Eicherik Eicherik komentáře u knih

12. 12. 12. 12. Vítězslav Jareš

Parádní jízda. Na můj vkus trochu přehnaná, ale dá se tohle vytýkat thrilleru? Kladně hodnotím i kořeny příběhu v minulosti. Dávám pět hvězdiček.

15.07.2018 5 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Většinu detektivek a thrillerů je potřeba brát, jako pohádky pro dospělé. Tak čtenář musí přistupovat i ke knize Tanečník. Příběh se dobře četl, jen byl na můj vkus trochu překombinovaný, ale to se mi stává často.

10.06.2018 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Výborná česká detektivka ze současnosti. Děj je promyšlený, postavy se nepletou a prostředí velmi dobře popsáno. Knihu mohu jen doporučit a už se těším na další díl.

31.03.2018 5 z 5

Pokání bratra Cadfaela Pokání bratra Cadfaela Ellis Peters (p)

Nádherné zakončení celé série s bratrem Cadfaelem. A když se nám bude po tomhle světě stýskat, není nic jednoduššího, než opět sáhnout po prvním dílu.

10.09.2017 5 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Na věky věků se mi líbí o něco více, než Pilíře země. Postavy jsou opět přehledné a snadno rozeznatelné a prožíváme s nimi jejich životní osudy během několika desetiletí ve středověké Evropě. Poznáme tak hodně fenoménů typických pro tuto lidskou éru. Oproti minulému dílu se mi zdá příběh o něco dospělejší, Pilíře země možná místy připomínali literaturu pro mládež. V příběhu také znatelně přibylo sexu. Kniha mě nadchla od prvních stránek a rád se k ní budu vracet.

14.08.2017 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Téměř geniální kniha. Než jsem si tento opravdu nevšední skvost obstaral, přečetl jsem si o něm tunu komentářů, diskusí a recenzí. Nejvíce mě asi nalákalo přirovnání komisaře Durmana ke komisaři Ledvinovi z filmu Adéla ještě nevečeřela. Zároveň jsem měl ale obavu, zdali se nejedná o totální koninu, takže moje očekávání nebylo přehnané. Nejvíce musím vychválit geniální jazyk díla a fantastickou atmosféru, která se autorovi podařila vytvořit. Na začátku komentáře píši o téměř geniální knize, aby kniha byla dle mého vkusu naprosto geniální, ubral bych hodně na nadsázce.
Někdo psal o tom, že kniha je jakoby nedokončená. Na to musím reagovat, to je naprostý nesmysl. Kniha má konec a nese v sobě i hluboké poselství.
Na úplný závěr už jen malá perlička. Název knihy znám z poměrně masivní kampaně z pražské MHD.

20.05.2017 5 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Hodně se tady kritizují ilustrace téhle knížky, jejichž autorem je František Štorm. Takovou zajímavostí je, že tento ilustrátor je zároven členem i ve světě velmi uznávané české blackmetalové skupiny MASTERS HAMMER.
I já se připojím k malé kritice. Tento první díl tohoto čtyřdílného souboru má všitou záložku a zbylé tři díly už jsou bez ní. Na všem se dnes šetří.

10.04.2013 4 z 5

Soumrak a prsten Soumrak a prsten Ivana Vízdalová

Tuhle knížku doporučuji tomu, kdo si chce přečíst Eddu. Ten, kdo si přečte nejprve tuto knížku bude potom do Eddy snadněji pronikat.

31.03.2013 5 z 5

Šestapadesátý Šestapadesátý Karel Ptáčník

Poslední díl bruntálské trilogie se povedl. Odehrává se v dramatickém roce, kdy došlo k povstání dělníků v Poznani, následně v Maďarsku a do toho ještě doznívá stalinismus. Román velmi odvážně zobrazuje neveselou dobu a zoufalství komunistické diktatury. Hlavní postavy jsou velmi propracované a ač má každá z nich v kapse rudou knížku, nejsou všichni vyložení záporáci, jen si nedovedou život bez komunistického zřízení představit. Pro představu, jak to v neblahých padesátých letech v Československu vypadalo, je tahle kniha ideální.
Citace: "Když držíš hubu," řekl, "tak to z tebe nemůže ven. A čím dýl tu hubu držíš, tím je to horší." Obrátil se k Vajdovi. "Jak dlouho museli držet hubu v Maďarsku?"

23.06.2024 5 z 5

Osudná zima Osudná zima G.M. Malliet

Hrad plný potencionálních dědiců, kteří se navíc díky svému aristokratickému původu cítí nadřazeni nad zbytkem populace, to je výborné prostředí pro anglickou detektivku. Román je plný pohody anglického venkova a předvánoční atmosféry, ale vyskytují se vněm i hlušší místa. Co se týká detektivní linky, tak je tu drobná překombinovanost, ale i tak mohu knihu, přes její drobné nedostatky, doporučit.
Citace: Pečlivě si prostudoval výběr jídel, aby našel něco s alespoň trochu vyšší nutriční hodnotou, ale zrovna tento konkrétní stánek britské železniční společnosti nabízel pouze takový druh sendvičů po jejichž konzumaci jste se začali strachovat, jestli si sanitka dokáže včas prorazit cestu ucpanými londýnskými ulicemi, aby vám zachránila život.

29.10.2023 4 z 5

Všechny duše Všechny duše Javier Marías

Na knihu jsem se hodně těšil, ale spíš mě zklamala. Text se nečetl lehce, takže jsem byl rád, že měl román pouhých 200 stran. Jako zpestření jsem uvítal zmínku o Arthuru Machenovi. Na závěr pochválím vkusný obal.

14.05.2023 3 z 5

2012: Poslední Hitlerova zteč 2012: Poslední Hitlerova zteč Vratislav Vyhlídka

Můj druhý gamebook v životě. Od knihy jsem moc nečekal, co taky čekat od titulu, který se prodává za 29,- Kč, ale nakonec jsem byl v celku mile překvapen. Překvapením pro mě bylo i to, že hlavním hrdinou byl komunista. Nejedná se o žádný beletristický zázrak, ale v rámci žánru a tématu se jedná o lepší průměr. Kladně hodnotím oba epilogy, zvláště ten označený jako A byl velmi originální. V knize je i nejméně jedna věcná chyba. Hans Kammler je zde chybně uváděn jako Krammler.
Citace: "Stroj času, největší tajemství ze všech, ale je nám teď k nepotřebě," mluvil tiše vůdce, jakoby se ocitl v blízkosti samého fyzikálního boha. "Dokončili jsme ho ve chvíli, kdy se Sověti drali k polským hranicím. Na vývoji pracovalo šedesát největších mozků třetí říše. Program nazvaný Chronos měl pod velením generál SS Hans Krammler. Bohužel se zbláznil a utekl.

11.03.2023 4 z 5

Křížová cesta kočárového kočího Křížová cesta kočárového kočího Eda Kriseová

Neřekl bych, že je kniha rozdělena do devíti povídek. Jde spíše o devět kapitol, které nejsou vždy propojené v jednotný celek. Uvítal bych větší vzájemnou provázanost. Za nejlepší část považuji pátou kapitolu v které dominuje sociální pracovnice Alena Ujcová a pacientka Kateřina Urbanová.
Citace: Je srpen a Alena Ujcová, která bývala sociální pracovnicí u oligofrenních dětí a učila je sborově zdravit čest práci, ač věděla, že mnohé z nich se nikdy nic jiného nenaučí a že většina nebude nikdy pracovat, Alena Ujcová otevřela svým klíčem dveře bez kliky a vešla do ženského oddělení psychiatrické léčebny v H.

28.01.2023 4 z 5

Bastard Bastard Jan Martinec

Bastard je humoristickým románem, který rozebírá vážnější témata a zaobírá se absurditami života. Já se však moc nebavil a několikrát jsem uvažoval, že knihu odložím. Zejména část z prostředí divadel byla pro mě nezáživná. Hlavní hrdina pochází po matce od pruského kancléře Bismarcka a po otci od slavného rabína Löwa. Tahle kombinace byla slibná, ale dle mého vyzněla naprázdno.
Citace: I druhý rommelák, který s námi šel do Francie, byl sekáč. Bez ostychu mluvil o tom, že své mimořádné střelecké schopnosti získal na frontě proti Ivanům.

06.11.2022 3 z 5

Adolf Hitler a tajemství svatého kopí Adolf Hitler a tajemství svatého kopí William Bernhardt

Moje druhá kniha o kopí osudu v krátké době, proto mám možnost srovnání. Myslím si, že většinu informací, v tomto díle uvedených, lze považovat v rámci žánru jako hodnověrné. Za dosti problematické vidím části, které se věnují výpravě do Antarktidy v roce 1979. Tvrzení o záměně kopí na konci války je hodně odvážné, ale ne nereálné. Velmi mě zaujaly pasáže o ponorkách U-530 a U-977 a také o některých rituálech na hradě Wewelsburg. Chválím poměrně bohatý obsah ilustrací, jen bych ještě přidal nějaké, zobrazující již zmíněný hrad Wewelsburg a rovněž alespoň pár snímků z oné problematické výpravy z roku 1979. Jejich neexistence budí podezření. Původní vydání knihy je z roku 1989, z doby, kdy se hroutila železná opona. Opět jen náhoda?

01.08.2022 4 z 5

Pražské orgie Pražské orgie Philip Roth

Literární jednohubka. Dva dny v normalizačním Československu pohledem Američana. Intelektuální fakování.

17.08.2020 4 z 5

Lovci ohně Lovci ohně Mons Kallentoft

Už to zkrátka není ono. Příběh je příliš překombinovaný a nepříliš uvěřitelný. V porovnání s jinými detektivkami tahle kniha obstojí, ale když ji srovnám se starými díly této série, tak jsme hluboko pod nastavenou laťkou. Román má také velmi silnou sociální linku. Manželé Per Wahlöö a Maj Sjöwall by měli radost.

02.08.2020 4 z 5

Tajemství čachtické bestie Tajemství čachtické bestie Vladimír Liška

Velmi zajímavé, uvěřitelné a obsahově dostatečné pojednání o uherské hraběnce Alžbětě Báthoryové. V šestnácti kapitolách nás autor seznámí s dobou, osobnostmi a intrikami Uher přelomu 16. a 17. století. V páté kapitole se seznámíme také s valašským knížetem Vladem III. Draculou řečeným též Vlad Tepes. Koho zajímá skutečný osud temné ženy přezdívané Čachtická paní, tomu tuto publikaci doporučuji.

14.04.2020 5 z 5

Temné vize Temné vize Stephen King

Temné vize jsou takovým průměrným souborem hororových a fantasy příběhů. Nejlépe hodnotím povídku Metastáza. Nadějnou se jevila ještě ta s názvem Iversonovy jámy, ale druhá část příběhu nesplnila zcela moje očekávání.

11.04.2020 3 z 5

Vermontské psycho Vermontské psycho Jennifer McMahon

Vermontské psycho je čtení pro patnáctileté slečny. Já se k tomuto románu dostal přes knihobudku, jinak by se mi těžko dostal do rukou. U knihy je v době, kdy píšu tento komentář štítek "duchařské romány", s čímž naprosto nemohu souhlasit. Líbilo se mi, že se děj knihy odehrává ve třech časových rovinách. Na závěr pochválím vcelku povedený obal.

08.03.2020 3 z 5