annettka1098 annettka1098 komentáře u knih

Za dveřmi tma Za dveřmi tma Anna Bailey

Celou knihu doprovází náboženský fanatismus, který mi tedy dával hodně zabrat. Nepřestává mne občas udivovat, jak někteří věřící dokáží ohýbat různé výroky z Bible, jak se jim to zrovna hodí. Když někdo ubližuje jim, je to hříšník, kterého posedl ďábel a musí být ve jménu Boha napraven. Pokud dělají něco špatného oni sami, pak je to Boží trest, Bůh to tak chtěl a odpustí jim. Náboženská víra se navíc střetává s LBGT, což musím říct, že je obzvlášť v dnešní době velmi zajímavé téma. Kromě toho narazíte v knize také na alkoholismus, domácí násilí, užívání drog mladistvými atd. Přišlo mi, že kniha je okénkem do naprostého dna naší společnosti. Nejvíce mě děsí, že takové městečko někde v Americe (a nejen tam) skutečně je.
 Přestože se mi kniha zdála zbytečně zdlouhavá, jako náhled na společnosti, mi to přišlo výborné.

HODNOCENÍ: 65 %

Na závěr jedno doporučení: kniha mi svým stylem a trošku i obsahem připomínala knihu „Říkala si o to“.

12.09.2021 3 z 5

Země divů Země divů Zoje Stage

ZEMĚ DIVŮ je kniha, která by mohla být strašidelně pohádkovým příběhem ve stylu Medvěda a Slavíka od Katherine Arden, kdyby v něm nebyly také prvky z Kingova Osvícení.
Děj v této knize běží poměrně pomalu, když velká část textu je zaměřena na popis okolí a atmosféry. Kniha mi hodně připomínala Kingovo Osvícení, a to jak prostředím, ve kterém se odehrává - opuštěný dům uprostřed lesa a hlavně chvíli před Vánoci, takže hlavní roli sehraje také sníh - tak zvláštním druhem nadpřirozených postav. Ovšem tam, kde měl King Osvícení do detailu promyšlené a na těchto detailech mě utahal, tam mě Stage utahala na popisech zimy, krajiny a pocitů Orly. Svou roli určitě sehrálo také to, že jsem si nějak nedokázala najít vztah k Orle, která je hlavní vypravěčkou příběhu. Tam, kde jsem měl prožít šok jsem jen smutně zakroutila hlavou, proč to autorka udělala, protože děj to v podstatě nikam neposunulo.
Mrzí mě, že autorka nevěnovala více prostoru vysvětlení nadpřirozena, které se v knize odehrává, protože tato myšlenka mi vůbec nepřišla špatná.

HODNOCENÍ: 50 %

07.09.2021 2 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

POKÁNÍ byla má první kniha od autora a bohužel zde platí, že se mi film líbil víc než kniha.
Film jsem viděla hned, jak byl v ČR poprvé v televizi, tedy někdy v roce 2009. Vím, že jsem z něj byla naprosto v šoku a absolutně mě pohltil. Bohužel z knihy jsem tak nadšená nebyla. Autorův styl je velmi pomalý a popisný, a přestože hlavní myšlenka je určitě více než zajímavá, bylo pro mne velmi těžké se k ní vůbec propracovat.
HODNOCENÍ: 50 %

26.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Tak trochu jiná Bridget Jones. Přesně tak bych popsala knihu NE TAK ÚPLNĚ SOUKROMÉ E-MAILY COCO PINCHARDOVÉ. Coco a Bridget toho mají hodně společného. Obě žijí v Londýně a obě touží po slibné kariéře. Zároveň je mezi nimi podstatný rozdíl. Coco je 40 let, je vdaná a má syna. Nicméně být vdaná neznamená, že už neřešíte trable s muži. Manžel Coco totiž prochází krizí středního věku, a tak úplně neví co vlastně chce. Navíc se Coco povede při jednom rozhovoru pošpinit svou vlastní knihu.
Letní oddechovka je další přívlastek, který mne ve spojení s knihou napadá. Já jsem si u knihy opravdu každý večer odpočinula, což jsem během stěhování a starání se o nové štěňátko opravdu potřebovala. Nedá se říct, že by Coco přitahovala trapasy, nicméně vtipných scén je v knize dostatek. Přiznám se, že jsem měla v jedné chvíli chuť už knihu odložit, ale nějak mi to nedalo. Chtěla jsem znát konec. Protože jestli @robertbryndza něco umí, tak jsou to bravurní konce. Já je prostě miluji!
A dá všemu, co se Coco stane věřit? Nevím a upřímně asi ani nic takového od letní oddechovky neočekávám. U letní oddechovky chci prostě vypnout mozek.

15.07.2021 3 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Musím říct, že přestože jsem od knihy dostala trochu něco jiného, než jsem očekávala, nakonec mi to vůbec nevadilo. Od knihy jsem očekávala detektivku - někde jsem narazila na přirovnání knihy k Deseti malým černouškům od Agathy Christie. Z mého pohledu se však jedná o výborný psychothriller s originální zápletkou. Příběh je vyprávěn celkem 5 vypravěči, kdy popis jejich pohnutek a jednání je opravdu povedený! Postupně se dostáváme pod povrch vztahů mezi bývalými spolužáky a rozkrýváme jejich malá i velká tajemství. I když některá tajemství byla předvídatelná a nebylo těžké je předem odhadnout, z celkového pohledu se autorce povedlo držet mne celou dobu v napětí. Malou nevýhodu knihy vidím v tom, že z oněch 5 vypravěčů jsou 4 ženy a minimálně dvě jsou vykresleny tak trochu jako povrchní pipky, takže nevím, jestli to (nejen) mužské čtenáře neodradí. Na druhou stranu, kdo z nás není občas povrchní, že?

15.05.2021 4 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

Na začátku je příběh vyprávěn z pohledu Mel a tato část mne velmi bavila. Byla zaměřena na Melino uvažování a jak jistě víte, psychologii postav já ráda. Druhá část knihy je vyprávěna Lukem a vracíme se v ní do minulosti, Luke mimo jiné nastiňuje, jak se s Mel seznámili. Ne, že by tato část byla nudná, to rozhodně ne, čtení mne bavilo a Lukova minulost byla opředena ne jedním tajemstvím. Ovšem chybělo mi více vnitřních pohnutek Luka a větší nahlédnutí do jeho mysli. Nedokázala jsem se do něj tak vcítit, což byla opravdu velká škoda.

I přes celkem obvyklou prvotní zápletku se autorce podařilo zpracovat velmi zajímavou problematiku a kniha zpracovává velmi neotřelé téma. Od příběhu nečekejte drásající napětí, protože již první kapitola vám hodně nastíní.

15.05.2021 3 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Přestože je povídka opravdu krátká, nechybí v ní mystično, tajemno a hluboká myšlenka. Příběh bych doporučila nejen maminkám na mateřské, které mají pocit, že se jejich život stal stereotypem. Knihu jsem přečetla během jednoho odpoledne, a přestože si nejsem jistá, že jsem pochopila konec, velmi se mi líbila. Protože jsem ji měla půjčenou z knihovny, hodně zvažuji, že si ji pořídím i do své knihovničky. Mám takové tušení, že se k této povídce ještě někdy vrátím…

14.05.2021 5 z 5

Víno a čáry Víno a čáry Luanne G. Smith

Příběh je plný zvratů, a přestože některé zápletky nebylo těžké odhadnout, povedlo se autorce držet mě v napětí. Závěr knihy mi připomínal pohádku Hvězdný prach (nebudu spoilerovat v čem).
I když téma magie není můj každodenní žánr, u knihy jsem si opravdu odpočinula a kdybych jela někdy na dovolenou do Francie, je to rozhodně perfektní volba. Jestli se vám stýská po cestování, myslím, že knihou se vám povede přesunout se nejen v místě, ale i v čase.

HODNOCENÍ: 70 %

11.04.2021 3 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Děj díky střídání vypravěčů velmi dobře plyne a je to i dobrý způsob pro vykreslení a zároveň pochopení hlavních postav.
V knize jsem postrádala bližší vykreslení celkové společnosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o první díl serie (další díly nebyly zatím přeloženy) je to nejspíš udělem prvního dílu, aby čtenáře přdevším zaujal a nalákal.

08.03.2021 4 z 5

Sedm rozchodů Amy a Craiga Sedm rozchodů Amy a Craiga Don Zolidis

Kniha má zásadní problém. Autor hned v prologu uvádí, že to vlastně vůbec není love story, protože hlavní hrdinové spolu opravdu nezůstanou a na konci se rozjedou.
Druhým problémem knihy byla skutečnost, že autor podle mě vůbec neodhadl věk hlavních hrdinů, kteří mají být v posledním ročníku střední školy a má jim tedy být 17 a 18 let (Amy je o rok starší než Craig). Oba hlavní protagonisté se ale chovali jako puberťáci základní školy.
HODNOCENÍ se tentokrát zdržím, protože toto byl v podstatě můj absolutní přehmat. Myslela jsem, že se jedná o YA ve stylu Colleen Hoover, ale jedná se knihu pro mnohem mladší čtenáře.

04.03.2021

Kořist Kořist Darcy Coates

Novinka od autorky strašidelných povídek ze serie Strašidelné domy. Kniha se však vymyká a já bych jí označila spíš za thriller než horor. To je ale podle mě spíš na povaze člověka a na tom "co kdo snese".
Kořist mi trochu připomínala thrillery od Larse Keplera. V knize je detektivní zápletka, tajemno i několik nechutných scén. Nechybí zde velmi neschopný tým policistků v čele s velmi nesympatickou vyšetřovatelkou. Přesto jsem si knihu moc užila (přečteno za dva večery) a určitě bych si od autorky přečetla další knihu tohoto žánru.

27.02.2021 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Pozor nejedná se o klasickou Odeonku. Ikarová obálka sedí příběhu více.
Autorka naráží na několik společenských témat jako je rasová diskriminace, interrubce, náhradní mateřství, adopce.... Těžkými tématy se to v knize jen hemží a mrzí mě, že nebyl prostor vše do detailu probrat. Kniha by mohla mít 4 díly a pořád by bylo o čem psát.
Nad hodnocením jsem přemýšlela hodně dlouho. Ráda bych si knihu někdy přečetla znovu. Bohužel mi ale neseděly dlouhé kapitoly a zaznamenala jsem i nutné pasáže. Navíc některá témata jsou nakousnutá a zasloužila by si více rozebrat.
Jestli vás zajímá téma mateřství (nemyslím z odborného hlediska) a líbila se vám kniha či seriál Sedmilhářky, mohu knihu vřele doporučit!

27.02.2021 4 z 5

Asi to skončím Asi to skončím Iain Reid

Část v autě je poměrně dlouhá (cca polovina knihy) a chápu, že některé může odradit, protože se tam zdánlivě nic neděje. V této části jde však především o myšlenky a názory, je to pouze myšlenkový pochod a dialog dvou lidí sedících několik hodin vedle sebe. Je to rozhdoně kniha pro čtenáře, kteří nevyhledávají přílišnou akci. Když si na knihu vzpomenu, mám pocit, že jsem skutečně byla na dlouhé jízdě autem. Tak dokonal dokázal autor situaci navodit. Nakonec ve mě zůstává pocit, že si knihu potřebuji přečíst znovu, protože v ní je tolik myšlenek, že mi určitě něco uniklo. A za to si rozhodně kniha i autor zaslouží plné hodnocení.

11.02.2021 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Knihu by dle mého lépe vystihoval název Overlook, protože většina děje je zaměřena právě na hotel. Autorovi nelze upřít, že má vše do posledního detailu promyšlené. Každá postava, ať hlavní či vedlejší má propracovanou charakteristiku. Bohužel mě osobně to trochu ubíjelo. ???? Kolem strany 84 jsem konstatovala, že se trochu bojím, akce jsem se ale dočkala až o 200 stran dále. Můj strach i mé nadšení už bylo v té chvíli pryč.

14.01.2021 3 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Musím souhlasit s komentáři, že na Historii včel to nemá. Ovšem i tak je mé výsledné hodnocení vysoké.
Vyprávění Signe mi občas přišlo zmatené. Má vyprávět rok 2017, ale vlastně se vrací do svého dětství a dospívání, takže více méně se nacházíme v letech cca 1964 - 2017. Možná, kdyby to autorka opět rozdělila do více postav, jako tomu bylo v Historii včel, byl by pro mě děj lépe uchopitelný a především více svižnější. Na Historii včel se mi velmi líbily krátké kapitoly. Zde nebyly extra dlouhé, ale přesto mi přišlo, že se to občas vleče.
Naopak vyprávění Davida bylo napínavé od začátku. Trochu mne mrzí, že autorka nezačala knihu kapitolou Davida. Myslím si, že by našla více čtenářů? V knihkupectví si hodně lidí přečte první kapitolu a podle toho knihu koupí. I na e-shopech bývá jako ukázka první kapitola. Neříkám, že mne problematika ničení ledovce z důvodu prodeje luxusního čistého ledu nezaujala (Signe), ale útěk otce s dcerou před požárem, navíc nezvěstná manželka s druhým mladším dítětem je více ohromující (David). Ovšem autorka chtěla oslovit především čtenáře, které zajímá enviromentální problematika.
Oba příběhy, jak příběh Signe, tak příběh Davida mají něco do sebe. Signe poukazuje na problematiku plýtvání vody, nevážení si přírody, jejího ničení pro "lepší" budoucnost. David vypráví, kam ta budoucnost došla. Na světě je sucho, vůbec neprší, svět válčí o sladkou vodu.
Kniha je plná podnětů, které vedou k zamyšlení a jsou hodně děsivé (např. moře je plné slané vody, ale slaná voda se nedá pít, nedá se s ní ani zalévat, sůl vše spálí, stejně jako slunce).
Co mi na knize trochu vadilo byl překlad. Překladatel nechal v knize původní názvy, za které doplnil český překlad (např. Blå = Modrá, Søsterfossene = vodopády Sester atd.). Toto se vždy opakovalo, tedy vždy byly uvedeny oba názvy a musím říct, že mne to ve čtení bohužel rušilo. Mrzí mne, že to nebylo uvedeno jen jednou, při první zmínce názvu a následně si nebyl zvolen pouze jeden název (překlad či originál). Narazila jsem totiž na to, že překlad byl uveden ve špatném pádu a opravdu mne to vytrhlo od příběhu.

18.10.2020 4 z 5

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

Přesto, že příběh začíná v podstatě první vraždou (což mám ráda, protože mám pocit, že se od začátku něco děje), přišel mi rozjezd knihy pomalejší. Lze to ale přisuzovat faktu, že jde o první díl série a autorka nás chtěla dostatečně seznámit s postavami. Děj však bere postupně grády a závěru se nedá téměr nic vytknout (pokud pomineme fakt, že se hlavní vyšetřovatelka opět vydá sama chytnou seriového vraha a samozřejmě ji to úplně nevyjde, ale to je kámen úrazu většiny detektivek). Vzhledem k tomu, že se během knihy postupně seznámujeme také s příběhem z pohledu vraha, není závěr tak uspěchaný. Naopak jsem si ho opravdu plně užila, chvílema jsem dokonce ztrácela pojem o tom, kde vlastně jsem.

05.10.2020 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Bohužel mi tato kniha moc nesedla. Bylo to na mě asi moc jednoduché. Nemyslím v zápletce, ale celkově v jednání a myšlenkových pochodech hlavní hrdinky Lowen. Byla mi svým způsobem nesympatická. Vadilo mi, že byl příběh postaven na tom, že musela "čmuchat" v soukromí Verity a jejího manžela. Vadilo mi, jak byla Lowen naivní a vykreslená v podstatě jako hloupá husa. Alespoň na mě tak působila. Mám Colleen moc ráda jako autorku lovestory, ve kterých poukazuje na nějakou problematiku (deprese, domácí násilí, problémy početí atd.) a bohužel, něco takového mi v této knize chybělo.

11.09.2020 3 z 5

Slzy mrtvé jeptišky Slzy mrtvé jeptišky Roxann Hill

Někomu možná bude vadit, že přesto, že by mělo jít o detektivku, je v knize celkem rozsáhlá vztahová linka Anny a Pavla. Navíc poznáváme také Anny dceru Julii, se kterou má Anna soudně zakázaný styk. Já jsem tuto dějovou linku velmi uvítala. Během léta má člověk tak nějak naládu na nějaký ten románek a tady nejde o standardní romantické klišé. Vždyť Pavel je kněz! Detektivní příběh jako takový je poněkud slabší. Zápletka a rozuzlení bylo dobré, ale Anna má tendence lézt střemhlavě do problémů a Pavel ji neustále zachraňuje. Navíc jsou oba nepřemožitelní. Přesto si určitě nenechám ujít ani 3.díl. Prostě mě to svým způsobem baví a tyto oddechovky jsou občas potřeba.

19.07.2020 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Mám od autora přečteny všechny knihy a toto mi upřímně přijde jako vtip. A tajně doufám, že to tak Nesbø také myslel. Až na slabou výjimku to bylo celé téměř prvoplánové a předvídatelné. Občas jsem se musela opravdu až zasmát, protože jsem si v duchu řekla, co absurdního by se ještě mohlo stát a ono se to opravdu stalo.

19.04.2020 3 z 5

Sadie Sadie Courtney Summers

Kniha má dle mého názoru veliký přesah a neměla by být řazena pouze mezi young adult. Problematika, které je v knize otevřená (nechci spoilerovat) je velmi vážná a hlavně (bohužel!!) stále aktuální. O knize budu ještě dlouho přemýšlet...

21.02.2020 5 z 5