cérka cérka komentáře u knih

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Skutečný příběh. Skutečný život tak jak běží, den po dni, rok po roce. Kniha se mi četla fantastiky, asi jsem něco podobného potřebovala, odpočinula jsem si u ní a přiznám se, že v některých situacích se i od srdce zasmála.
Malou výtku ovšem mám, nevadilo by mi a spíše bych i uvítala, kdyby se kniha (deník) věnovala i životu v Kanadě a Francii. K životu japonské manželky to přeci patří :-)

15.11.2018 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Na novou Yrsu jsem se strašně těšila. Hned jak se mi dostala do rukou, už z nich nechtěla, což v předvánoční době znamená, že se vám vzadu v hlavě honí myšlenky typu: "měla bys jít něco dělat", "chtělas dneska žehlit", "zavři knihu a běž připravit nějaká těsta"... a vy přesto všechno čtete a čtete :-).
Tato kniha je prostě trošku jiná. Po jejím přečtení se bojím domácích spotřebičů a cca 50 stránek před koncem jsem si musela přečíst konec, už jsem to nemohla vydržet, a to já normálně nedělám :-).
Mám ráda, když má kniha spád a zároveň vám autor dopřeje pochopit dobře charakter postav a prostředí. Yrsa mě prostě držela v napětí až do samotného konce. Závěr, ač možná trochu uspěchaný, byl naprosto nečekaný. Skvělé, už se moc těším na pokračování :-)

20.12.2017 5 z 5

Věk přízraků Věk přízraků Lenka Poláčková

Překvapivě přečteno téměř na jeden zátah. Zajímavý příběh vyprávěný v neméně zajímavých kulisách. Při seancích se mi trochu ježily chloupky a věta "Pusť mě dovnitř" mi bude v hlavě ještě chvilku rezonovat. Čtení jsem si užila a určitě si přečtu i volné pokračování.

Vzpomínka a Myšlenka = skvělé

05.08.2024 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

I já jsem sáhla po této útlé novele zcela zištně. Byla mou poslední knihou v rámci Čtenářské výzvy 2024. Mám splněno ;)

Ano, i já jsem se z kraje příběhu prala s autorovým bohatým jazykem, stylem a některé pasáže musela číst opakovaně abych je pochopila (neskutečně dlouhá souvětí). Nakonec jsem naprosto uchvácena pestrostí jazyka, množstvím slov, poetikou a poselstvím příběhu. Současné knihy jsou ve srovnání s touto knihou jazykově žalostně chudé. Bohumil Hrabal si získal moje čtenářské srdce. Řečeno slovy klasika. S touto knihou to bylo jedno krásné, poetické odpoledne :-)

I já jsem byla během četby ovlivněna filmovým zpracováním a tak měli jednotlivé postavy v mé mysli tváře hereckých osobností. Naprosto skvělý Václav Neckář jako železniční elév Miloš Hrm, Josef Somr či Vladimír Valenta.

Popravdě, nechápu zdejší celkové hodnocení 69%

01.07.2024 4 z 5

Podivná Sally Diamondová Podivná Sally Diamondová Liz Nugent

Jsem naprosto nadšená, skvělé! Přečteno za 2 dny a 1 noc (hold musím chodit na plný úvazek do práce), ale i pře značnou únavu naprostá spokojenost. Určitě si přečtu další autorčiny knihy a budu doporučovat ostatním čtenářům :)
Neuvěřitelný začátek, okamžitě vás vtáhne do děje a už nepustí. A konec ?Ten jen potvrdil autorčin um. Napětí a překvapení až do samotného konce. Prostě perfektní! :)

25.06.2024 5 z 5

Za tichem: Novohradské hory Za tichem: Novohradské hory Jan Štifter

Takový mini průvodce po Novohradských horách, který člověka navnadí k okamžité výpravě do těchto hor.
Knížečka je opět nejen úžasně napsaná a zpracovaná, ale i doplněna o půvabné fotografie přírody a zdejších rodáků.
Asi každý člověk miluje svůj rodný kraj, své hory či nížiny. Já miluji své Valašsko. Novohradské hory mají štěstí, že mají svého Jana.
Děkuji, bylo to opět krásné!

16.05.2024 5 z 5

Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Karel Čapek

Audiokniha

Kouzelně načteno Markem Ebenem, slast pro uši i duši. Krásné, děkuji!
PS. Zvolený hudební doprovod mě spíše vyděsil než potěšil a vrátil do 70 let 20.století. Tady by to chtělo určitě změnu.

Kniha od roku 1939, kdy vyšla poprvé, vůbec neztratila své kouzlo. Je úžasná! Vtipné, zajímavé a pravdivé postřehy, které může nabýt opravdu jen zapálený milovník pejsků a kočiček ;-). Jen málo současných autorů dokáže psát tak krásným jazykem a potěšit čtenáře laskavým slovem. Tleskám....tam nahoru, do nebe.

23.04.2024 5 z 5

Novinářem v Číně 2: Nezešílet! Novinářem v Číně 2: Nezešílet! Tomáš Etzler

Audiokniha

Tentokrát načteno, až na Epilog, bratrem Miroslavem Etzlerem. Tady není co vytknout. Barva hlasu velmi podobná samotnému autorovi, jen přednes o hodně víc vypilovaný a profesionální. I když hodnotím 5*, moc bych si přála knihu namluvenou samotným autorem, stejně jako první díl. Je to mnohem osobitější a u prvního dílu to velmi prohloubilo jedinečnost sdělení.

V této knize je autor mnohem otevřenější ke svému rodinnému životu a zároveň v ní již není tolik unikátních příběhů. První kniha na mě zapůsobila mnohem silněji, ale i tak to je, a dlouho ještě bude, unikátní, jedinečné a pravdivé svědectví o Číně.
Zároveň z vyprávění cítíte naprosté vyhoření, zlost a zhnusení politickým a státním systémem v Číně a bohužel i v ČR, za vlády pana Zemana a jeho soudruhů.

Obě knihy řadím mezi nejlepší knihy o Číně a DOPORUČUJI!

Dokument Nebe jsem zhlédla a moc za něj děkuji. Příběhy dětí a řádových sester ve mě zůstanou navždy. Neskutečně silné, smutné a zároveň krásné! Doporučuji!

Ps. knihu jsem poslouchala jako elektronickou audio-Výpůjčku z knihovny přes aplikaci Palmknihy.cz.. Knihovna za každou jednotlivou výpůjčku platí danému subjektu 49 Kč. Všechny kapitoly se mi načetly 2x, aplikace se neustále sekala, vracela mě na začátek kapitol a ukončovala přehrávání dané kapitoly naprosto nekontrolovatelně a nečekaně. O příjemném zážitku z poslechu tady tedy nemůže být ani řeč. Pokud by kniha nebyla tak skvěle napsaná a napínavá, určitě bych nedoposlouchala!

16.02.2024 4 z 5

Hrobník a dívka Hrobník a dívka Oliver Pötzsch

Průměrná kniha, průměrné hodnocení.
Tentokráte jsme se místy nudila a nutila do čtení. A to jsem se na knihu tak těšila! Na můj vkus je zápletka i samotné vyšetřování již hodně překombinované. K mé velké lítosti je zde hrobníkovi a jeho schovance věnován příliš malý prostor. Zhlavních postav se najednou staly ty vedlejší a na knize je to hodně poznat. Škoda, toto pokračování se autorovi moc nepovedlo :(

19.12.2023 3 z 5

Tajemství mezi námi Tajemství mezi námi Laura Madeleine

"Vyprávěj mi o té hoře," požádala jsem ospale. "Vyprávěj mi o Saint-Antoine."
Saint-Antoine, spustí, místo žuly a lučního kvítí, místo stromů, jež se zarputile drží i těch nejprudších svahů. Místo, kde se ozývá varovné volání svišťů, kde se toulají kozy, které jsou svými vlastními pány, a kde z nepředstavitelných výšek shlížejí dolů nepolapitelní kamzíci. Je to místo, kde z vrcholků vane vítr, jenž dokonce i v létě chutná po ledu. Místo, kde modříny halí na podzim svahy do odstínů zlata, do stejného odstínu, jako mívají v kostele vlasy dávné madony, ozářené světlem svící. Kde voda chutná po fialkách a kamení.

Jediné co mi vadilo a vadí, že teď téměř všichni autoři do svých příběhů vkládají lesbickou lásku. Přeji všem lásku a štěstí, ale všeho prosím s mírou. Proto mínus jedna hvězda, jinak velmi povedená kniha.

14.04.2023 4 z 5

Bouře Bouře Anne Jacobs

Hm, tak mám pocit, že se tato rodinná sága začíná měnit v telenovelu. Bohužel, tentokráte mě to moc nebavilo :(. Možná za to může velká časová prodleva mezi jednotlivými vydáními, možná historické období ve kterém se tento díl odehrává.

16.02.2023 3 z 5

Sběratelka parfémů Sběratelka parfémů Kathleen Tessaro

Při četbě této knihy jsem se opět držela svých zásad: 1. Dej knize šanci a 2. Snaž se jí dočíst. Splněno, ovšem zhruba po třech týdnech po jejím dočtení si téměř nepamatuji o kom a o čem tato kniha vlastně je. Pro mě bohužel naprosto nezajímavý, tuctový příběh.

15.11.2022 2 z 5

V jeho stínu V jeho stínu Audrey Blake

Velmi zajímavé téma s pokulhávajícím zpracováním.
Kniha mě totiž nečekaně potrápila a místy jsem opravdu váhala zda to budou dvě nebo tři hvězdičky. S poměrně velkým časovým odstupem říkám a s klidným srdce tuto kapitolu uzavírám, je to za dvě a půl :).
Ke knize se zcela určitě vracet nebudu a možná, že na ni časem zcela zapomenu. V celičké knize nebylo totiž nic tak působivého a zajímavého jež by stálo za zapamatování. Škoda.

22.09.2022 3 z 5

Zmizelá apatykářka Zmizelá apatykářka Sarah Penner

Bohužel jsem si přečetla jen půlku anotace a opravdu jsem čekala historickou detektivku, dle označení a zařazení v knihovně. Takže, detektivka ani náhodou!
Nicméně, u této knihy se mi definitivně potvrdilo, že nesnáším knihy se dvěmi dějovými linkami. Ta současná byla místy až trapná a situaci zachraňovala opět ta z minulosti.
Nella a Elíza byly skvělé a moc mě bavily. Jejich příběhu mohla být věnována celá kniha.
Carolina mi byla strašně nesympatická a to neustále omýlani stejných věci mi fakt lezlo na nervy. Škoda času i papíru.

09.07.2022 2 z 5

Dvě hrsti života Dvě hrsti života Katharina Fuchs

Úplně wow se nekonalo, přeci jenom jsem knih s podobným tématem přečetla už povíce. Každopádně je kniha velmi čtivá a zajímavá. Ukazuje pohled na Německo v období kolem dvou světových válek z více úhlů. Pohled žen, které se vždy musely sami postarat o přežití svých rodin, a málokdy se jich někdo ptal na jejich pocity, mě vždy fascinuje. Hlavní hrdinky jsou opravdu silné osobnosti, které dokázaly čelit mnoha překážkám.

Trochu se bojím kam nás současná inflace zavede, když si uvědomíme, že Hitlera přivedla k moci.

04.06.2022 4 z 5

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Audiokniha

Ke knize mě přivedla řada dospělých čtenářů, kteří se ke knize vracejí a vřele mi ji doporučují. A tak jsem už i já poodkryla život stromových lidiček a prožila s nimi jejich dobrodružství.

Knihu hodnotím pozitivně. Z pohledu dospělého čtenáře bych sice řekla, že spousta situací a zápletek mohla být více rozvedena, na druhou stranu děti mají úžasnou fantazii a určitě si poradí ;).

Hvězdná interpretace Jiřím Lábusem, Viktorem Preisem, Mikulášem Převrátilem a dalšími skvělými herci knize přidává určitě nejednu hvězdičku.

22.02.2022 4 z 5

Nebe nad Kilimandžárem Nebe nad Kilimandžárem Leah Bach (p)

S vypětím všech sil přečteno, ale do druhého dílu se už pouštět nehodlám. Celkem nechápu jak moje oblíbená autorka rodinných ság z německého prostředí může vyprodukovat takovou slátaninu. Opravdu jsem se hodně často nudila a nutila ke čtení.

10.12.2021 2 z 5

Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů * antologie

Měla jsem strašně velkou chuť se chvilku bát. V čase vánočním mají pro mě tyto knihy obzvláště velké kouzlo. Navíc je mi tato kniha velmi sympatická svým grafickým zpracováním. K mé velké škodě jsou povídky pro mou fantazii a představivost velmi krátkým žánrem. Nedokážu si je pořádně užít. V podstatě, než se začtu, už je konec.

10.12.2021 3 z 5

Ženy láskou posedlé Ženy láskou posedlé Jan Žáček

Nelíbilo se mi to! Nedělám si o středověku iluze a jsem ráda, že o něm můžu jen číst, ale toto podání historie, aneb intimní život českých králů a královen, se nepovedl. Autor sice sám upozorňuje, že se nejedná o vědecký spis a kniha sama je řazena do historických románů, ale formát, který autor čtenáři nabídl přímo navozuje atmosféru faktu a skutečnosti. V mnohém můžeme jen hádat, ale tvrdit o Karlu IV, že měl pedofilní choutky, Anna Svidnická byla nymfomanka a Václav IV se nikdy na nic nezmohl je už za hranou mého vkusu.
Možná se to jiným čtenářům bude číst dobře, ale já bych to přirovnala k našim současným bulvárním novinám. Při honbě za senzací a ziskem klidně přes mrtvoly :(.

15.10.2020 1 z 5

Veselá svině s račicí a depkou Veselá svině s račicí a depkou Andrea Kábelová

Hned na úvod malé vysvětlení. V rámci bodového hodnocení knih uděluji 5* za odvahu, bojovnost a humor. Mínus 1* za politickou vsuvku.

Mám ráda silné ženy, mají můj obdiv! Paní Andrea se poprala s nepřízní osudu se ctí a prokázala obrovskou vnitřní sílu. Věřím, že kniha pomůže spoustě žen podstupujících podobnou cestu s jakoukoli nemocí a i jejim blízkým může ukázat světlo na konci tunelu.

Knižní zpracování mohlo být lepší, je co zdokonalovat. Já to beru tak, že poselstvím knihy bylo něco zcela jiného než grafika a sloh. Hodně štěstí a zdraví paní Andreo!

30.08.2020 4 z 5