dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Tetín svaté Ludmily Tetín svaté Ludmily Václav Cílek

Opravdu důstojný příspěvek ke svatoludmilskému výročí a zároveň příležitost poznat Tetín z nejrůznějších úhlů pohledu. Řada zajímavostí, bohatý poznámkový aparát, nádherné fotografie. Výborná inspirace pro výlet do těchto končin.

13.02.2022 5 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Moc dobré povídky, rozmanité a zajímavé náměty, i na malém prostoru krátké povídky výborně vykreslená atmosféra. Velmi čtivé.

18.01.2022 5 z 5

Bludiště I. Bludiště I. Jan Vrba

Čtivý román o dospívání a hledání místa v životě. Zároveň zajímavý vhled do života před první světovou válkou, kdy se jezdilo studovat do Vídně a žila tam silná česká komunita, i do dobového vysokoškolského života. Hlavní hrdina je na jednu stranu sympaticky cílevědomý a přemýšlivý, na druhou stranu občas až příliš hrdý a "fanfaronský", ale sledovat jeho osudy mne opravdu bavilo. Zajímalo by mne, jak by se osudy hlavních hrdinů vyvíjely dál v době první světové války.

21.04.2021 4 z 5

Zubřany Zubřany Jan Vrba

Obsáhlý humoristický román z doby před a v době první světové války. Válečné události ale do děje zasahují jen okrajově. Příběh je čtivý a vtipný, trochu připomíná těmi městskými poměry Revizora nebo Kocourkov. Nejvíce jsem si oblíbila postavu hejtmana. Určitě doporučuji, mnohé postřehy z života na maloměstě jsou skutečně nadčasové.

08.04.2021 4 z 5

Převrat Převrat Jan Vrba

Na jednu stranu čtivé a poutavé, na druhou stranu kniha odráží stav poznání dějin pravěku odpovídající době svého vzniku. Narozdíl od Vrbových knih o přírodě, které jsou celkem nadčasové, tedy tato působí poměrně archaicky. Události minimálně několika staletí jsou zde zhuštěny do rámce života jedné postavy. Přes čtivost a napínavost samotného příběhu je znát, že autor zde zabrousil do oblasti, která mu nebyla vlastní...

02.03.2021 3 z 5

Bílý lesmistr Bílý lesmistr Jan Vrba

Působivý příběh o sérii přírodních pohrom počínající přívaly sněhu přes povodně a následně přemnožení škůdců v poškozeném lese. Příběh lesníků snažících se zabránit nejhoršímu se prolíná s osudy několika obyvatel přilehlé osady.

26.02.2021 4 z 5

Bažantnice Bažantnice Jan Vrba

Kratší povídky plné lásky k přírodě, čtou se velmi dobře. Autor má lyrickou duši a obdivuhodné znalosti přírody. Komentáře jako ten níže od Argony svědčí o naprostém nepochopení toho, v čem spočívá práce lesníka a péče o les a rovnováhu všeho živého v něm.

18.09.2020 4 z 5

Mirákl Mirákl Josef Škvorecký

Zhruba první třetinu knihy jsem byla na pochybách, kdy se román vlastně odehrává a o co v něm jde. Chaotické přeskakování (bez jakékoliv datace kapitol) mezi poválečnou dobou, rokem 1968 a dobou krátce po něm a možná ještě nějakým dalším obdobím (nepochopila jsem, kdy se odehrávají části líčící pobyt Dannyho v Americe) na mne působilo opravdu matoucím dojmem. Řadu skutečných postav, které v knize vystupují pod pseudonymy, jsem určila až podle výkladů knihy na internetu, a to ještě ne všechny, některá jména už dnešnímu čtenáři ani tak asi moc neřeknou. Moc jsem nepochopila ani smysl přesazení skutečných událostí, proč přesazovat "čihošťský zázrak" do Náchoda??? Možná kniha dávala více smyslu dobovému čtenáři, znalci emigrantských či disidentských kruhů, ale pro mne bylo poměrně obtížné ji rozklíčovat, ač jsem vlastně také už pamětníkem. Některé scény byly vtipné, byly zde i zajímavé dialogy a postřehy, nicméně můj šálek kávy to není. Z cyklu o Dannym se mi nejvíce líbili Zbabělci a celkem i Prima sezóna.

07.09.2020 2 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Zpočátku jsem se nemohla moc začíst, měla jsem problém si oblíbit hlavního hrdinu a také autorův styl s dlouhými, někdy trochu šroubovanými souvětími a nepravidelným používáním hovorového jazyka i mimo přímou řeč mi trochu četbu ztěžoval. Na druhou stranu se mi líbila atmosféra knihy, kdy válečné události do děje pronikají jen nepřímo a občas, samotné prostředí Náchoda, který znám a mohla jsem si tak jednotlivá místa lépe představovat, i ty opakované jazzové motivy. Jednotlivé historky jsou navíc docela úsměvné, třeba příběh s dvojčaty nebo s překladem písňových textů do němčiny. Musím ale přiznat, že Danny je mi tou svou povrchností a věčnou nadržeností dost protivný, jinak bych dala o hvězdičku víc.

03.08.2020 3 z 5

Neviditelný císař: Napoleon na Elbě Neviditelný císař: Napoleon na Elbě Mark Braude

Velmi dobrá kniha mapující méně známé období Napoleonova života. Kniha je čtivě psaná, takže věřím, že může zaujmout i náhodné čtenáře, ale je dostatečně podrobná, takže uspokojí i hlubší zájemce o danou problematiku. Oceňuji využití primárních zdrojů, autor v tomto směru čerpá hlavně z pamětí britského komisaře Campbella, což může vést k určité jednostrannosti, protože Campbell se zde pochopitelně snažil obhájit především vlastní postoje a chování, nicméně rozhodně je to zajímavé svědectví.

31.07.2020 4 z 5

Skleník Skleník Karel Václav Rais

Vtipná a čtivá povídka, autor humornou formou kritizuje maloměšťáctví a závist mezi "honorací" malého města, podle ilustrací z mého vydání se předlohou zřejmě stala Sobotka. Aktuální v každé době.

03.07.2020 5 z 5

Stehle Stehle Karel Václav Rais

Čtivý, poutavý, i když dosti smutný příběh. Hlavního hrdiny mi bylo opravdu líto. Je příkladem toho, že největší utrpení si často připravujeme sami, ve své hlavě. Jakékoliv řešení by asi bylo lepší, než se celá léta trápit. Je zde i mnoho dalších námětů k zamyšlení. V podstatě žádná z postav není tak úplně kladná nebo záporná, jsou to velmi realisticky vylíčení lidé se všemi svými rozpory. Přes určitou vnější idyličnost starých časů je tu dobře vystižena i permanentní obava o majetek, která se skrývá pod povrchem všedního života, a to nakonec prakticky u všech zúčastněných. Samotný závěr pak dobře ukazuje, jak je tato obava z dlouhodobého hlediska malicherná, tolik konfliktů a trápení kvůli dědictví, a k čemu vlastně? Nikdo si ho nakonec doopravdy neužil.

26.05.2020 5 z 5

Muž, který zprůhledněl Muž, který zprůhledněl Jana Trhlíková

Krátké povídky ze současnosti o obyčejných lidech a jejich vztazích. Autorku jsem dosud neznala a jsem příjemně překvapena, kniha se četla velmi dobře, povídky jsou rozmanité, postavy i na omezeném formátu dobře vykreslené, je tu i řada námětů k zamyšlení.

21.03.2020 4 z 5

Exilový orloj Exilový orloj Karel Hvížďala

Kniha vzpomínek na osobnosti, s kterými se autor setkal v exilu. Převážně vlídné a laskavé vyprávění, i když mi připadalo trochu útržkovité a nesouvislé, spíše jako soubor textů vzniklých v různých dobách, přičemž některé mají charakter vzpomínkového vyprávění, jiné spíše obecných úvah. Možná i proto se mi kniha nečetla úplně nejlépe, ačkoliv obsahuje řadu zajímavých postřehů. O exilové kultuře mám jen velmi obecné povědomí, předpokládám, že tuto knihu by si spíše užil někdo, kdo dané osobnosti zná lépe nebo má načtené jejich knihy. Můj osobní dojem z této knihy je, že se jednalo o dost specifickou skupinu lidí, kteří jako by žili v jakémsi jiném světě, a teď nemyslím konkrétně tu emigraci, ale spíše celkový postoj ke světu a životu....

14.11.2019 3 z 5

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

Povídky psané zvláštním poetickým stylem, autor nezapře básníka. Některé jsou navzájem propojené postavami v různých etapách jejich životů a občas jsem se musela při čtení vracet, abych poskládala celý labyrint. Je to každopádně zajímavý literární experiment, i když místy mi ta snaha o obraznost a originalitu připadala trochu křečovitá a "umělá". Kniha je ale útlá a za přečtení stojí. Nejvíce se mi líbila povídka o architektovi a studentovi.

29.09.2019 4 z 5

Teorie podivnosti Teorie podivnosti Pavla Horáková

Originální, vtipně psaná kniha, která v sobě skrývá řadu zajímavých myšlenek, je lehce praštěná celkem příjemným způsobem a velmi dobře se čte. I prostředí Prahy je zde pěkně zakomponováno do děje. Pouze samotné vysvětlení Kasparova zmizení ke konci knihy mi přišlo už tak nějak "moc" a zanechalo ve mně rozpačitý dojem, jinak jsem uvažovala i o pěti hvězdičkách. Při četbě sci-fi nebo fantasy jsem ochotna přistoupit na ledacos, u společenského románu ne tak úplně...

17.08.2019 4 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Autor mne ani tentokrát nezklamal, příběh byl velmi čtivý, místy cynický a provokativní, ale místy vlastně i hodně emotivní, jak už to u Houellebecqa bývá. Přitom se mi ale četl velmi příjemně a depresivně na mne nepůsobil. Myslím, že část působivosti je i v té podrobně popisované každodennosti hlavní postavy. Velmi přesvědčivě popsaná je jeho nezúčastněnost a vyčleněnost ze společnosti.

28.07.2019 5 z 5

Hříšnice Hříšnice Petra Hammesfahr

Napínavý psychologický příběh, velmi čtivý. Místy nebylo snadné se v zákrutech mysli hlavní hrdinky vyznat a z mnoha lží, přeludů a omylů poskládat skutečný průběh minulých událostí. Líbilo se mi, že přes temný obsah ponechává závěr knihy naději do budoucna.

11.03.2019 4 z 5

Postmortem Postmortem Patricia Cornwell

Slibný začátek cyklu, čtivá detektivka. Drsný případ, ale sympatické postavy. Trochu mne překvapuje aktivní zapojení soudní lékařky do vyšetřování, ale možná tomu tak v Americe je... Zmínky o disketách a obecně počítačích působí hodně retro, přitom kniha není zas až tak stará, je vidět, jak rychle se tahle technika vyvíjí...

26.12.2018 4 z 5

Hledání dějin Hledání dějin Karel Hvížďala

Výborné čtení, zajímavé úvahy spíše ve stylu kratších esejí na téma některých uzlových momentů českých dějin. Mnoho námětů k zamyšlení. Perfektní četba k výročí republiky...

12.10.2018 5 z 5