mládež, a myslím si, že v daném věku bych po ní i jako nečtenář skočila.
Dalším plusem pro mě bylo prostředí, ve kterém se děj odehrává. Londýn, několikrát i zmíněn, nejenom připomenut mapkou na začátku knihy.
Hlavní myšlenkou je magie ukrytá do předmětů, které vyrábí různé cechy. Jsou tu třeba rukavičkáři, kabátníci, ale hlavně kloboučníci. Podle příležitosti vyrábí kloubouk, dle účelu na něj umísťují prvky, které v nositeli posílí kýžené vlastnosti. Třeba mírumilovnost.
Do této rodiny patří i Kordélie. Dívenka z rodiny kloboučníků, která sama ještě ale nesmí klobouky vyrábět. Čeká ji toho v knize dost. Dokáže najít ztraceného otce? Pomoci nastolit mír? Kordélie má jednu úžasnou vlastnost, kvůli které si jí zamilujete. Věří v naději a to strašně ovlivňuje celý příběh.
Byla místa, kdy jsem se trochu nudila a působila na mě jako vata. Ale dalo se to přejít.
Celá kniha pro mě měla trochu vibe jako Kloboučník z Alenky v Říši divů, kterého perfektně zahrál Johny Depp. A fakt jsem čekala, odkud se objeví!
Moc krásná kniha. Jako dítě bych z ní byla nadšená, jako dospělák jsem objevila nějaká ta hluchá místa. Zároveň ale musím zatleskat obálce, začlenění obrázků... Nejsem zklamaná!

06.11.2023 4 z 5

Kráva a kretén Kráva a kretén Jana Slaninová

Když se setká kráva s kreténem, nastává válečný stav! Tahle první věta z anotace stačila, abych se do knihy pustila. Za oslovení moc děkuji samotné autorce @slaninkapise, a taky za krásné věnování!
Jedno náhodné setkání může všechno změnit. Když se Klára poprvé srazí (doslova) s Adamem, na lásku na první pohled to není. Otitulují se totiž rovnou přezdívkami kráva a kretén. Kdyby tak tušili, že to není poslední setkání...
Klára byla skvělá hlavní postava. Milá s prořízlou pusou. U Adama jsem byla pořád ve střehu. Nějak jsem si o něm nemyslela nic dobrého. A pak je tu Klářina nejlepší kamarádka Vanesa. Té je všude plno, Klára je takovým jejím stínem. Byly momenty kdy se mi líbila a momenty, kdy jsem jí nemohla vystát. Zajímavá postava, která s příběhem hodně zatočila, i když byla jen vedlejším charakterem.
Autorka nás vezme do lidských životů, jejichž osudy jsou propletené. Navíc, kniha je napsaná čtivě, a na jeden den mi byla opravdu příjemnou společností.
Co musím vyzdvihnout, tak to je vtip, s jakým je příběh napsaný. Kolikrát jsem se neubránila pobavenenému ušklíbnutí. Zároveň, není tu jen vtipná a romantická linka. To Vám ale prozradit nemůžu.
Kniha byla milým společníkem, u které jsem si krásně odpočinula. Ke konci příběhu doporučuji kapesníčky a pak možná i dortík. Tahle kniha je důkazem, že láska má mnoho podob a nic nemusí být tak, jak se zdá na první pohled!

24.10.2023 4 z 5

Jednou rozkvetu i já. 2 Jednou rozkvetu i já. 2 Nio Nakatani

Moje sbírka mangy se z hodně velké části skládá z akčních kousků, magie, utajení, nindžů... Je pro mě příjemnou změnou občas zabrousit pouze do "vztahové" mangy. A přesně takovou je i Jednou rozkvetu i já.
První díl se mi líbil a byla jsem zvědavá, kam se děj posune dál. Zároveň, líbí se mi propojení @crew_komiks a @animefestcz , díky kterému tahle manga u nás vyšla. A mám obří radost, že tak bude vycházet i další manga, Ach, vy dívky mládím zmítané. Ale o té třeba zase jindy!
Hlavními postavami jsou dvě dívky. Výrazná, oblíbená a všemi milovaná Tóko Nanami. Její život je bezproblémový, až na to, že se zamiluje do dívky, a to rovnou do Jú Koito, která city odmítá. Jú nevěří na lásku, a tak je na Tóko, aby ji přesvědčila a dala jejich vztahu šanci.
Mezi dívkami rozhodně chemie je!
Celý příběh je zasazen do prostředí školy. Konají se školní volby, takže probíhá kampaň a vyhlašování. Prostředí, ve kterém se romance odehrává je jednou z věcí, které mě na Jednou rozkvetu moc baví.
Manga je strašně milá, taková na odpočinek. To podtrhuje i kresba, správně roztomilá. Upřímně jen nevím, jak by se příběh mohl odvíjet dál. Ale to se nechám v dalším díle ráda překvapit!

17.10.2023 4 z 5

Moje upřímná posedlost jménem anorexie Moje upřímná posedlost jménem anorexie Petra Lukešová

Myslím si, že nikdo se sebou nejsme stoprocentně spokojení. Každý máme něco co nám vadí, myslíme si, že to něco bychom změnili a svět by nám ležel u nohou. A u spousty z nás je to i váha. Já sama jsem s tím roky měla problém. Táhlo se to vlastně až do nedávna. A byl to až současný přítel, kdo mi v tomhle dodal sebevědomí.
Petra, o které je tato kniha a jíž je sama autorkou, takové štěstí neměla. Do cesty se jí už v útlém věku postavil strašák jménem anorexie.
Z kraje života jí s problémem pomáhá rodina, později je na místě pomocníka partner (bohužel i tady nemá Petra úplně štěstí), pak se ale objeví Sára. Tu jsem vnímala jako šťastnou životní náhodu, kamarádku, která přišla za pět minut dvanáct.
Celá kniha mapuje jeden lidský život v období, kdy byla Petra nejzranitelnější. Je to nepřikrášlená zpověď, při které jsem nejednou měla slzy v očích a nesnášela osud za to, že byl na Petru tak krutý. Protože tohle, to je na jeden lidský život opravdu hodně.
Jedno se ale musí nechat. Petra je neskutečná bojovnice a i přes to špatné šla s kůží na trh v podobě této silné knihy. Její osobitá statečnost a odhodlání mě vlastně překvapovalo celou knihu. Já bych to asi nezvládla.
Kniha je krásně napsaná, i když je na neskutečně těžké téma. Je ale strašně znát, že do ní autorka dala srdce. Knihu bych doporučila každému, kdo bojuje sám se sebou. Za mě to je jedna z nejlepších knih od domácích autorů, co jsem v posledních letech četla.

16.10.2023 5 z 5

Drsná škola Drsná škola Júto Suzuki

Co se týká rozečítání nových mang, tak to pomalinku ubírám. Není místo, čas a je jich tolik! Letos jsem ale stejně pár sérií nakousla a Sakamoto Days jsou jednou z nich. Tady se mi moc líbí téma, které mi připomíná Spy x Family!
Hlavní postavou okolo které se všechno točí je pan Sakamoto. Na první pohled nudný obchodník. V momentech, kdy si to situace žádá, se ale mění v mrštného hrdinu. Moc toho nenamluví, ale jeho chování říká úplně všechno. Stačí pozorně sledovat kresbu!
V tomto díle se rodina pana Sakamota a jeho přátelé vydají na výlet do lunaparku. Zatímco si dcery pana Sakamota hrají a manželka nic netuší, jde jim po krku zabiják. Žádný amatér, ale profík. A to znamená, že se Sakamoto a jeho přátelé pouští do akce, přesně jak slibuje obal mangy.
Těšit se můžete samozřejmě na akci, nějakou tu rvačku, dojemné momenty, ale hlavně na humor. A to se mi tady moc líbí, postavy se mezi sebou parádně špičkují!
Za ty dva díly mi Sakamoto a jeho banda fakt přirostli k srdci. Už teď netrpělivě vyhlížím další díl, a pokud se nepletu, měl by být k dostání od konce listopadu. A já si ho rozhodně nenechám ujít!

15.10.2023 5 z 5

Energie! Zdravá cesta z labyrintu únavy Energie! Zdravá cesta z labyrintu únavy Anne Fleck

Když se řekne energie, představím si zářivé barvy, dobrou náladu, produktivitu a pozitivní myšlení. A taky stav, který mi tak zoufale občas chybí. Protože abych byla upřímná, většinu času připomínám unaveného lenochoda. A pak je tu doping v podobě kafe, můj každodenní společník.
Protože se pomalu blížím ke stavu, kdy už ani kafe nepomůže, zaujala mě kniha Energie! od Anne Fleck. Německé autorky, která je také doktorkou, takže rozhodně ví, o čem píše. To mi vlastně bylo jasné po několika málo stranách.
Co si budeme, není to četba na pár dní. Možná na několik týdnů. Některé knihy prostě musíte prožít a strávit s nimi nějaký čas, abyste je pochopili a něco si z četby odnesli. Energie! je přesně takovou knihou. A i když se nejedná pouze o text, tak je dobré si na ni vyhradit čas.
Kromě textu zde najdete různé samotesty, konkrétní příklady pacientů, seznamy před návštěvou lékaře a další. Já nejvíce oceňuji recepty. Několik mám dokonce založených a čekají na vyzkoušení.
Jsem překvapená jak moc se povedlo sepsat tolik věcí a poznatků do jedné knihy tak, aby nedošlo k zahlcení čtenáře a ani k zbytečným zmatkům.
Můj plán je, knihu si nechat chvilku v knihovně a pak se k ní vrátit. S hromadou tužek, lepíků a pěkně si vše poznačit. Skvělá kniha, která je napsaná srozumitelně, k tématu, které je blízké nejednomu z nás.

08.09.2023 5 z 5

Solitaire Solitaire Alice Oseman

Srdcerváči jsou v poslední době velkým hitem, ale úspěšně se mi vyhýbají. Mám v plánu knihy a po nich samozřejmě i seriál. A není den, kdy bych na ně nenarazila tady na Instagramu. Řekla jsem si tedy, že je čas s nimi nějak začít.
A jako ideální příležitost se mi naskytla díky novému vydání knihy Solitaire, jehož autorkou je
Alice Oseman, která stojí za Srdcerváči!
Kniha má na databázi knih 68% hodnocení, ale protože to byl můj vstup do tohoto fiktivního světa, nekoukala jsem na to. Soustředila jsem se pouze na příběh Tori. Mezi vedlejšími postavami narážíme na Nicka a Charlieho, kteří jsou hlavními tvářemi právě Srdcerváčů.
Tori není úplně sluníčková postava, ale seděla mi k tématu knihy, které je pěkně tajemné. V její škole se objeví tajemná anonymní skupina Solitaire, a zvláštně se Tori všechny činnosti této skupiny týkají. A pak je tu Michael Holden, kterého jsem si prostě zamilovala. Milý, neoblomný, fajn.
Kniha je kraťoučká, má ani ne 300 stran. A čte se moc hezky! Svižně, nezasekává se. Nebudu lhát, jedno prosluněné odpoledne na lavičce mi k jejímu přečtení stačilo.
Po přečtení jsem ještě zvědavější na Srdcerváče jako takové. I když byl Nick a Charlie vedlejšími postavami, jejich výstupy mě moc bavily. Takže další plus!
Četla jsem některé recenze, které knihu hodnotily jako průměr. Pro mě je Solitaire pomyslným kopancem k přečtení Srdcerváčů, u kterých se bojím nové závislosti... Ale to si povíme zase příště!

14.08.2023 4 z 5

Vánoční příběhy Vánoční příběhy Charles Dickens

V edici Cooboo classics vyšlo několik světových klasik, které dostaly nový fešný kabátek. Představila jsem vám už Doriana Graye, dneska je na řadě Dickens! A jak už je z vymazlené obálky jasné, začínáme Vánoční koledou, snad nejznámějším autorovým příběhem.
Dále se můžete těšit na další příběhy, které autor vytvořil. Pro mě to byly celkem novinky, a to jsou si myslela, že jeho dílo znám. Zvonoví, Cvrček u krbu, Bitva o život...
Kniha je na první pohled krásná. ALE. Je tu jedna jediná věc, přes kterou se nedokážu přenést... A to je ten překlad. Chápu, že pro mladší čtenáře, kteří jsou školou povinní a pro které je edice určená se vyhýbají povinné četbě jak čert kříži, a já to chápu, nebyla jsem jiná. Ale, pro mě, jak mám zajetá ta jména, tak to bylo trápení.
Nebudu lhát, prostě jsem si postavy pohodlně překřtila na ty, které znám a používám je. Protože jinak bych asi nebyla schopná se prokousat na konec.
Věřím, že pokud nepatříte mezi fanoušky Dickense, tak Vám asi překlad vadit nebude. Pokud máte stejně jako já zajetá jména, počítejte s tím, že se budete muset poprat se změnou. Protože kromě jmen, tak je kniha přeložená hezky!

13.08.2023 3 z 5

Pekárna svatebních koláčků Pekárna svatebních koláčků Ruth Kvarnström-Jones

Na třetí díl jsem se strašně těšila. První dva díly byly skvělé, Lovisa budovala svou pekárnu i vztah s Axelem, a tak mě třetí díl nemůže zklamat!
No, sekla jsem se. První díl byl hodně o zařizování pekárny, to mě moc bavilo. Druhý byl trochu vážnější, řešila se tu hodně sestra Lovisy, která zemřela v dětském věku. Ale pořád to bylo milé čtení! Třetí díl se ovšem točí okolo jiných věcí...
Z prostředí pekárny je tady toho minimum. Nahrazují ho jiné lokality, a to byla jedna z věcí, co mě fakt mrzela. Protože na pečení, a Velikonoce v pekárně jsem byla fakt zvědavá. Vánoce byly ve druhém díle totiž popsány parádně.
Ale co mě štvalo asi nejvíc, tak to bylo to, jak bylo znát, že jsou finančně za vodou. Koupíme stánek s vaflemi! Máme tolik domů a nevíme co s tím! Máme loď a koukejte, jak je velká! Oproti skromnosti, kterou Lovisa v prvních dílech měla při zařizování pekárny jsem si říkala, kolikrát ten jackpot vyhráli...
Knihu jsem četla s dlouhými přestávkami, což se mi normálně u románů nestává. Tady jsem ale vyloženě přečetla část, nepasovalo mi to k sobě a musela jsem odložit... Takže asi měsíc?
Já osobně doufám, že se příběh Lovisy a Axela tímto uzavřel, a pokud se bude chtít autorka do Halleholmu vrátit, tak to bude z pohledu jiné postavy. Johanny, Tildy, Grety, Viktora... Kohokoli.. Ale myslím si, že další díl už by byl úplně mimo..

31.07.2023 2 z 5