Atuin Online Atuin komentáře u knih

K majáku K majáku Virginia Woolf

Četba nevyžaduje velké odhodlání jak tu někdo psal, četba vyžaduje pouze a jedině otevřené srdce, nic takového si člověk dnes už nepřečte. Je to poklad, je to světlo, které nehasne. Je to kniha pro každého z nás, stačí přestat k literatuře přistupovat s takovým školním přístupem.

18.06.2021

Královna bez koruny Královna bez koruny Margaret Campbell Barnes

Kniha mi ležela v knihovně neuvěřitelně dlouho. Teď mě potěšila. Je až s podivem nakolik dokázala sama Anna zaujmout sama sebou, nakolik dokázalo zafungovat historické prostředí a zajímavé autorčino poskládání dohromady.4,5/5

16.06.2021 4 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Včera jsem pod třetí díl docela sebevědomě napsala, že mi tato genialita stačí v polském překladu. Ha Ha. Dnes jsem v knihovně nakoukla a přečetla jak prolog tak první kapitoly a jdu do toho i po našem. Prostě je to past. Dokonce jsem obětovala ledvinu a koupila si dostupné díly v papíru. Ale musela jsem se asi zbláznit. Kniha je vyprávěná perfektním tónem, o obsahu se tady nemá smysl bavit. Obsah prostě JE. Tímto hasne .. či spíš bouří a pozor ať to s vámi nešlehne protože vrsty v té knize jsou víc než zajímavé. 5/5..... Prostě jsem to Sandersonovi spolkla všechno i s návnadou.

Důležité, Hlavní a vlastně pro vás jako čtenáře podstatné je že vás budou zajímat a že s vámi budou hýbat postavy, nebo i bytosti ( ať už lidské - ty zejména, nebo jiné). A to hned od začátku, nečekejte v zázrak na 250 stránce, zen zázrak musí přijít hned. Musí vám o ně jít a musíte chtít s nimi vše poznávat. Ani nedutat a jenom zírat. Vzpomínám si jak mě chytl nejen Kaladin, ale i Spreni. Neexistuje něco jako že se s náturou knihy a povahou psaní sladite později, žádné později neexistuje. V tomto případě musíte mít jasno celkem hned. Smekám. Bude vám toho řečeno hodně, v mnoha věcech se možná budete plácat, ale že by vás to nechytlo... vážně...no dobře neupírám vám to, ale je to divný.
Četla jsem prvně před 3 lety v polštině,a následně i polsky poslouchala, teď si to užívám česky a musím říct že jenom doufám že se dočkáme nejenom dalšího dílu, který tady nějak uvízl, ale i dotisku těch předchozích.

14.06.2021 5 z 5

Meč Přísahy Meč Přísahy Brandon Sanderson

Nezapoznala jsem se s autorem v českém překladu a vzhledem k tomu že už mám přečtený i 4. díl série ( Rytm Wojny v polském překladu ) a chystám se na dvě vsuvky v rámci série, ani to napravovat nemíním. Hlavně i proto že bych potom tuto famózní sérii nemohla kombinovat s audioknihou, která je také mistrovská,. Na audioknihy od Sandersona si u nás mužem bohužel nechat jen zdát.
Cykl je to osobitý, má vlastní ráz a charakter, ale palec nahoru, odpustit se dá i to že by to mohlo být lépe napsané. Na současnou tvorbu je to opravdu klasa. 5/5
Nedá se popsat z jakou pečlivostí Sanderson píše a zároveň jakou lehkost v tom zanechává a možná že ani není nutné aby něco vylepšoval.

13.06.2021

Deníky Deníky Virginia Woolf

Virginia Woolfová byla osobnost, která za sebou ( byť si to nemyslela) zanechala velikou stopu. A to nejen na papíře. Největší stopu však zanechává v nás. Tedy těch kteří jsme jí navždy propadli, ať už k tomu vedlo každého cokoliv jiného. Je to geniální přítelkyně, je to prvek, který se vás bude držet jako stín. Pokud vám bude mít co říct promluví. A Virginia nerada mlčí.

11.06.2021

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Dnes, dnes jsem si na tohoto hrdinu vzpomněla a vytáhla ho opět z knihovny. Vzpomínka na něj přišla náhle, když jsem knihu Nerozlučné připodobnila ke květině. V tomto kontextu si nelze na tento vztah nevzpomenout. Po Citadele nemám odvahu tak naplno znovu sáhnout, v té listuju opravdu průběžně.
Tento útlý svazek však často vyplní místo v srdci, zhojí rány a opravdu je oázou po přepjatém dni. Podat si s ním ruku lze prakticky kdykoliv, litovat rozhodně nebude téměř nikdo.

11.06.2021 5 z 5

Nerozlučné Nerozlučné Simone de Beauvoir

Krásná, křehká kniha. Děkuju Odeonu za vydání. Víc nemám sil se vyjádřit. Přátelství, láska, život, svět.... Geniální.....
Nezapomenutelné.
Přečteno třikrát. Kniha která už se mnou navždy zůstane....

11.06.2021 5 z 5

Ptáci se zlomenými křídly Ptáci se zlomenými křídly Ayşe Kulin

Vše se na člověka z anotace " směje" tak že nemáte pochybnosti o tom nakolik by to mohlo být i špatné. Námět výborný zpracování jak od žačky na základní škole. Je to psané rychle, a tím pádem tam chybí nějaká vrstva a je to ploché. Postavy působí neuvěřitelně papírově a celé je to takové " pouze" nakreslené bez barev.
Některé momentky zasáhnou, ale pak se vše rozpije v nic. Nemáte šanci nic vidět, jakoby jste jeli rychlíkem. Sotva 3/5

08.06.2021 3 z 5

Nebe nad Kilimandžárem Nebe nad Kilimandžárem Leah Bach (p)

Začátek je v podání této autorky vyloženě výborný. Seznamujeme se s Charlottou co by dvanáctiletým děvčetem v situace, která pro ni není vůbec jednoduchá. Z popisu na vás dýchne atmosféra místa, kde zrovna děvče žije u své babičky s ostatním mladším osazenstvem, jehož temperament je velmi různorodý. Postavy působí dynamicky a taková Ettje je kapitolka sama pro sebe. Autorka v knize uchovává i ve velice vypjatých momentech ( pro žánr typický) velice komorní až střízlivý řád i později kdy naše Charlotte staví čelo jiným okolnostem. Popisné pasáže výborné, kniha se staví do čela autorčina díla společně s Kavárnou ( můj osobní názor) 5/5

Anne Jacobs je čarodějnice. Mě naprosto uhranula napříč všemi svými knihami a sériemi. Její vypravěčský akcent je maistrštyk. Překlad je geniální posunuje její knihy k pomyslné šesté hvězdě.
Postavy nejsou ploché, autorka vás vezme sebou přímo do knihy, vnese do vás radosti, úzkosti, odhodlání i prohry svých hrdinů a hrdinek.

05.06.2021 5 z 5

Hudba meče Hudba meče Julie Garwood

Četla jsem autorku když tu vycházela a patřila už tehdy k těm méně oblíbeným. Teď mám takový knihy pořád ráda, člověk to občas potřebuje, například komplet sérii Cizinku miluji, Dynastii Morlandů či Kathlen Woodwise pořád fungují, stejně jako u nás nová Anna Jakobs pod všemi svými pseudonymi. Julie pořád visí někde v tom středu, který neurazí ani nenadchne. Autorka evidentně pořád válčila zda psát čistý historický román nebo historickou romanci a to je knize dost škodilo. 3/5

03.06.2021 3 z 5

Záhady Udolfa I Záhady Udolfa I Ann Radcliffe

No já jsem věděla že to bude dobré, to u některých knih vytušíte, ale že to bude taková pecka, to by mě na jednu stranu nenapadlo. Ještě že knihu Jean Austen vrazila do ruky jedné ze svých hrdinek, když sama skrze ni napsala satiru právě na takové romány, ačkoliv sama Ann Radcliffe velice obdivovala a kdo by taky ne. Takhle napsat veskrze žánrovou literaturu, tak barevně a plasticky...no skvělé....ale pozor je to opravdu gotický román to pro představu. Takže žádné jevení se jak a co tam vše probíhá, takové jevení jako dnes slýchat ze strany žen když červená knihovna je opravdu červená knihovna...

Popisy přírody jsou pastva pro oči....

02.06.2021 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Někteří jedinci by si měli něco přeci jen vyzjistit o Tolkienovi a jeho životě a to dřív než sáhnou po jeho díle. Možná by zjistlili mnoho zajímavých informací a vůbec věcí, jako třeba tu že autor byl hlavně a jedině filolog jehož žádné umělé natahování nejenom že nezajímalo ale po pravdě podobně tento novodobý terminus neznal a zabýval se ve svých knihách věcmi tak jak mu vstoupily do cesty a tak jak k nim celý život vnitřně lpěl ( co ho ho osobně v životě ovlivnilo) a nikoliv aby oblažil čtenáře cool jízdou. A že jízda - Jízda Valkýr - pokud znáte ( a asi znáte) je taková beta verze, která mu dala hodně inspirace a sám nakonec svou vlastní stvořil, cestou která je doslova neopakovatelná.
Každá kapitola má v celém příběhu své místo a není psaná pouze aby bavila ( či nedej bože vyplnila ), ale aby mnohému naučila. A nedělal to cíleně takže to není umělé. Což je na tom vůbec nejlepší, jelikož autor s tím že bude mít čtenáře mimo svůj osobní okruh ani nepočítal a tu největší vizi - Silmarillion měl pořád ještě před sebou a to byl jeho cíl, jehož vydání se ani nedočkal. Tolkien a jeho dílo nejsou žádná žánrovka zaměřená akce, ale jsou něco úplně jiného.
Opravdu čtení mnohych knih protože chci poukázat že jsem taky četl/a je zhoubná věc.

01.06.2021 5 z 5

Poslední léto Poslední léto Judith Kinghorn

Ke knize mě nepřipoutala ani obálka, ani anotace, ale ukázka, kde jsem nabyla dojmu že je to jedna z těch dobře napsaných a pomalu vedených historických romancí, navic s dobrým překladem a to já mám dost ráda už od základní školy. Nepletla jsem tak úplně moc. Je tam silná inspirace knihou Pokání a Abby Downton tedy ne přímo tím příběhem, ale některé prvky jako by si autorka chtěla ozkoušet na vlastní kůži a na vlastním příběhu. Jména, jisté prostředí, láska mezi různými sociálními vrstvami..syn služebné...atp.
Ovšem autorka se nesnaží o velikost ale zůstává na poli žánru kterému evidentně rozumí a umí se v něm pohybovat, žánru který má svá pravidla a zákonitosti a pokud by v něm nebyly nebylo by to už ono. Kniha okouzlí každého kdo si rád zpříjemní chvíle i vyloženou romantikou, což já samozřejmě dělám bez toho aniž bych měla dojem že každá kniha musí posouvat nějaké hlubiny společnosti.
Krásné čtení. 5/5

28.05.2021 5 z 5

Vítr to ví Vítr to ví Amy Harmon

Od Amy Harmon jsem četla Z pisku a popela před lety a vím jistě že jsem příliš spokojená nebyla. U knihy Vítr to ví jsem tedy počítala s jistými slabinami, ale anotace a celý nápad mě natolik nadchl, že jsem knize neodolala. Zda se mi to vyplatilo?
No tak za prvé, potenciál který ve všem autorka představila byl maličko přizabit. Styl autorky se ale trochu posunul nebo se alespoň posunul natolik aby to bylo pěkně napsané, nekostrbaté, do toho ji ovšem vstoupil ( patrně náš) vydavatel a napral do toho kurzívu a to je v tom množství doslova nepřijatelné a ukradlo to knize jednu hvězdu. Druhou hvězdu a nakonec celou jsem odebrala proto že nám toho autorka zase tolik neukázala. Z touhy vytvořit něco zajímavého možná zapomněla na původní záměr. Snaha o originalitu ne příliš originálního příběhu zastínila to čím si mě kniha k sobě přitáhla. Do hlubších zkoumání jsem se po přečtení nepouštěla, aby mé hodnocení nedopadlo hůř. Je to psané rychle a až na nějaké výjimečné věty to nemá příliš atmosféru byť se o to příběh celou dobu snaží. Postavy jsou takové nemastné neslané a dialogy taky váznou. A samotnou situace tehdejšího Irska autorka vykreslit neumí natolik aby člověk zůstal ochromen. Bylo to čtení o čekání, o čekání toho dojmu, který nepřišel. 2,5*/5
A to prosím miluji komplet sérii Cizinka ( myslím na papíře) Gabaldon umí psát...

28.05.2021 3 z 5

Môj rok pokoja a odpočinku Môj rok pokoja a odpočinku Ottessa Moshfegh

Ačkoliv jsem čekala něco podobného neuměla jsem si k hrdince najít nějak cestu, což je zrovna v tomto případě dost zvláštní a vůbec jsem nečekala že bby se mi kniha mohla nelíbit. Své může hrát to že polské vydání má hrozný font a vůbec nevím koho takový nápad napadl. V knize mi chyběla nějaká prokreslenost, něco co by v ní opravdu žilo. A ten proud mezi řádky se konal taky jen pozvolna a dost částečně. Dojem je z mé strany hodně suchý.

25.05.2021

Roky Roky Virginia Woolf

Komentář Dominik 13 to vystihl perfektně. Snad jen není nutné touto knihou úplně děsit. Roky jsou opravdu výborná kniha a postihují hluboké věci, které autorka v mezilidských vztazích ( vzdor svému opatrnému přístupu) umí sázet jako perly. Kreslí obrazy opravdu nepřekonatelně a upoutá vším co jí zpod pera uteče i tím co zamlčí, ale ono to stejně samo vypluje na povrch. Je to svým způsobem neuvěřitelně transparentní autorka ačkoliv se nechce vydat nikdy úplně a váhá, dávala do toho mnoho. Mnoho lidského.
Douška : vím že je to můj druhý komentář ke knize ( k této knize) v jednom měsíci ale nemohu si pomoct.

25.05.2021 5 z 5

Leonard a Hladový Paul Leonard a Hladový Paul Rónán Hession

Je to takové působivé, soft čtení. Neotřelé a přesto zvláštně známé. Nevím co mě úplně přesně sedlo nejvíce ( tak že jsem dala nejvyšší hodnocení) ale možná souhra drobných věcí které dávají smysl a v mnohých chvilkách se přesně taková kniha hodí. Postavy nejsou černobílé, mají jisté osobní kouzlo. Sympatické, komorní a úžasné čtení. Takové upravené bez zbrklosti. 5/5
Douška : Scénka s dózou s pralinkami je famózní :-))

20.05.2021 4 z 5

Černá země Černá země Vojtěch Martínek

Výborná knížka, tedy soubor tří částí. Mikrosvět a lidské osudy jsou tu popsány naprosto mistrovsky. Nic nezavání monotónně a podání je zobrazeno s přesvědčivou silou. Od postavy Jakuba Obervy, který se doslova bije ode zdi ke zdi až po postavy jiné, umírněnější. Vše je popsáno se skutečným zápalem, zájmem a tak aby jste knihu nechtěli odložit.

19.05.2021 5 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Já nevím podle mě se nejvíc projevila v tetralogii Geniální přítelkyně. Vše " předtím" či potom je už takové prázdné. Byť to není úplně špatné není to ono a něco tomu chybí.

19.05.2021 2 z 5

Amálie Amálie Sylvi Kekkonen

Opět příběh který se vším co vypráví obrací do sebe. Ovšem prostředí se tím proplétá výrazně. Je to citový příběh, nemohu si pomoci asi přišel v dobrý čas,naladěn vlnou předchozích knížek, dávám plný počet.

14.05.2021 5 z 5