Atuin Atuin komentáře u knih

Ryanova pomoc Ryanova pomoc Leila Meacham

Taková harlekýnka v novém kabátku. Velmi příjemné čtení. Pro odpočinek jako dělané. Je to jako sledovat film na uklidnění, ačkoliv zde si scenérii můžete vykreslit dle svého a dle vůle autorky.4/5

24.08.2018 4 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Tak já nevím...ale za mě je to její nejslabší kniha, nejde jen o to že schéma je okoukané a bez inovace, bez nějakých vsuvek kterými by autorka lákala dál. I forma je trochu odfláknutá bez snahy o nějakou ukázku něčeho barvitějšího.
Když je něco ryze ženské a ryze oddychové, neznamená přece že to musí být úplně blbé. Námět pěkný, jen ty postavy ploché a prostředí vlastně v tomto románu vůbec nebylo. No nejslabší kousek.

23.08.2018 2 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Jste zástupci dané čtenářské skupiny na kterou prodejci knihou tak drze a svérázně cílí? No tak směle do toho. Nekecají. Taky jsem se divila, ale je to prostá pravda. Chcete si přečíst dobrou knihu a připadat si jako v románu od Dickense nebo Austen nebo tam někde v těch místech. Prosím. Není lepší typ. Kromě Kvítku karmínového bílého, ještě ten stojí za dobrou úvahu pokud vás stačil minout. Osobitá kniha, svéhlavý styl, nakráčeno středem a přímo mezi velikány....4/5
No a nejste cílová skupina, no to ani snad nevadí ..

16.08.2018 4 z 5

K domovu pohleď, anděle K domovu pohleď, anděle Thomas Wolfe

Je to stejně úžasné jako před x lety, kdy jsem na ni narazila v knihovně když si kamarádka nemohla vybrat nějaký ten románek k vodě. Vlastně ani jedna jsme si nemohla vybrat. Po letech jsem na knihu ( tedy její druhý díl) narazila ve vyřazených knihách v jiné knihovně. Něco mi to říkalo, tedy vzpomněla jsem si na díl první a sehnala si ho v antikvariátě ( ten knihovna ve svém fondu nevedla vůbec). No a je to stejně úžasné. Plné vůní, chutí, vlastně plné kreseb a různých zátiší, která ale se otevírají kolem jednotlivých postav jako by je autor rukou, očima maloval. Vejít v to je neuvěřitelně snadné. Obklopí vás takové známé zlatisté tetelení vzduchu, až se mi chce napsat, že je to stejně jako Osamělá holubice perfektní kniha na léto. Obávám se že dostanu však něčím po hlavě :-). Kniha je to nádherná. To každopádně. 5/5.

05.08.2018 5 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

No tak to byla jízda. Skvělá kniha bez jediného zaváhání a slabého místa. Prostě vás to nenechá vydechnout a přitom se budete skvěle bavit. To poštouchávaní jednotlivých hrdinů, jejich peripetie a prostředí je vykresleno tak svěže a barvitě že to je doslova balzám na duši.5/5

04.08.2018 5 z 5

Paní Curieová Paní Curieová Ève Curie

To se snad ani nedá nepsat jinak : Skvělá kniha. Strhne vás to, dojme a v mnoha v věcech porazí právě proto, že to není smyšlené dílo.
Napsáno je to absolutně dokonale, tak aby to s člověkem zacloumalo a přesto nenásilně, něžně, tak, tak ženský ( a teď to prosím nebrat zle, ostatně já jsem taky žena). V knize je toho mnoho, protože toho bylo mnoho co napsat a přeci určitě vše se říct nemohlo a nedalo, protože to není nikdy v lidských silách. Krásná kniha..5/5

Hrad mistra kloboučníka Hrad mistra kloboučníka Archibald Joseph Cronin

Skotsko, přenádhérné Skotsko, jarem se velebí tráva a louky povstávají do květu. Pouť je na spadnutí. A než se člověk stačí obrátit a upamatovat se dostává palicí do hlavy, aby se přestal tak naivně a hlavně pozitivně čepýřit nad tou boží krásou. Cronin tentokrát rozestavěl role ( a to hned v první scéně nad čajem a nedoneseným sýrem) že vás obejde zimničný chlad a deprese a už se toho nezbavíte. Možná tak se do všeho naroubuje pocit a chuť spáchat sebevraždu či vraždu, protože Jakub Brodie to je případ..
I přesto je to krásná, emočně vypjatá a vysilující kniha, která ve vás zůstane, jejíž pasáže budete hltat a i když rozpláče, budete si rádi na ten pláč vzpomínat.

Soumrak Hadlasuc rodu - I. díl Soumrak Hadlasuc rodu - I. díl Jan Vrba

Už jsem někdy v pubertě nějakou tu Vrbovu knížku četla. Ovšem nepamatuji si jakou, jen vím že tato to nebyla. Přesto se nebojím napálit to hned 5* protože ten dojem byl prostě nad zlato. Velice krásně napsaný, srdečně otevřený venkovský románek, polidštěný a úpřimný.

Krása je stigma Krása je stigma Eka Kurniawan

Velice živé a velice obrazné vyprávění. Forma je na dost vysoké úrovni, autor si vás omotá kolem prstu hned na začátku. Vše ladí do jednotlivých - neobvyklé zajímavých - epizod, které trousí o všelijakých postavách jako by je sypal z rukávu. Atmosféra kniha perfektní, prostředí barvité, epické otevřené. Na to kolik má kniha stran jsem se nestačila divit a byla jsem za půlkou. Za mě výborná práce se čtenářem, skrze mnohé absurdní zjevení, které kniha má, vás ovládá stále silnější chuť číst dál. Magické a přitom neodpustitelně skutečné, kniha v níž je snadné se zabydlet tím jak je ona sama obydlená, vyprávění má osobitý charakter je to jedna z knih kterých doporučuji..5/5

13.07.2018 5 z 5

Sobí hora Sobí hora Karin Tidbeck

Po dlouhé době co mě k sobě připoutala sbírka povídek. Původní plán byl že si to právě podle nich budu dávkovat, ale nějak to nevyšlo. Zajímavé, přečtěte první a uvidíte zda osloví nebo neosloví, zda zapůsobí nebo ne..za mě 5/5

12.07.2018 5 z 5

Tajný deník Laury Palmerové Tajný deník Laury Palmerové Jennifer Lynch

Jelikož se mi seriál dostal pod kůži, nemohla jsem si od toho pomoci jinak než si přečíst tento artefakt po kterém v jedné chvíli všichni úplně šílí a nedokáží s tím přestat. Jakmile byla uzavřena dějová linka s Laurou začala jsem jsem se také otáčet, protože kdo by si po tom všem nechtěl přečíst Lauřin deník. To chce přeci každý.
Twin peaks je doslova srdeční záležitost....:-))

10.07.2018 5 z 5

Madona z hor Madona z hor Elise Valmorbida

Je to zajímavě napsaná kniha, protože forma jako by utvořila dojem z obsahu. Vše zůstává takové maličko ustrnulé jako obraz nebo soška a neuškodilo by více atmosféry, více osobní invence. Najednou je člověk v polovině a najednou na konci, ale nemohu říct že by to byla jedna z těch komorních knih které mají dobře zbudované prostředí ve kterém se člověk ztratí a utopí. Je mnoho knih které se mě dotkly víc ( ovšem špatná kniha to v žádném případě není, jistý půvab a melodií má )( 3,5/5)

09.07.2018 4 z 5

Městečko Thunder Point Městečko Thunder Point Robyn Carr

Dostala jsem to co mi bylo nabízeno. V rámci subžánru, v rámci stylu a v rámci potřeby když chytnete takovou náladu není co vytknout. Kniha na Sluníčko :-)). Příjemné. V rámci subžánru klidně takové 4*, 3 mi přijdou málo.

06.07.2018 4 z 5

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

Kniha která se před vámi rozvine jako koberec a vy jdete. Jste svědky komorních ( a překrásně napsaných) událostí, věci a otoček, které slovem autora dostávají nový a další rozměr. Atmosféra nepřekonatelná..

Domov Domov Toni Morrison

Jedna z nejlepších knih Morrison. Některé věty vás úplně odzbrojí. Například událost ve vlaku to byla doslova facka. Morrison opravdu dokáže člověka udeřit.

Z hlubin Z hlubin Margaret Atwood

První k kniha kterou jsem svého času od Margaret Atwood četla. Chtěla jsem něco tenkého na jedno odpoledne. Nakonec jsem knihu během měsíce přečetla dvakrát. Její styl mě okouzlil už na několika prvních stránkách a ta odtažitost k vlastním slovům a myšlenkám mi přišla příjemná hned. Je někdy zajímavé jak někdo právě touhle cestou umí zasáhnout místa po kterých vůbec nesahá, kterých se vůbec nedotýká a která s tím ani nemusí souviset. Další knihy potom byla nutnost.
Teď jsem viděla seriál The Handmaid'tale tak si dávám její kompletní opáčko..

04.07.2018 5 z 5

Josef a bratří jeho III. Josef Živitel Josef a bratří jeho III. Josef Živitel Thomas Mann

Ze začátku jsme jako čtenáři ve stejných osidlech jako Josef. Nevidíme dál než k pomyslným branám vězení. Vše je ohraničené, ostré a jakoby odosobněné od té veliké duše, kterou knihy ukrývají. Pohybujeme se stejně opatrně jako Josef. Teprve když se objeví okřídlený Posel a člověk se vymaní a dostane se před faraona, před toho chlapce sotva odrostlého a tak živě snícího a stojíme s Josefem v zahradě, v besídce, teprve tam ( no možná chvíli před tím) jako by sobě, Josefovi ( i nám) Mann rozvázal pouta a vše začíná rašit.I nadále však zůstává Josef řekněme opatrný, nebo lépe nahlíženo: vyzrálý. A to proplachuje oči i čtenáři, který se nadechuje stejného vzduchu co on.
A tady je znát ( výše) co to s obyčejným smrtelníkem dělá.
Jinak platí obecně co jsem psala u I.dílu...5/5 ( dále platí krásná kniha ve svých Hořejších i Dolejších proudech )

03.07.2018 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Já budu asi za kulturního barbara. Já jsem filmové zpracování neviděla - tedy dosud neviděla- protože to chystám napravit. Ale potom co o tom vím tak si myslím že kniha dosahuje a dosáhla mnohem vyšších kvalit, tedy ne že Forman na ně tak zcela nedosáhl. Klidně mě opravte. Kniha je " úžasná ". Jede to jako po drátku, dává to smysl a má to dostatečnou sílu aby vás to drželo při zdi. Vyprávění skrze Indiána byl úžasná věc, nápad který se osvědčil. 5/5

20.06.2018 5 z 5

Vyvolený Vyvolený Thomas Mann

Už mám tu knihu přečtenou asi desetkrát. Už si to totiž nepamatuji, kolikrát. Je to jedna z mých oblíbených knih už neuvěřitelně dlouho ( asi tak jako Tolkienovo knihy) a pořád mě to dostane, uchvátí a některé momenty úplně protrpím. Extrémně čtivé, extrémně chytlavé, extrémně chytře napsané a poutavé,výrazné a dramatické. Zjistíte že současní autoři ( v některých žánrech) jen neuměle ( mnohdy) přežvýkávají témata a vzory již tolikrát napsané ( často lépe - ne téměř vždy daleko lépe). Už to prostě dnes tak neumíme anebo jen opravdu vyjímečně.

08.06.2018 5 z 5

Josef a bratří jeho II. Josef v Egyptě Josef a bratří jeho II. Josef v Egyptě Thomas Mann

Mohla bych tady užít stejného komentáře jako u prvního dílu.
Člověk neví kam se dříve očima srdcem podít, nestačí se rozhlížet a hlavně vstřebává nejen to barevné podání, ale to co je mu podáváno.
Pro lepší vykreslení lze užít citaci, která to bude sama o sobě dost dobře komentovat.
" Josef jí viděl ( egyptskou zemi) a na své pouti a při svém konání nabíral plným nitrem jejího vzduchu, podivného, ostrého, skoro řezávého a chutnajícího kořením její víry, mravů a tvarů, ale není třeba předpokládat, že to co duchem a smysly pokoušel bylo zcela nové, nezvyklé a cizí."

Je mi jasné že autor doporučení nepotřebuje, ale kniha na mě udělala opět a znovu obrovský dojem. Je to tak naléhavé a tak meditační zároveň. Tolik toho na vás autor nanese a přece s takovou lehkostí a barevným zápalem...5/5

30.05.2018 5 z 5