Atuin Atuin komentáře u knih

Isidorias Isidorias Daniel Klabal

Při čtení této knihy mě napadala jedna věc stále dokola. Jak bych si přála aby pan autor stejným způsobem zpracoval i nějaký další příběh. Košilatost a plnost jazyka by z jakékoliv banality udělaly malý ( nebo i velký) zázrak. Po této prvotině tomu věřím. Kniha má náležitou atmosféru a nevyplňuje je jen plochý akcent bez prostředí. A taková forma potřebuje i své tempo. Příběh si zachovává své kouzlo a osobitost, která se v současném historickém románu už nevidí. Je dobře že autor neoodlehl trendům. Doslova děkuji za to.

19.09.2017 5 z 5

Jeremjáš Jeremjáš Franz Werfel

Já nemám slov. Prostě nemám slov, což je docela nevhodné když chcete napsat komentář.
Hanička v komentáři níže napsala : strhující kniha
A ano je to v podstatě velmi zjednodušeně řečeno, ale velmi přesně, co se ke knize dá říct. Werfelovština se mi v této knize doslova dostala pod kůži snad ještě více ( nebo jinak) než u Bernadetty. On vás do té knihy potopí, on vás vším obklopí. On to vše vyjádří tak mocně a přece to člověku ve své nenasytnosti nedá aby nechtěl snad i víc.
To není kniha, to je pokrm.
No dál raději nemám těch slov.

18.09.2017 5 z 5

J.R.R. Tolkien: Životopis J.R.R. Tolkien: Životopis Humphrey Carpenter

Úžasná kniha, která vynese na povrch Tolkiena jako člověka, a předně člověka, kniha která vám na něj už nedovolí zapomenout. Na nic z něj a nic po něm.

05.09.2017 5 z 5

Královna ve stínu Královna ve stínu Norah Lofts

Osudy Eleanory Aquitánské předloženy zajímovou formou takového útlého rytířského románu s prvky poetičnosti. Velice pěkné čtení.

11.08.2017 4 z 5

Císař chudých Císař chudých Antonín Trýb

Při čtení této knihy se mi v hlavě usadila tato věc. Že takto už nikdo žádnou knihu nikdy nenapíše. ( Až na tak velké vyjímky jako jsou třeby Knihy Jakubovy). A došlo mi proč mám u současných historických románů takový nevalný dojem. Protože prostě kde nic tu nic. Zato zde jsou smysluplné a něco říkající dialogy, barvitý popis, kterým svým způsobem lze nahlédnout do srdce autora a při tom to i při takové košilatosti jazyka výborně odsípá.
Když je člověk v Římě cítí se být obklopen Římem, když je nějde u Bodamského jezera cítí se být právě tam. Atmosféru knize dodávájí slova samotná, takže vás obklopí hluboký příběh.

11.08.2017 5 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Mimořádně dobře napsané. Kniha nevyniká, a svým vzezřením by mohla až zapadnout, ale je to v mnoha ohledech hotový poklad, který nabízí mnohem více než na první pohled říká.

02.08.2017 5 z 5

Věřte císaři Věřte císaři Anton Hykisch

Velice sympatická kniha, je to utříděný historický román, který poukazuje na autorovo znalosti ( jak jazyka tak historie) a používá správného schématu jak si udržet čtenáře. Zavede nás do hlubin císařovi duše i na periferie tehdejší říše doslova neopakovatelným a až drze krásným zpúsobem. Navíc kniha je krásně zpracovaná a doufám že Host znovu vydá i Milujte královnu..

01.08.2017 5 z 5

Dívčí orchestr Dívčí orchestr Fania Fénelon (p)

Dívčí orchestr byla svého času ( kdy mi nebylo ani šestnáct) první kniha s podobnou tématikou kterou jsem četla. Přivedla mě ke knize Jiskra života a Remarqovi jako takovému. Byla jsem z ní ( a jak jsem zjistila jsem stále) ohromená a ochromená zároveň. Dalo by se říct, že právě kvůli téhle, na pohled velice nenápadné, knížce jsem si začala v knihách všímat jistých věcí. Je to opravdu veliký zážitek, který zasáhne. Nechávám bez hodnocení, protože kniha něco takového nepotřebuje.
Svého času, když jsem ji přinesla z knihovny, jsem vlastně ani netušila do čeho že to jdu, ale zaujala mě její obálka a měkká vazba, chtěla jsem něco lehkého na ven. To jsou občas ty náhody,nebo nehody, jak se dostat k dobré knize ;-).

01.08.2017

Návrat domů Návrat domů Anna Enquist

Velice komorní až melancholická kniha, která zachovává osobnost a rysy daných akterů. Krásné čtení.

31.07.2017 5 z 5

Popel a démant Popel a démant Jerzy Andrzejewski

Knihu lze buď přečíst buď rychle anebo vůbec. Ve mě zanechala přesně takové dojmy. Další kniha, která fyzicky bolí a nelze na takové shledání zapomenout.5/5

20.07.2017 5 z 5

Oblomov Oblomov Ivan Alexandrovič Gončarov

Že se v Oblomovi nic neděje? No to bych vůbec neřekla. Děje se tam opravdu hodně a ten vnitřní svět knihy je podán s takovou razancí a zároveň s takovým zabarvením, že zůstává člověk úplně v rozpacích a odzbrojen. Velice krásná kniha, napsaná zčerstva a s umem a a hlavně s citem pro mnoho věcí.

08.07.2017 5 z 5

Pod ochranou pohanského boha Pod ochranou pohanského boha Tim Severin

No ehm jak to jen říct. Nechala jsem se strhnout a půjčila si v knihovně hned všechny díly s tím že najdu nějaký historický román psaný okem současníka. Jenže autor se právě nechal taky strhnout a mě v té knize ( přečetla jsem jen první díl) něco nesedělo . Jako dějepisná část patrně na jedničku, ale postavy a tak tím to bylo nějak zabité, takové bez atmosféry.

05.07.2017

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Ten proud slov člověka zalije, uchvátí a už ho nepustí. Velice komorní, velice mnohovrstevnaté, velice emoční, prostě výborné. Dialogy do sebe zapadávají, kniha byť samozřejmě neplyne lineárně, není matoucí. Ten soupis vnitřních bojů vezme člověka doslova pod krkem a nemůže, prostě nemůže ho nechat chladným.Bez váhání 5/5

Kdo má rád knihy od Cunninghama tomu tuto knihu mohu jen doporučit, osobně dalece předčila všechna má očekávání.

18.06.2017 5 z 5

Hukot času Hukot času Julian Barnes

Kniha ukazuje neuvěřitelnou servanost a vnitřní rozháranost, která působí na některých místech jako svěrací kazajka. Výpověď se tak stává skutečnou a zdánlivá necitovost vypovídá o prostředí kolem postavy, která " hovoří".
Autor se nedržel nějakého zavedeného schématu a vyložil vše volně, přes hrany duše právě té osobnosti kterou si vybral, duše kterou nikterak neohladil a volně vypsal její možné i nemožné pocity omýlané okolními břehy na kterých musela chtě nechtě stát.5/5

12.06.2017 5 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

V rámci nějakého subžánru oddychové literatury, by si kniha zasloužila i větší, rozměrnější hodnocení. Pokud ji mám však zasadit do kánonu jakési světové literatury, kde se autorka snaží rozebírat vážná témata, musím jít s hodnocením poněkud níž a to nikoliv ve špatném slova smyslu. Jsou to plné tři hvězdičky, tedy kniha je dobrá, ale tím to také končí. Všechny události se v ní dají předvídat. Příjemné odpočinkové čtení, kde se mezi řádky autorka snaží skrýt rámec doby o které píše, ale ne nijak do hloubky a ne nijak přesvědčivě,ale hlavně předvídatelně.

07.06.2017 3 z 5

Náš všední život Náš všední život Riikka Pelo

Velice stísněný, na emoce téměř chudý popis doby i života, což ještě umocňuje fakt že je vše popisováno z dvou zcela odlišných povahových perspektiv( prostě místy to je velmi odtažité). Kniha směřuje do hloubky, odhaluje v naprosté, často velice drásavé, nahotě, neuvěřitelné peripetie, které je čtenář nucen jen mlčky přijmout. Jako když mezi řádky, často i teplých slov, fouká neodvolatelný studený vítr, skrze který člověk mnohé nezáhlédne, ale zároveň jiné uvidí.Zároveň, i přes určitou neosobitost, je to křehká a svým způsobem poetická kniha,která je dobře napsaná, jejíž forma naprosto směrodatně zdůrazňuje obsah. Zajímavě a výstižně podaná biografie.5/5

04.06.2017 5 z 5

Letní host Letní host Alison Anderson

Velice se mi líbí jak je to napsané. Ten souhrn všech perspektiv a proměn a potom onen samotný vnitřní zápas nevidomé a nemocné Zinajdy ( jejíž jméno mimochodem není ošklivé). Dialogy jsou opět nevtíravé a dokonale zapadají do popisné části knížky,jelikož s ní vlastně splývají.Je tam celá řada velice hlubokých řádek a opravdu ten příběh je pěkně popsán.Oceňuji atmosféru jakou dokázala autorka vyladit, aby to neznevážilo proporčně žádnou část knihy, a postavám vdechla život dokonale uvěřitelný. 5/5

31.05.2017 5 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Velice empatická a velice osobitá kniha, která formou připomíná ty syté anglické romány, popisné a uzavřené v dobrých a trefných dialozích, co osvětlují situaci neuvěřitelně svěžím způsobem. A obsahem vypichuje velice důležité téma, které otevírá řadu dalších a dalších otázek. Přitom všem do sebe uzavírá lásku jako věčné a velké poselství člověka.

30.05.2017 5 z 5

Knihy Jakubovy Knihy Jakubovy Olga Tokarczuk

Kniha s neuvěřitelným přesahem, kde košilatost jazyka připomíná Sienkiewicze a člověk si říká jak to ti Poláci jen dělají, že jsou v tom tak dobří. Nedávno jsem totiž četla Pískový vrch a tam jsem se o tom také přesvědčila. Množství osudů stop a stůpek je neuvěřitelné. Čtení to pro mne bylo živé, skutečné a opravdové.

30.05.2017 5 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Nemastné, neslané. Takové nijaké. A to je vyjádření v podstatě ke všem jeho knihám, které jsem četla (4).Žádný ostrý a vnímavý zážitek, všechno je v mlze, z níž občas vyletí něco poutavějšího, ale hodně málo. K hrdinům nemá autor žádný osobitý vztah a velice připomíná našeho pana Vondrušku s tím, že Vondruška je maličko snad i lepší. Pokud chci nechat ožít postavy, tak si k nim musím umět najít cestu předně já sám jako autor, jelikož autor je sobě prvním čtenářem. To není lehké, uznávám. 2,5/5

13.05.2017 3 z 5