Atuin Atuin komentáře u knih

Britannia Road 22 Britannia Road 22 Amanda Hodgkinson

Kniha hodná doporučení. Silné vnitřní zabarvení dané záležitosti, kterou jistě zažilo tehdy hodně lidí. Ačkoliv je kniha rozčleněna do několik rovin a psána z několika úhlů ( vypravěčkou je vždy autorka sama) je to kompaktní a drží to uceleně dost dobře pohramadě. ( Podobné pocit jsem měla u nedávno přečteného Anglického pacienta - tam je souhra taky dokonalá)
Nečekané objevení a nečekaný zážitek 5/5

28.05.2018 5 z 5

Svoboda Svoboda Jonathan Franzen

Je dost zajímavé že někdy prostě otevřete knihu od níž něco ( ani přesně nevíte co) očekáváte a ono to tam je. Jako když zaboříte lžičkou do poctivého jogurtu. Mezilidské vztahy a vztahy vůbec, život napsáno s takovým umem že člověk až válí oči.5/5 Doporučuji všem kdo rádi takové " epické" romány v tomto žánru...

26.05.2018 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Souhlasím naprosto s komentářem pode mnou. Kniha nedává smysl. Mě už tam chyběla jen scéna se zombie. Opravdu. Možná je to odvážné tvrzení ale ničemu jsem v knize nebyla schopna uvěřit. Funguje to ( možná pro někoho) jako skvělá oddychovka, pokud člověk zkousne že to má takovýto ( promarněný) námět. Čteno, posloucháno v češtině a poslouchání v polštině. A nic nepomohlo.

25.05.2018

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Kniha tvrdá jako ocel a něžná jako luční kvítí. Musí se vám vpít do očí hned prvními stránkami, musíte ten boj chtít odžít právě proto co se vám odehrává právě teď před očima. To co v knize omračuje, tím autorka umí i konejšit. Nezapomenu.
Nezastírám že je to dost těžké čtení, takové které člověka rozsype rozhodně je to výrazný posun od prvotiny, kde autorka jen v náznacích narýsovala ( a to hodně jemných) nad čím skutečně přemýšlí - pokud už to v té době neměla napsané - a co má v plánu, protože knihu Kde kvete tráva nemohla představit jako debut. Poetická syrovost je zde ještě více poetická a ještě více syrová, ostrá a vyhraněná. Střídání vypravěčů působilo ( alespoň na mě) doslova uklidňujícím až potřebným dojmem, ačkoliv si člověk příliš nepolepšil. Kniha mě strhla. 5/5
Výborný překlad

23.05.2018 5 z 5

Tak tady mě Backman opravdu odzbrojil. Je to neuvěřitelně útlounká záležitost, ale prostoru je v ní až až, pro vlastní myšlenky, pocity i ty autorovo.

17.05.2018 5 z 5

Samotář Samotář Teddy Wayne

Jsem maličko na rozpacích, ale jenom maličko. Anotace je trochu zavádějící nebo spíš uvádí zhola zbytečně informace. Kniha je o mladém studentovi, možná i introvertovi, který se možná i zamiluje. Podstatná je zde jeho rozervanosti ( i jistá rozpolcenost jiných), ovšem anotace uvádí trochu něco jiného. Zajímavá forma, univerzitní prostředí, velký potenciál, ale slabší vykreslení atmosféry, snad vzhledem k té formě. 3,5/5...

15.05.2018 3 z 5

Kafka: Roky rozhodování Kafka: Roky rozhodování Reiner Stach

Obrazně řečeno se mi druhý díl líbil snad ještě víc než první a ačkoliv to beletrie ani náhodou není já měla u téhle knihy rovnocenné pocity. Vůbec nevím jak ke komentáři přistoupit. Protože o proti prvnímu dílů jsem přečetla hladce a tedy rychle, tím pádem si jsem zcela jistá ( a to jsem si jistá i tak ;-)), že si ji přečtu ráda a brzy, možná před třetím znovu. Autor si vede dobře. Uchopil to správně a je vidět že ví o Kom ( i o čem ) píše. Já osobně jsem z toho nadšená...5/5 ( když už bych tomuhle nedala plné hodnocení pak nevím)

15.05.2018 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Minimalisticky a komorněji laděné. Ve formě lehkých povídek, které stopují tři zcela odlišné ženy. Má to takový soft rozměr, spoléhající na ženské instinkty.
Velice dobré čtení 5/5

11.05.2018 5 z 5

Smrt v rodině Smrt v rodině Karl Ove Knausgård

Kniha mi byla doporučena osobou která knihu nebyla s to přečíst a ani se k ní nějak smysluplně vyjádřit. Jelikož jsem už delší dobu sledovala ty zajímavé paradoxy, kdy jedni knihu hodnotí dobře až hodně dobře a jiní špatně až hodně špatně, zajímalo co se za tím skutečně skrývá. Tak jsem zde na bazaru objednala rovnou všechny tři díly.Je pravda že prvotní reklamní šílenství mě spíš odradilo. A to bylo špatně. Je to vskutku překvapivě dobré a možná i lepší. Velice se mi líbí jeho přístup a tím že vynesl karty právě takto vytvořil i mnoho přístupů jak celý ten koncept brát.
Jsem na konci první knihy a jsem jenom ráda že jsem o to " zakopla". I ta skutečnost že díly po sobě nebudou plynout lineárně je velmi osvěžující.
Doporučuji jen těm koho taková forma skutečně baví.
5/5

19.04.2018 5 z 5

Lotta ve Výmaru Lotta ve Výmaru Thomas Mann

Jeho knihy jsou nesmrtelné. Tady to má Mann velice krásně rozvržené. Celý ten koncept setkání a rozprav to je úplný koncert. Každá postava přesně pasuje na svoje místo a vhodně vymezený čas. Dá se říct že prostor, který dal autor jednotlivým epizodám ( skrze které mistrně vypráví jednotlivé životní osudy) jsou navrženy s dokonalou přesností. No a nezapomenutelný je i Mager.5/5

17.04.2018 5 z 5

Lesáci Lesáci Thomas Hardy

Myslela jsem si že mám nejlepší Hardyho romány za sebou a ejhle ukázalo se, že on psal jenom dobrých románů, kde mu krásně vše sedí a drží pohromadě. A přitom vás příběh nechce na sílu něčím omráčit a přesto se tak děje. Extrémně čtivé a krásné, znovu takové " vybarvené" či " zabarvené" a nezapomenutelné. Příběh vám nesplyne s jinými....

15.04.2018 5 z 5

Roviny života Roviny života Julian Barnes

Že začátku mě kniha vynesla do oblak, potom se víc a víc blížila k Zemi a nakonec mě sevřela do zvláštního druhu bolesti.

15.04.2018 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Nejde ani o to že začátek vypadá jako takové Večery pod lampou, to je možná dobrý manévr, ale že se autorka, které byl takový materiál svěřen - a takový materiál je vždy velmi cenný s ohledem na mnoho věcí - odvahou Violy Stern počínaje a nevím čím vším konče - ten potenciál nevyužila či ho spíš nedocenila a poněkud zazdila formou. Některé scény a celé dialogy působí spíše jako červená knihovna s tím rozdílem že tady je vloženo méně empatie. Nic ani proti červené knihovně, ale tam ty obraty očekáváte, ale v takové výpovědi ani ne a působí občas neuvěřitelně. Jinak surovost války a koncentračních táborů a tohoto vůbec zmenšit nejde ani s takovou technikou psaní. S ohledem na mnoho proměnných nehodnotím, protože žádná taková výpověď se nedá znevážit hodnocením.

15.04.2018

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Do každé autobiografie vnese " autor" ( každý autor) jistou dávku epičnosti a napětí. Nakolik je zde vneseno fabulace lze jen těžko uhadovat. Jelikož Marylin Manson má na značné mystifikaci postavenou svou image , nemohu nevěřit že by něco z toho neprosáklo i na papír. Což není na škodu u někoho kdo je v tom mistr :-).

13.04.2018 5 z 5

Warleggan - Nad propastí Warleggan - Nad propastí Winston Graham

Jsem po přečtení tohoto dílu maličko v rozpacích. Autora jako by opustila taková ta míza, vlastní pro takové příběhy. Přišlo mi to oproti předchozím třem poněkud mdlé a odnikud nikam vedené. Na proti formě, kterou se snažil autor pilovat a pilovat mu z toho jaksi unikl obsah a celé se to zploštilo.
Tím nechci říct že mě kniha úplně a navždy zklamala, ale mírné rozpaky vyvolala, od série mě však neodradila. 3,5/5

06.04.2018 3 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Tak za prvé, kniha se vám musí dostat pod kůži. A musí se vám dostat hned ze začátku, jinak to nevidím. Pokud vás to vcucne čeká vás parádní jízda, která rozehraje vaši představivost, i když je to vlastně takové " seznámení" a já autorovi vše spolkla a prostě mě dostal. Je tam mnoho neotřelých momentů a silných zážitků, ale samozřejmě je to fantasy takže brát s rezervou oba ty uvedené pojmy. V tomto žánru je to dost povedené a výrazné.
Ale platí pravidlo : Musí vám to sednout. Je to velice osobité,ale krásné......

14.02.2018 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Naprosto dokonalý čtenářský zážitek. Chcete si přečíst dobrou knihu? Tak si jednoduše přečtěte druhou knihu od Celeste Ng. Nudit se rozhodně nebudete.

20.01.2018 4 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Četla jsem v polštině, nedokázala jsem vydržet nežli to vyjde u nás. Nekompromisní a stále to nese ten její podpis. Podpis E. Ferrante. Takový obrovský výraz ve všech dílech, to se jen tak nevidí.

12.01.2018 4 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Na malém prostoru velice pěkně zkonstruovaná kniha. Výborně napsané, slova zapadají do prostředí, které je komorní a přitom zvláštně otevřené. Zaujímají přesně ten daný okrsek který mají. Psané srdcem a psané s citem.

25.12.2017 5 z 5

Josef a bratří jeho I. Příběhy Jákobovy / Mladý Josef Josef a bratří jeho I. Příběhy Jákobovy / Mladý Josef Thomas Mann

Neuvěřitelné. Jestliže F. Werfel své knihy potáhl lyrickou sentencí a jakousi přátelskostí, potom Mann vám nic nedaruje a nedá vám nic zadarmo. Mnoha způsoby však oba dva mají k sobě b!ízko, avšak Werfel je rozkvetlá louka, zatímco Mann je skála, Mann je hrom a blesk.
Josef a bratří jeho mají stejně strhující dominanci jako Werfelův Jeremjáš, ovšem stávájí se více meditačními, protože vás za jistý počet stran naráz prostě nepustí. To vás spíše vrátí. Ve stínu takovéto knihy ( knih) je potom nepopsatelným zážitkem bloumat. Kniha nesmí být snadno dostupná a chrání si toto hájemství, právě aby se nad ní člověk znovu sklonil.
Výše uvedený komentář je čistě subjektivní :-).

25.09.2017 5 z 5