Corso Corso komentáře u knih

Obydlený ostrov Obydlený ostrov Arkadij Strugackij

Mak Sim sa zjavi na cudzej planete ako prieskumnik, ale vsetko je take bezne, vsade okolo len trosku inaksi ludkovia, hned im ako tak rozumie, oni sa tiez nejak zvlast necuduju co kto sa to zjavil na ich planete. Skusam hladat prirovnania, co mi to bratia chcu podat, variaciu na Planety smrti, daco ako pocitacove Dishonored? Nedari sa mi predstavit si realie. Zaspinena priroda, nejake tie primitivne stroje, vojaci co sa zadychaju uz pri spievani pesnicky. Co mi to predkladate? Akosi sa dalo vycitit ze to je alegoria na vtedajsi Chrushchowland, ale tak zamaskovane, ze to ani cenzorom velmi neudieralo do oci. 70 stran som sa prehryzal dost hutnym tuhym skoro bez dialogov, textom bez akejkolvek zaujimavej sceny, odstavca, vety. Potom som to odlozil. Dufam ze sa Mak Sim nakoniec z tej planety dostane domov ale uz ma nezaujima ako :) Fakt sa to nedalo. Chlapik je ako Alenko v risi divov, len bez divov a bez zaujimavych postav. Nemusim mat v scifi knihe spektakl akcnych scen, ale aspon chcem mat nit ktoru sledujem a orientujem sa dejom ktory niekam smeruje.
Na zaver ...aspon jedna myslienka mi skrsla v mozgu pri citani tejto knihy. (Nedocitanej) "Tak nejak cakam a verim ze vesmir je plny zivota, dokonca inteligentneho, chobotnice, svaby, ryby, alieni, predatori,inteligentna zelatina, huspenina, hmyzie civilizacie. Mna by najviac sokovalo, az by sme objavili planetu na ktorej by boli ludia ako my!! Tak to by bola zahada ako hrom." Nedam hviezdicky, kedze som nedocital, ale poznacte si ze davam daco medzi jednou az dvoma. Toto mi nesadlo.

03.07.2021

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Desiatky drobnych pribehov zachytenych imaginarnym reporterom potom, co ludstvo prekonalo zombie apokalypsu. Criepky, kaleidoskop. Putave, niektore skoro poviedky maju pointu, niektore su na dokreslenie celkoveho obrazu. Primarne hned ma napadlo, ze neskuseny autor (v podstate nic ine zasadne nenapisal ani po tejto knihe), urobil to najlepsie co mohol. Nepustil sa do komplexneho pribehu s rozpracovanymi ustrednymi postavami, ale nahustil dobre napady. Neriesil stylistiku, hoci nepoznat ze by to bol nejaky literarny pokus. Je to vyborne napisane a umne sa Brooks vyhol tomu, co mohlo byt jeho slabinou. Vo vysledku vyborna putava fantastika. Knihu dnes uz nekupite v knihkupectvach, ale staci ist na uloziska. Potesujuce je, ze to s nasledne natocenym filmom nema absolutne nic spolocne, film nestoji za viac ako jedno zhliadnutie. Ani ked tam hra B.Pitt. Brooks neskor este trosku vydojil zombikov, tam naboku vidite akesi prirucky pre deti. Za mna autor jednej vydarenej knihy, ale ta vam v policke hanbu neurobi.
PS: paralely ktorym sa autori filmu tak vyhybali, (povod nakazy v Cine :) su v dnesnej dobe covidu az prorocke. Ak teda vojnu Z niekedy citat, tak prave teraz. Dobrych upirovin je niekolko, zombarne ma napadaju aj s touto leda dve.

13.05.2021 3 z 5

Balónky oběšenců a další hororové příběhy Balónky oběšenců a další hororové příběhy Džundži Itó

Ito dokaze skvele vystihnut moje nocne mory :) A kratsi format pribehov vie dokonale naplnit. Kresba je spravne zvrhla, bizardna, odpudzujuce vyjavy na seba putaju vase pohlady. Fajne. Jednu hviezdicku davam dole za fakt ze sa to dalo namalovat este hnusnejsie. Hladam co este od Ita zozeniem. Ak viete o dalsom podobnom autorovi, dajte vediet.

Mala technicka... Inak tu som si uvedomil jeden fakt. Ake je asi zlozite prepisovat do cestiny alebo vobec zapadnych jazykov japonske bublinky. Japonske znaky su sucastne grafikou. My ich zmazeme a bublinky logicky natiahnute vertikalne ako plynie japonske pismo zaplnime niekde v strede stlacenym nasim prekladom. Hnus. Chcelo by to zamysliet sa a pouzivat specialne natiahnute vysoke pismo. A zaplnat bublinky aby to bolo krajsie. Kazdopadne o zazitok vas takyto technicky detail neoberie.

Po par dnoch ako knihu odkladam a este v nej listujem, musim poopravit hodnotenie z 4 na 5 hviezd. GENIALNE. Genialne zvratene. Veci ako Balonky, Tuk!!, Velecteni predkove!!, Dum loutek, Dlouhy sen!! su jedny z najuzasnejich hororovych napadov ake som kedy videl ci cital.

29.04.2021 5 z 5

Kati Pražského jara -  Brežněv a jeho éra v Kremlu Kati Pražského jara - Brežněv a jeho éra v Kremlu Martin Novák

"Cez karieru Brezneva, nahlad na cele dejiny Sovietov 20-teho storocia."

Socializmus je zazracne zriadenie, kde su si vsetci rovni, kracaju k svetlym zajtrajskom, a ktore v sovietskych realiach dovolilo zasadnut na tron 3 despotom po sebe. Pri jeho zrode stal syflitik, co bol z dnesneho pohladu vlastne terorista a anarchista, akurat ze skvely retor. Tiez je zaujimave, ze snad s prestavkou v case Gorbacovovho obdobia, hned zasadli na tron dalsi dvaja absolutne nekompromisni "modernejsi" despoti. Tak asi je daco priamo v ruskej zemi, alebo vo vodovodoch, co uspesne rodi takeho zjavy.

Preco vlastne citam takuto knihu, mimochodom putavo napisanu. Literaturou zaoberajucou sa nedavnou alebo sucastnou politikou sa nezaoberam, ale toto je uz vlastne historia, a to ja zase rad. Preco som po nej siahol... Narodil som sa roku 1974, svet cez prizmu detskych oci zacal vnimat tak mozno 79?, 80? Vsetko bolo tym padom pre mna prirodzene. Ruske kasarne o dve ulice od nasho domu, nastenky. Jasne ze ako decko som skor bol sokovany pretekmi sajdkar na Brnenskom okruhu v telke alebo Matelkom, Filmarikom a Filmuskou, a nepremyslal som o tom preco je vsade tolko cervenych hviezd. Zakladna skola mala za ulohu dieta ucit, ale aj pripravit na indoktrinaciu. Ta mala stupnujuci charakter az do vasej dospelosti. Prvy raz ste sa s nejakymi prekazkami mohli stretnut az pri vybere strednej skoly. Ale to sa vzdy nejak zabalilo, ("dieta nema na gymnazium vlohy a vysledky, lepsie prenho bude nejake uciliste" alebo podobne doporucenia) Malokto povedal nahlas, vasho syna na skoly neposleme lebo jeho otec nie je v strane. To mozno potichu naznacili otcovi alebo matke. A podobne. Ale ked v tom zijete je to normalne a neuvazujete ze to tak nema byt alebo ze to tak predtym asi nebolo. Mimochodom obraz zaostalej minulosti v kontraste s uzasnym budovatelskym dneskom bol skoro zaklad, na ktorom sa stavala spravnost a spravodlivost systemu. Myslienka "ved by mohlo byt aj horsie", bez napriklad nasich osloboditelov, to v mojej detskej mysli davalo uplny zmysel aj pritomnosti tych uzasnych sovietskych vojakov u nas. Akoze napadne vas ze co tu robia este po 40 rokoch od vojny!!!

A, toto je pointa ku ktorej som sa chcel dostat. Ako dieta som absolutne netusil ze bol nejaky rok 1968! Ano, tak to bolo. V rodine tabu tema, pretoze co ak decko niekde nieco vytreskne. Nevravelo sa o tom. Nikde. Vsade bezny zivot, nakupy mandarinok pred vianocami, nejaka ta dovolenka, praca, brigady, organizovane oslavy, televizna zabava. (Ktora je dnes pre nas taka nostalgicky uzasna) Chapes, ze ja som mohol vyrast a absoltne nepoznat pociatok situacie, korene, udalosti ktore sa nasho statu vlastne tak dotykali. Ako jasne ze by som sa uz niekde na strednej, alebo na vyske, nieco dozvedel, jasne, ale nas zaujimali skor anglicaky, vymeny fotiek Vinnetua, plagat nejakej kapely, a nie politika. V tom case. System by nas vychoval, my by sme si nan zvykli, vedeli by sme ako v nom chodit, a bolo by vymalovane. A z toho ma oblievala az hroza, ked mi to po neznej, a ked som tak nad tym zacal uz trosku uvazovat, zacalo dochadzat. Ze som bol take nevedome teliatko spokojne. Neviem ci som vyjadril tu myslienku presne. Dala by sa zhrnut asi do "Ved to sa dialo 6 rokov pred mojim narodenim! Ako to ze o tom neviem? Co mi este taja? To som bol taky maly ignorant? Alebo ako to ze sa o tom nik nezmienil v skole kde sa preberali zjazdy strany spred 40-50 rokov? Ako to?"

Akoze nie zeby sa nieco zmenilo, prisposobili ma novemu systemu, zijem, hroza ma oblieva z inych veci :) Nechcem to nazvat ze priam Orwell v praxi, ale blbe nevedome spokojne koliesko v stroji, to asi aj ANO. O knihe som vam asi ako tak pozeram, vela nenapisal. Iba o tom, preco ju citam. Nevadi.
Po precitani by som predsa len autorovi nieco vycital. Rozbitu koncepciu knihy. Tretina je popis historie ZSSR cez zivot Brezneva. Potom sa to vrati v case k nasmu roku 1968, rozoberieme si vstup vojsk Varsavskej zmluvy do Ceskoslovenka, nastup normalizacie. Potom je to zrazu o umelcoch a sporte ZSSR. Potom o Afghanistane. A zaver patri slavnym pohrebom. Posledna cast pripomina skor taky kompilat clankov.

12.04.2021 4 z 5

Kruté stroje Kruté stroje Ondřej S. Nečas (p)

Ked to chytis do ruky, tak uz to aj chces docitat. Zda sa mi... necitam ich zaradom ale s velkymi rozostupmi, ze tato cast je z tych prvych troch asi najlepsia. Taky pre mna zatial najzaujimavejsi pripad. Taka najprepracovanejsia zapletka oproti predoslym.

31.03.2021 4 z 5

Slávne osobnosti filmu Slávne osobnosti filmu Ladislav Volko

Retro navrat. Edicia Slavne osobnosti nas detiska zoznamovala s cim? So slavnymi osobnostami. Prirodzene. Napodiv som precital snad vsetky, ale doma mam len dve, a obcas som do nich nazeral aj ked uz po revolucii vysli lepsie zborniky. Film bol zaujimavy, hlavne pociatky filmovej tvorby a prvi priekopnici su kapitoly ktore su uzitocne aj dnes. Najde sa tu Chaplin ale aj Eizenstein. Orson Welles aj Greta Garbo. V casoch ked nejestvovalo video, nie to este net a stahovanie filmov zadara. Mohli sme o filmoch len citat, pripadne cakar na vianoce ci nedaju nejake grotesky, alebo navstevovat mieste filmove kluby. Na zaklade par fotiek sme si predstavovali o com asi bol cely film a ako asi bol natoceny. Nuz co... Aspon daco. (Inak druha zaujimava kniha co mam doma su Slavni automobilovi a motocyklovi pretekari.) Inak v edicii vysli osobnosti divadla, biologovia, chemici, revolucionari!!!!, cestovatelia, matematici, piloti konstrukteri kozmonauti. Tendencne trosku premiesane s ruskymi a sovietskymi osobnostami ale to patrilo k dobe. Velmi dobre knihy.

26.03.2021 4 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Velmi nebavilo. Na moj vkus prilis vela kazdodenneho zitia 40 rocnej slobodnej matky, a tri stvrtiny knihy je krimi zapletka len tak na pozadi. Neskor samozrejme dostava baba zabrat ako Indy Jones a John McClane dokopy. Sexualne napatie medzi hlavnou hrdinkou a pridelenym vysetrovatelov ako bonus. (Spolocna kopulacna minulost atd. :) Do dalsich casti serie sa asi nepustim. Ale je mi jasne, ze ja som nebol citatel-cielovka.

21.03.2021 2 z 5

Pestrá príroda Pestrá príroda Luděk J. Dobroruka

Retro-navrat dalsi. Pestra priroda bola luxus. Tri kapitoly. Risa zvierat, rastlin, nerasty. Krasne ilustrovana, ze podobne sa podla mna objavili az po revolucii s prichodom ilustrovanych encyklopedii zo "zapadu". Pavuky zo stranok ako by chceli uz-uz vyliezt, vtaky su uzasne farebne, zraloci strasni, kvety nadherne, huby na zozratie, stromy palmy ako z obrazov. Drahokamy akoby priesvitne a leskle. Ku kazdemu clanocek. Normalne sa ta kniha pouzivala aj na vytvarke a odkreslovali sa z nej zvieratka a rastlinky. Ak na nu natrafite v antiku, fakt si ju kupte. Mozno k nej mam nostalgicke spomienky, jasne ze dnes sa najdu krajsie encyklopedie, ale v roku 1987 nie. Toto bola TOP ONE.

18.03.2021 5 z 5

Expedície 1973 - 1982 Expedície 1973 - 1982 Július Satinský

Vynimocne obsahom, vynimocne formou, ako ked do ruk zoberiete pozostalosti, papieriky, listy, kusky planovanych tur, nuz...ako ked najdete nieto krasne po otcovi. Napriklad. A ma to aj gumicku :) Ak sa vam to podari este niekde zohnat, kupte. Je to taky knizny aj kniharsky klenot.

27.11.2020 5 z 5

Rivers of Babylon Rivers of Babylon Peter Pišťanek

Seria Rivers of Babylon je podla mna to najlepsie, co sa po revolucii v slovenskej literature objavilo. Ak by vam to aj literarne nesadlo, zanrovo, dajte tomu sancu, po par stranach sa od knihy neodtrhnete. Cital som okamzite prve vydanie ako to u nas vychadzalo, a vtedy este typci ako Racz chodili po uliciach. Uvedomenim si ze to nie je az taka fikcia nadobuda toto dielo hrozivejsie kontury. :) Ze je to vulgarne a vtipne zaroven vystrelilo tuto knihu do mojich TOP. Pistaneka je skoda.

05.11.2020 5 z 5

Stručné dejiny maliarstva - Od Giotta po Cézanna Stručné dejiny maliarstva - Od Giotta po Cézanna Michael Levey

V tomto som vecne listoval ako maly citatel. S hrozou som sledoval mucenie svatcov, nahe zenstiny, snove krajiny a vyjavy ktore som nechapal. Pritom vsetko na tych obrazoch som vo svojej malej naivnej hlavke povazoval za akusi zdokumentovanu skutocnost z minulosti. Divny pocit zobrat ju do ruk po 40 rokoch a spomenut si na chut tych vnemov. Inak existuje uz davno potvrdeny fenomen "knih z naseho detsva", za ktore citatel da ruku do ohna aj po 50 rokoch. Ktore, ak strati, zhana po antikoch a je ochotny zaplatit horibilne sumy. Ktore mu prinesu spomienku na vlastne detstvo. Ktore maju obrovsku "cenu nostalgie".

02.04.2020 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Na mna to malo najvacsi dopad ked som to (samozrejme) cital prvy raz, neviem ci som este nechodil na zakladku. Samozrejme ma pritiahol nazov. Joj o strasidlach! to bude asi horor. Nieco ako Traja patraci. A kreslena obalka vydavatelstva MAJ. No ono to je nakoniec ..dnes to mozem porovnavat snad aj s Wodehouseom, Twainom?? Ako sa na druhom brehu Moravy vravi, "taková taškařice". Ze Wilde vedel pisat putavo a vtipne nie je pochyb, ze vedel ostro slahnut a poukazat na ludske slabosti a neresti, vieme. Tu je to ale milo schovane do grotesknych postaviciek rodiny Otisovych, zbohatlickych navratilcov, velvyslanca americkeho, ktory ide rodu pridat prestize odkupenim slachtickej nemovitosti starej dobrej Britanie. A uz to jede... Nakoniec duchovia vyznievaju ludskejsie ako ludia. Maju v sebe viac vasni a clovek s nimi od zaciatku suciti. Dnes by toto mohla byt kludne kvalitna Young Adult mladeznicka literatura. Teda, ona je.
PS: Musim niekde zohnat tu pekne ilustrovanu Cyrilom Boudom.

28.02.2020 4 z 5

Dětská encyklopedie Dětská encyklopedie Bohumil Říha

Ako malemu sa mi doslova rozpadla postupne pod rukami, v kuse som v nej listoval. Po 30 rokoch som si proste musel v antikvariatoch zohnat dalsiu. A dalsiu. Takze mam ilustrovanu aj Rihou, aj Kalouskem. Nastastie obe v dobrom stave a nepokreslene, nie ako ta moja stara :) Minule som len tak z pasie v nich listoval a musim povedat, ze citat tie hesla dnes je usmevne. Holt doba sa zmenila a tieto knihy naberaju na vzacnosti a ziskavaju svoju dokumentarnu hodnotu.

14.02.2020

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Kratko po sebe som si dal dvoch ceskych autorov detektivok. Kym Goffov Muz s unavenyma ociam bol chladny, realisticky, drsny v duchu modernej "severskej" skoly, a nesadol mi az tak... vravim si, dam hned dalsieho a uvidim. Prekvapivo pan Sykora ma podla mna blizsie ku klasicky podanej detektivke a pripominal mi staru skolu. Postavy su akesi zivsie, prijemnejsie, ludskejsie, (uz len taky obecni policajt Nemrava) zapletka je spravne tajomna, naslo sa aj par naozaj hrozostrasnych scen. Styl a forma je presne taka, ako to mam rad. Domace prostredie je vzdy plus. V skratke nejak mi to lepsie sadlo. Takze zatial co u Mika Syroveho si vravim "snad mozno raz dalsi diel skusim", pri Marii Vyrove si vravim "chcem dalsi pribeh urcite". (Hned po tom ako precitam vianocne darceky, je totiz 17.december, a uz sa tecim co mi Jesisek nadeli.)

17.12.2019 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Pred Kupolou, za Kupolou, nikdo nesmi dnu nebo ven, nebo se nebude hrat. Serial ignorujte, nestoji za to. Kniha pre Kingosov povinnost, mozno pokus zase o velkolepu fresku ludskych povah, ale akoby ...ved viete. Ludia, izolovani, nijake odpovede, napada vas tiez to umele detske mravenisko za sklom? Ja som si to akoze aj uzil, ale tak nejak ta stranaz bola na mna privelka. (Asi som sa uz velmi tesil na dalsie knihy) No takze mozno nie v TOP 10 KING, ale hned niekde tesne za.

25.11.2019 4 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Vladislav Vančura

Moja prva Vancurova kniha. Vedel som do coho idem, uryvky som uz pocital, film som videl. A presne som vedel preco ma tato kniha pritahuje. To vyrazivo! Tie vety! Citam len pre ten pocit. Milucka kniha, vtipna, postava ruskeho barona Prasila je etericka a pritom vulgarne zemita, postavicky ako z karikatur ale vsetko ladi a hra. Krasna vec. Na stoliku caka Rozmarne leto.

11.04.2018 4 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 11 Zaslíbená Země Nezemě 11 Kaiu Širai

Boss fight s Leuvisom, a naznacuje sa, kam dej bude dalej pokracovat. Za mna ale pociatocne nadsenie zo zaciatku serie mierne upada :)

18.04.2022 3 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 10 Zaslíbená Země Nezemě 10 Kaiu Širai

Neviem ako ostatni citatelia ale ja som sa na velky boj s lovcami tesil ale absolutne som sa v akcii neorientoval. CI to je manga-standard alebo len autorov rukopis, ale nedarilo sa mu zachytit co sa deje. Aspon podla mna.

18.04.2022 3 z 5

Všude je spousta pokladů Všude je spousta pokladů Bill Watterson

Jubilejny desiaty kusok, a blizi sa to ku koncu. C&H si po cely cas dodrzali vysoku hladinu kvality. Vobec nevidno nejaku unavu autora. Aj mi je luto ze sa to blizi ku koncu. Predo mnou posledny zvazok. Maleho strapateho klucinu a plysoveho tigra som si oblubil, a stravil som s nimi kopec vikendovych poobedi. Este pred prvou knihou som si vravel, ako toto moze fungovat, preco to ludia tak maju radi, kupim na skusku dva diely. A uz to bolo.
Snad jedine co som si neoblubil boli jeho kozmonautske a dinosaurie sny :)
Naopak, milujem ich filozofovanie, neustaly vycvik rodicov, Tajny protibabsky klub, snehuliakov.

03.08.2021 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Tato kniha mi "nesadla". Aj experimentalnym jazykom, ktory zavanal spisovatelskym onanizmom a prekladatelskym trapenim, (nezavidim). To ze podla knihy niekto natoci kultovy film, mimochodom kult nie kvoli filmu ale kvoli reziserovi, neznamena ze povodna kniha je tiez kultova. Odstrasujuci obraz zdegenerovanej mestskej kultury v pohode, beriem. Ba dokonca chvalim aj hnus ktory vo mne vzbudzovala. A az akysi strach z hlavnej postavy. Psychopaticki mladi ludia su dost strasidelni, u mna este vyssie ako Pennywise. Takze emocie to vyvolava a asi plni svoje poslanie. Ale nebavilo ma to od zaciatku az po koniec. Najsilnejsi pocit z citania knihy je ale brodenie sa textom ako hlbokym snehom a boj sameho so sebou, (ked si docital uz potialto, uz to docitaj... ser na odpor, zaskrtnes si to ako precitane a zbohom).

19.04.2021 1 z 5