Atuin Atuin komentáře u knih

Baskervillský pes Baskervillský pes Arthur Conan Doyle

No paráda. Doporučuji si udělat konvici čaje, v jejíž páře se ocitnete na vřesovišti se všemi jeho pro i proti. Tak jak Holmes musíte mít ty správné metody a ty správné lidi kolem sebe a jako Arthur Conan Doyle musíte si umět dělat ze svých hrdinů správný dobrý den. Zkrátka si užívat blahobyt knihy která svým jazykem úplně zpívá a svým duchem tančí.

15.09.2021 5 z 5

Vzdálenost mezi mnou a třešní Vzdálenost mezi mnou a třešní Paola Peretti

Souhlasím se sgjoli. Příběh mě nalákal tím že jej vypráví sama hrdinka ( která si zaslouží vyslechnout), ovšem autorka se nedokázala provrtat dovnitř a přenášela na papír pouhá suchá slova. Je to takové ledabylé.
Námět výborný a podle sám o sobě by dokázal zázrak, ovšem to ostatní už tak dobře provedené není. Možná to chtělo jinou formu. 3,5/5

15.09.2021 3 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Úplně mě to strhlo, člověk by až nevěřil nakolik přesvědčivé to dílko je. Napsané to je naprosto obratně a suverénně až neuvěřitelně drze. Zjistila jsem že Wells je víc než právem ikonou.

14.09.2021

Dvě hrsti života Dvě hrsti života Katharina Fuchs

Kniha mě velice - velice mile - překvapila. Je to přesně jedna z těch knih které jsou uvnitř přesně tak poutavé jako obálka. Příběh je napsán vřelým jazykem, opisuje všední nevšední peripetie, které zasazené do kontextu doby působí křehce a silně zároveň. Atmosféra je báječná a na to že je to debut smekám. 5/5
Německé autorky mají na tento druh knih evidentně veliký talent!

03.09.2021 4 z 5

Učenci a pohané Učenci a pohané Karel Sklenář

Atanone mà pravdu. Jestli je vůbec nějaká kniha, kterou bych mohla spojit s tím že mě jako jedna z prvních zafascinovala někdy v nácti pro zanícení o historii, archeologii a podobné vědy je to právě tato. Vzpomínám jak jsem doslova hltala řádky, které mi připadaly jako jediné co chci v životě číst s čím se chci zabývat. Dosud, dosud je to kousek ke kterému se ráda vrátím. Vždy mě dovede zvednout náladu.

30.08.2021 5 z 5

Anička a její kamarádky Anička a její kamarádky Ivana Peroutková

Krásné počtení, milé, dívčí ....kdo by nevyměnil město za takovouto vesničku, ještě ke všemu s takovou babičkou. No většina z nás. Kamarádské škádlení dívčích let znamenité, sloh opatrný, snad vzhledem k cílové skupině, nenásilný a milý. Celá série je taková.

27.08.2021 5 z 5

Mistr: Druhá část životního příběhu Johanna Georga Fausta Mistr: Druhá část životního příběhu Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Jako mil jsem druhý díl nechtěla číst, abych se v hodnocení nedostala do mínusových hodnot. Nakonec to nedopadlo tak zle, dokonce bych řekla že to bylo krapet lepší než ten první dojem u prvního dílu. Jsem si však jista že se ke knihám nevrátím a obě půjdou pryč. Abych byla spravedlivá dám 3*, ale upřímně to nemohu doporučit. Mám dojem že prvky které u mě vytáhly knihu o jednu hvězdu mohou předchozí nadšence maličko zmást. Doufám že to autor nemíní táhnout příliš daleko, protože tahle série se mu moc nevyvedla.

26.08.2021 3 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Tohle je tak přeútulná kniha, že mě nemůže zklamat žádným svým novým vydáním. Zahnízdí se ve vás přesně ten spásný dojem, kterým má literatura vyvěrat, z hloubky až na povrch. Příběh solidní, postavy z masa a krve, prostředí překrásné. A výpověď nezapomenutelná.
Výborně papuče do pochmurných chvil i příjemné osvěžení pro krásné chvíle.

26.08.2021

Válka ve středověku Válka ve středověku Philippe Contamine

Ani se mi nechce věřit že se mi dostala do ruky tak dobře napsaná kniha na dané téma, která v sobě uzavírá komplexně všechno co člověka zajímá a co je pro takovou práci neodmyslitelné. Je to kompaktní a dobře čitelné a srozumitelné.

24.08.2021 5 z 5

Morava v době ledové Morava v době ledové Rudolf Musil

Výborná, vyjímečná, krásná publikace. Moc doporučuji milovníkům oboru/oborů.

24.08.2021 5 z 5

Prsa a vajíčka Prsa a vajíčka Mieko Kawakami

Kniha je to zajímavá ( bezpochyby vytažená překladem : palec nahoru, možná i oba palce) ovšem z mého pohledu maličko překombinovaná. Po pocitové stránce by mi bylo lépe kdyby si autorka uměla vybrat téma trochu víc z rozmyslem, protože takhle to na mě působilo neurovnaně. 3,5/5

Douška : A možná už by Odeon mohl zapracovat na tom přeběleném papíře, zase jsme sto let pozadu. Já myslela že mu jde o čtenáře a ne o dojem.

19.08.2021 4 z 5

Těžká planeta Těžká planeta Isaac Asimov

Marryzlis má pravdu, a proto je i zbytečné psát komentář. A navíc je to srdcovka :-)).

19.08.2021 5 z 5

Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Laura Baldini (p)

Musím říct že mě překvapil a zmátl formát knihy, je to vlastně spíš taková novela, tím jak je malý. To je u ikaru nezvyklé, ale zase musím uznat že to bylo příjemné překvapení. Jinak příběh se velmi dobře čte, je zajímavý a velmi dobře zrekonstruovaný. S tím hezkým formátem tomu mohu klidně dát i 5*. Pro někoho bude ten prostor možná malý ale ale mě vyhovoval.

18.08.2021

Nadace Nadace Isaac Asimov

Celá série stojí za přečtení, ačkoliv možná někde uprostřed série zjistí že to není ta samá radost jako na začátku, tak odložit se to nedá. Zejména některé díly jsou přímo uhrančivé. Četla jsem ji komplet pouze dvakrát, přiznávám že pak jsem se vždy vracela a vracím k nejoblíbenějším částem. Styl Asimova byl úžasný a jeho schopnost vše odvyprávět ani nemluvě. Na papíře to funguje znamenitě, je v tom genialita, lidskost a prvky toho co vás dovede odklonit těmi nejrůznějšími směry. Je to čtivé, extrémně návykové a velice kvalitní.

17.08.2021

Východ Večernice Východ Večernice Brandon Mull

Musím souhlasit že první díl vypálil do srdce daleko větší stopu, než ostatní díly. Celá pentalogie je ale ovšem čtivá a svým kouzelným způsobem i originální ( i když samozřejmě pouze určitým způsobem). U toho dílu konkrétně mě nesedl začátek, myslím obecně, že Kendra ( vzdor všemu) je jako příběhový nástroj méně úspěšná, nebo minimálně situace nebyly dobře napsané,

17.08.2021 4 z 5

Popálené dieťa Popálené dieťa Stig Dagerman

Četla jsem to polštině a popravdě řečeno jsem z toho byla taky velice " opařená" . Myslím že si netroufnou ani hodnotit. Už od prvních řádků vás to položí do těžko definované sklíčenosti, která nevychází ani tak přímo z událostí ( možná z okolností) jako z popisu. Určité věty mi vyloženě nedělaly dobře. Mám pocit že mi ten nelad polský překlad spíš ještě přiblížil, než aby jej držel na uzdě. Knihu si znovu už nepřečtu..
Ale za přečtení stojí, ovšem netřeba se bát knihu i odložit. Není potřeba se zdeptat za každou cenu.

15.08.2021

Vskutku snad nejlepší díl ze série. Člověk až nestačí žasnout. Můžete znát knihu- kapitolu po kapitole -nazpaměť a pořád se na tu jízdu budete znovu a znovu těšit. Neopakovatelné.

15.08.2021 5 z 5

O lásce a jiných běsech O lásce a jiných běsech Gabriel García Márquez

Můj nejoblíbenější Márquez to rozhodně není. Možná právě proto že je to příliš krátké, což mi sice povětšinou v literatuře nevadí a vyhovuje, ale tady jsem s tím tak spokojená nebyla. Prvků je v tom zařazeno bezpochyby dost na to aby to si to člověk i s jistým nadšením přečetl, ale možná na tak krátkém prostoru ta přebujelost kvete jinak. Váhám mezi 3 a 4 *.

14.08.2021 4 z 5

Muž v červeném kabátě Muž v červeném kabátě Julian Barnes

Mám pocit, že autor už neví coby a tak se snaží vytvářet stále víc podivnější scénáře. Tato kniha je toho trochu ( možná trochu víc ) důkazem. Ty proměny napříč textem na mě pusobily někdy až příliš mrzutě a vytvářelo to atmosféru absurdity. Právě kvůli tomu jsem tomu dala celkem vysoké hodnocení, protože nepřijmout tento prvek asi by bylo hodnocení nižší.
Upřímně to patří za mne do těch méně zajímavých autorovo konceptů, prostě možná až přezajimavé.

13.08.2021 4 z 5

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

Knihu jsem prvně poslouchala jako audioknihu v polštině, teprve potom jsem si ji s odstupem času znovu přečetla. Zajímavé, lehké čtení, které uchvátí spíš prostředím než provedením, pěkná oddychovka. 4/5

12.08.2021 4 z 5