elcapitano elcapitano komentáře u knih

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Ač mám Miloše Urbana rád, tak tuhle knihu jsem nějak nepobral. Např. v Sedmikostelí se autor dostal do roviny čisté fantazie a mystiky, zde mám ale dojem, že zůstal v tomto ohledu nějak napůl cesty a příběh je ve výsledku úplně za vlasy přitažené divnodrama. Neuvěřitelné, nelogické, nechápu motivy postav, stavba příběhu je podivně cyklická, ..
Pasáže o architektuře a Santinim jsou opět dobré a vášnivé, všechno ostatní je podivné. Ovšem, je možné, že jsem nepochopil nějaký skrytý rozměr.

02.12.2020 4 z 5

Ostrov Ostrov Robert Merle

Poutavé a inspirující, dobrodružné, poučné, opravdu dobrý román.
Kniha má více vrstev - námořní, etnologickou, politickou, morální, .. víceméně souhlasím s obsáhlým komentářem od milan3144.
Chtěl bych vyzdvihnout jednu podobnost s Malevilem: podle mého soudu autor v zásadě stejně chladně a až s matematickou přesností hraje partii s postavami románu. Ve fiktivním a uzavřeném herním poli studuje jednotlivé postavy, jejich psychiku, touhu po moci, hledání "alfa-samce", ustanovení pořádků atd. Zde obohaceno o rasismus a střet myšlení Angličanů a Tahiťanů.
Dále bych chtěl vyzdvihnout působivé a znalé zobrazení tehdejší mořeplavby a to včetně závěrečné scény v bárce.
A ještě jeden moment: proměna a nejistota Purcella ke konci románu, ač zůstal věrný svým zásadám, do duše se mu vkradly sžíravé pochyby, které hraničily ze šílenstvím.
Ano, doporučuju.

02.01.2020 5 z 5

Gold za všechny peníze Gold za všechny peníze Joseph Heller

Ohromně hutná a zábavná kniha. Moc se mi líbil humor, který z knihy nijak nevykukoval stylem "pozor vtip" ale mezi řádky ho bylo požehnaně. Moc hezky přeložená. Nedávám pět hvězdiček, protože jsou v knize pasáže (především místa, která se vztahují ke konkrétním politikům a speciálně k H. Kissingerovi), které jsem si úplně nevychutnal - především díky svojí pouze povrchní znalosti americké politiky 70. a 80. let. Jinak báječné. Místy mi to připomínalo ranné filmy Woodyho Allena.

05.11.2019 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Kniha je v zásadě plná poezie a číst jí - vydat se na cestu do hlubin Humbertovo posedlé, vášnivé a choré mysli, to je opravdu radost.
Ten jazyk..!
V dnešní době ponurých severských kriminálek už by její vydání, ale asi nevzbudilo tolik kontroverze.
Jednu hvězdu ubírám za to, že se poezie občas mění v takové odnikud nikam tlachání.

11.11.2018 4 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Nejsem ekonom ani filosof, nicméně kniha je určená široké veřejnosti a tak myslím že je i pro mne.
Upřímně, formálně jsem čekal poněkud větší "jízdu", kniha mi přišla rozvleklá, spousta věcí se opakovala dokola (zvl. v začátku) a přišla mi tak nějak "obyčejně" napsaná. Musel jsem se do četby až trochu nutit.
Na druhou stranu obsahově mne to bavilo: historické paralely, odkazy od mytologie a filosofie na všechny strany až po moderní prameny a reálie.

15.09.2018 3 z 5

Poplach kolem Beatles Poplach kolem Beatles Jiří Černý

Je to kultovni kniha a dnes už vicemeně historický pramen. Na její četbě je nejpřitažlivějši duch tehdejší doby, slovník, reálie.. pohled zpoza železné opony na západ, atd.
Autoři jí psali v době vrcholíci beatlemanie, tedy bez znalosti toho, co všechno ještě Beatles vyprodukují a jaký bude jejich odkaz ještě po padesáti letech, o to je zajímavější pohled tehdejších současníků.

08.09.2018 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Souhlasím s tím, že z celé trilogie se jedná o nejslabší díl. Na druhou stranu, laťka je opravdu vysoko a tak i tato kniha je opravdu dobrá.
V zásadě se opakuje stejný princip: minulost a její vztah k současnosti. Zde se nějak nemůžu zbavit dojmu, že autor poněkud přeceňuje mládí a dospívání, zatímco dospělý život už vnímá jen takový povinný přivažek.
Dobrá detektivka s překvapivým koncem, velkou roli hraje osobní život hlavní postavy, prostředí, nesplněné sny, osudovost, dávná přátelství.. opravdu dobré.
V této knize jsme otevřeli další kapitolu Finova mládí, objevili jeho další přátele.., celkově to však bohužel působilo, jako trochu nastavovaná kaše, takový přivažek k předchozím dvěma knihám, které byly nějak víc spolu provázané.
Poslední kapitola: to jsem tedy uplně nepobral, to jako autor zapomněl dopsat do minulého dílu nebo co?

11.03.2017 4 z 5

Pod plachtami kolem světa Pod plachtami kolem světa Nikolaj Kornějevič Čukovskij

Jak mi tahle knižka mohla v dětství uniknout??
Ale i pro mne - byť už dávno odrostlého čtenáře - tahle kniha svoji cenu má. Kromě všeobecně známých objevných cest Jamese Cooka, totiž popisuje i mnohem méně známá dobrodružstvi kapitánů Le Perouse, Kruzenšterna a Lisjanskeho - pro mne úplně nová a musím řict, že velmi působivá a obdivuhodná. Je to sice psáno pro děti, nicméně i tak jsem si knihu velmi užil.
Jenom faktická poznámka: Kruzenšternovi autor připisuje nějaké geografické objevy (zmapováni Japonska a Sachalinu) v letech 1802 -1804, ale to, co údajně Kruzenstern objevil, jsem dohledal ve francouzských mapách už z roku 1760, tak nevím, je to nějaká skrytá ruská agitace?:)

04.02.2017 4 z 5

Přístav zrady Přístav zrady Patrick O'Brian

Těžko hodnotit devátou knihu ze serie, která celá je úžasná.
Kromě obvyklé a oprávněné chvály na přiběh, reálie, napěti, atd..dodávám jen to, že tento díl je pod povrchem snad ještě vtipnější, než by jeden čekal: "...avšak i ti nejlepší Angličané mají ty hrozné sklony hulákat, když se cítí šťastně. V jejich zemi, kde strava utlumuje lidem smysly, to není nijak na obtíž, jinde však ano..."
Zkoušel jsem čist to v originále, ale bohužel si to nejsem schopen tak užít, takže zas rok čekat na další díl.

10.07.2016 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Narozdíl od většiny nadšených komentujících, já zas tak uchvácený nejsem.
SPOILER** Knížka mi strukturou vyprávění přijde málo zajímavá - vlastně se junior někam vypraví, jde a po cestě ho potká spousta dobrodružství. Trochu si u toho zafilozofuje a na konci prohlédne, ale už je pozdě. Autor se snaží vystihnout společnost po apokalypse - přiznám se, ani to mne nijak neoslovilo. Jestli je to způsobené takovým "neslaným - nemastným" popisným stylem psaní, nevím.
Na knize je ale poměrně zajímavé to, jakým je světovým fenoménem a i to, jakou genezí prošla, než se dostala na trh (spolupráce fanouškovské základny na internetu).
Dočetl jsem do konce, ale dalo mi to trochu přemáhání.
Teenager by byl asi spokojenější.

02.05.2016 3 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Dlouho jsem nečetl nic tak strhujícího. Druhou polovinu jsem přečetl víceméně bez přestávek, o knížce se mi dokonce i zdálo..
Zápletka knihy navýsost aktuální, reálie současné, příběh košatý. Takřka samá superlativa.
Kdybych mohl, tak půl hvězdy uberu za to, že hlavní hrdina je až příliš supermanského střihu, příliš dokonalý, všechno ví nejlíp a, že si toho je i velmi neskromně vědom. Ano, souhlasím, některé pasáže a zvláště závěr jsou opravdu přitažené za vlasy a doufám, že to nikdy neuvidím zfilmované. Papír to ovšem snese a četba "Poutníka" byl opravdu intenzivní zážitek.

04.04.2016 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Moje první setkání s M.Klevisovou. Fajn detektivka, přečtená víceméně bez oddechu. Zápletka, postavy, příběh, všechno jak má být. Jediné, co mne malinko zarazilo, bylo příliš rychlé a náhlé rozuzlení celé záhady.
Na Fríské ostrovy pravidelně jezdím, takže velké plus za vykreslení atmosféry ostrova, nekonečných prázdných magických pláží, charakterů lidí, statků a vůbec všech ostrovních reálií. Za měsíc tam zase jedu, tak se o to víc těším.

28.09.2015 4 z 5

Sedmimílové boty Sedmimílové boty Richard Halliburton

Druhá kniha co jsem od RH četl. Je vyzrálejší než "Za novými světy". RH je už v pozici uznávaného novináře, reportéra a cestovatele, takže pro něj není nic problém: setkává se s vládci různých zemí, v honbě za dobrodružstvím je schopen zaplatit si v zásadě cokoliv. Z tohoto pohledu se mi víc líbila předchozí kniha, která v sobě nesla větší porci mladické rebelie.
Na druhou stranu - autor je vyzrálejší a o svých zážitcích dokáže lépe psát, dává svoje zkušenosti do historických souvislostí a výsledkem je opravdu čtivý cestopis.
Co mne nejvíc bavilo, je to, že kniha popisuje cesty a zážitky realizované v 30. letech minulého století - tedy opravdu dávno, svět byl tehdy jiný a kniha nám do něj dává nahlédnout.
Asi největší pecka byla, to mi kniha málem vypadla z ruky, když se autor sešel s Ibn Saudem - zakladatelem dnešní Saudské Arábie a popisuje jeho silné náboženské zanícení: "..Jaké mezinárodní důsledky může mít tato renesance náboženství u Arabů, netroufám si vůbec předpovídat. V této souvislosti se dá mluvit o zásobách střelného prachu, tak velikých, že by stačily k rozmetání mapy světa.." Vydáno v roce 1935.

16.09.2015 5 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

To se nedá, to je opravdu brak. Už to tu přede mnou někdo trefně psal, že to je psané jazykem jak z teleshopingu. To je přesné! Celou dobu, co jsem to louskal (asi do půlky) jsem měl dojem, že na mne někde vybafne, abych začal s Herbalifem nebo Amway nebo tak něco.
A teď ti Johne řeknu tu největší pravdu, musíš se snažit myslet pozitivně. Opravdu Juliáne, to je ta nejkásnější věc, co jsi mi mohl sdělit v tom svém sametovém nádherném rouchu. Johne tvoje ryzí nadšení ve mě rozvíjí energii..... blal bla bla
Je to opravdu ubohé.
..aha autor: www.robinsharma.com..hm, tak to je jasné, to opravdu není "literatura" určená pro mne.

17.06.2015 odpad!

Večerní zprávy Večerní zprávy Arthur Hailey

Přečetl jsem jedním dechem. Obecně se mi to moc líbilo, rád bych tu nechal pár nesouvislých poznámek:
- při čtení knihy jsem si občas připadal jako v práci, ..pro autora dobré vysvědčení, pro mne spíš lehce stresující
- zpravodajské prostředí jednoznačně parádně vykreslené, je to však napsané v roce 1990, takže v dnešní době je to jako výlet do pravěku: není internet, mobily jsou něco extra, postavy si nechávají vzájemně vzkazy na recepcích hotelů, natáčí se na kazety, ...
- zajímavé, jak je dnes téma terorismu opět živé, byť spíše ze strany islámu

Moje vydání knihy dost utrpělo překladem, pár bonbonku, kterými nás René J. Tesař oblažil:
- ředitel zpravodajství v Americe asi nepošle pro "chlebíčky", ..budou to spíše sendviče, ne?
- výhled z NY apartmánu na "Východní řeku"..
- když se stříhá video, tak to určitě není na "montážním zařízení"
- restaurace "Čtyři období"..
- v TV běží "mydlinkový program"..?
a tak dále. Takže doporučuju jiné vydání než moje z roku 1992 vydané FTV Premiérou.

22.11.2014 4 z 5

Pobavilo mne to moc, až jsem se musel smát občas opravdu nahlas.. Narozdíl od jiných diskutujících, mne tedy opravdu moc bavila i historická rovina románu. ..
Není ten Alan Karlsson takový trochu Švejk?

06.11.2014 5 z 5

Kořist Kořist Michael Crichton

Hodně poutavé, člověk má dojem, že "čte hollywoodský film". A navíc je ze mne odborník na chování roje, což je super :)

07.12.2013 5 z 5

Plout musí námořník Plout musí námořník Jan de Hartog

Strhující vyprávění. Kniha má trochu zvláštní styl vyprávění - takové jakoby rychlé valení textu nebo jak to popsat, chvilku mi trvalo než jsem si zvykl, ale pak už to fičelo a bouřilo až do konce. Navíc, v místě kde se velká část knihy odehrává - Wadenské moře a ostrov Terchelling, jsem plul a v knize je to popsáno tak dobře, že až ciítíte tu slanou vůni :)
Užil jsem si.

29.11.2013 5 z 5

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

Pěkné, hluboké, propracované, čtivé. Opravdu doporučuju a vzdávám hold autorovi.

05.03.2013 5 z 5

Na knížku jsem se těšil a byl jsem poměrně zklamán. Od archeologa a egyptologa bych čekal především odbornou knížku na téma, které slibuje její název. Místo toho jsem ovšem dostal poněkud nesourodou sbírku takových rozmluv a skoro až kázání, která sice byla zajímavá, ale dost utíkala z tématu. MB si to na můj vkus až příliš vyřizuje se současností a místy jsem měl pocit, jako bych snad četl nějaký volební program či co. Viz např. detailní kritika kovidové situace u nás.
Občas jsem měl pocit, že autor skáče z tématu na téma, jak ho zrovna napadne.
Se spoustou jeho názorů víceméně souhlasím, ale potíž je v tom, že jsem spíš než názory očekával více příkladů či důkazů k daným tvrzením.

10.10.2024 3 z 5