Babouš komentáře u knih
Jiskřivé, žhavé, ale taky upřímné a k zamyšlení. Dva zmatení kluci, velký dům vysoko v horách a spousta nevyřčených citů. Skvělý čtenářský zážitek a okamžitě od autorek potřebuju něco dalšího!
Začal jsem to číst trošku z nudy, ale naprosto mě to pohltilo. Jasně, je to teen telenovela, ale taková ta poctivá, z doby, kdy ještě seriály měly 22 epizod v sérii a každá měla 40 minut. Najdete tady lásku a středoškolské drama, ale i těžká témata a k mému překvapení i spoustu humoru. Okamžitě potřebuju další díl!
Ano! Takhle mám Taylora Adamse rád! Minimalistický příběh, ve kterém hraje hlavní roli mladá žena v depresi, její pes, podivínský soused a velký dům na pláži daleko od civilizace. A když hlavní hrdinka ohodnotí jednou hvězdičkou obskurní hororovou knihu, začnou se dít věci - jde po ní sám autor? Obešel bych se bez duplicitního vyprávění (ačkoliv vím, proč tam bylo a že se v místech lišilo, zbytečně to zdržovalo), ale za ty tři zvraty palec nahoru.
Nečetlo se mi to moc dobře, některé věty jako by psala umělá inteligence, a zpočátku jsem měl obrovský chaos v postavách.
Bavilo mě špičkování obou hrdinů a při čtení jsem se musel usmívat. Taková feel good oddechovka na jarní večery jako dělaná. Jediná výtka: vedlejší postavy se mi pletly. A ten kontrast pražskýho a moravského přízvuku podle mě nabízel víc možností. Jinak paráda a doporučuju.
Jednička byla skvělá, ve dvojce jsou na sebe jenom hnusní a nedokážou se spolu normálně bavit. Protrpěno a ty hot scény to nezachránily.
Někde se tam skrývá skvělý příběh o sympatických padouších, ale to vyprávění je tak chaotické a jazyk natolik kostrbatý, že mě fakt nebavilo se tím prokousávat.
Pokud v autorčině minulé knize hrálo hlavní roli moře, tentokrát je to les. Ovšem nebojte, na vodu, Anglii i Skandinávii dojde i tentokrát, to už jsou autorčiny trademarky. Nádherně napsaný, lyrický příběh ve dvou dějových a časových liniích, který ukazuje, že láska se nemusí omezovat na jeden život. Líbilo se mi romantické jiskření, popisy a atmosféra středověkého příběhu, naopak zápletka se spisovatelkou mi přijde matoucí i po dočtení.
Dobrodružné, svižně napsané a napěchované jmény a odkazy na antickou mytologii, ovšem v hávu 21. století. Pokud chcete po Harry Potterovi jinou fantasy sérii pro teenagery, tohle se nabízí jako volba č. 1.
C. J. Tudor tak trochu jinak. Opět je to horor/thriller, ale tentokrát s nádechem postapo, což není žánr, který obvykle čtu a vyhledávám, ale autorka prostě umí. Tři zápletky, které spolu na první pohled nesouvisejí, ale na konci vám to všechno skvěle zapadne do sebe nečekaným způsobem. To mě hodně bavilo. Moje nejoblíbenější část byla ta na té luxusní chatě. A ta scéna na str. 81 mě fakt traumatizovala tak, jak všichni říkají :-o
Skvělé postavy a milé městečko uprostřed lesů, ale je to hrozně rozvleklé a na to, že to má být romantická komedie, tam té komedie mohlo být víc.
Dozlatova vypečený detektivní příběh potřený sladkou vrstvou televizního pozlátka a intrik. Literární mňamka, která mě překvapila svou čerstvostí (rozuměj - originalitou) :)
Žádnou vysokou literaturu od toho nečekejte, je vidět, že to je autorčina prvotina, ale svět je poměrně zajímavý a postavy jsou pestré. Moje nejoblíbenější část byla, jak se Angelo pořád snažil v Dillonově přítomnosti ovládnout :))
Mnohem lepší než autorčina Ariadna. Nicméně pojmenování Elektra je opět zavádějící, protože hlavní roli tady má ve skutečnosti Elektřina matka Klytemnéstra.
Moc hezky vyvedená kniha plná obrázků a fotek, které ukazují, jak všudypřítomné jsou římské mýty v naší kultuře a společnosti. Velice čtivá, přístupná i pro neznalé, ale přitom i řada zajímavostí pro ty, kdo už o antické mytologii mají leccos načteno.
Přiznám se, že po prvních čtyřech kapitolách jsem se lekl, že jsem při výběru letního čtení tentokrát opravdu sáhl vedle, ale jakmile se děj přesunul do Sunshine Falls, začalo mě to bavit a pak jsem si Noru i Charlieho opravdu zamiloval. Bavilo mě, jak si autorka utahuje ze všech romcomových klišé a navíc všechny ty slovní hříčky a humor. Párkrát jsem se opravdu smál nahlas. Konec na můj vkus trochu roztahaný, ale jinak mě to bavilo.
Je vidět autorův zájem a znalosti dobových reálií, ovšem právě neschopnost něco z té přehršle detailů vypustit knize paradoxně spíše ubližují. Například při detailních popisech postupu každé jedné legie v bitvě jsem přiznávám se přeskakoval. Kniha je vyprávěná ve třetí osobě a autor nelogicky přeskakuje mezi úhly pohledu, takže si k žádné postavě (bohužel ani k titulní Julii) nevytvoříte vztah. Představuju si autora jako profesora antické historie, který je zapálený do bitev a politik, ale lidem a vztahům mezi nimi buďto nerozumí, nebo je neumí popsat.
Za mě zklamání. Kniha se jmenuje Ariadna, ale Ariadna se objevuje cca jenom v polovině příběhu, pak autorka pozornost věnuje její sestře Faidře (což by bylo ok, ale já fakt čekal, že to bude o Théseovi a Minotaurovi - pokud to chcete číst kvůli tomu, tak se neobtěžujte, hraje to tady minimální roli). Zbytek knihy sledujeme Ariadniny konverzace s Dionýsem, které se neskutečně táhnou a pro toho, kdo řecké mýty zná, neobsahují nic nového. A poznámka k českému překladu - pardon, ale kdo silver bow of Artemis přeloží jako Artemidina stříbrná miska (!), když i ten, kdo má o řeckých bájích znalosti max od Petišky ví, že Artemis coby bohyně lovu byla vždycky zpodobňovaná s lukem a šípy, by tuhle knihu asi spíš neměl překládat.
Absolutní roztomilost! Číst tuhle knihu je jako masáž po náročném dni, prostě milý příběh se skvělými postavami a nenáročnou zápletkou. Pět skořicových šneků z pěti!
Jak už to u knih Juliana Barnese bývá, ani tahle není pro každého. Napůl román, napůl historická esej. Hlavním motivem je vztah studenta k učitelce (trochu jako ve Společnosti mrtvých básníků), ale zároveň příběh posledního pohanského římského císaře Juliana Apostaty, který se (marně) pokusil zvrátit nástup křesťanství. Bavilo mě to, i když zápletku to moc nemá. Na každé stránce jsem našel minimálně jednu věc k zamyšlení.