elenai elenai komentáře u knih

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Aristokratka se čte sama a je to opravdu sranda. Ale Maruš čím dál víc vlčí (a je pěkně sprostá) a z knížete udělal autor šíleného moulu. To kouzlo prvního dílu je pryč. Kdyby autor knihu vydal jako jeden celek, asi bych to ocenila víc. Možná by byl příběh aristokratky konzistentnější. A taky mě mrzí, že Nora nezasáhla do děje nějak výrazněji.

01.01.2019 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Bez rozdílu stejná jako díl první. Vůbec nechápu, proč nebyly knihy spojeny v jednu. Taky dávam hvězdu dolů za šíleně přisprostlého knížete Schwarzenberga.

31.12.2018 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Ach ano, bylo velmi příjemné si přečíst takovou jednohubku, která je jednou velkou nadsázkou. Některé gagy už byly hooodně ujeté i na mě, a to mám bizár ráda. Nejvíc jsem se pobavila u zabíjačky, smála jsem se tak nahlas, až si chudák manžel myslel, že mám záchvat. :-D Ale co mě vážně točí, je konec. Takhle pitomě knihu neukončit, za to si pan autor zaslouží střihnout za uši.

29.12.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Bohužel mě kniha nezaujala, a přitom jsem se na ni opravdu těšila. Do čtení jsem se musela nutit a po několika desítkách stran jsem četbu vzdala.

27.12.2018

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Mám se smát? Nejde to. Je to smutný humor. Sladkobolný. Z autora čiší osamělost jak bolavý prst. A přesto je v té knize cosi povzbudivého. Ty děti to jsou, dělají život pestřejší a zajímavější, a možná proto je lehčí věnovat jim velký kus svého srdce a soukromí.

21.12.2018 5 z 5

Bílá věž Bílá věž Juraj Červenák

Uf, uf! Ta mi tedy dala zabrat. Nejen proto, že se jedná o šestisetstránkový špalek, ale... Já nevím, nějak mi přišlo, že to bylo zbytečně natahované. Bylo málo bohatýrů a až příliš Semiry a Davida. Ten jejich románek mě docela štval a klidně bych se bez něj obešla. Je dobré, že byl příběh zprostředkován i z pohledu Chazarů, ale zástupců této strany tam bylo víc než dost. A ten konec! Ten se mi zdál poněkud odfláknutý. Takže pořád je to moc dobrá kniha, ovšem kdyby byla o stopadesát stran kratší, nic by se nestalo a já bych si ji užila na sto procent.

19.12.2018 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Nádherná kniha. Proč jsem s ní tak dlouho otálela? Nic ve vás neprobudí ducha Vánoc tak jako tato klasika. Notoricky známý příběh z pera pana Dickense patří k tomu nejlepšímu, co napsal. Je to tajuplný atmosférický příběh, který si zaslouží pět hvězd.

15.12.2018 5 z 5

Žaloba Žaloba Bandi

Čekala jsem spíš něco ve stylu Není co závidět, ta reportážní forma mi prostě seděla víc. V této knize bylo na můj vkus někdy až příliš slov navíc a také jsem měla občas zmatky v tom, kdo je kdo. Nic to ale nemění na tom, že osudy lidí v této zemi jsou strašné. Vůbec si nedokážu představit žít takový život. Co žít, přežívat! Bylo mi strašně smutno, když jsem četla Život rychlého oře a Muchomůrku. Severokorejští pohlaváři jsou zrůdy, které potopí i ty nejoddanější. Nikdo není v bezpečí. Musíte si dávat pozor, co říkáte nebo neříkáte... Zkrátka jsem vděčná, že žiju v naší malé zemičce, která je ve světovém kontextu méně významná, zato svobodná!

15.11.2018 4 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Bill Willingham

Konečně, konečně vím, kdo je pan Temný! V našich končinách není tak notoricky známý, no. Líbila se mi Frau Totenkinder, jsem na její linku opravdu zvědavá, i když je jasné, že se chystá Temnému nakopat zadel. Potěšil návrat prince Ambrože a těším se na tu chobotničku Krásky a Zvířete.:-) Dávám plný počet, protože už jsem s Mýty strávila mnoho příjemných let a jsem ráda, že další ještě budou.

04.11.2018 5 z 5

Jak pečovat o zdraví dítěte... navzdory vašemu lékaři Jak pečovat o zdraví dítěte... navzdory vašemu lékaři Robert S. Mendelsohn

Tak úplně nevím, co si mám myslet. Kniha byla pro mě, jakožto rodiče, velmi zajímavá. Chvílemi mě až děsila, jindy jsem nad informacemi jen nevěřícně kroutila hlavou. Co mi ale dala, tak určitě nadhled, a od této chvíle budu u každého doktora (nejen dětského) mnohem víc nad věcí. Líbilo se mi také shrnutí na konci každé kapitoly. To využiju, až budou děti nemocné. Hvězdu dolů ale dávám za rozpolcené informace pod čarou. Jeden totiž tvrdí to a druhý zase ono. Čemu tedy věřit? :-)

02.11.2018 4 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Paní Margit už nějakou dobu sleduju a považuju ji za rozumnou a inspirativní ženu. Na knihu jsem byla tedy velmi zvědavá. V části první mě zase toho tolik nepřekvapilo, v částech dalších jsem pobrala kupu inspirace i z toho mála, co bylo napsáno. V tomto případě neplatí méně je více. Paní Margit mohla klidně vydat i delší bichli a já bych si ji s chutí přečetla. Takhle budu doufat, že třeba někdy vyjde Velmi osobní kniha o zdraví 2. :-) A propos, ne se vším napsaným souhlasím, ale respektuju její názory. Pokud má člověk alespoň trochu zdravého rozumu, hravě si sesumíruje, co je pro něj dobré a co ne.

25.10.2018 4 z 5

Jsem máma Jsem máma Kristína Farkašová Tormová

Pěkné oddychové čtení pro mě, jelikož jsem cílová skupina. I já jsem máma, byť jen jednoho malého tvora a jednoho už trochu odrostlejšího. :-) Užívala jsem si vtipné momenty ze života někoho jiného a škodolibě se radovala, když autorku potkalo něco méně pěkného. Vždyť to znám! Jak už bylo zmíněno, tak je opravdu vhodné dávkovat si knihu po částech, jinak vám velmi snadno splyne ve změť písmen, ze kterých si nebudete pamatovat ani fň.

21.10.2018 4 z 5

Dračí carevna Dračí carevna Juraj Červenák

Paradoxně můj nejoblíbenější díl. Ty "druháky" většinou slouží jako spojky, ne však v tomto případě. Je hodně temný, krvavý a naturální, zároveň ale nabízí mnoho příběhů z ruského folkloru a mýtů, a to se mi právě hodně líbí. Pojem bohatýr zde získává vskutku heroický rozměr a docela mě zamrzely některé ztráty na životech. Useknutými hlavami a jinými končetinami Ďuro opravdu nešetřil. Občas jsem se i zasmála, ale humor byl zase poněkud černější. A hlavně je zde hned několik ultrazáporáků! Je to fantasy podle mého gusta!

09.10.2018 5 z 5

Kufr paní Sinclairové Kufr paní Sinclairové Louise Walters

Přestože má kniha necelých 300 stran, četla jsem ji bohužel dlouho. To bohužel se ovšem neváže ke kvalitě knihy, ale k nedostatku času. Byla jsem totiž naprosto fascinovaná a napjatá, i když jsem samozřejmě tušila, jak kniha zhruba skončí. Nechtěla jsem nic jiného než číst a číst. Konec byl hořkosladký a přesně odpovídal popisu uvedeném na přebalu. A mně se tedy líbily obě linie, jak Dorothyina, tak Robertina. A Philip je super maník!

27.09.2018 4 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Četla jsem už podruhé a on je ten Bohatýr pořád stejně skvělý. Červenákův styl psaní je velmi čtivý, nenudila jsem se ani chviličku. Ďuro umí perfektně jak dialogy, tak popisy. Co ale miluju na jeho knihách nejvíc, jsou postavy. Vytváří nezapomenutelné charaktery, kvůli kterým mám pak dost zajímavé sny. Ehm... :-D Ale není to jen o tom si něco načmárat na papír. Je to historická fantasy, takže z části postavená na skutečných událostech. Smekám tedy před autorem, jak umně dokázal skloubit reálie a svou vlastní fantazii. Ne vždy se to totiž spisovatelům tohot subžánru povede tak dobře.

17.09.2018 5 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Výborná kniha nejen pro děti. Plná vtipu a překvapivých zvratů. A přestože je na devadesát procent humorná, stejně vás nejvíc dostane pohnutý závěr. Poslouchali jsme audioknihu, kterou namluvil Jiří Lábus, takže přednes byl velmi poutavý. Mohu jen doporučit!

09.09.2018 5 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Jakožto knihomolka jsem musela tento román mít. Proč? Obsahuje totiž dvě neodolatelné ingredience - knihy a Skotsko. Kdo by tomuto mohl odolat? Tak trochu jsem ignorovala milostné problémy hlavní hrdinky a jejích mužů a užívala si spíš tyto složky příběhu, které se bohužel postupně vytrácely, a nahradila je právě ta romantická linka. Ale i tak jsem si četbu užila a překonala díky tomu čtenářskou krizi neodbytně se deroucí na povrch. Takže díky, JC!

07.09.2018 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Jak je možné, že někdo, kdo nenávidí Hitlera za perzekuci Židů, nenávidí černochy? To nepochopím ani já, Čipero. Příběh se zpočátku jeví velmi nevinně až idylicky. To se ale změní v okamžiku, kdy začne soudní proces. Na něm je krásně vidět, jak fungovala americká společnost 30. let, jak jsou některé skupiny lidí omezené a zároveň velmi nebezpečné. V závěru mi běhal mráz po zádech. Stát se něco podobného mým dětem, tak se rozhodně nezachovám jako Atikus Finch. Ten je pro mě, jen tak mimochodem, mužem, kterého bych chtěla mít doma po svém boku, kdybych už jednoho podobného neměla.

24.08.2018 5 z 5

Encyklopedie zeměpisu - Lidé a země: Afrika Encyklopedie zeměpisu - Lidé a země: Afrika kolektiv autorů

Pro naprosté neznalce a ty, co zeměpisu moc nedali, ideální publikace, byť už trochu zastaralá.

17.08.2018 4 z 5

Tomb Raider: Archivy S.1 Tomb Raider: Archivy S.1 Dan Jurgens

Laru jsem poprvé potkala v roce 1996 a od té doby mi nedala pokoj. Jejím prostřednictvím jsem se na chvíli odpoutala od svého života a stala se prototypem dokonalosti. A teď je tady zase! A na papíře! Krása! Nádhera! Úžasnost! Ale je to jako kdybych četla o Laře z alternativního vesmíru. Zde je taková... lidštější nebo co.:-) Ale i tak ji miluju.

Oblíbené povídky: Dávná budoucnost, Šangri-la, Maska Medusina

13.08.2018 5 z 5