Atuin Atuin komentáře u knih

Olive Kitteridgeová je zpět Olive Kitteridgeová je zpět Elizabeth Strout

Člověk by mohl říct že není dobré se opakovat, ostatně i tato kniha je toho místy důkazem, protože ten úder z Olive po první " části" už není ten sám a čtení to maličko kazi. Jemnější podkresleni vážných témat tady umí však otevřít srdce úplně stejně jako v první části. Nový podnět a zajímavá kocepce. Knihu jsem četla loni v polském překladu a musím uznat že je jako pokračování obstála.4,75/5
Kniha je smutná, v mnohém pravdivá a velice zřetelná co do jazyka i co do obsahu, který se mě osobně četl i hůř než kniha první.

30.03.2021

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

Je neuvěřitelné jak Hugo dokázal posouvat děj aniž má člověk pocit že něco vázne. Ve správném okamžiku se dokáže kniha odklonit a pořádí zápletek a hrdinů je tak nezapomenutelné. Kromě toho uměl zasáhnout na všech těch místech a úrovních o kterých člověk možná do té doby raději nechtěl vědět. Je to kniha k níž je radost se vracet, je to zrcadlo, které odráží vždy neuvěřitelně citové a skutečné prvky, byť s některými názory lze i u tohoto giganta nesouhlasit, jeho Bídníci a jiná díla,jsou díla nesmrtelná.

29.03.2021

Kafka: Roky poznání Kafka: Roky poznání Reiner Stach

Neuvěřitelný čtenářský zážitek. Člověk ani neví kde má začít. Celá trilogie je snad nejlepší biografické dílo které jsem o jakémkoliv spisovateli četla. Za mě jedno velké uznání. Ukázat čtenáři vsechno v tak složitých a zároveň srozumitelných nastaveních není nic samozřejmého. Obsáhlost která knihy zasahuje a proniká tak i do samotného Kafky je nejenom neocenitelná, ale v tomto případě doslova i případě i potřebná. Zpoza stran vystupuje tak Kafkovo dílo v mnoha perspektivách a přitom věřím že jakkoliv nebudete úplně chtít budete na každou jeho pozdější větu koukat jinak. Navíc v knihách je neuvěřitelně mnoho dobře využitého prostoru. Nic není zastavěno harampandím ale Stach opravdu opravdu dokázal čtenáři takové literatury zavděčit svou vlastní nápaditostí s níž biografickou cestu Kafky podal. Neváhejte. Budete číst se zatajeným dechem. Opravdu.

26.03.2021 5 z 5

Montaillou, okcitánská vesnice v letech 1294–1324 Montaillou, okcitánská vesnice v letech 1294–1324 Emmanuel Le Roy Ladurie

Je to takový klenot, protože kniha je napsána neuvěřitelně čtivě. Dané téma není takto v literatuře příliš zachytitelné, minimálně já jsem takovou knihu o tehdejším katarském hnutí a celém obrazu příliš nezachytila ani v odborných textech. V beletrii jsem zachytila několik románu, které o " komunitě " píší, ovšem nikoliv v českém překladu. Tato kniha je výborná, informací zdostatek podané srozumitelně a opravdu vám to mnohé sdělí.
Vůbec tuto edici mohu doporučit kompletně.

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Jako ta obálka je příšerná. Jako totální snob ( patrně protože se mi opravdu nelíbí ) jsem ji při čtení sundavala, což nedělám až tak pravidelně. Ovšem příběh je to poutavý. On je zejména napsaný takovým jazykem, který zanechává poselství všech uvnitř nabitých řádek a i těch částiček mezi řádky. Ačkoliv by jste do ní vzhledem k obsahu možná nerekli, prostě je v mnohém dost přesvědčivá. Zusak zde užil jemnější, detailnější styl. Popisům tak udal zvláštní zabarvení a tempo kde sledujete hrdiny až se zatajeným dechem. V mnohém lepší než Zlodějka knih. Minimálně vyprávění je vypracovaněši, ne li propracované.

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Celkově je to dobrý nápad. Období je chytlavé a nemá chybu. Nemá moc smysl poukazovat na autorovo dobré a špatné stránky. Jeho nešvary jsou i tady a jmenovitě tady. V jednu chvíli mi to přišlo uměle natažené, ale to mám pocit je problém všech jeho knih, že tam má pasáže, které ani tak neladi do kontextu a vyprávění to poněkud naruší.Nad tím mhouřím oko. Mohlo to být také tím že jsem knihu celkem " nedavvno" poslouchala jako audio v polštině. Ovšem na český překlad jsem se těšila, je to pečlivě přeložené, nechybí v tom nic z předešlých knih, nemam duvod snižovat hodnocení, spíš se mi ta doba líbila a za mě by mohl napsat klidně něco dál :-)).

25.03.2021 5 z 5

Prehistorie rodu Homo Prehistorie rodu Homo Václav Soukup

Velice obsáhlá kniha, velice pěkná a velice dobrá, podrobná a dobře napsaná a uspořádá. Prostě pecka .Tedy až na tu tíhu, dávejte pozor aby vám nespadla třeba na nohu. Ovšem jinak je to doslova umělecké dílo které potěší každého milovníka daného tématu. A ta cena mi přijde ( vzhledem k tomu že dnes dokáží vydavatelé i beletrii prodávat za 600kc) mi přijde rozumná, dojde vám to ve chvíli pokud tu knihu uvidíte.

22.03.2021 5 z 5

Světy J. R. R. Tolkiena Světy J. R. R. Tolkiena John Garth

Tak tohle je povedená věc. Je to kniha s duší. Jako by na samotné řádky Tolkieovo tvorby prosvital paprsek slunce, který se odrazil od Morie a přes hrobky, vísky a krále doputoval až k vám. Vnitřní barvy se nedají zapomenout. Je to pouť, kterou nelze odmítnout. Ano už sám autor jemuž je kniha věnovaná patří k mistrům a k jehož knihám když obratite zrak už nikdy svět neuvidite stejně. Oblékne vás do pláště, který na vás pozná málokdo ale už nebudete dýchat ten samý vzduch a nebe, lesy řeky...nabudou nových a věcných výzev a pravd. Zustane vám v srdci a jeho srdce budete chtít poznat o to víc..( i když to je věc nemožná). Po dvou dekádách mi i toto začínající jaro s Tolkienem připadá čerstvé, a pravé...jeho řádky jsou stale svěží a krásné.. Středozemě nešedne ale naopak...
Kniha o ní jako doplněk je jako najít ztracený silmaril.

21.03.2021 5 z 5

Neutěšenci Neutěšenci Kazuo Ishiguro

U této knihy je patrně veliká škoda že nebyla přeložena dříve. Ovšem je na ni vidět proč autor ustoupil v budoucnu od rozsáhlých knih. Tolik stran je na něj hodně. Na něj samotného. Jeho vypravěčský talent a celková narace tu dostává zabrat je znát nakolik jebto i z jeho nstrany vysilující. To v ostatních knihách není tam svůj tón nevyplňuje tak divnym podkreslenim.
Jako další vidím trochu nedostatky u našeho vydavatelství Argo ( kupodivu, až se mi tomu nechce věřit) a to v tom že mám pocit že tam tu knihu neměl asi nikdo v ruce. Srovnání s Kafkou je minimálně nepřesné a zavádějící, ačkoliv jisté prvky se nesou zdánlivě celou jeho tvorbou, bere si jen inspiraci nikoliv atmosféru, tu zadává jinou. Vlastní. Nebo místy naopak, takže z toho vychází vzdy jiný dojem i efekt. Ovšem toto je autor, který nemá špatných knih. S tím že se člověk v nějaké části knihy rozbije, že mu Kazuo prostě nepěkně uštědří, s tím se člověk musí smířit. Nedoporučuji s touto knihou u něj začínat.
Mě kniha zmátla svou šířkou, protože to není typický Jazuo a vylo mi jasné že něčím sám sobě musel jít nannetvy protože do takoveho eposu už pitom nešel. Což zrovna u něj jen dobře.4/5

20.03.2021 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Podle mě si autor ukousl příliš velké sousto. To je přesně ten druh, který z takových témat dělá úplnou frašku. Určitá míra nemusí být škodlivá, ale jakmile je to jediný atribut který umí autor nabídnout, vpletený do takové knihy, je to na nic. A kniha Na Smrt, přes všechnu snahu, na nic byla a to jen proto že se pan spisovatel neuměl korigovat a trochu se zamyslet na to o čem vlastně píše.
Začínám mít pocit že II. světová válka je zneužívané téma a ve výsledku se s danými prvky zachází příliš benevolentně bez zastavení nad tím že rozcupovat vše a všechny jen za vidinou románu není úplně správné.

20.03.2021 2 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Ja jsem do knihy nešla s tím že tam najdu odlitek jejího předka. Vlastně vůbec jsem si to s tím nespojovala, protože z logiky věci tam nic takového najít nemohu když mezi vydáváním obou knih nejen že leží problematika dvou autorů ( byť pokrevně provázaných) ale hlavně víc jak sto let. S tím musí počítat každý. Jazyk a vyprávění se změnilo a to i za předpokladu že se něčemu chce někdo přiblížit. Jako román takový to není špatné. Má to kupodivu chytlavou rétoriku, ačkoliv tempo je pomalejší. Určité věci tam byly zbytečné ale ve výsledku ta kniha ostudu neudělá. Jen Drákula a Dracul jsou jsou podle mě dvě různé knihy z nichž ta druhá si jen bere prvky a jakési možná i zákonitosti té první, ale vytváří pro ní vlastní klima...4/5

17.03.2021 4 z 5

Předkové: Evoluce člověka Předkové: Evoluce člověka Jiří A. Svoboda

Výborná publikace, lze ji pouze a jen doporučit. Nebudete toho litovat. Mám takové knihy ráda.

16.03.2021 5 z 5

Slovanská knihovna – můj osud (mozaika vzpomínek) Slovanská knihovna – můj osud (mozaika vzpomínek) Jiří Vacek

Velice zajímavá kniha, nevím jestli ji dokážu správně hodnotit, ale přesto mi tato komorní až intimní záležitost přišla velice objevná a živá. Skutečná, ačkoliv to na první pohled nemusí být znát, dovede svou schopností vylíčit xx let zajet hodně pod kůži a hodně ukázat.

14.03.2021

Mytologie Slovanů Mytologie Slovanů Aleksander Gieysztor

Výborné. Výborné a ještě jednou výborné. Velmi pěkné seřazeno a " odvyprávěno". Každá kapitola či podkapitola vzbouzí nebývalou chuť číst dál.

12.03.2021 5 z 5

Civilizace Civilizace Laurent Binet

Perfektní, nemám výhrady prakticky k ničemu. Pěkné zčerstva se jde na věc a autor nic neomílá, nevytváří nadbytečné oblouky a je věrný velmi lehkému až skromnému popisu, který na francouzštinu úplně sedí. Zajímavý nápad a vyvedené provedení. Já alternativní historii úplně nemusím, mám tendenci příliš u takových knih vzdychat, ale tohle za mě byl luxus. Sice bych brala kdyby vyprávění bylo stejnoměrné v obou částech knihy, ale zase ta změna k zápiskům byla osvěžující a nová v už tak nové perspektivě naší Staré dobré Evropy :-)). Za mě 5 *

11.03.2021

Genialita ptáků Genialita ptáků Jennifer Ackerman

Skvělý čtenářský zážitek a recept na to jak poskytnout hlavě tu zprávnou potravu a přitom se úžasně odreagovat. Funguje to mistrně. Vrána novokaledonská je pěkný kvítko. A není nad to když víte jak rozlousknout ořech, pokud tedy poblíž máte nějakou tu krizovatku se semafory je vždy šance :-)). Geniální knížka 5/5

06.03.2021 5 z 5

Mlíkař Mlíkař Anna Burns

Je to paráda, vysloveně pecka. Autorčin styl je takový že budete hltat každou stránku a obdivovat ze si přitom v tomto dokázala zachovat jakousi křehkost. Prostě sama slova v té knize jsou křehká, byť zprůchodňují těžké veci, těžký čas a komplikovanosti života. Atmosféra výborná, postavy uvěřitelné a překlad luxusní.... Neveselá kniha která mě však chytla za srdce. Vše uvidíte v jasných barvách.5/5

Douška
A opravdu překlad klobouk dolů. Prostě v našich vodách lze spíš počítat s tím že s překladem dostaneme i něco navíc. Hodnotím vyloženě ♥️

01.03.2021 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tyto povídky jsou pro mě hned po Tolkienovi ( komplet) balzámem na duši. Fungují perfektně na čtecí krizi...Od Wiedźmina se dostanu hned přes Ziarno prawdy k povídce Mniejsze zlo a než se rozkoukám jsem v povídce Kraniec świata a to už je na dohled džinovi a Ostatniemu źyczenie.
Miluju povidku se strygou, to je luxus. Ten začátek a první ( dnes už profláknutý ) odstavec znám zpaměti v originále i v češtině. Stejně tak mám slabost pro celý koncept v němž se nachází Nivellen, protože ta celá povidka zní tak nenásilně a jako by je postavená mimo vše co AS pojal vymyslet. Blaviken ten je úžasný sám o sobě....zpoza strefy vychází jakoby povídka s Rokytou, ačkoliv se to nemusí tak zdát a finále této knihy je už trochu komplikovanější protože tu v popředí máme více postav a já si stojím za tím že autor uměl sehrát partií vždy když jeho orzsak byl seskupen s méně než 5 postav na place. Jakmile si terén rozšířil, maličko mu to vazne jako by se snad za svou nápaditost styděl.
Ovšem to jsou detaily. Povídkové formace ( které později využívá i v Sáze) jsou perfektní.
Cudowne..

23.02.2021

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Tato kniha je pro mne jako celý Tolkien neuvěřitelný ranhojič. Seznámila jsem se s ní ( jako s celým Tolkienem) v době když mi bylo náct a bylo to tehdy pro mě zjevení. Od té doby jsem pána autora nedala z ruky, v podstatě. Bylo to pro mě tak nové, jiné a krásné, že vždy když knihu čtu zapadnu do neuvěřitelného vzpomínání. Dojmy jsou vždy nové a rozsáhlejší a zároveň stejně teplé a komfortní, je to přesně zóna kterou kolem mě Tolkien vybudoval jak ochranný val. Doporučuji. Je to opravdová slast.

22.02.2021 5 z 5

Hortensie de Beauharnais Hortensie de Beauharnais Izabela Michlian Straková

Velice pěkná kniha a nebojím se dát plné hodnocení, ačkoliv opět už podruhé v řadě me začátek málem zvyklal a já knihu skoro odložila. Je to velmi uctivé k žánru a svým způsobem ženské, ovšem je to velice příjemné. Hortenzie je výborná vypravěčka, člověk by jí věřil každé slovo. Zajímavá postava ( rozuměj osobnost).... Čte se to krásně, oživená minulost velmi zdařile a s výrazem i opatrností zároveň.

21.02.2021 5 z 5